respublika.lt

Politinis ruduo bus margas

(0)
Publikuota: 2019 rugpjūčio 10 14:22:00, Vidmantas MISEVIČIUS
×
nuotr. 11 nuotr.
Politologas prof. Algis Krupavičius. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

Po rokiruočių ministerijose ir aukščiausios valdžios kalbų galima prognozuoti, jog netrukus Lietuvoje gausiai užderės ne tik grybų ar uogų, bet ir naujų politinių jėgų. Galimus pokyčius šioje srityje „Vakaro žinios“ aptarė su politologu prof. Algiu Krupavičiumi.

 

Politologo teigimu, tiksliai prognozuoti tolesnę politinių įvykių eigą yra sunku, bet tam tikros tendencijos jau ryškėja.

„Akivaizdu, kad vienytis bando tautininkų judėjimas. Šis procesas prasidėjo dar Arvydui Juozaičiui kandidatuojant į prezidento postą. Tačiau ligšiolinės pastangos nebuvo sėkmingos, nes visoms tautininkų idėjas propaguojančioms srovėms bendros kalbos rasti taip ir nepavyko, tačiau jie tikrai nenuleis rankų. Labai tikėtina, kad A.Juozaičio šalininkai, išsaugodami branduolį, bandys pritraukti kitas politines jėgas - pasitraukusius iš Valstiečių ir žaliųjų sąjungos politikus, Naglį Puteikį, jo Centro partiją ir t.t. Tautininkai tikrai bandys konsoliduotis“, - prognozavo pašnekovas.

Pranešama, kad greitai nebeliks partijos „Tvarka ir teisingumas“. Vertindamas „tvarkiečių“ lyderio Remigijaus Žemaitaičio pasisakymus, politologas juos pavadino „šūviu sau į koją“.

„R.Žemaitaitis pradėjo savižudišką žaidimą. Partijos pasirodymas Europos Parlamento rinkimuose, daug kuo primenančius rinkimus daugiamandatėje apygardoje, buvo ypač blogas. Daug metų „Tvarka ir teisingumas“ turėdavo bent vieną mandatą EP. Šiemet jie liko „už borto“. Tai rodo, kad partija išgyvena krizę, o viešos jos lyderio kalbos apie galimą pasitraukimą iš politikos, užuot konsolidavusios, tik dar labiau blogina situaciją.

Prisiminkime 2016-ųjų Seimo rinkimus. „Darbo partija“ tuomet irgi išgyveno sunkumus, bet jos lyderiai sugebėjo suvienyti žmones. Nors partija į Seimą taip ir nepateko, bet jos vadovai formavo optimistinę nuotaiką“, - politikų veiksmus lygino A.Krupavičius.

Daugiausia klausimų specialistui kilo dėl susisiekimo ministro postą priversto palikti Roko Masiulio.

„Jis buvo matomas kaip kelių ministerijų ministras, tačiau jam trūksta patirties partijų politikoje, o šios dvi politikos kryptys gerokai skiriasi. Tikėtina, kad galutinį sprendimą - ką veikti toliau - R.Masiulis priims po atostogų. Matyčiau kelis galimus tolesnių įvykių variantus: likti politikos lauke ir jungtis prie kurios nors iš jau esančių jėgų. Žinant, kad jis paliko Vyriausybę kaip populiariausias ministras, bet kokiai veikiančiai partijai jo atėjimas pridėtų balų.

Formuoti naują politinę jėgą, juolab kad apie tai užsiminė ir Jo Ekscelencija Gitanas Nausėda. Toks scenarijus irgi gali būti svarstomas, bet jis būtų sudėtingesnis dėl patirties partinėje politikoje trūkumo. Kita vertus, eksministras yra gabus organizatorius. Tikėtina, pasinaudos įgytu autoritetu.

Trečia - trauktis iš politikos ir pasinerti į verslą. Manau, kad su turima patirtimi jį mielai priimtų ne viena įmonė“, - teigė A.Krupavičius.

O štai Vidaus reikalų ministerijos duris netrukus užversiančio Eimučio Misiūno galimybes kurti naują partiją, politologas vertino skeptiškai.

„Bet kokios naujos centro ar kairiosios pakraipos partijos atsiradimas reikštų konkurenciją socialdemokratams, o jie to tikrai nenorėtų. Socialdemokratų perspektyvos nėra blogos. Kaip ir buvo prognozuota po savivaldos rinkimų, partijos reitingai pradėjo augti. Be to, socdemai gali sulaukti ir Vytenio Andriukaičio sugrįžimo. Socialdemokratai, augant populiarumui, taps stiprus konkurentas kitoms partijoms ir sieks susigrąžinti už „valstiečius“ 2016-aisiais balsavusius rinkėjus. Panašu, kad šis procesas jau vyksta ir visuomenės reitinguose buvę šalininkai grįžta pas juos“, - situaciją analizavo specialistas.

Kalbėdamas apie „valstiečių“ partiją, politologas pastebėjo, kad jos populiarumas smunka ypač greitai.

„Jie ne tik praranda autoritetą, bet ir nesibaigiantys vidiniai karai stiprina neigiamas tendencijas. Kovos arenų skaičius auga, atsiranda naujų įtampų taškų, gilėja nesutarimai tarp Ramūno Karbauskio, Viktoro Pranckiečio ir Sauliaus Skvernelio. Tolesnės „valstiečių“ perspektyvos - niūros, galimybių taisyti situaciją - beveik nebėra. Netgi bandymas Virginijų Sinkevičų išsiųsti į Europos Komisiją, bet kokiu atveju, naudos neduos. Jeigu jis pasiliks EK, partija praras gerą politiką, jeigu kandidatūra bus atmesta, tai bus dar vienas smūgis“, - konstatavo profesorius.

Vertindamas naująją „Laisvės partiją“, pašnekovas atkreipė dėmesį į tai, kad ji gerokai sumaišė politikos senbuvių kortas. „Ypač ji pakenkė į liberalizmą pradėjusiai sukti Gabrieliaus Landsbergio vadovaujamai Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionių demokratų partijai. Prisiminus prezidento rinkimus, šios partijos remiama Ingrida Šimonytė labiau akcentavo ne krikdemiškas, o liberalias vertybes. Šiandien šioje srityje turime tris ryškius traukos centrus - TS-LKD, Liberalų sąjūdį ir „Laisvės partiją“. Negalima visiškai nuvertinti ir Artūro Zuoko liberalų, o jeigu naują politinę, tikėtina, centro, jėgą sugalvotų kurti R.Masiulis, konkurencija dar labiau išaugtų“, - prognozėmis rudeniui dalinosi specialistas, akcentavęs, kad politinis peizažas bus labai margas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar paspirtukininkams šalmai turėtų būti privalomi?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +9 C

+5 +10 C

+7 +10 C

+14 +17 C

+9 +13 C

+12 +18 C

0-7 m/s

0-8 m/s

0-5 m/s