respublika.lt

Prezidentas G.Nausėda: apie santykį su valdančiaisiais bei sąjūdį prieš Astravo AE

(0)
Publikuota: 2020 vasario 13 23:11:29, Benas Brunalas, Gailė Jaruševičiūtė, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Roberto Dačkaus nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda nėra linkęs pripažinti, kad santykiai tarp Prezidentūros ir valdančiųjų iš esmės nesusiklostė ir toliau tęsis konfrontacijos sąlygomis. Jo teigimu, per pastaruosius mėnesius kilę konfliktai gali baigtis, o santykiai dar atšilti jei bus padarytos atitinkamos išvados. Šalies vadovas pabrėžia, kad politikoje kartais pasitaiko, jog svarbūs susitarimai pasiekiami tik konflikto būdu.

 

Turime konflikto stadiją

„Politikoje kartais sutarimas yra pasiekiamas per konfliktą – tokių situacijų taip pat yra. Dabar mes turime konflikto stadiją ir jeigu abi pusės padarys teisingas išvadas – bus galima judėti link sutarimo ir grįžus prie darbų išspręsti klausimus“, - ketvirtadienį žiniasklaidai sakė prezidentas.

Jo teigimu, su „valstiečių“ dominuojama valdančiąja dauguma šioje kadencijoje vis dar įmanoma nuveikti reikšmingų darbų, jei, akcentuoja prezidentas, iš kilusio konflikto bus pasimokyta.

„Aš manau, kad dar ir su šia valdančiąja dauguma bus galima nemažai ką nuveikti, tačiau su viena nedidele sąlyga – jeigu šis konfliktas išmokys mus šio bei to“, - teigė jis.

Prezidento ir valdančiųjų santykius apkartino nesutarimai kilę dėl susisiekimo ministro Jaroslavo Narkevičiaus bei dar šią savaitę šalies vadovo atsisakymas į ekonomikos ir inovacijų ministrus skirti premjero teiktą Luko Savicko kandidatūrą.

Paaiškino kas pakišo koją L. Savickui: artėjantys rinkimai ir teorinio pobūdžio kvalifikacijos

Prezidentas G. Nausėda teigia, kad į ekonomikos ir inovacijų ministrus L. Savicko nepaskyrė dėl būgštavimų, jog jį paveiks artėjanti rinkiminė kampanija bei, kaip akcentavo šalies vadovas, turimos daugiau teorinio pobūdžio kvalifikacijos.

„Tiesiog apsisprendėme, kad skiriame ministrą labai konkrečiai ir gana specifinei situacijai. Ministrą, kuris iš esmės dirbs gerus pusę metų, jei ne mažiau. Nes rinkiminės batalijos prasidės gerokai anksčiau, ir net jei pats Lukas nebus įtrauktas į jas, vis tiek jos vienaip ar kitaip darys įtaką jo darbui. Manyčiau, kad vis dėlto tos kvalifikacijos, kurias jis yra įgijęs, ir kurios yra tikrai neabejotinos, jos yra daugiau teorinio pobūdžio. Tuo tarpu čia reikia praktiko, kuris iškart šioje ministerijoje imtųsi įgyvendinti tuos darbus, kuriuos dar įmanoma įgyvendinti per šį labai trumpą laikotarpį. Tokių žmonių yra“, - kalbėjo G. Nausėda.

Prezidentas trečiadienį nesutiko skirti L. Savicko į ekonomikos ir inovacijų ministrus.

Komentuodamas Prezidentūros verdiktą, premjeras Saulius Skvernelis užsiminė, kad atsisakymą į ministrus skirti L. Savicką supranta kaip Prezidentūros reakciją į valdančiųjų ir prezidento nesutarimus dėl susisiekimo ministro J. Narkevičiaus.

„Galėjome nujausti tą dalyką. Niekam nėra paslaptis, koks tai yra atsakas į kokius sprendimus“, - trečiadienį Vyriausybėje kalbėjo S. Skvernelis, pridurdamas, kad jei ne išsiskyrusios valdančiųjų ir Prezidentūros nuomonės dėl J. Narkevičiaus, abejonių dėl L. Savicko nekiltų.

„Iki istorijos su susisiekimo ministru šis kandidatas nekėlė niekam abejonių“, - sakė jis.

Galiausiai premjeras nerodė optimizmo dėl galimybių toliau ieškoti alternatyvų į pareigas ministerijoje teiktam L. Savickui.

G. Nausėda apie valdančiųjų bandymą reformuoti švietimo sistemą: nesėkmė beveik visais klausimais

Prezidentas teigia, kad šiuo metu situacija švietimo sistemoje yra liūdna. Jo teigimu, jau dabar galima konstatuoti, kad valdantieji patyrė nesėkmę beveik visais klausimais, susijusiais su vykdytomis reformomis švietimo srityje.

„Švietimo sistema – situacija liūdna. Šiandien mes stovime geriausiu atveju vietoje. Realiai mes judame atgal, nes kiti nestovi vietoje (...). Ši politinė kadencija baigiasi ir tenka švietimo reformos nesėkmę konstatuoti beveik visais klausimais“, – kalbėjo G. Nausėda.

