respublika.lt

Rinkimai suklastoti, bet lyderė - teisėta visas tekstas (113)

2020 rugsėjo 15 12:05:29
Vidmantas MISEVIČIUS

Lietuviškiems paradoksams nėra ribų: Seimo nariai nepripažįsta Baltarusijoje vykusių rinkimų rezultatų, tačiau kartu pripažįsta tuose rinkimuose dalyvavusią Sviatlaną Cichanouskają kaimyninės šalies lydere. Kaip čia yra?

×
nuotr. 1 nuotr.
Rinkimai suklastoti, bet lyderė - teisėta. Eltos nuotr.


Siekia nurodinėti Europai

„Vakaro žinios" jau skelbė, kad Seimas parengė rezoliuciją, kuria kreipėsi į Lietuvos Respublikos, ES Tarybos, Europos Komisijos, Europos Parlamento vadovus, ES ir NATO valstybių narių nacionalinius parlamentus ir vyriausybes. Rezoliucija raginama nepripažinti 2020 m. rugpjūčio 9 d. Baltarusijoje vykusių rinkimų rezultatų, vadinant juos suklastotais, o Aliaksandro Lukašenkos - nelegitimiu Baltarusijos vadovu.

Taip pat rezoliucijoje siūloma „remti Baltarusijos žmonių išrinktos lyderės S.Cihanouskajos ir jos kvietimu sukurtos Koordinacinės tarybos kaip vienintelių teisėtų baltarusių tautos atstovų reikalavimus" bei nurodoma, kad A.Lukašenkos veiksmus, apribojančius baltarusių tautos suverenitetą, reikia vertinti „kaip nusikaltimą prieš savo tautą, atitinkamai niekinius ir tarptautinės bendruomenės nepripažįstamus - de facto šalies aneksiją".

„Vakaro žinios" klausė parlamentarų, ar jie patys nejaučia dviprasmybės - jei jau A.Lukašenka neišrinktas, tai ir S.Cichanouskaja neturėtų būti pripažįstama šalies lyderė. Ar ne taip?

Problema tik formuluotėje?

Lietuvos socialdemokratų partijos narys Juozas Bernatonis akcentavo, kad rezoliucijoje išreikšta nuomonė nėra jo asmeninė ar partijos, o bendra viso Seimo pozicija.

„Kaimyninės šalies prezidentas bet kokiu atveju yra neteisėtas, nes jo dabartinė kadencija, remiantis Baltarusijos Konstitucija, pasibaigė rugsėjo 9 d. Po šios datos turėjo įvykti inauguracija, tačiau jos data buvo nukelta. Tai leidžia daryti prielaidą, kad ir pats A.Lukašenka abejoja savo legitimumu", - „Vakaro žinioms" sakė J.Bernatonis.

Taip pat jis patikslino, kad S.Cichanouskaja nėra išrinkta, o kadangi dabartinis prezidentas jau yra neteisėtas, o žmonės
S.Cichanouskają palaiko, Seimo nuomone, ji yra vertinama kaip vienintelė teisėta baltarusių atstovė.

Socialdemokratė Rasa Budbergytė prisipažino, kad ji buvo prieš formuluotę „teisėtai išrinkti atstovai".

„Ilgai šį klausimą derinome su Užsienio reikalų ministerija, nes nei Lietuva, nei jokia kita valstybė neturi teisės kištis į kitos šalies reikalus. Mes galime tik raginti tarptautinę bendruomenę atkreipti dėmesį į tai, kas vyksta Baltarusijoje, bet tik patys baltarusiai, kaip suvereni tauta, turi teisę spręsti, kas yra teisėti jų atstovai", - akcentavo Socialdemokratų partijos atstovė.

O Gintaras Vaičekauskas, atstovaujantis Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžiui, susimąstė:

„Manau, kad tai - formuluočių reikalas ir galbūt šią vietą reikėtų pataisyti, tačiau esmės tai nekeičia - A.Lukašenka prezidento postą užima neteisėtai ir jis turi pasitraukti."

Kita liberalė - Viktorija Čmilytė-Nielsen, teigė, kad priimdamas rezoliuciją Seimas aiškiai parodė, kaip vertina įvykius kaimyninėje šalyje.

