Antradienį Seimui planuojant pateikti įstatymų projektus, reglamentuojančius vardų ir pavardžių rašymą dokumentuose, Lietuvos liaudies partija vėl kviečia į protesto piketą "Lietuvių kalbos aneksija Seime". Protestuotojai ragins viešai pasmerkti politikus, balsuojančius už neteisėtas vietovardžių, vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymų pataisas.
Piketo organizatoriai atkreipia dėmesį, kad "antikonstitucinis Konstitucijos 14 straipsnio: „Valstybinė kalba - lietuvių kalba" griovimas - ne kas kita kaip faktinė lietuvių kalbos aneksija. O ji reikalinga kitam ardomajam žingsniui - valstybės teritorinio vientisumo ardymui ir užslėptai separatistinei politikai, netolimoje ateityje pirmiausiai reikalaujant Vilniaus krašto autonomijos".
Lietuvos liaudies partija kreipiasi į visas šalies pilietines organizacijas, Pasaulio lietuvių bendruomenę, Pasaulio lietuvių jaunimą, ragindama išreikšti savo poziciją dėl Seime vykdomos esą antivalstybinės politikos ir jos grėsmingų pasekmių visai valstybei.
Birželio 19 d. kelios dešimtys piketuotojų buvo susirinkę prie Seimo, protestuodami prieš socialdemokratų Gedimino Kirkilo ir Irenos Šiaulienės parengtą "Vardų ir pavardžių rašymo dokumentuose įstatymo" projektą.
Pasak akcijos iniciatorių, pagal šį sunkiai paaiškinamą įstatymo projektą, visų piliečių pavardės būtų rašomos nelietuviškais lotyniško pagrindo rašmenimis, į lietuvių kalbos abėcėlę dirbtinai įterpiant dešimtis naujų raidžių ir jų net neištariamų svetimų garsų, nebūdingų lietuvių valstybinei kalbai. Esą nė vienoje pasaulio valstybėje tokių keistenybių nėra ir negali būti.
Akcijos dalyviai žadėjo imtis radikalių priemonių ir skelbti visuotinį boikotą prieš politikus, kurie į lietuvišką abėcėlę ketina įterpti svetimus garsus.
Protesto akcijoje taip pat dalyvavo Lietuvos laisvės kovotojų sąjungos, Tarybos Lietuvos Respublikos Konstitucijai ginti, "Vilnijos" draugijos atstovai.
Anot "Dabartinės lietuvių kalbos gramatikos" Abėcėlės skyriaus autoriaus hab. dr. Kazimiero Garšvos, šis projektas ne tik gadina santykius tarp tautinių bendruomenių Lietuvoje, bet ir kenkia patiems lenkams, kadangi iškraipo ir lenkiškas baltų kilmės pavardes.
"Trūksta objektyvios informacijos, buvo dvi kalbininkų konferencijos, prieš 5 metus ir dabar, ir viskas yra išspręsta - turi būti rašoma pagal tradicinę abėcėlę", - teigė K. Garšva.
Vieną įstatymo projektą parengė Seimo nariai socialdemokratai Gediminas Kirkilas ir Irena Šiaulienė, alternatyvų dokumentą rengė konservatoriai Valentinas Stundys ir Rytas Kupčinskas, primena ELTA.
Šie projektai dar nepasiekė Seimo salės, nes birželio 19 d. buvo išbraukti iš darbotvarkės.