respublika.lt

Prezidentas išreiškė poziciją dėl šios savaitės aktualijų kol kas susilaiko nuo A.Dulkio vertinimo: nenoriu įsirašyti į kritikų chorą (6)

2021 sausio mėn. 14 d. 09:45:32
Paulina Levickytė, Lukas Blekaitis, Kornelija Mykolaitytė, Elta

G. Nausėda: mokesčių sistemoje gausu lengvatų, kurias sunku pagrįsti

×
nuotr. 1 nuotr.
Prezidentas išreiškė poziciją dėl šios savaitės aktualijų. Eltos nuotr.

 

Prezidentas Gitanas Nausėda įvardijo kelias kryptis, kaip turėtų atrodyti mokesčių sistemos pertvarka. Jis taip pat užsiminė ir apie būtiną lengvatų peržiūrą.

„Pirma, kad mokesčių sistema labiau atsilieptų mūsų siekiui mažinti šešėlinę ekonomiką, tai čia nebūtinai mokestinės priemonės turi būti įgyvendinamos. Tai ir statybininko kortelės įgyvendinimas yra viena užduočių, ko nespėjo padaryti ankstesnioji Vyriausybė, ir tikiuosi, kad tai padarys dabartinė valdančioji koalicija.

Taip pat kalbėjome, kad mokesčių sistemoje vis dar gausu lengvatų, kurias sunku kaip nors pagrįsti. Mokesčių tarifai Lietuvoje priklausomi ne nuo pajamų dydžio, kurį uždirba vienas ar kitas žmogus, bet nuo veiklos formos. Todėl yra dideli iškraipymai, priklausomai nuo to, ar žmogus dirba samdomą darbą, ar užsiima individualia veikla", - LRT radijui teigė G. Nausėda.

Prezidento nuomone, įvykdyti šiuos pokyčius su dabartiniais valdančiaisiais - įmanoma.

„Kai kurias iniciatyvas bandėme teikti dar prieš 2020 metus, tačiau dėl tam tikro asmeninio Seimo narių suinteresuotumo naikinti šitą gyvulių ūkį buvo gana sudėtinga, bet manau, kad šioje Seimo daugumoje suvokimas, kad gyvulių ūkis yra netoleruotinas, yra ir tai nuteikia optimistiškai", - teigė G. Nausėda.

„Nekalbame apie kažkokį tarifų didinimą ar mokesčių naštos sunkinimą. Kalbame apie tai, kad valstybė turi surinkti tuos pinigus, kurie jai priklauso", - LRT radijui pabrėžė prezidentas.

G.Nausėda apie KT teisėjų kandidatūras: jei Seimas nepritars, turėsime teisinį nihilizmą

Prezidentas Gitanas Nausėda, kalbėdamas apie jau beveik metus Seime įstrigusias Konstitucinio Teisimo (KT) teisėjų patvirtinimo procedūras, sako, kad jeigu Seimas ketvirtadienį vėl nepritars teikiamoms kandidatūroms į KT, Lietuva turės Konstitucijai atgrasią situaciją.

„Pasakysiu paprastą dalyką, kuomet pirmąjį kartą kandidatai buvo atmesti, buvo sakoma, kad tai ankstesnės valdančiosios daugumos darbo brokas ir kad taip neturi būti. Bet šiandien turime kitą valdančiąją koaliciją (...) ir dabar vėl tie patys argumentai, kurie nėra aiškūs. Tuo tarpu laikas tiksi ir mes turime tikrai nenormalią situaciją", - LRT radijui teigia G. Nausėda.

Prezidentas sako, kad jeigu Seimas ketvirtadienį nepritars teikiamoms kandidatūroms į KT, laikinai pareigas einantys KT teisėjai, anot jo, „užsibus aikštelėje gerokai ilgiau nei numatyta pagal žaidimo taisykles". Pasak prezidento, tai būtų teisinis nihilizmas, kurio toleruoti Prezidentūra negalėtų.

