respublika.lt

R. Tamašunienė apie idėją dėl pensinio amžiaus didinimo: skamba kaip žmonių išnaudojimo iki mirties planas 

2023 sausio 22 12:00:00
Jadvyga Bieliavska, Elta

Europos Komisijos (EK) rekomendaciją ilginti pensinį amžių iki 72 metų Seimo Lietuvos regionų frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė  vadina „žmonių išnaudojimo iki mirties planu“.

×
nuotr. 1 nuotr.
Seimo narė Rita Tamašunienė. Eltos nuotr.

 

„Europos Komisija, paskelbusi, kad reikia pensinį amžių didinti iki 72 metų, pasielgė neatsakingai ir pelnytai sukėlė visuomenės pasipiktinimą, nes tai visai neatitinka realybės, skamba kaip žmonių išnaudojimo iki mirties planas“,- sako Seimo narė R. Tamašunienė.

Jos nuomone, socialinį modelį reikia konstruoti ne nustatant pensinio amžiaus ribas, o vertinant pasiektą būtinąjį darbo stažą ir didinti pensijas.

„Nustatytas būtinasis darbo stažas, kuris Lietuvoje sieks 35 metus, o ir pensinis amžius 65 metus, jau yra didelė ir, mano vertinimu, pakankama gyvenimo užduotis kiekvienam Lietuvos piliečiui.

Vėliau žmogui turime sudaryti sąlygas pasirinkti: tęsti darbą ir gauti pensiją (kas bent senatvėje kelis metus leistų pasijusti oriau) arba tiesiog išeiti į pensiją, nes daugelio sveikata, šeiminės aplinkybės neleidžia tęsti darbo. Juk dalis piliečių neatsitiktinai pasirenka išankstinę senatvės pensiją ir mažesnes pensijų išmokas, nes nepajėgia dirbti kaip iki šiol, o lankstesnių darbo sąlygų, trumpesnės darbo dienos ar savaitės dažniausia jiems nepasiūloma“,- Eltai sakė R. Tamašunienė.

Parlamentarė taip pat ragina  įvertinti tai, kad šiuo metu priverstinai "vejame" iš darbo, pvz. valstybės tarnautojus, įstaigų vadovus, nes nustatyta konkreti amžiaus riba ar nustatytas kadencijų skaičius apriboja galimybę dirbti tiems, kas pajėgus, sveikas ir nori. 

Seimo narė R. Tamašunienė apgailestauja, kad trūksta individualaus darbingumo lygio vertinimo, darbo pasiūlymų tiems senjorams, kurie nori ir gali būti aktyviais "sidabrinės ekonomikos" dalyviais.

Seimo Lietuvos regionų frakcijos seniūnė mano, kad Europos Komisijos (EK) matematiniai skaičiavimai galėtų spręsti daug opesnį daugeliui europiečių klausimą, kaip didinti pensijas ir mažinti senjorų skurdą.

Europos Komisija (EK) yra rekomendavusi iki 2040 m. Lietuvoje prailginti darbingo amžiaus trukmę iki 72 metų, primena ELTA. Reaguodamas į diskusijas šia tema, EK atstovybės Lietuvoje vadovas Marius Vaščega tvirtino, jog tokio reikalavimo ar pasiūlymo nėra. Pasak jo, tai neteisingos EK konsultacinio dokumento interpretacijos rezultatas.

Lietuvos valdžios atstovai yra sakę, kad mūsų šalyje  pensinio amžiaus didinimo klausimo svarstyti neplanuojama.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
39
F
  • PAJAMOS: Dujų perdavimo sistemos operatorius „Amber Grid“ kartu su dukterine įmone dujų birža „GET Baltic“ neaudituotais duomenimis pernai kartu uždirbo 98,2 mln. eurų pajamų.
  • GINČAS: Gedimino kalno būklę stebintis ir jį prižiūrintis Lietuvos nacionalinis muziejus apskundė Vilniaus apygardos teismo sprendimą, palankų buvusiam kalno sutvarkymo darbų projektuotojui UAB „Hidroterra“.
  • DOKUMENTAI: Praėjusiais metais Lietuvos piliečiams išduota beveik 720 tūkst. asmens dokumentų – daugiausiai per pastarąjį dešimtmetį, rodo Migracijos departamento turima statistika.
  • SAVIVALDA: Kovą vyksiančiuose savivaldos rinkimuose kandidatuoja beveik penktadalis parlamentarų, o perrinkimo siekia dauguma – 49 – pareigas einantys merai.
  • REABILITACIJA: Pernai kompensuojamomis reabilitacijos paslaugomis pasinaudojo beveik 3,5 tūkst. koronavirusu persirgusių žmonių - tai trečdaliu mažiau nei 2021-aisiais.
  • SKUNDAS: Airijos ir Vengrijos oro bendrovės „Ryanair“ ir „Wizz Air“ teismui apskundė nuo šių metų padidintas rinkliavas Vilniaus oro uoste.
  • UŽDRAUDĖ: Teismas sausio pabaigoje uždraudė aštuoniems Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos bankroto administratoriams laikinai – šešis mėnesius užsiimti šia veikla: tokia sankcija pritaikyta Daliui Volskiui, Skaistei Klimei ir Vėjūnui Klimui, Vaidotui Lemešovui, Arūnui Virkučiui, Donatui Turkui, Tomui Malinauskui ir Vytautui Švedkauskui.
  • REIDAS: Lietuvos kelių policijos tarnyba informuoja, kad vasario 6-7 dienomis vykdys transporto priemonių, įskaitant dviračių, elektrinių paspirtukų, vairuotojų blaivumo, apsvaigimo nuo narkotinių ar kitų psichiką veikiančių medžiagų patikrinimą.
  • BYLA: Baudžiamoji byla dėl konflikto Vilniaus prekybos centre, kai per karantiną dėl nedėvimos kaukės pastabą gavęs pirkėjas Darius Varnas sumušė apsaugininką, o paskui lauke šovė į jį iš turėto ginklo, pasiekė Konstitucinį Teismą.
  • GALIA: 2022-aisiais vėjo elektrinių galia Lietuvoje, palyginus su 2021 metais, išaugo trečdaliu - siekė 1,51 teravatvalandės (TWh).
Daugiau

Dienos klausimas

Ar ketinate šiemet atostogauti užsienyje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei turite šiek tiek laisvo laiko, kas jums labiau patiktų?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-2 +2 C

-6 +3 C

 

-6 +2 C

-1 +4 C

-2 +3 C

 

-3 +1 C

0-4 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s