respublika.lt

Prezidentūra: Nacionalinis plėtros bankas nebus konkurentas jau veikiantiems rinkos dalyviams tartasi dėl jo steigimo (14)

2020 gruodžio 14 19:35:26
Monika Grigutytė, Lukas Blekaitis, Elta, Eltos inf.

Prezidento ekonominės grupės patarėja Vaida Česnulevičiūtė sako, kad prezidentas teigiamai vertina Vyriausybės programoje atsiradusią nuostatą dėl Nacionalinio plėtros fondo steigimo. Ji taip pat pridūrė, kad ši įstaiga neturėtų tapti konkurente jau veikiantiems rinkos dalyviams. Tuo tarpu finansų ministrė Gintarė Skaistė užsiminė apie poreikį atlikti naują galimybių studiją.

×
nuotr. 2 nuotr.
Prezidentas Gitanas Nausėda dalyvavo diskusijoje „Nacionalinis plėtros bankas: poreikis, strategija ir tolesni veiksmai“. Roberto Dačkaus (Prezidento kanceliarija) nuotr.

 

„Prezidentas Nacionalinio plėtros banko idėją iškėlė daugiau nei prieš metus ir labai džiaugiasi, kad Vyriausybės programoje atsirado nuostata dėl Nacionalinio plėtros fondo steigimo jau veikiančių nacionalinių plėtros įstaigų pagrindu", - spaudos konferencijoje teigė ji.

Anot V. Česnulevičiūtės, diskusijos dalyviai sutarė, kad kreditavimo trūkumas Lietuvoje trukdo šalies ekonomikai realizuoti savo potencialą.

„Diskusijoje buvo kalbama, kad tokia institucija labai svarbi Lietuvos verslo kreditavimui. Diskusijos dalyviai iš esmės sutarė, kad verslas susiduria su kreditavimo trūkumu, kuris trukdo mūsų ekonomikai realizuoti savo potencialą ir taip pat greičiau atsigauti po krizės", - sakė V. Česnulevičiūtė.

„Tokia įstaiga turėtų telkti dėmesį būtent į verslo kreditavimą tiek smulkių ir vidutinių įmonių, tiek stambaus verslo, kad pasiektume ekonomikos atsigavimo tikslus, ir kad mūsų ekonomika galėtų sparčiau augti (...). Tokiu būdu prisidėtume tiek prie žaliojo kurso tikslų įgyvendinimo, tiek prie skaitmeninės ekonomikos plėtros ir kitų valstybei svarbių tikslų", - pridūrė ji.

Prezidento ekonomikos grupės patarėja taip pat pabrėžė, kad Nacionalinis plėtros bankas neturi tapti konkurentu jau veikiantiems rinkos dalyviams.

„Svarbu pabrėžti, kad būsima institucija, fondas ar bankas, veiks kartu su rinka. Tai nebus konkurentas jau veikiantiems rinkos dalyviams, bet užpildys tas spragas, kurios yra akivaizdžiai matomos mūsų finansavimo struktūroje", - tikino V. Česnulevičiūtė.

G. Skaistė: reikėtų padaryti naują galimybių studiją

Finansų ministrė G. Skaistė po Prezidentūroje vykusios diskusijos pabrėžė, kad Nacionalinis plėtros bankas mažmeninių paslaugų teikti neturėtų.

„Toje diskusijoje, kuri vyko praėjusios kadencijos metu dėl Nacionalinio plėtros banko steigimo net buvo kalbama apie mažmeninių paslaugų teikimą, tai natūralu, kad dalis apie paramą verslui mums atrodo teisinga. Kalbant apie mažmenines paslaugas visgi manėme, kad tai daryti netikslinga, konkuruoti su bankais šioje srityje tikrai būtų neefektyvu.

Kalbant apie finansavimo poreikį, tikrai matome, kad smulkiam ir vidutiniam verslui finansų prieinamumas yra gana prastas. Lyginant su kitomis EBPO valstybėms, matome, kad neprieinamumas yra kai kur net 50 proc. didesnis. Norėtųsi tas sąlygas pagerinti", - spaudos konferencijoje kalbėjo G. Skaistė.

Finansų ministrė teigė matanti poreikį atlikti naują Valstybinio plėtros banko galimybių studiją, esą senoji jau yra pasenusi.

„Manome, kad ta konsolidacija galėtų duoti efektą, bet tam, kad apsispręstume galutinai, manytume, kad reikėtų padaryti naują galimybių studiją, įvertinant dabartinę situaciją. Prieš tai daryta analizė yra ketverių metų senumo, tam tikri atnaujinimai būtų reikalingi. (...) Jeigu pasirodys, kad pagrindiniai dalykai nėra pasikeitę, to atnaujinimo reikėtų minimalaus", - sakė G. Skaistė.

