Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) pirmininkas Ramūnas Karbauskis leidžia suprasti, kad jo partija dalyvaus derybose dėl galimos valdančiosios koalicijos net ir tuo atveju, jei premjeru socialdemokratai nutars teikti ne Viliją Blinkevičiūtę. Politikas taip pat teigia, kad „valstiečiai“ į teisingumo ministrus siūlytų Igną Vėgėlę, o į žemės ūkio ministrus – Bronį Ropę.
„Į derybas mes eisimės bet kuriuo atveju. Mes šnekėsimės apie saugiklius ir apie kitus dalykus“, – žurnalistams po LVŽS valdybos posėdžio teigė R. Karbauskis.
„Mes šnekėdami apie savo atsakomybę suprantame, kad jeigu mes savo sprendimu pasitraukiame iš šios valdančiosios koalicijos derybų, tai suprantame, kad greičiausiai joje atsiranda liberalai, kas tikrai būtų daug blogesnė situacija Lietuvai ir jos perspektyvai. Tai mes atsakomybę savo suprantame“, – akcentavo jis.
Tačiau politikas mano, kad V. Blinkevičiūtė neatsitrauks nuo savo pirminio pažado būti premjere.
„Aš būčiau šiek tiek nustebęs, jeigu būtų kitaip, nes aš girdėjau jos pasisakymus, kuriuose ji minėjo, kad bus premjere (...) tiesiogiai iš jos lūpų, taigi tai būtų netikėta. Bet aš už ją negaliu atsakyti į tą klausimą“, – sakė „valstiečių“ lyderis.
R. Karbauskis taip pat įvardino ir galimus LVŽS ministrus į Žemės ūkio bei Teisingumo ministerijas.
„Nėra Lietuvoje politiko, kuris sugebėtų atstovauti Lietuvos žemės ūkio interesus taip kaip Bronis Ropė. Nes jo žinojimas Europos Komisijos, Europos Parlamento, dešimties metų darbas ten, tai yra toks turtas, kurį gavo politikas, kurio neturi niekas“, – sakė LVŽS pirmininkas.
„Šnekant apie Teisingumo ministeriją, mes šnekamės apie tai, kad tikriausiai iš dabartinių išrinktų jau Seimo narių, tai galėtų būti Ignas Vėgėlė. Manau, kad kompetencijos prasme jis pilnai tiktų ir sunku pasakyti, kas galėtų įvardinti kokį nors geresnį teisininką iš politikų, iš dabartinių Seimo narių“, – akcentavo jis.
Visgi R. Karbauskis tikina LVŽS pasiūlys žmones į daugiau nei kelias ministerijas.
„Valstiečių“ lyderis taip pat akcentuoja, kad kol kas jo vadovaujama partija net nesvarsto aplinkybių, kurioms susiklosčius trauktųsi dirbti į opoziciją.
„Aš kol kas nežinau nei tokių aplinkybių, nei tokių sąlygų, prie kurių mes patys trauktumės. Kol kas to nėra, to nesvarstome“, – pabrėžė R. Karbauskis.
„Džiaugiuosi tuo, kad socialdemokratai nesitraukia nuo pirminio savo plano, kad koalicija turėtų būti socialdemokratų, demokratų ir „valstiečių“, – akcentavo jis.
Derybose dėl koalicijos nori įsiversti saugiklius
LVŽS pirmininkas taip pat akcentuoja, kad derybose dėl galimos valdančiosios koalicijos jo vadovaujama partija norėtų įsivesti tam tikrus saugiklius.
„Tai galėtų būti saugikliai, susiję su tuo, kad mes galėtume turėti savo atstovus įvairiose ministerijose kažkokiame statuse – kad žinotume, kas vyksta, stebėtume galimą korupciją ir t. t.“ – sakė R. Karbauskis.
„Nes pagrindinis klausimas šitos koalicijos, kuri formuosis, kad išvengti to, kas buvo dabartinėje kadencijoje – tai yra, korupcijos“, – taip pat pažymėjo jis.
Jis tikina, kad „valsteičiai“ nesitaikstytų su jokiomis korupcijos apraiškomis naujojoje Vyriausybėje.
„Jeigu mes turėsime savo atstovus šioje Vyriausybėje, jeigu bus kažkokios korupcijos apraiškos – tai pirmą dieną, kada jos atsiras, kada mes matysime, kad tai yra kažkokių mūsų kolegų koalicijoje veikla – mes tikrai iš jos pasitrauksime“, – pabrėžė R. Karbauskis.
Tikisi, kad „Vardan Lietuvos“ nešantažuos socialdemokratų dėl bendro darbo su LVŽS
Politikas taip pat išsakė lūkestį, kad Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ nešantažuos LSDP savo pareiškimais, kad neina į koaliciją su „valstiečiais“.
„Jeigu bus vieno mažojo partnerio siūlymas išmesti kitą mažąjį partnerį, tai panašu į šantažą“, – sakė jis.
Kalbėdamas apie LVŽS ir „Vardan Lietuvos“ programų suderinamumą, jis akcentavo, kad pagrindinė skirtis yra žmogaus teisių klausimais. Visgi politikas tikisi, kad tokio pobūdžio klausimų šios kadencijos Seimo ir Vyriausybės darbotvarkėje nebus.
„Šiek tiek skiriasi požiūris į žmogaus teisių atstovavimą. Tai čia dalykai, kurie gal šioje Vyriausybėje nebus suakcentuoti, kaip buvo praėjusioje Vyriausybėje – partnerystės įstatymas, Stambulo konvencijos ratifikavimas ar narkotikų dekriminalizavimas tikriausiai nebus darbotvarkėje būsimos Vyriausybės ir būsimo Seimo darbo“, – teigė politikas.
ELTA primena, kad sekmadienį įvyko antrasis Seimo rinkimų turas. Daugiausia mandatų laimėjo Lietuvos socialdemokratų partija – ji turės 52 vietas parlamente.
Antroje vietoje liko dabartiniai valdantieji konservatoriai su 28 mandatais, trečioje vietoje esanti „Nemuno aušra“ gaus 20 vietų parlamente.
Kitame Seime taip pat bus Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“ su 14 mandatų, Liberalų sąjūdis su 12 ir Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga (LVŽS) su 8 vietomis parlamente.
Į parlamentą taip pat pateko trys Lietuvos lenkų rinkimų akcijos-Krikščioniškų šeimų sąjungos (LLRA-KŠS) atstovai – Jaroslav Narkevič, Rita Tamašunienė ir Česlav Olševski. Pirmą kartą Seime atsidūrė ir Nacionalinio susivienijimo atstovas Vytautas Sinica. Mandatą gavo ir „Laisvės ir teisingumo“ pirmininkas Artūras Zuokas, save išsikėlę Viktoras Fiodorovas ir Vitalijus Šeršniovas.
Pakartotinio balsavimo metu prie balsadėžių išreikšti savo pilietinę valią atėjo 41,31 proc. Lietuvos rinkėjų.