respublika.lt

Per telefonų pasiklausymus lengva bet ką „pakabinti“

visas tekstas

(0)
Publikuota: 2020 rugsėjo 08 15:15:15, Olava STRIKULIENĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Per telefonų pasiklausymus lengva bet ką „pakabinti“. Arūno Bernacko koliažas

Kas darosi su mūsų valstybe, kurios teisėsaugą vienas po kito krečia skandalai. Teisingumas yra valstybės pagrindas, tačiau atrodo, kad Lietuvoje teisingumas ganėtinai supuvęs. Ar tikrai? O gal visuomenei primetama taisyklė pirmiausia garsiai nuteisti, o paskui tyliai išteisinti?

 

Finansinių nusikaltimų tarnyba domisi, kodėl Sveikatos apsaugos ministerija esą per brangiai mokėjo už COVID-19 testus. Specialiųjų tyrimų tarnyba domisi, kodėl reagentai buvo pirkti ne tiesiogiai, bet per privatų tarpininką, kuriam į sąskaitą nubyrėjo astronominė suma. Pernai STT korupcijos byloje įtarė 8 teisėjus ir 6 advokatus. Dar, įtarus korupciją, šiemet darbo neteko Šiaulių apygardos teismo teisėjas.

Pernai kilo skandalas, kai jau buvęs Kauno apskrities Vyriausiojo policijos komisariato vadovas, tris kartus Metų seklys Darius Žukauskas, kartu su savo kolega Giedriumi Skladu ne tarnybos metu lydėjo milijonieriaus Raimondo Karpavičiaus našlės Aistės Karpavičienės advokatą į Ispaniją, kad perimtų R.Karpavičiaus bendrovei priklausančią vilą.

Be to, piliečiai dar prisimena, kad Šiaulių policijoje veikė narkotikų prekeivių gauja, kuriai priklausė net trys Metų sekliai.

- Kas darosi su mūsų valstybe? Teisingumas yra valstybės pagrindas, tačiau atrodo, kad Lietuvoje teisingumas ganėtinai supuvęs? - „Vakaro žinios“ paklausė signataro, teisininko, buvusio Generalinės prokuratūros ypač svarbių bylų tardytojo Egidijaus BIČKAUSKO.

- Aš gana skeptiškai žiūriu į STT veiklą bendrąja prasme. Kada valstybė yra krizinėje situacijoje, kai visas pasaulis, susidūręs su pandemija, jautė paniką, svarbiausia buvo kuo greičiau veikti.

Kai kerti medį, kartu ir skiedros lekia. Visko neapskaičiuosi, svarbiausia buvo greitųjų testų, reagentų turėti. O ne - už kiek ar kaip. Gink Dieve, kad pasitaikius kitai panašiai situacijai visi bijos pajudinti pirštą, kad nebūtų apkaltinti. Po fakto ieško kaltų, nors toje situacijoje reikėjo greitų sprendimų, o ne ilgų svarstymų. Todėl šiuo klausimu neturiu kategoriško atsakymo.

Gal iš tikrųjų STT ir FNTT turi informacijos, kad kažkas nutarė stipriai pasipelnyti. Tada reikia nubausti kaltuosius. Tačiau reikia ir daugiau informacijos visuomenei, kad žinotų, kas čia darosi, Kai informacijos nepakankama, įvaroma baimė.

Kai 1990-1993 metais dar aktyviai užsiėmiau politine veikla, mums Maskvoje užblokavo Lietuvos ambasados sąskaitas, o rublis kasdien nuvertėdavo tiek, kad mano darbuotojai tiesiogine prasme neturėjo už ką valgyti. Priėmiau savarankišką sprendimą išmokėti darbuotojams algas doleriais, kurie buvo skirti kitoms ambasados reikmėms. Nesigailiu, nors iš principo galėjau būti už tai baudžiamas. Bet tada buvo kita situacija. Man pasisekė.

Panaši situacija ir su koronaviruso testais ir preparatais. Dalis privataus verslo norėjo per koronaviruso krizę užsidirbti ir užsidirbo. Panašiai buvo ir su medicininėmis kaukėmis bei dezinfekciniu skysčiu. Irgi pabrango. Bet negali reikalauti iš privataus verslo padorumo, o iš valstybės tarnautojo turime reikalauti, jei jis padaro kažką ne taip. Tik visuomenei reikia žymiai daugiau informacijos. Kad tyrimai nesitęstų metų metus, kai visi jau spėja juos pamiršti. Tada ir kyla abejonės.

Be to, dalis visuomenės viską, ką pasako STT, priima už gryną pinigą. STT negali šimtu procentų pasakyti, kad Petras paėmė kyšį. Tai išaiškins tik teismas. Kita vertus, kai FNTT ir STT domisi, kodėl už koronaviruso testus, reagentus užmokėta neva per brangiai, užkertamas kelias bet kokiai valstybės tarnautojo iniciatyvai. Jie bijos reikštis. Dažniausiai valstybės tarnautojai jokių kyšių neima, bet paprasčiausiai nedaro to, ką privalo daryti. Rodo instrukciją: jei joje neparašyta, nedarysiu nieko.

