Vidaus reikalų ministerija žadėjo, kad jau šį sausį startuos savaiminio protokolo už greičio viršijimą surašymo ir išsiuntimo programa, kuri visų pirma palengvintų gyvenimą pareigūnams, o ir vairuotojų pasipiktinimas būtų mažesnis. Nestartavo. Tada turėjo startuoti liepos 1 d. Ir vėl nesulaukėme. Dabar jau pažadėta problemą išspręsti iki rugpjūčio pradžios. Bet klausimas, ar terminas dar kartą nebus pratęstas.
„Gerbiamas vidaus reikalų ministre, noriu paklausti, kada pradės veikti savaiminio protokolo už greičio viršijimą surašymo ir išsiuntimo programa. Buvo žadėta, kad ji pradės veikti šių metų sausio 1 d., paskui - liepos 1 d., bet vis neveikia. Kur ta programa yra užstrigusi?“ - per Vyriausybės valandą Seime ministro Eimučio Misiūno teiravosi parlamentaras, Audito komiteto narys Gintaras Vaičekauskas.
Įdomiausia, kad įkurti tokią sistemą pasiūlė pati Vidaus reikalų ministerija. Idėjai pernai iš pradžių pritarė Vyriausybė, paskui ir Seimas. Tačiau programos iniciatorė niekaip nesugeba įgyvendinti to, ką pati pasiūlė.
„Aš pirmiausia tikrai norėčiau pasidžiaugti, kad yra teisinė galimybė tokią sistemą naudoti. Seimas priėmė Administracinių nusižengimų kodekso įstatymo pakeitimą ir leido tokią priemonę turėti. O dabar, kaip jau esu minėjęs, kaip mes esame kalbėję, pirkimas yra įvykęs. Dabar tik techniniai dalykai, kai kurios programos sąsajos dar neveikia. Bet man žadėta, kad turėtų būti šio mėnesio pabaigoje ar rugpjūčio pradžioje. Šiaip testuojama ir iš principo sistema jau veikia, bet dar yra nesklandumų. Tai tikrai nepamirštas klausimas. Laukiame, kada sistema pradės veikti, tikrai informuosime visuomenę, kad paleidžiame šią priemonę. Stengiamės, darome, ką galime, bet ne viskas su tomis programomis ir pirkimais vyksta sklandžiai“, - teisinosi E.Misiūnas.
Dar pernai, kai įtikinėjo Vyriausybę, kad nauja sistema reikalinga, ministras informavo, jog jos įdiegimas kainuos apie 380 tūkst. eurų, mat reikės naujų serverių, taip pat specialistų, reikalingų nusižengimų registrui prižiūrėti. Pasak E.Misiūno, dabar viskas daroma rankomis: ir protokolai surašomi, ir duomenys surandami, ir pranešimas apie nusižengimą išsiunčiamas paštu fiziniu būdu, todėl viskas neretai užtrunka net iki pusmečio, mat per metus fiksuojama apie 200 tūkst. greičio pažeidimų. Negana to, ministerija pasišovusi sumažinti greičio matuoklių tolerancijos ribą - tik kol kas neaišku, iki kokios ribos. Tad pažeidimų dar padidėtų.
„Kai sistema bus sukurta, pareigūnai nebedalyvaus procese, viskas bus atliekama automatiškai. Tave nufotografuoja ir sistema į paštą atsiunčia pranešimą, kad esi nubaustas. O dabar tie pranešimai keliauja ir mėnesius. Negana to, ministerija pasišovusi mažinti toleranciją greičio viršijimui. Šiuo metu už greičio viršijimą iki 9 km/val. virš numatytos ribos skiriamas tik įspėjimas. Bet jį irgi reikia pareigūnui surašyti. O nori toleranciją sumažinti iki nulio arba 1 km. Visiškas absurdas. Aš pats du kartus viršijau greitį. Pirmą kartą toleranciją viršijau kilometru, tad teko mokėti 6 eurus, antrą kartą - 12 eurų. Nors matuoklis abu kartus „nušovė“ iš nugaros. Kitaip sakant, važiavau normaliai, tačiau „užkniso“ senukai, kurie vilkosi vėžlio greičiu. Aš juos aplenkiau ir „nupyškino“ į nugarą. Sumokėjau dvi baudas, abu kartus pažeidimus surašė pareigūnai. Senovėje, kai dar nebuvau Seimo narys, pranešimas apie greičio viršijimą ėjo 6 savaites. Daug kas per tiek laiko apie nusižengimą ir pamiršta, o po to pranešimas sukelia pasipiktinimą. Kai sistema pradės funkcionuoti, šių problemų nebeliks. Tačiau neaišku, ar ir rugpjūtį ji pradės veikti“, - „Vakaro žinioms“ dėstė G.Vaičekauskas.