respublika.lt

R.Karbauskis: Amnestijos įstatymas grėsmės visuomenei tikrai nekels (5)

2018 rugpjūčio mėn. 07 d. 16:10:03
Paulina Levickytė, Elta

Valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius antradienį aptarė liepos pradžioje R. Karbauskio Seime įregistruotą įstatymo projektą daliai nuteistųjų suteikti amnestiją. Pasak valstiečių lyderio bei teisingumo ministro, jokios grėsmės visuomenei dėl įstatymo tikrai nėra.

×
nuotr. 1 nuotr.
LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis (deš) ir teisingumo ministras Elvinas Jankevičius. Gedimino Bartuškos (ELTA) nuotr.

 

„Daryti prielaidą, kad išleis žmones, kurie linkę nusikalsti ir kurie daro sunkius nusikaltimus, kas bandoma opozicijos dabar teigti, yra melas. Niekas nežada paleisti į laisvę tokių žmonių, kurie linkę nusikalsti“, - teigė R. Karbauskis

Pasak valstiečių lyderio, Amnestijos įstatymas liečia 250 žmonių, bet tai nereiškia, kad jie visi išeis į laisvę, daugeliui iš jų bus sumažintos bausmių laikas.

R. Karbauskis pažymi, kad įstatymo projektas liečia moteris, taip pat už mažareikšmius nusikaltimus nuteistus asmenis.

„Tai yra nusikaltimai, už kuriuos tikrai yra mažos bausmės, netyčiniai, jie yra nepasikartojantys, tai yra iš esmės tokios kategorijos kaip moterys ir netyčiniai nusikaltimai, todėl jokios grėsmės visuomenei nematau“, - sako R. Karbauskis.

Pasak R. Karbauskio, Seimas priims sprendimus jau rugsėjį, kad Amnestijos įstatymas būtų priimtas iki popiežiaus vizito Lietuvoje. Juolab kad tapęs popiežiumi Pranciškus ėmėsi misijos skatinti užuojautą labiausiai pažeidžiamiems žmonėms: neįgaliesiems, pagyvenusiems, gyvenimo sunkumų patiriančioms moterims ar kaliniams.

R. Karbauskis šį įstatymo projektą sieja ir su Valstybės atkūrimo šimtmečio metais, kurie primena reikšmingas Lietuvos valstybingumui datas bei įvykius.

Teisingumo ministras pažymėjo, kad nuteistieji, gavę amnestiją, nebus paleisti be priežiūros.

„Jie nebus palikti be priežiūros, kaip tai buvo anksčiau daroma, jie bus probuojami. Jie turės kur mokytis ir kur dirbti. O statistika rodo, kad probuojami asmenys tikrai pasiekia geresnių rezultatų nei iš karto paleidžiami ir kurie nėra probuojami bei paleidžiami“, - sakė teisingumo ministras.

E. Jankevičius tikina, kad užsienio šalių patirtis rodo, jog žmonės daugiau naudos duoda bausmę atlikdami laisvėje, o ne kalėjimuose iš mokesčių mokėtojų pinigų.

„Žmonės, kurie padarė mažareikšmius nusikaltimus, didesnė pridėtinė vertė bus, kad jie laisvėje dirbs, mokysis, galės pasitaisyti ir visavertiškai įsilieti į visuomenę“, - sakė E. Jankevičius.

Teisingumo ministras sako, kad Amnestijos įstatymas gali paliesti apie 450 žmonių, bet, pasak ministro, šis skaičius tikrai kis.

„Labai sunku dabar pasakyti, bet mes kalbame 250 žmonių, kuriuos tai galėtų paliesti bei dar yra areštuoti keli šimtai žmonių, tai iš viso apie 450 žmonių. Apie tokių skaičių žmonių (kurie išeis į laisvę. - ELTA), galėtume ir šnekėti. Bet pažiūrėsime charakteristikas, detalizuosime, tai tie skaičiai tikrai kis“, - sakė ministras.

Amnestijos įstatymu LVŽS frakcijos seniūnas siūlo nuo neatliktosios laisvės atėmimo bausmės dalies atleisti ypač pažeidžiamoms visuomenės grupėms priklausančius asmenis - nėščias moteris ir motinas, auginančias iki 18 metų vaikus, kurios nuteistos laisvės atėmimo bausme iki 6 metų imtinai bei pirmą kartą nuteistus laisvės atėmimo bausme iki 3 metų imtinai moteris ir vyresnius kaip 65 metų vyrus, asmenis, kuriems nustatytas sunkus ar vidutinis neįgalumo lygis, ir nepilnamečius, išskyrus asmenis, nuteistus už šio įstatymo 5 straipsnyje numatytus nusikaltimus.

Taip pat siūloma, kad neatliktoji laisvės atėmimo bausmė nėščioms moterims ir motinoms, auginančioms vaiką iki 18 metų, būtų sumažinama per pusę, bet ne daugiau kaip 5 metais - nuteistoms laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams už nusikaltimus, padarytus dėl neatsargumo; vienu trečdaliu, bet ne daugiau kaip 3 metais - nuteistoms laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams už tyčinius nusikaltimus.

Asmenims, nuteistiems už nusikaltimus, padarytus dėl neatsargumo, neatliktą laisvės atėmimo bausmę siūloma sumažinti: vienu trečdaliu - nuteistiems laisvės atėmimo bausme iki 6 metų imtinai; vienu ketvirtadaliu, bet ne daugiau kaip 2 metais - nuteistiems laisvės atėmimo bausme daugiau kaip 6 metams.