„Tikrai blogai vertinu šitą situaciją, kuomet praėjo beveik metai nuo pirmojo svarstymo. Jeigu vėl nebūtų priimtas sprendimas ir reikėtų teikti naujus kandidatus su 3 mėnesių terminu. Matyt, viskas nusikeltų į rudens sesiją ir turėtume netoleruotiną situaciją. Netgi Konstitucijai atgrasią sistemą ar realybę, kai KT teisėjai užsibūna aikštelėje gerokai ilgiau negu numatyta pagal žaidimo taisykles. Čia tas pats, pavyzdžiui, teisėjas voluntaristas nusprendžia, kad futbolo rungtynės turi tęsti ne 90, o 180 minučių ir visi aikštės žaidėjai laksto iškišę liežuvius, nes tiesiog nebegali bėgti. Aišku, gal čia kiek situacijos hipertrofavimas, bet tai pirmiausia yra teisinis nihilizmas, kurio toleruoti mes negalime", - pabrėžė šalies vadovas.

Šalies vadovas viliasi, kad Seimas pritars jo teikiamai Giedrės Lastauskienės kandidatūrai į KT teisėjus.

„Seimas labai aktyviai svarsto tiek LAT pirmininkės, tiek prezidento, tiek Seimo pirmininkės pateiktas kandidatūras. Tikiuosi, kad kandidatūroms bus pritarta. Nežinau, ar visoms, bet ponia Lastauskienė yra tikrai labai kvalifikuota teisininkė. Ji ne tik praktikė, bet ir teoretikė, kuri tikrai sustiprintų KT korpusą. Labai tikiuosi, kad bus rastas platus konsensusas tarp partijų šiai kandidatūrai paremti. Į visas iškilusias abejones ponia Lastauskienė argumentuotai ir tiksliai atsakė svarstymo metu. Tikiuosi, teigiamo sprendimo", - žinių radijui sakė šalies vadovas.

Paklaustas, kodėl teikia tą pačią kandidatūrą, nors ji praėjusio Seimo buvo atmesta, G. Nausėda atsakė retoriškai.

„Į šį klausimą atsakysiu trumpu atsakymu, o kodėl aš jos turėjau neteikti? Ar buvo pateikti rimti argumentai, kodėl ponia Lastauskienė negalėtų tapti KT teisėja? Tai suformuluokime klausimą būtent taip", - sakė prezidentas.

Ketvirtadienį Seimas ketina svarstyti ir spręsti dėl G. Lastauskienės, Andriaus Kabišaičio ir Algio Norkūno kandidatūrų eiti KT teisėjų pareigas.

Trečiadienį teisėjų paskyrimo klausimą apsvarstė pagrindiniu paskirtas Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas. Komiteto nariai nepritarė Seimo pirmininkės į KT teisėjus siūlomo Seimo kanceliarijos Teisės departamento vadovo A. Kabišaičio kandidatūrai. Jo kandidatūrą palaikė tik trys komiteto nariai, o 5 parlamentarai susilaikė. Tuo metu prezidento G. Nausėdos ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkės siūlomiems kandidatams komitetas pritarė.

ELTA primena, kad pavasarį Seimas atmetė visus tris teiktus kandidatus į KT teisėjus. Konstitucinio Teismo pirmininko Dainiaus Žalimo, teisėjo Gedimino Mesonio ir teisėjo Vyto Miliaus kadencija baigėsi 2020 metų kovo 19 dieną.

Konstitucinį Teismą sudaro 9 teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai. Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Kandidatus teikia prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas.

G. Nausėda: galime kalbėti apie realias 3-4 kandidatūras į LB valdybos pirmininko poziciją

Šalies vadovas Gitanas Nausėda sako, kad į Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko poziciją bus svarstomi keli kandidatai, o sprendimą nulems kompetencija ir reikalavimų, keliamų LB vadovui, atitikimas.

„Jų bus keletas. Manau, kad galėtume kalbėti apie realias 3-4 kandidatūras", - interviu LRT radijui ketvirtadienį sakė G. Nausėda.