„Manau, teisinga, kad būdami kaimynai ir suprasdami Baltarusijoje vykstančius procesus, mes pateikėme savo poziciją, kuriai pritaria ir kitos institucijos", - sakė Seimo narė.

Visgi ji pripažino, kad pasigesta aktyvesnio ES šalių dalyvavimo sprendžiant Baltarusijos problemą.

„ES nuomonė sutampa ne visais klausimais. Skirtingos valstybės pasirenka skirtingas pozicijas, tad šiuo atveju Lietuva, imdamasi lyderės vaidmens, elgiasi teisingai", - teigė V.Čmilytė-Nielsen.

Negalima ignoruoti tautos pasirinkimo

Komentuodamas rezoliucijos tekstą, konservatorius Žygimantas Pavilionis pabrėžė:

„Pirmąja rezoliucija mes pasmerkėme rinkimų falsifikavimą. Nepriklausomų stebėtojų duomenys, gyventojų apklausos, sunaikinti rinkimų protokolai - visa tai rodo, kad rinkimus laimėjo S.Cichanouskaja. Negaliu tiksliai įvardinti, kokiu procentu, tačiau vakarų ekspertų vertinimu, triuškinančiai.

Antrąja rezoliucija mes išreiškėme palaikymą baltarusių tautai, iš kurių rinkimai buvo pavogti. Būtent todėl S.Cichanouskaja nėra įvardinta kaip klasikinė prezidentė, bet vadinama ją pasirinkusios tautos lydere. Šiandien minėta aplinkybė yra labai svarbi, nes Vladimirui Putinui ruošiantis Baltarusijos aneksijai, būtent S.Cichanouskaja ir jos aplinkos žmonės yra tie, į kuriuos galima atsiremti ginant kaimyninės tautos valią ir pasirinkimą."

Seimo narys dabartinius įvykius Baltarusijoje palygino su Baltijos šalių okupacija XX a. viduryje.

„Tuomet sovietai irgi teigė, kad viskas yra teisėta, o „įstojimą" lietuvių tauta pasirinko pati, ir tik Amerika išreiškė paramą Lietuvos Nepriklausomybei.

„Inauguruojame" ne pačią baltarusių lyderę, o tikslą - naujus, demokratinius rinkimus, kuriems įvykus jau patys baltarusiai turės spręsti, su kuo jie nori būti ir kokį kelią rinktis", - siekiamybę įvardino Ž.Pavilionis.

Be to, pasak jo, Baltarusija galės tikėtis tiek Lietuvos, tiek kitų ES šalių finansinės paramos tik tokiu atveju, jeigu pasuks demokratijos keliu.

Jau lygina su Hitleriu

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos partijos narė Agnė Širinskienė A.Lukašenkos valdymą iš viso palygino su Hitlerio.

„Nacistinės Vokietijos ar Stalininės Rusijos nusikaltimų pasmerkimo niekas nelaiko kišimusi į šių šalių vidaus reikalus. Juolab kad ir tarptautiniai tribunolai aiškiai nurodė, kokiems veiksmams turi būti užkirstas kelias ir už ką gali tekti atsakyti. Būtent to dabar ir siekiama", - pabrėžė A.Širinskienė.

Tiesiog marionetė

O štai jokiai partijai nepriklausantis seimūnas Povilas Urbšys skubotą rezoliucijos priėmimą pavadino spektakliu, todėl nusprendė jame nedalyvauti.

„Nebuvo pritarta mano siūlymui įrašyti nuostatas dėl žmogaus teisių pažeidimų, nors būtent tai, mano nuomone, yra pagrindinė problema. Stebint visą procesą, susidarė įspūdis, kad labai tiek Lietuvai, tiek Baltarusijai svarbaus dokumento priėmimas buvo surežisuotas ir politikams beliko paspausti mygtukus, - kritikos kolegoms negailėjo Seimo narys. - Rezoliucijoje akcentuojama galima Baltarusijos, kurią, siekdamas išlikti valdžioje, esą pasirengęs paaukoti A.Lukašenka, aneksija, tačiau praleidžiami esminiai momentai. Vakarų valstybių abejingumas šiems įvykiams leidžia daryti prielaidą, kad analogiškai 1939 m. Europa yra suskirstyta įtakos zonomis ir Baltarusija jau atiduota V.Putinui. Tad dabar reikėtų galvoti apie tai, kaip neleisti V.Putinui sukelti dar didesnio konflikto."