Šalies vadovas akcentuoja, kad apie jokią švietimo reformos sėkmę net negalima kalbėti, kol vaikams nebus užtikrintos vienodos starto sąlygos.

„Blogiausia, kad vaikai, kurie gimė neva ne ten, kur reikėjo gimti, jau atsistoja prie nevienodos starto linijos ir čia yra švietimo priedermė. Jeigu švietimas nesugebės sukurti bent panašių starto sąlygų apie jokias švietimo reformas ir apie jokią socialinę atskirtį ir jos mažinimą nebebus prasmės kalbėti“, – teigė prezidentas, akcentuodamas, kad lygiaverčių startinių pozicijų siekį reikėtų inkorporuoti į nacionalinį švietimo susitarimą.

Primename, kad prezidentas G. Nausėda jau anksčiau teigė matąs signalų, jog nacionalinis susitarimas dėl švietimo stringa. Pasak jo, artėjant rinkimams susitarti dėl šio projekto bus sudėtinga, nes visos partijos, pabrėžė prezidentas, stengsis identifikuoti savus prioritetus švietimo srityje. Visgi šalies vadovas patikino, kad, Seimui paprašius Prezidentūros indėlio, jo vadovaujama institucija tikrai įsitrauks.

G. Nausėda: jei Sąjūdis prieš Astravo AE būtų susibūręs anksčiau – elektrinė nebūtų iškilusi

G. Nausėda teigia, kad, jei prieš Astravo atominę elektrinę (AE) nukreipti visuomeniniai judėjimai būtų susibūrę aštuoneriais ar devyneriais metais anksčiau, – branduolinė elektrinė Lietuvos pasienyje nebūtų iškilusi. Visgi šalies vadovas teigia manąs, kad kovai su Astravo AE statyba įsteigtas visuomeninis judėjimas turi perspektyvą, telkiant jėgas europiniu bei transatlantiniu lygiu, daryti spaudimą Baltarusijai.

„Kalbant apie Sąjūdį, aš turbūt galėčiau sakyti, kad bet kokios sąjūdžio formos, kuomet buriasi laisvi piliečiai, siekdami tam tikrų tikslų, kurių tikrai nepavadinsi nenaudingais valstybei (...) yra sveikintini. Tačiau svarbu, kad šitos pilietinės pastangos būtų nukreiptos konstruktyvia linkme“, –  kalbėjo G. Nausėda.

Šalies vadovas įsitikinęs, kad vasario mėnesio pradžioje pilietinės visuomenės aktyvistų bei įvairių politinių partijų narių įsteigtas Sąjūdis gali daryti spaudimą Baltarusijai dėl Lietuvos nesaugia laikomos Astravo AE.

„Manyčiau, kad tikrai yra didelis veiklos laukas tokiam sambūriui, sąjūdžiui telkti jėgas europiniu formatu, transatlantiniu formatu, kad didėtų spaudimas Baltarusijai. Matyti, kas ten yra daroma, bet ir kad tai yra didelė grėsmė ne tik mums visiems, bet ir pačiai Baltarusijai“, – teigė G. Nausėda.

Prezidentas apgailestavimą reiškia tik dėl to, kad Sąjūdis nubuvo įkurtas anksčiau. Pasak G. Nausėdos, prieš aštuonerius ar devynerius metus iškilus tokiai iniciatyvai kelias Astravo AE statybai būtų užkirstas.

„Man tikrai gaila, kad visos šitos pastangos ir tokie sąjūdžiai neprasidėjo aštuoneriais – devyneriais metais anksčiau ir jeigu taip būtų buvę, aš esu įsitikinęs, kad Baltarusijos atominės elektrinės, Astravo atominės elektrinės tiesiog nebūtų buvę. Būtų sutaupytos plytos ir statybinės medžiagos“, – sakė G. Nausėda.

Vasario 1 dieną buvo surengtas Sąjūdžio prieš Astravo atominę elektrinę (AE) steigiamasis susirinkimas, į kurį susirinko pilietinės visuomenės aktyvistai bei įvairių politinių partijų nariai.

Tarp organizacijos steigėjų – profesorius Vytautas Landsbergis, europarlamentaras Petras Auštrevičius, Seimo nariai Žygimantas Pavilionis ir Virgilijus Poderys, signataras Raimundas Lopata, LiJOT prezidentas Lukas Kornelijus Vaičiakas, žurnalistas Eduardas Eigirdas, Lietuvos žaliųjų partijos atstovas Mečys Laurinkus, verslininkas Vidmantas Janulevičius, buvęs užsienio reikalų ministras, diplomatas Petras Vaitiekūnas ir kiti.

Sąjūdis prieš Astravo AE yra pilietinei visuomenei ir įvairių politinių pažiūrų piliečiams atvira organizacija. Pirmasis asociacijos narių sambūris planuojamas vasario 15 d. Seimo Kovo 11-osios Akto salėje.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s