Kalbėdamas apie savo vyriausiojo patarėjo Simono Krėpštos kandidatūrą į šias pareigas G. Nausėda sakė, kad jis geba aprėpti platų klausimų spektrą, turi patirties ir kompetencijų.

„Atsižvelgiant į jo kompetencijas, patirtį, talentą, gebėjimą aprėpti labai platų klausimų spektrą, šiandien jis įsitraukęs ir į medicininių problemų sprendimų, tai tikrai dar jaunas, bet labai gabus žmogus. Tačiau jis turi labai didelę problemą prieš tapdamas Lietuvos banko valdybos pirmininku: man būtų labai gaila netekti tokio žmogaus savo komandoje", - sakė šalies vadovas.

Pasak prezidento, sprendimą, kuris kandidatas bus teikiamas Seimui, nulems kompetencija ir reikalavimų, keliamų LB vadovui, atitikimas.

„Pirmiausia nulems kompetencija, atitikimas tiems reikalavimams, kurie yra keliami LB valdybos pirmininkui, nes tai yra labai svarbi institucija. Tą aš galiu patvirtinti kaip buvęs Lietuvos banko valdybos narys ir LB Pinigų politikos departamento direktorius. Mano sentimentai šiai institucijai niekur nedingo ir aš tikrai labai atsakingi rinksiuosi kandidatą LB vadovo pareigoms užimti", - sakė G. Nausėda.

Dabartinis LB valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas savo antrą kadenciją baigia balandžio mėnesį.


G. Nausėda kol kas susilaiko nuo A. Dulkio vertinimo: nenoriu įsirašyti į kritikų chorą

Šalies vadovas Gitanas Nausėda mano, kad sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys stengiasi tinkamai atlikti savo pareigas bei įsiklausyti į jam pateiktus pasiūlymus, tačiau, pasak prezidento, šią sudėtingą situaciją jam yra nelengva. Šalies vadovas teigia kol kas norįs susilaikyti nuo ministro vertinimo bei kritikavimo ir teigia, kad Prezidentūra yra pasiruošusi A. Dulkiui padėti.

„Aš manau, kad ponas Arūnas tikrai stengiasi: formuoja komandą, stengiasi įsiklausyti į pasiūlymus ir jam tikrai yra nelengva, nes problemos spaudžia iš visų pusių ir to įsibėgėjimo laikotarpio, susipažinimo su situacija laikotarpio prabangos jis neturėjo. Bet turbūt jis aiškiai žinojo, į kokį karštą tašką jis eina", - interviu LRT radijui teigė G. Nausėda.

Prezidentas pažymi kol kas norįs susilaikyti nuo ministro vertinimo ir kritikavimo. Jo teigimu, Prezidentūra per šią sudėtingą pandemiją yra pasiruošusi padėti A. Dulkiui.

„Tai šiandien aš susilaikysiu nuo vertinimų ir juo labiau nenoriu aš čia labiau įsirašyti į kritikų chorą, kuris ir be manęs yra pakankamai gausus. Žmogus dirba, žmogus nori pasiekti rezultato toje vietoje, kurioje dirba ir žiūrėkime, kaip jam sekasi", - sakė šalies vadovas.

„Ten, kur mes galime padėti patarimu, galbūt tam tikrų dalykų inicijavimu, jeigu reikia ir teisinių dalykų, mes tikrai padėsime ir ponas A. Dulkys turi jausti šią paramą", - pridūrė jis.

Vyriausybė daro viską, kad pandemija būtų suvaldyta

Tuo tarpu paklaustas, kaip vertina naujosios Vyriausybės veiklą, prezidentas akcentavo, kad Ministrų Kabinetas deda visas pastangas, kad suvaldytų koronaviruso pandemiją. Šalies vadovo teigimu, tai ir yra Vyriausybės pagrindinė priedermė.

