respublika.lt

Represijos prasideda: po pateikimo Seimas pritarė siūlymui privalomai testuoti darbuotojus

(Papildyta)

(0)
Publikuota: 2021 kovo 16 08:07:00, Leonardas Marcinkevičius, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Represijos prasideda: po pateikimo Seimas pritarė siūlymui privalomai testuoti darbuotojus. ELTA nuotr.

Seimui antradienį po pateikimo pritarta Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisai, kurioje siūloma, kad, kilus įtarimams dėl COVID–19 ligos arba įmonėje užfiksavus koronaviruso protrūkį, darbuotai turėtų privalomai testuotis arba, esant galimybei, dirbti nuotoliniu būdu. Seimas nutarė, kad ši įstatymo pataisa bus svarstoma skubos tvarka.

 

Už įstatymo pataisą balsavo 71 Seimo narys, prieš - 11, susilaikė 32 parlamentarai.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisos svarstymas ir priėmimas Seime numatytas ketvirtadienį.

Seimui pritarus šiam įstatymo pakeitimui, Vyriausybei būtų suteikta teisė papildomai nustatyti darbų ir veiklos sričių, kuriose leidžiama dirbti darbuotojams, papildomai pasitikrinusiems, ar neserga užkrečiamąja liga, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, sąrašą.

Sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio teigimu, numatoma, kad testuotis dėl COVID-19 būtų privaloma tais atvejais, kai darbuotojas užsikrėtė arba galimai užsikrėtė COVID-19 infekcija tuomet, kai įmonėje užfiksuotas COVID-19 protrūkis, arba kai įmonei būtų nustatytas privalomas periodinis profilaktinis testavimas.

Siūloma įstatymo pataisa taip pat numato, kad atsisakiusiam testuotis darbuotojui būtų suteikiama galimybė dirbti nuotoliniu būdu. Visgi, jei toks darbo pobūdis būtų neįmanomas, darbuotojas būtų nušalinamas nuo darbo.

Kai kuriems Seimo nariams atkreipus dėmesį į viešoje erdvėje sklaidančius nuogąstavimus, kad testavimas bus ne tik privalomas, bet ir priverstinis, sveikatos apsaugos ministras suskubo šią informaciją tikslinti.

„Diskusijų metu į viešąją erdvę įvairių sąvokų yra paleidžiama, nors aš pats asmeniškai nė karto nepasakiau žodžio priverstinis, tiesiog interpretacijos yra tokios, kokios yra. Ir mūsų nuomonė, kad čia tikrai nėra pažeidžiamos žmogaus teisės ar laisvės, ir manau, kad čia yra labai proporcingi pasiūlymai", - Seimo posėdyje teigė A. Dulkys.

„Tai čia šiuo atveju įstatyme yra kaip tik labai stipriai akcentuojama, kad yra numatyta darbdaviams galimybė, jeigu žmogus nenori testuotis, jam sudaroma galimybė dirbti nuotoliniu būdu", - pridūrė ministras.

Visgi Seimo nario Remigijaus Žemaitaičio toks ministro paaiškinimas neįtikino, parlamentaras piktinosi, kad įstatymo projektas prieštarauja Konstitucijai.

„Šiuo atveju Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas, tai ką jūs siūlote, iš esmės prieštarauja pačiai Konstitucijai", - sakė R. Žemaitaitis, akcentuodamas, kad COVID-19 testavimas bus priverstinis ir nebus jokio pasirinkimo galimybės.

Taip pat siūloma, kad darbuotojus, kurie privalo pasitikrinti sveikatą, turėtų nustatyti Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC), kuris apie privalomą tyrimą turėtų informuoti tiek darbuotoją, tiek ir darbdavį.

Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo pataisa numato ir tai, kad darbuotojų papildomi sveikatos patikrinimai dėl užkrečiamosios ligos, dėl kurios yra paskelbta valstybės lygio ekstremalioji situacija ir (ar) karantinas, galėtų būti finansuojami valstybės biudžeto lėšomis Vyriausybės nustatyta tvarka arba apmokami darbdavio.

Aiškinamajame rašte pažymima, kad, Seimui priėmus šias pataisas, būtų užtikrinamas saugesnis atskirų darbų ir veiklos sričių atlaisvinimas ir organizavimas, sudaroma galimybė laiku nustatyti infekcijos atvejus, organizuoti sąlytį turėjusių asmenų izoliavimą ar kitas užkrečiamųjų ligų kontrolės priemones. Tokiu būdu sumažinama būtų užkrečiamųjų ligų plitimo bei didelių ligos protrūkių, sąlygojančių darboviečių veiklos tęstinumo sutrikimus, rizika.

Buvo ir kitų pasiūlymų

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narys Saulius Skvernelis turėjo ir kitų pasiūlymų, tačiau į posėdžio darbotvarkę jie nebuvo įtraukti. Seimo narys žada kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją, dėl, pasak jo, pažeisto Seimo statuto, kuomet į rytinio posėdžio darbotvarkę nebuvo įtraukti kai kurie siūlymai dėl Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymo.

„Jeigu yra gauti to paties įstatymo, tų pačių ar skirtingų straipsnių pakeitimo projektai, jie Seimo posėdyje pateikiami ir nagrinėjami kartu“, – Seimo statutą posėdyje citavo S. Skvernelis.

Tačiau, pasak Seimo pirmininkės Viktorijos Čmilytės-Nielsen, šis siūlymas buvo įtrauktas į rezervinių klausimų darbotvarkę, siekiant neiškraipyti klausimų svarstymo eigos.

„Pasitaiko atvejų, kad būna ir dvidešimt pataisų į tą patį įstatymą, ir puikiai suprantate, kad tokiu atveju realizuoti šios Statuto normos yra neįmanoma“, – teigė Seimo pirmininkė.

Galiausiai, reaguodamas į tai, kad Seimas visgi balsavo nesvarstyti minėto siūlymo kartu su Vyriausybės projektu, S. Skvernelis tvirtino, kad kreipsis į Etikos ir procedūrų komisiją.

„Tenka konstatuoti, kad nesilaikoma Seimo statuto. Ir dėl darbotvarkės sudarytojo – Seimo pirmojo vicepirmininko mes būsim priversti kreiptis į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją“, – teigė ekspremjeras.

Jam pritarė ir Seimo Mišrios grupės narys Vytautas Bakas. Jo nuomone, dėl nuostatų, kurios įrašytos į Seimo statutą, apskritai neturėtų būti balsuojama, mat taip valdantieji tiesiog naudojasi balsų dauguma.

„Formuojasi labai pavojinga tendencija, kai dėl imperatyvių Statuto nuostatų, kurios apibrėžia posėdžio eigą, darbotvarkės sudarymą, mes kiekvieną kartą balsuojame. Tai tikrai, gerbiama pirmininke, negali Seimas kas kartą balsuoti, ar reikia taikyti Statuto normą. Pozicija piktnaudžiauja savo dauguma, aš norėčiau į tai atkreipti dėmesį“, – Seimo posėdyje kalbėjo V. Bakas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s