Be to, pasak jo, papildomų „kozirių" Rusijai bei Baltarusijai suteikia ir pačios Lietuvos veiksmai.

„A.Lukašenkai ir V.Putinui labai patogu gąsdinti baltarusius galima NATO agresija ir intervencija.

Dar daugiau „alyvos į ugnį" įpila Seimo priimta rezoliucija. S.Cichanouskaja yra pas mus, tačiau pirma baltarusių „poziciją" įvardina Seimas, o tik tuomet - ji pati. Tai oponentams leidžia teigti, kad S.Cichanouskaja tėra vakarų interesus atstovaujanti marionetė.

Tokia padėtis kenkia tiek jai, tiek visai Baltarusijos opozicijai ir užkerta kelius baltarusių tautos išsivadavimui", - situaciją apibendrino P.Urbšys.

Situaciją komentuoja politikas, saugumo srities ekspertas Audrius Butkevičius:


Vyksta politinių idiotų spektaklis, kuriame vaidina didžioji dalis partijų. Seimo nariams pagaliau laikas apsispręsti dėl prezidento rinkimų. Jeigu jie nėra teisėti, tuomet tiek A.Lukašenka, tiek S.Cichanouskaja turi vienodą statusą. Kita vertus, jeigu Seimas žino, kad S.Cichanouskaja yra išrinktoji prezidentė, vadinasi, rinkimai buvo teisėti ir laikas tai pripažinti.

Kažkas iš mūsų politikų tikrai dirba V.Putinui. A.Lukašenkai vykstant į sudėtingiausias jo karjeroje ir Baltarusijos istorijoje derybas, Lietuva visais įmanomais būdais stengiasi parodyti, kad tiek Europa, tiek kaimyninės šalys jo visiškai nepalaiko.

Dar daugiau, prieš pat jam išvykstant, Minske, šalia prezidento rūmų, surengiamas didžiulis mitingas. Visi šie veiksmai yra akivaizdus signalas V.Putinui, kad jis gali diktuoti A.Lukašenkai savo sąlygas.

-----
Panašu, kad Lietuvoje iki tol „kol saugiai galės grįžti namo" apsistojusi S.Cichanouskaja, su prieš A.Lukašenką protestuojančiais savo tautiečiais yra tik kalbomis. Kol Minske ir kituose Baltarusijos miestuose vyksta streikai ir demonstracijos, „teisėta neteisėtų rinkimų" laimėtoja linksminasi Vilniuje.

Prabėgusį penktadienį ji triukšmingai atšventė savo 38-ąjį gimtadienį sostinės restorane. Susirinkusiems ją pasveikinti ir palaikyti žmonėms ji teigė, jog labiau norėtų švęsti savo gimtadienį Baltarusijoje, tačiau apgailestavo, kad „gyvenimas ne visada būna toks, kokio norime". Nepaisant to, moteris džiaugėsi, noriai fotografavosi su jos pasveikinti atvykusiais Lietuvos konservatoriais.

Susitikimas už uždarų durų

Vakar Sočyje vyko Vladimiro Putino ir Aliaksandro Lukašenkos susitikimas. Po jo paskelbta, kad Baltarusija bus pirmoji, gausianti rusišką vakciną nuo COVID-19, be to, pažadėta ir 1,27 mlrd. eurų paskola. Savo ruožtu V.Putinas pagyrė A.Lukašenką dėl „logiškų ir laiku pateiktų" Konstitucijos pataisų. O A.Lukašenka dėkojo, sakydamas, kad „draugą nelaimėje pažinsi". Jis teigė, kad protestuotojai kol kas „neperžengė raudonųjų linijų", tačiau Baltarusijos valdžiai tai pamoka. „Šie įvykiai parodė, kad mums visais klausimais reikia bendradarbiauti su vyresniuoju broliu", - V.Putinui sakė A.Lukašenka.

 

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (113)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Dienos klausimas

Kokiu būdu naudositės Galimybių pasu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Didysis šeimų maršas jau šeštadienį. Ar dalyvausite?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +15 C

+9 +15 C

 

+6 +12 C

+17 +20 C

+11 +20 C

 

+12 +18 C

0-4 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos