respublika.lt

Po „Grigeo“ skandalo prabilo ne visų politikų sąžinė visas tekstasnuotraukos (61)

2020 sausio mėn. 26 d. 06:50:09
Justina GAFUROVA

Netyla svarstymai, kad milijoninį pelną gaunanti „Grigeo“ įmonė galėjo pasirūpinti politikų ir įtakingų asmenų „stogu“ per paramą kultūrai ir konkretiems asmenims. Tiesa, dalis politikų, gavusių paramą iš „Grigeo“ grupės prezidento Gintauto Pangonio, suskubo jos atsisakyti. Tačiau gavusių yra ir daugiau. Tarp jų ir Dalia Grybauskaitė. Be „Grigeo“ paramos Lietuvoje nepraeina ne tik prezidento rinkimai.

×
nuotr. 8 nuotr.
Eltos nuotr.

 

Vos iškilus „Grigeo“ skandalui, jau sausio 10 d. prezidentas Gitanas Nausėda paskelbė, kad pinigų, kuriuos jo rinkiminei kampanijai paaukojo G.Pangonis, jis atsisako. „Priėmiau sprendimą iš asmeninių lėšų pervesti Klaipėdos universiteto Jūrų tyrimų institutui 4 tūkst. eurų, kurie bus skirti Kuršių marių ir Baltijos jūros ekologinės situacijos stebėsenai ir ilgalaikių aplinkosaugos sprendimų kūrimui. Tai yra suma, analogiška finansinei aukai, kurią pernai mano rinkimų štabas gavo iš didžiausio „Grigeo“ akcininko kaip paramą Prezidento rinkimų kampanijos metu. Šie pinigai buvo reikalingesni Kuršių marioms“, - sakė prezidentas. G.Pangonio jam skirta parama siekė 4000 eurų.

Dar tą pačią dieną G.Nausėdos pavyzdžiu pasekė ir Ingrida Šimonytė, kuri kovoje dėl prezidento posto taip pat sulaukė G.Pangonio finansinės paramos. Tiesa, kiek mažesnės - 1500 eurų.

„Ponas G.Pangonis rėmė mane per paskutinę rinkimų kampaniją. Kadangi auką gavau iš pajamų, kurios, panašu, buvo uždirbtos, be kita ko, iš žalos Lietuvos gamtai, aukai lygią sumą pervedžiau Aplinkosauginės koalicijos organizacijai - Lašišos dienoraščiui, kuris, tikiuosi, ras būdų, kaip tą žalą Lietuvos gamtai bent iš dalies kompensuoti“, - viešai pranešė I.Šimonytė.

Grąžinti nori ne visi

8500 eurų paramą rinkimuose į Europos Parlamentą gavę konservatoriai neatsiliko nuo kolegų. Viešai partija pranešė, kad priėmė sprendimą prisidėti prie Kuršių marių įžuvinimo iniciatyvos „Grąžinkim Kuršių marioms gyvybę“. G.Pangonio suteikta parama „Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionių demokratų“ kandidatei EP rinkimuose Laimai Andrikienei - 8500 eurų.

Tačiau grąžinti pinigus nori ne visi. Štai 2019 m. vykusiuose savivaldos rinkimuose dalyvavęs ir laimėjęs Vilniaus meras Remigijus Šimašius pranešė, kad 3000 eurų gautos paramos iš G.Pangonio grąžinti neketina.

Liko neprisipažinusių

Tyli ir anksčiau paramą iš verslininko gavę politikai. Pavyzdžiui, Jos Ekscelencija Dalia Grybauskaitė 2014 m. prezidento rinkimuose iš G.Pangonio gavo didžiausią galimą paramos sumą - 22 320 litų (6464 eurų). Tiek pat kandidatei pervedė ir dar vienas verslininkas - „Obelių grupės“ generalinis direktorius Mindaugas Aniulis. Net pati D.Grybauskaitė į savo sąskaitą tada pervedė mažiau - 15 tūkst. litų (4344 eurų).

Tai nebuvo pirmas kartas, kai G.Pangonis prisidėjo prie D.Grybauskaitės rinkiminės kampanijos. 2009 m. prezidento rinkimuose grupė „Grigeo“, tuomet dar pavadinimu „Grigiškės“, kandidatei pervedė 5000 litų (1448 eurų) paramą. Tokio paties dydžio paramą įmonė skyrė ir kitam kandidatui - Algirdui Butkevičiui. Kol kas nė vienas iš šių politikų viešai nėra prisiminęs apie gautus pinigus ar svarstymus juos grąžinti.

Įdomu, kad 2012 m. „Grigiškės“ būtent D.Grybauskaitei apskundė „Vilniaus energiją“, esą ši atjungė bendrovę nuo šilumos perdavimo tinklo. Todėl „Grigiškės“ esą negalėjo parduoti šilumos energijos. Tuomet prezidentė su tuometiniu energetikos ministru Arvydu Sekmoku vyko į „Grigiškes“ aiškintis nepriklausomų šilumos tiekėjų problemų.

O Algirdas Butkevičius 2013 m. su Lietuvos pramonininkų konfederacijos prezidentu Robertu Dargiu Vyriausybėje įmonių vadovams įteikė Metų gaminio konkurso apdovanojimus, kuriuose „Grigiškės“ grupės gaminami popieriniai rankšluosčiai buvo apdovanoti aukso medaliu.

Tais pačiais metais A.Butkevičius už sėkmingą praktinę vadybinę veiklą, asmeninius nuopelnus įmonių valdymo ir plėtros srityje, pasiektus aukštus vadovaujamų įmonių gamybinės veiklos rezultatus G.Pangoniui įteikė Vytauto Andriaus Graičiūno nominacijos apdovanojimą. Vėliau iš A.Butkevičiaus rankų „Grigiškių“ įmonių grupė gavo iniciatyvos už skaidrų verslą „Baltoji banga“ narių pažymėjimus. G.Pangonis tuomet užtikrino, kad iki šiol skaidriai dirbusi įmonių grupė tai vykdys ir ateityje.

Paramą atidirba?

„Vakaro žinių“ kalbintas Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos pirmininkas Ramūnas Karbauskis neslėpė, kad G.Pangonio skiriama parama jam kelia klausimų. „Jeigu teisėsauga tinkamai padarys savo darbą, manau, dar daug įdomių dalykų sužinosime. Tiek metų dengti veiką, kuri duoda naudą kažkam, o gamtai daro tokią žalą... Nemanau, kad čia buvo atvejis, apie kurį niekas nežinojo.

O nemokamai niekas nieko nedengia. Dar negirdime, kas kiek gaudavo pinigų. Nes aš tikrai sunkiai patikėčiau, kad 12 metų kažkas įmonės tokią veiklą dengė „už dyką“. Gal politiniai susitarimai. Gali būti ne kyšis, bet kitokia forma naudos gavimas.

Nesiimu spręsti, ar tai susiję, tačiau tai gali būti tam tikri požymiai. Kaip ir faktas, kad „Grigeo“ savininkas skyrė 8500 eurų konservatorių rinkiminiam sąrašui į EP. Kodėl įmonių savininkai remia vienas ar kitas partijas? Man būtų sunku patikėti, kad remiamas partijos sąrašas dešimtimis tūkstančių neturint interesų. Atsimenu, kaip Bronislovas Lubys rėmė visas partijas arba dalį, nes tai buvo jo taktika. Gal ir dabar tokių dalykų yra. Bet kai iškyla tokios istorijos, pamatai sąsajas.

Žinoma, jeigu „Grigeo“ savininkas yra filantropas ir mecenatas, viskas yra puiku. Aš irgi kasmet paaukoju apie milijoną eurų remti kultūrai. Bet tai darau kasmet. Tokiu atveju, jeigu aš parėmiau vieną ar kitą renginį, negalima man prikišti, kad esu susijęs. O jeigu parama yra konkrečiam renginiui, gali daryti prielaidas, kad ji galėjo būti labai pamatuota. O dar kai pamatai prezidentės nuotraukas šalia tokios įmonės savininko, kyla daug klausimų. Žinoma, gal nežinojo. Pasirodo, ir prezidentai klysta“, - svarstė R.Karbauskis.

„Vakaro žinios“ visą savaitę laukė G.Pangonio atsakymų, kaip vertina jam metamus kaltinimus ir prašė pakomentuoti, kaip pasirenkami politikai, kuriuos verslininkas remia, o kurių ne. Tačiau atsakymų G.Pangonis nepateikė.

Interviu su Seimo nariu, buvusiu premjeru Algirdu BUTKEVIČIUMI:


- Iš jūsų rankų „Grigeo“ yra gavę ne vieną apdovanojimą už savo veiklą. Paaiškėjo, kad ji dirbo labai nešvariai.

- Apdovanojimai skiriami arba pramonininkų konfederacijos, arba verslo konfederacijos. Jie savo posėdžiuose įvertina įmonių veiklą: jų finansinę situaciją, darbuotojų skaičių, vidutinį darbo užmokestį. Tikrai ne premjeras įmones parenka pagal simpatijas ar antipatijas. Jeigu tuomet būtų buvę įtarimų dėl įmonės veiklos, niekas nebūtų taikstęsis.

