Seimas ir Vyriausybė jau išsprendė visas svarbiausias Lietuvos problemas, todėl dabar ėmė murkdytis smulkmenose ir teikia projektus, kurie juokingi atrodo ne tik paprastiems piliečiams, bet ir Seimo Teisės departamentui.
Vien šią savaitę Seimo Teisės departamentas turėjo patvirtinti ne vieną išvadą pateiktiems siūlymams dėl teisės aktų pataisų ir dauguma jų toli gražu nėra liaupsės projektų autoriams.Štai Seimo „socdarbietis“ Petras Čimbaras, nors ir yra valdančiosios koalicijos atstovas, teikia priešingus nei jo kolegos siūlymus. Parlamentaras užsimojo, kad alkoholiu išsinešimui sekmadieniais būtų galima prekiauti kaip įprastomis dienomis - ne iki 15, o iki 20 valandos.
Priėmus šį įstatymo projektą, būtų išvengta tokių situacijų, kai sekmadieniais asmenys, linkę piktnaudžiauti alkoholiu, stengiasi nusipirkti jo kuo daugiau, baimindamiesi, kad po 15 val. jie nebegalės jo nusipirkti. Jeigu būtų panaikintas draudimas prekiauti alkoholiu sekmadieniais nuo 15 val., tokios baimės nebeliktų ir, tikėtina, alkoholio būtų nuperkama mažiau. Ir suvartojama jo būtų mažiau. Pažymėtina ir tai, kad sekmadieniais prieš 15 val. susidaro žmonių eilės ir spūstys nusipirkti alkoholio, nes žmonės baiminasi, kad esant reikalui sekmadienį po 15 val. jie negalės jo nusipirkti. Asmenys, netekę galimybės nusipirkti alkoholio sekmadieniais po 15 val., ieško kitų, nelegalių būdų jo nusipirkti. Tokiu būdu valstybės biudžetas netenka pajamų iš akcizo ir kitų mokesčių. Iš kitų šalių atvykę svečiai, turistai stebisi tokiu draudimu. Atostogaujantys Lietuvos gyventojai taip pat jaučia tokio draudimo suvaržymus“, - aiškina P.Čimbaras.
Seimo Teisės departamentas jam atsakė, kad toks siūlymas nesiderina su Alkoholio kontrolės įstatyme įtvirtintais siekiais mažinti svaigalų prieinamumą.
Mišrios Seimo narių grupės nare tapusi buvusi liberalė Aušrinė Armonaitė nori, kad būtų atsisakyta nuo sausio įsigaliosiančio draudimo alkoholiu prekiauti kurortuose ir kitose savivaldybių tarybų nustatytose poilsio bei turizmo teritorijose bei paplūdimio zonose. Teisininkų atsakymas toks pat - dėl to svaigalų prieinamumas nesumažės.
Vidaus reikalų ministerija (VRM) norėtų Administracinių nusižengimų kodekse numatyti, kad administracinio poveikio priemonė „draudimas lankytis viešosiose vietose vykstančiuose renginiuose“ būtų taikomas ne tik Lietuvoje, bet ir kitose valstybėse vykstančiuose sporto renginiuose. Ji taip pat sulaukė teisininkų priekaištų.
„Administracinės poveikio priemonės taikymo jurisdikcija neleistinai išskaidoma pagal renginio pobūdį; t. y. sporto renginiai pagal jurisdikciją atskiriami nuo politinių ir kultūrinių renginių“, - pastebėjo Seimo Teisės departamentas.
Beje, VRM tokią kodekso nuostatą norėtų įrašyti dėl tarptautinės konvencijos kovai su futbolo chuliganais, kurią Lietuva ketina ratifikuoti, reikalavimų. Ir, pasirodo, mes kai kuriuos juos jau esame įgyvendinę, net ir ganėtinai keistokus. Pavyzdžiui, VRM nurodo, kad dar 2008 m., kaip reikalauja konvencija, Policijos departamente buvo įsteigtas Nacionalinis futbolo informacijos centras.Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis „Vakaro žinioms“ paaiškino, kad centre dirbantys policijos pareigūnai, kurių skaičiaus negalėjo įvardinti, bendrauja su kitų šalių tokiais pačiais centrais. Prieš tarptautines varžybas derinami vykstančių sirgalių sąrašai, žiūrima, ar tarp jų nėra chuliganų, pareigūnai į užsienį lydi rinktinės žaidėjus, bendrauja su sirgaliais.
„Tačiau futbolas - ne vienintelė jų funkcija, jie atsakingi už visus masinius renginius“, - paaiškino R.Matonis.