- Ar normalu, kai korupcija įtariamas Aukščiausiojo Teismo teisėjas? Jei įtarimas pasitvirtintų, galėtume teigti, kad Lietuvoje kyšininkai gali imti kyšius visose teismų pakopose ir sėkmingai daryti karjerą? Negi per 30-metį besitęsiančius kadrų valymus išugdėme tik gudresnius kyšininkus?

- Man sunku, kaip eiliniam piliečiui, patikėti, kad Aukščiausiojo Teismo teisėjas galėtų susigundyti kyšiu, kuris mažesnis už jo vieno mėnesio atlyginimą. Ypač kai artėja pensija, kuri būtų didesnė nei kyšis. Sunku patikėti, kad visose teismų pakopose darydamas karjerą būtų ėmęs kyšius, kai matai, kaip pats teisėjas kovoja jam suteiktų galimybių ribose.

Būna, kad apipila tave pamazgomis, išvolioja, o negali net pasakyti, dėl ko. Aš pats per daug metų mačiau tiek nelogiškų poelgių, kad pasakyti, jog tas ar kitas kažką padarė ar nepadarė, negaliu. Nežinau.

Bet žmogui, jau nekalbant apie jo šeimą, yra milžiniška tragedija. Dirbdamas prokuratūroje tyriau vadinamąsias inteligentiškas bylas. Man iškildavo dilema - suimti kyšį paėmusį profesorių, dėstytoją ar ne. Kai kuriai piliečių kategorijai vienodai rodo, sėdi jis „kaliūzėje“ ar ne. „Kaliūzėje“ bent reguliariai valgyti duoda. O apie inteligentą galvodavau - gal jo dukrelė turi eiti į darželį ir kaip kiti darželinukai ją pravardžiuos...

Faktas, kad didžioji dalis garsiausių bylų žlunga. Nors žinau - jei yra bent šiokia tokia įrodymų persvara, teisėjas palaikys ne advokatą, bet prokurorą ir specialiąsias tarnybas.

- O kodėl? Gal nori įsiteikti iš baimės, nes ima kyšius?

- Nebūtinai kyšininkai. Visi mes esame žmonės ir turime tam tikrų savų paslapčių, o kai tave „pakabina“, ima klausytis tavo telefono, yra nemalonu.

STT dažniausias metodas - totalinis telefoninių pokalbių pasiklausymas. Galbūt „pakabins“, kad šeštadieniais muši savo žmoną, o gal vakarais girtuokliauji pasislėpęs. Kiekvienas turi savo spintoje skeletą. O kai turi įrankį - totalinį pasiklausymą, - labai lengva teisėją „pakabinti“.

Tad ir paaiškėja, kodėl pareigūnai važiuoja sankcijų pas atitinkamus teisėjus. Nes žino, kad sankciją pasiklausymui gaus.

Dirbdamas advokatu turėjau ne bylą, bet bylelę. Iš 60 bylos puslapių. 30 jos puslapių sudarė prašymai pasiklausyti telefoninių pokalbių ir leidimai. Ukmergėje klausėsi 33 abonentų apie neteisėtą „samagono“ varymą. Manote, kas nors į tokį totalų pasiklausymą sureagavo? Niekas nesureagavo. Iš Seimo Žmogaus teisių bei Teisės ir teisėtvarkos komitetų gavau atsakymą - ne mūsų darbas!

Valstybei trūksta logikos. Dirbant prokuroru man į rankas papuolė vieno bankrutavusio bankelio byla. Suskaičiavau, kiek už tyrimus sumokėta ekspertams, tardytojams, revizoriams, tyrėjams. Tų pinigų būtų užtekę atsiskaityti su bankelio indėlininkais. Bet jie nieko negavo. Byla irgi buvo nutraukta, baigėsi šiukšlių dėžėje. Štai ir visa logika.

Apskritai, reikėtų Konstitucinio Teismo įsikišimo, nes tie, kurie kaltinami, neturi teisės net pateikti savo versijos. Išėjo iš STT ar prokuratūros pastato - žurnalistai klausia, ką padarėte, o kaltinamasis atsako - negaliu apie bylą kalbėti. Man uždrausta.

Visoje valstybėje yra noras daugiau kovoti dėl savo įvaizdžio, dėl savo asmeninio reitingo. Siekiama ne rezultato, bet parodyti, kad aš kažką darau. Pavyzdžiui, Gitano Nausėdos pasiūlytas planas Baltarusijos krizei sureguliuoti iš principo gal ir buvo teisingas, bet realiai neįgyvendinamas. Kas gali priimti planą, kuris ištransliuotas visam pasauliui? Ar galėjo jis būti realizuotas be garsaus rėkimo? Jei paslapčia būtų su Baltarusijos puse tariamasi, gal ir būtų pavykęs. Bet ištransliuotas pasauliui, šis planas buvo iš anksto pasmerktas žlugti. Tai nenoras turėti rezultatą. Veikla nukreipta ne į turinį, bet į fasadą.

- Gal ir mūsų valstybė, jos teisinė sistema su uniformomis, teisininkų tunikomis yra tik fasadas? O vidinio turinio - teisingumo - jai trūksta?

- Daugeliu atvejų, deja, taip. Galbūt tai žmogiška. Galbūt žmogus nori dar gyvas būti pastebėtas. O jei viską valstybėje darysi tik dėl turinio, dėl tikrojo valstybės turinio, tai kas tave pastebės?

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s