Tai, kas dabar iškilo į viešumą, manau, pirmiausia atspindi žmonių sąžinę ir padorumo lygį. Yra verslininkų, kurie dirba sąžiningai ir sąžiningai konkuruoja su kitais, nesiimdami mechanizmų sąnaudų sumažinimui ir pelno didinimui.

„Grigeo“ klausimas sudėtingas. Tie, kas leido nuotekas ir taip nuodijo žuvis ir teršė gamtą, kyla klausimas, ar jie tai darė kieno nors nurodymu? Greičiausiai tai darė tam, kad būtų sumažintos veiklos sąnaudos ir padidėtų pelnas. Nepateisinu tokių atvejų. Nežinau, kodėl to nepastebėjo aplinkos inspektoriai. Turbūt klausimas iškilo tik tuomet, kai prabilo sąžinė įmonėje dirbantiems žmonėms.

- 2009 m. jums dalyvaujant prezidento rinkimuose, „Grigiškės“ skyrė 5000 litų paramą.

- Neatsimenu, kad buvo toks parėmimas. Prezidento rinkimuose dalyvavau, nes mane iškėlė partija. Matyt, rėmė tuos, kieno reitingai tuo metu buvo aukščiausi. Kaip ir minėjau, apdovanojimus skiria ne premjeras. Jeigu būtų buvę kokių nors nusiskundimų ar įtarimų, tų apdovanojimų, matyt, nebūtų buvę.

- Svarstytumėte paramos pinigus grąžinti?


- Ne, tai buvo seniai. Pinigų aš tikrai neprašiau, nebent partija siuntinėjo prašymus.

Kitas dalykas, įmonė Klaipėdoje nupirkta buvo 2010 m. Tai jau buvo po rinkimų.

- Verslas, remdamas politikus, tikisi iš to gauti grąžos?

- Nežinau tokių atvejų, kad kažkas būtų atėję ir pasakę, kad rėmė, todėl dabar turi dėl to gauti naudą. O kai vyksta prezidento rinkimai, daugiausiai viską organizuoja štabas. Jeigu dar kandidatas ims ieškoti, iš kur buvo gauta parama... Juo labiau tuo metu aš buvau opozicijoje, manyti, kad aš galėjau kažkokį palankų sprendimą priimti, būtų beprasmiška.


Pirmosios po Nepriklausomybės atkūrimo Vyriausybės pramonės ministro Prof. Rimvydo JASINAVIČIAUS komentaras:

Nuo politikų ir verslo efektyvaus bendravimo ir veiklos priklauso visos valstybės gerovė. Verslas sukuria darbo jėgas ir didina valstybės išteklius. Todėl dalyvauja paskirstyme. Tačiau blogybės prasideda tuomet, kai verslas nori gauti perskirstant kitų uždirbtas lėšas. Gauti valstybės paramą iš mokesčių mokėtojų suneštų pinigų, gauti geresnes sąlygas ir pan. Čia jau prasideda korupciniai ryšiai.

Viskas priklauso nuo sistemos. Jeigu parama yra konkrečiam politikui, tuomet politikas su juo turi ir atsiskaityti. Deja, Lietuvoje daugelis žmonių eina į politiką ne tam, kad kurtų sąlygas, kaip apsaugoti ir pagausinti valstybės turtą, o iš noro užsidirbti patys. Pirštais nerodysime, tačiau šios kadencijos pradžioje vienas iš Seimo narių sakė, kad ilgą laiką jo šeima gyveno skurdžiai ir tik tuomet, kai jį išrinko į Seimą, pavyko išbristi iš skurdo. Tai yra akivaizdus įrodymas, kad tokio lygio politikai eina pralobti.

Įsivaizduokite žmogų, kuris prieina prie lovio ir turi galių jį skirstyti ne tik kitiems, bet ir sau, savo draugams. Tai yra didelė blogybė.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (61)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • PAJAMOS: išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, šių metų sausio-liepos valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 6,4 proc. (400,1 mln. eurų) mažiau nei pernai tuo pačiu laikotarpiu.
  • NURIEDĖJO: penktadienį netoli Prahos nuo bėgių nuriedėjo aštuoni prekinio traukinio vagonai; sužeisti du žmonės.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar švęsite tradicinę Žolinės šventę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur dažniausiai perkate knygas?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13+15 C

+17 +18C

 

+16 +18 C

 +18 +23 C

+19+27 C

 

+20 +27 C

1-3 m/s

2-4 m/s

 

1-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1833 PLN - 4.3968
RUB - 87.1809 CHF - 1.0784
GBP - 0.9037 NOK - 10.5148

Nuorodos