„Šiandien kalbėti apie konkrečius skaičius dar yra sudėtinga", - pridūrė ji.

ELTA primena, kad darbo grupė yra pateikusi tris kryptis, kuriomis Valstybinis plėtros bankas galėtų būti steigiamas.

„Buvo svarstomos kelios alternatyvos. Viena jų - Lietuvoje veikiančių nacionalinių plėtros įstaigų konsolidavimas. Kalba eina apie Žemės ūkio paskolų garantijų fondą, INVEGA, Viešųjų investicijų plėtros agentūrą (VIPA) ir naujai kuriamą Valstybės investicijų valdymo agentūrą. Kita alternatyva - holdingo steigimas tų pačių agentūrų pagrindu", - kiek anksčiau žurnalistams sakė buvusi ekonomikos ir inovacijų viceministrė Jekaterina Rojaka.

„Dar viena alternatyva - veikiančio banko įsigijimas arba naujo valstybinio banko sukūrimas", - pridūrė J. Rojaka.

Darbo grupė priėmė sprendimą, kad reikia nuodugnesnės analizės siekiant išrinkti optimalų sprendimą.

Pasak J. Rojakos, brangiausiai kainuotų naujo Valstybinio banko steigimas.

Seimas nutarimu jau buvo Vyriausybę įpareigojęs pradėti konsultacijas su Europos Komisijos Europos struktūrinių reformų paramos direktoratu dėl techninės pagalbos Valstybinio plėtros banko steigimo klausimais ir svarstyti dėl galimybės valstybei dalyvauti kredito įstaigų kapitale.

Gauti ekspertines išvadas iš Europos Komisijos užtruktų apie metus.

Prezidentūroje tartasi dėl Nacionalinio plėtros banko ar fondo steigimo strategijos ir veiklos prioritetų

Lietuvos Respublikos prezidentas Gitanas Nausėda pirmadienį nuotoliniu būdu dalyvavo apskritojo stalo diskusijoje „Nacionalinis plėtros bankas: poreikis, strategija ir tolesni veiksmai". Renginyje kartu su Lietuvos Vyriausybės nariais, verslo atstovais ir finansų sektoriaus ekspertais buvo tariamasi dėl Nacionalinio plėtros banko ar fondo steigimo strategijos ir veiklos prioritetų.

Šalies vadovo pasiūlyto Nacionalinio plėtros banko funkcijas atliekančio Nacionalinio plėtros fondo steigimas yra numatytas naujojoje Vyriausybės programoje. Jo tikslas - sujungti viešojo ir privataus sektoriaus finansinius išteklius ir juos nukreipti į valstybės prioritetines sritis. Ši finansų institucija, kaip pažymima Prezidentūros pranešime, padėtų užpildyti rinkos spragas, teikdama finansavimą jaunų inovatyvių įmonių veiklos pradžiai, kredituodama vidutinį ir smulkųjį verslą, vystydama finansines priemones įmonėms, siekiančioms tvaraus augimo ir eksporto plėtros. Ši institucija nekonkuruotų su kitais rinkos dalyviais, o papildytų rinką. Siekiama, kad steigiama institucija konsoliduotų jau veikiančias nacionalines plėtros įstaigas šalyje ir orientuotųsi į verslo finansavimą, neteikdama mažmeninių finansinių paslaugų.

„Naujojoje Vyriausybės programoje numatytas Nacionalinio plėtros fondo steigimas atliepia mano siūlytą Nacionalinio plėtros banko įkūrimo idėją. Šiuo etapu ypač svarbu sutarti, kad institucija pasiektų du pagrindinius tikslus. Pirma, kad Lietuvos verslas - tiek jaunos, tiek jau pažengusios ir stiprios įmonės - turėtų efektyvią prieigą prie finansavimo ir taip prisidėtų prie Lietuvos ekonomikos potencialo realizavimo, kurtų naujas aukštos pridėtinės vertės darbo vietas, skatintų investicijas į aukštąsias technologijas. Antra, svarbu, kad institucija taptų stipria finansine organizacija, kuri padėtų plėtoti žaliosios ekonomikos prioritetus, skaitmenizaciją ir prisidėtų prie regionų atskirties mažinimo", - diskusijoje sakė prezidentas ir pabrėžė, kad ši institucija turi būti valdoma profesionaliai, depolitizuotai bei spręsti įsisenėjusią verslo kreditavimo stygiaus problemą šalyje.