„Turbūt tai, ką pasakiau apie pono A. Dulkio veiklą, galima pritaikyti ir Vyriausybei, nes Vyriausybės pagrindinė priedermė kaip tik yra užgesinti koronavruso gaisrą ir vandens atsargos yra pilamos labai sparčiai ir yra daroma viskas, kad tas gaisras mažėtų", - teigė G. Nausėda.

Visgi prezidentas atkreipia dėmesį, kad Vyriausybei taip pat kyla ir daug kitokio pobūdžio iššūkių, visų pirma susijusių su ekonomika ir socialiniu gyvenimu.

„Tai turbūt pirmąją tų sunkumų išraišką mes matome 2021 metų biudžete: 7 proc. deficitas, didelės fiskalinės įtampos, kalbos, diskusijos apie tai, ką turėtume keisti finansų politikoje, kaip turėtume grįžti prie normalaus režimo. Visa tai jau yra labai aktualu šiandien, bet, aš manau, ilgainiui arba rytoj poryt keisis mūsų problemų akcentai", - atkreipė dėmesį šalies vadovas.

G. Nausėda teigia, kad jeigu šiandien labiausiai yra akcentuojamas pandemijos valdymas, tai, pasak jo, „rytoj mes kalbėsime būtent apie tai, kokius pėdsakus pandemija paliko mūsų ekonomikoje, versle, socialiniame gyvenime, ir ekonominiai klausimai veikiausiai taps prioritetiniai".

NVSC vadovas turi visas teises savo noru nesitraukti iš pareigų

Šalies vadovas įvertino ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) vadovo Roberto Petraičio sprendimą savo noru nesitraukti iš einamų pareigų. Jo teigimu, dabar NVSC vadovo teiginio, esą jis nieko blogo nepadarė, nepakanka.

„Turime daug atsakingų pozicijų Lietuvoje, kai teigti, kad nieko blogo nepadariau, bet taip pat nieko ir gero nepadariau tiesiog yra nepakankama atsakomybei arba mandatui, kuris yra suteiktas", - teigė G. Nausėda.

Prezidentas taip pat pripažįsta, kad NVSC veikloje egzistuoja daug problemų, tarp jų ir veiklos organizavimo problemų.

„Savo laiku lankiausi šiame centre, mėginome kuo galime prisidėti prie to, kad šitas centras veiktų sėkmingiau ir viena iš mūsų iniciatyvų buvo įtraukti kariuomenę, savanorius, karius į skambučių centrų veiklą, į tai, kad padėtų, sumažintų krūvį, tenkantį ten dirbantiems darbuotojams ir jie galėtų užsiimti savo veikla efektyviau", - sakė G. Nausėda.

„Matyt, tokia ekstensyvi pagalba yra nepakankama ir šiame centre iš tikrųjų reikia imtis tam tikrų struktūrinių pertvarkymų, kurie padėtų geriau atliepti tiems reikalavimams, kurie yra keliami šiai institucijai. Savaime suprantama, jeigu vyksta tokio pobūdžio pasistumdymai arba trintys tarp Sveikatos apsaugos ministerijos ir NVSC, tai nėra gerai, nes tai neleidžia įgyvendinti šių būtinų pokyčių, apie kuriuos aš kalbėjau", - taip pat akcentavo jis.

Visgi G. Nausėda pabrėžė, kad NVSC vadovas R. Petraitis, turi visas teises nesitraukti iš pareigų savo noru.

„Tokiu atveju turbūt žmogus turėtų pagalvoti apie savanoriško pasitraukimo galimybę, tačiau aš, kiek žinau, direktorius nusprendė šia galimybe nepasinaudoti. Tai yra jo teisė ir jis ją gali ginti", - teigė prezidentas.

 

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar karantino metu dirbate?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar šiuo metu gyvenate fiziškai aktyvų gyvenimą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

0 C

 -1 C

 

 -1 C

+1 +3 C

 0 +2 C

 

   0 +1 C  

0-3 m/s

  2-7 m/s

 

0-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2158 PLN - 4.5385
RUB - 91.1009 CHF - 1.0773
GBP - 0.8905 NOK - 10.3308

Nuorodos