Pernai Seimas patvirtino Saugaus eismo automobilių keliais įstatymo pataisas ir nustatė naujas pradedančiojo vairuotojo pažymėjimų keitimo sąlygas, jos įsigaliojo liepos 1 d. Vairuotojų pažymėjimus išduodanti valstybės įmonė „Regitra“ pastebėjo, kad naujoje tvarkoje yra spragų, ir pateikė siūlymus, kaip įstatymą reikėtų patobulinti.
„Regitros“ duomenimis, pernai vairuotojų gretas papildė daugiau kaip 32 tūkst. pradedančiųjų vairuotojų. Tokiems vairuotojams išduodami laikini vairuotojų pažymėjimai, galiojantys dvejus metus, - tada jį galima pasikeisti į 10 metų galiojantį pažymėjimą.
Naujose Pradedančiojo vairuotojo pažymėjimų keitimo sąlygose numatyta, kad pradedančiojo vairuotojo pažymėjimą pakeisti į 10 metų galiojantį gali tik tie vairuotojai, kurie nėra pažeidę Kelių eismo taisyklių (KET) reikalavimų, už kuriuos minėtame įstatyme numatytas papildomas vairuotojų mokymas, bei nesukėlę eismo įvykio, dėl kurio buvo sutrikdyta eismo dalyvio sveikata. Pažeidusieji tam tikrus KET reikalavimus arba sukėlę eismo įvykį pradedantieji vairuotojai per vienus metus nuo pažeidimo padarymo datos privalo baigti papildomą vairuotojų mokymą.
Susidūrė su problemomisKaip „Respublikai“ teigė „Regitros“ generalinio direktoriaus pavaduotojas Saulius Šuminas, įmonės darbuotojai ir pažymėjimus norintys pasikeisti pradedantieji vairuotojai jau susidūrė su problemomis.
Pirmiausia įstatymo nustatytas bandomasis periodas ir pradedančiojo vairuotojo pažymėjimo galiojimo laikas sutampa - dveji metai. „Regitra“ neturi teisės įstatymo interpretuoti kaip nors plačiau ir priimti keisti dokumentą, kurio galiojimas dar nesibaigė. Tad žmogus turi teisę kreiptis į „Regitrą“ tik tada, kai jo turimas vairuotojo pažymėjimas nustoja galioti. Vadinasi, bent kelioms dienoms žmogus lieka be teisę vairuoti suteikiančio dokumento.
Kitas dalykas: pradedančiajam vairuotojui, padariusiam tam tikrų KET pažeidimų, numatyta prievolė per metus išklausyti papildomus mokymus. Jei pažeidimas padaromas likus, pavyzdžiui, mėnesiui ar savaitei iki pažymėjimo galiojimo pabaigos, o pagal įstatymą žmogus turi metus laiko išklausyti mokymus, realiai jis laiko neturi, nes pažymėjimas baigia galioti, „Regitra“ jam pažymėjimo į nuolatinį nekeis, o mokymai vyksta tik tam tikrose mokyklose ir tik tada, kai surenkama grupė.
Arba, tarkime, vairuotoją užfiksavo greičio matuoklis. Informacija apie pažeidimą tiek žmogų, tiek „Regitrą“ gali pasiekti tik po kelių mėnesių ar net po pusmečio. Žmogus jau turės 10 metų galiojantį pažymėjimą, o informaciją apie pažeidimą gavusi „Regitra“ turės jį anuliuoti, žmogui reikės ieškoti, kur galėtų išklausyti mokymus, kad vėl atgautų teisę vairuoti.
Tereikia vieno pakeitimo
„Matydami, kad kyla problemų, padarėme viską, ką galime: surašėme raštus net kelioms ministerijoms, akcentavome, kur yra problema, pateikėme pasiūlymą, kaip ją išspręsti. Ministerijos sutiko, perdavė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetui, o šio nariai nusprendė, kad viskas gerai, jokios problemos nėra“, - sako S.Šuminas.
Pasak „Regitros“ atstovo, problema gana paprastai išsprendžiama - tereikia įstatymo pakeitimo, kuriame būtų numatyta, kad bandomasis periodas ir vairuotojo pažymėjimo galiojimo periodas nesutaptų, t.y. pažymėjimas galiotų ilgiau nei bandomasis laikotarpis. Tarkime, kitose šalyse bandomasis laikotarpis yra pusantrų metų, o pažymėjimas galioja dvejus metus, tad žmogus turi 6 mėnesius, per kuriuos gali pažymėjimą pasikeisti be jokio streso.Julius SABATAUSKAS, Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas:
Juk žmogui, kurio vairuotojo pažymėjimas baigia galioti, vairavimo teisė nėra atimta. Policijos departamentas išaiškino, kad policijos pareigūnai, sustabdę tokį vairuotoją, turi galimybę patikrinti duomenų bazėje, ar vairavimo teisė jam neatimta, ir nesiims jokių priemonių, nes žino, kad yra techninė problema dėl pažymėjimo pakeitimo.
Parengta pagal dienraštį „Respublika“