G. Nausėda akcentavo, kad valstybinių įstaigų veiklos persidengimas ir konkuravimas tarpusavyje yra žalinga praktika, būdinga ne tik verslo finansavimo, bet ir inovacijų sektoriui. Todėl būtina konsoliduoti net penkių jau veikiančių finansinės plėtros įstaigų funkcijas į vieną stiprų darinį, kuris veiktų efektyviai ir užtikrintų, kad finansavimo paslaugas verslas gautų vienoje vietoje.

Apskritojo stalo diskusijoje gerąja patirtimi dalijosi Prancūzijos plėtros banko „BPI France" vadovas Nicolas Dufourcq, institucijos steigimo įgyvendinimo žingsnius aptarė finansų ministrė Gintarė Skaistė, aplinkos ministras Simonas Gentvilas, Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas, Pasaulio banko ekspertas Marius Vismantas, Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentas Vidmantas Janulevičius, Lietuvos bankų asociacijos prezidentė Eivilė Čipkutė ir startuolio „TransferGo" įkūrėjas Daumantas Dvilinskas.

Apskritojo stalo diskusija „Nacionalinis plėtros bankas: poreikis, strategija ir tolesni veiksmai" yra vienas iš prezidento inicijuojamų renginių, vykstančių po Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono darbo vizito Lietuvoje rugsėjo mėnesį, sakoma Prezidento komunikacijos grupės pranešime.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (14)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • ATASKAITA: Justino Marcinkevičiaus atminimo įamžinimui surinkta - 6885 eurai, aukotųjų skaičius - 23; primename sąskaitos Nr. LT 24 7044 0600 0780 3510
 • KOSMOSE: NASA pirmadienį Marse į orą sėkmingai pakėlė sraigtasparnį „Ingenuity“ (liet. „Išradingumas“) ir tai buvo pirmasis istorijoje motorinio orlaivio kitoje planetoje skrydis.

 • AUKŲ NĖRA: ankstų pirmadienį vietos laiku išsiveržė Indonezijos Javos saloje stūksantis Merapio ugnikalnis, 16 kartų išspjaudamas į orą įkaitusią lavą, pranešė šalies vulkanologijos agentūra.
 • TRAUKINYS: sekmadienį Egipte nuo bėgių nuvažiavo keleivinis traukinys ir buvo sužaloti mažiausiai 109 žmonės.
 • GAISRAS: sekmadienio popietę pranešta apie Šiaulių rajone degantį ūkinį pastatą.
 • TRŪKUMAS: Bosnijos ir Hercegovinos sostinėje Sarajeve gyventojai šeštadienį surengė protestą dėl pernelyg lėto skiepijimo nuo COVID-19, o dalis jų savo automobiliai užblokavo šalia pagrindinės miesto stoties esančią aikštę.
 • PASITRAUKIMAS: Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungoje (LVŽS) bręsta mintis pasitraukti iš dar vienos darbo grupės Seime. Kovo pabaigoje apkaltinę konservatorius siekiant sukurti savo partijai palankią rinkimų sistemą, „valstiečiai“ apleido parlamento valdybos sudarytos darbo grupės, turinčios parengti rinkimų sistemos pertvarką, gretas.
 • TEMPAI NEBLOGI: padidinus vakcinacijos tempus Lietuvoje bent viena vakcinos doze jau pavyko paskiepyti 19,5 proc. visuomenės, t. y. beveik kas penktą šalies gyventoją, o vyresnių nei 65 metų gyventojų vakcinuota daugiau nei pusė – 53 proc.
 • NUSKENDO: prie Tuniso krantų nuskendo valtis su migrantais, žuvo mažiausiai 21 migrantas iš Afrikos, jiems bandant Viduržemio jūra pasiekti Italijai priklausančią Lampedūzos salą,
 • UŽBLOKAVO: penktadienį Pakistano vyriausybė, siekdama užtikrinti saugumą šalyje, laikinai užblokavo internetą.
 • PERKOPTA RIBA: pasaulyje jau pagaminta daugiau kaip 1 mlrd. vakcinos nuo COVID-19 dozių - tai įvyko balandžio 12 dieną, o kitas milijardas gali būti viršytas gegužės pabaigoje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar bijote susirgti koronavirusu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Koks Jūsų požiūris į mero rinkimus?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Vitas Tomkus: IR ŽODIS TAPS KŪNU!
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
8. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie atmintį
9. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
10. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
11. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
12. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
17. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
20. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
24. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
25. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+2 +8 C

+3 +9 C

 

0 +8 C

+12 +17 C

+10 +14 C

 

+8 +13 C

0-5 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos