respublika.lt

Seimas: nuo lapkričio sandoriai grynaisiais – iki 5 tūkst. eurų

(33)
Publikuota: 2022 birželio 23 18:36:00, Leonardas Marcinkevičius, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Seimas apsisprendė uždrausti 5 tūkst. eurų sumą viršijančius atsiskaitymus grynaisiais pinigais. Pixabay nuotr.

Ketvirtadienį Seimo plenariniame posėdyje priimtas įstatymo projektas, kuriuo apribojami asmenų tarpusavio mokėjimai grynaisiais pinigais nuo 5 tūkst. eurų sumos.

 

Nors Seimo biudžeto ir finansų komitetas (BFK) siūlė nustatyti dar griežtesnę ribą – 3 tūkst. eurų, galiausiai buvo apsispręsta pritarti Vyriausybės teiktam siūlymui.

Atsiskaitymų grynaisiais pinigais ribojimo pakeitimo įstatymo pataisas palaikė 77 parlamentarai, 5 balsavo prieš, o 12 susilakė.

Kaip pabrėžė BFK pirmininkas Mykolas Majauskas, šios pataisos reikšmingai prisidės prie kovos su šešėline ekonomika ir gerins biudžeto surinkimo galimybes.

„Nors nebuvo patvirtinta ambicinga riba, 5 tūkst. eurų, mano supratimu, taip pat yra tinkamas slenkstis, nuo kurio turėtų būti atsiskaitoma pavedimu. Mano giliu įsitikinimu tai yra esminė šešėlio mažinimo priemonė“, – posėdyje kalbėjo M. Majauskas.

Komiteto pirmininkas jau anksčiau yra teigęs, kad kitose Europos Sąjungos (ES) valstybėse jau taikomi griežti apribojimai mokėjimams grynaisiais pinigais. Ispanijoje nustatyta mokėjimų grynaisiais pinigais riba – 2 tūkst. 500 eurų; Rumunijoje – 2 tūkst. 260 eurų; Graikijoje – 500 eurų; Italijoje, Prancūzijoje bei Portugalijoje – 1 tūkst. eurų.

M. Majauskas taip pat atkreipia dėmesį, kad daugumos gyventojų apribojimai nepalies, nes ribojimas būtų taikomas tik tiems sandoriams, kurių sumos yra reikšmingos, o Lietuvos banko turimais duomenimis net 97 proc. visų mokėjimų nesiekia 5 tūkst. eurų ribos.

Tuo metu kitas valdančiųjų atstovas – Liberalų sąjūdžio (LS) frakcijos narys Andrius Bagdonas pasisakė prieš šį projektą.

„Bankinių paslaugų išlaidos nuolatos auga. Pritardami tokiam reguliavimui, sukursime papildomų sunkumų daliai savarankiškai dirbančių žmonių. Prekybininkams, nedidelio dydžio operacijas vykdantiems grynaisiais pinigais“, – tikino A. Bagdonas.

Tačiau premjerė Ingrida Šimonytė atkreipė dėmesį, kad 5 tūkst. eurų yra gan reikšminga transakcijos suma, todėl toks ribojimas veikiausiai neturės didelės įtakos mažų įmonių kasdienei prekybai.

„Nemanau, kad čia yra ta vieta, kur reikėtų kalbėti apie smulkiuosius verslininkus, apie kitus mažus kasdienybės sandorius. Čia tikrai yra rimtos sandorių vertės. Tokį sandorį ir dėl saugumo ir dėl kitų priežasčių būtų protinga vis dėl to atlikti elektroninėmis priemonėmis, pavedimu ar atsiskaitant kortele“, – pasisakydama už projektą replikavo I. Šimonytė.

Pagal patvirtintą reglamentavimą, šis ribojimas nebus taikomas, jei tarpusavio atsiskaitymai ir kiti mokėjimai pagal sandorius bus atliekami per mokėjimo paslaugų teikėjus, teisės aktų nustatyta tvarka yra užtikrinamas kliento tapatybės nustatymas.

Draudimas taip pat nebus taikomas tuomet, kai tarpusavio atsiskaitymai ir kiti mokėjimai pagal sandorį negalės įvykti elektroniniu būdu dėl to, kad šių atsiskaitymų ar mokėjimų vietoje mokėjimo paslaugų teikėjai neteiks reikalingų paslaugų, o pagal sandorį bus būtina atsiskaityti nedelsiant.

Šiuo atveju atsiskaitymus ir kitus mokėjimus pagal sandorį grynaisiais pinigais gaunantis asmuo per 10 dienų Valstybinės mokesčių inspekcijos nustatyta tvarka apie tai turės pranešti mokesčių administratoriui.

Taip pat pritarta ir lydinčiajam projektui, kuriuo nustatoma administracinė atsakomybė už atsiskaitymų bei kitų mokėjimų grynaisiais pinigais tvarkos pažeidimus.

Tai numatančias Administracinių nusižengimų kodekso pataisas įregistravo Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Stasys Šedbaras.

Pagal projektą, už atsiskaitymų ir kitų mokėjimų grynaisiais pinigais tvarkos pažeidimą numatyta bauda mokantiems ir mokėjimus priimantiems fiziniams asmenims nuo 300 iki 900 eurų ir mokančių ir mokėjimus priimančių juridinių asmenų arba jų padalinių (filialų) vadovams – nuo 600 iki 1 tūkst. 500 eurų.

Už šį administracinį nusižengimą, padarytą pakartotinai, mokantiems ir mokėjimus priimantiems fiziniams asmenims bauda nuo 900 iki 2 tūkst. 400 eurų ir mokančių ir mokėjimus priimančių juridinių asmenų arba jų padalinių (filialų) vadovams – nuo 1 tūkst. 500 iki 3 tūkstančių eurų.

Siūloma, kad kodekso pataisos įsigaliotų 2022 m. lapkričio 1 d.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F

Sekite mus „Google“ naujienose.

Esame Facebook: būk su mumis Facebook

Esame Youtube: būk su mumis Youtube

Esame Telegram: būk su mumis Telegram

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (33)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar gyventojai turėjo gauti pavojaus signalus dėl į Lietuvą įskridusios skraidyklės iš Baltarusijos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate savo sveikatos būklę?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+12 +18 C

+12 +22 C

+14 +21 C

+22 +25 C

+18 +27 C

+20 +22 C

0-4 m/s

0-7 m/s

0-4 m/s