Amnestija būtų netaikoma asmenims, nuteistiems už genocidą, nusikaltimus žmoniškumui ir karo nusikaltimai, nusikaltimus Lietuvos valstybės nepriklausomybei, teritorijos vientisumui ir konstitucinei santvarkai, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus finansų sistemai, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus valstybės tarnybai ir viešiesiems interesams, nusikaltimus visuomenės saugumui, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, susijusius su disponavimu ginklais, šaudmenimis, sprogmenimis, sprogstamosiomis ar radioaktyviosiomis medžiagomis arba karine įranga, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, susijusius su disponavimu narkotinėmis ar psichotropinėmis, nuodingosiomis ar stipriai veikiančiomis medžiagomis, nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus valdymo tvarkai.

E.Jankevičius: Lukiškių kalėjimo likvidavimas tikrai nesusijęs su amnestija

Teisingumo ministras Elvinas Jankevičius sako, kad konkrečios datos, kada bus uždarytas Lukiškių kalėjimas, pasakyti dar negali, bet pažadėjo, kad rudenį jau galės patikslinti datą.

„Dirbame sparčiai tuo klausimu, tikslios datos kol kas pasakyti negalėčiau, bet rudenį mes patikslinsime. Vyriausybėje svarstysime visą kalėjimų pertvarką. Darome viską, kad maksimaliai greitai, nes mes kalbame apie ilgalaikes sistemos perspektyvas, tai priimti tokie sprendimai, kad sistema keičiasi“, - sakė ministras.

Pasak ministro, Lukiškių kalėjimo kaliniai bus išskirstyti po visas kitas kalinimo įstaigas. Bet J. Jankevičius pabrėžė, kad Lukiškių kalėjimo likvidavimas tikrai nesusijęs su rugsėjį priimamu Amnestijos įstatymu. Visuomenė neturėtų galvoti, kad į amnestiją paleisti nubaustieji bus būtent iš Lukiškių kalėjimo. Pasak ministro, tai klaidinga informacija ir visiškai nesusiję dalykai.

„Ar bus tas įstatymas priimtas, ar nebus, mes vis tiek stengsimės Lukiškių kalėjimą uždaryti“, - teigė E. Jankevičius.

Pasak ministro, kalėjimų sistemai būtina pertvarka. Visi įvykiai kalėjimuose pastaruosius metus susiję su pareigūnų trūkumu bei nekompetencija, motyvacinės sistemos nebuvimu. Ministras žada, kad keisis Kalėjimų departamento struktūra, bus didinamos pareigūnų skaičius bei jų kompetencija ir atlyginimai pareigūnams. Visa tai jau numatyta Vyriausybės biudžete.

„Kalbant apskritai, įstaigų skaičius turi mažėti, dirbančių pareigūnų skaičius turi didėti, probacija turi stiprėti, pareigūnų algos turi didėti ir investicijos turi augti“, - teigė E. Jankevičius.

Žadama įkurti Specialųjį būrį iš geriausių pareigūnų, kurie įsilies į kalėjimų darbą, rotuosis tarp įstaigų. Bus ypač stiprinama kriminalinė žvalgyba, vyks vadovų rotacija bei nauja vadovų paieška.

Anksčiau ministras yra sakęs, kad valstybė skyrė labai mažai rūpinosi kalėjimų sistema. Per visus metus buvo renovuotas tik Kauno tardymo izoliatorius. Šiuo metu Pravieniškių pataisos namų ir kitų kalėjimų situacija yra kritinė. Siauri koridoriai, mažai pareigūnų tokiam dideliam skaičiui kalinių. Neįmanoma užtikrinti pareigūnų saugumo. Pasak ministro, yra didelė tikimybė gauti dvidešimt milijonų eurų finansavimą, pataisos namai bus modernizuojami iš Norvegijos fondų, didelis finansavimas numatytas ir valstybės biudžete.

„Turėsime patį moderniausią kalėjimą Lietuvoje - Šiauliuose“, - sakė ministras.

Premjeras pritaria Amnestijos įstatymo projektui

Ministras pirmininkas Saulius Skvernelis palaiko valdančiosios Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininko Ramūno Karbauskio Seime įregistruotą įstatymo projektą daliai nuteistųjų suteikti amnestiją. Pasak premjero, įstatymo projekte kalbama apie dalį nuteistųjų, kurie yra teisti už nesunkius nusikaltimus.

„Tai yra svarstytinas dalykas. Kalbant apie tą nuteistųjų dalį, kurie yra teisti už nesunkius nusikaltimus, kurie yra neįgalūs, kurie augina mažamečius vaikus ar vyresni asmenys, kurie nekelia arba nekeltų pavojaus mūsų visuomenėje - tai vienas iš būdų jiems duoti dar vieną šansą“, - sakė S. Skvernelis.

Premjeras teigia, kad amnestijos klausimas išspręstų dar vieną klausimą, tai nuteistųjų skaičiaus mažėjimą Lietuvoje. Šiuo metu Lietuvoje nuteistųjų skaičius kalėjimuose yra didžiausias Europoje.

„Taip pat mažinti nuteistųjų skaičių šalies įkalinimo įstaigose, o mes pagal tą skaičių esame daugiausia kalinių turintys“, - teigė ministras pirmininkas.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (5)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar manote, kad koronavirusas Lietuvoje jau nugalėtas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau atidarėte maudymosi sezoną?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +15 C

+14 +16 C

 

+16 +18 C

 +27 +29 C

+27 +29 C

 

+21 +23 C

3-5 m/s

2-3 m/s

 

2-3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1330 PLN - 4.4425
RUB - 77.8155 CHF - 1.0866
GBP - 0.8945 NOK - 10.5403

Nuorodos