respublika.lt

Pavojingi signalai visas tekstas (47)

2019 rugsėjo 22 07:00:00
Justina GAFUROVA

Gali būti, kad greitai tarnybos ims dar labiau domėtis šeimos reikalais. Seime jau pasirodė siūlymas Lygių galimybių įstatyme išbraukti nuostatą, jog jis netaikomas šeimos ir privataus gyvenimo srityse. Projekto šalininkai tikina, jog viskas - tik mūsų gerovei, tačiau teisininkai įsitikinę, jog tai gali būti dar vienas įrankis kištis į šeimos gyvenimą.

×
nuotr. 10 nuotr.
Eltos nuotr.

 

Iki šiol Lygių galimybių įstatymas saugojo nuo diskriminacijos viešajame gyvenime, todėl jau pirmajame įstatymo straipsnyje iki šiol buvo nurodyta, kad Įstatymo nuostatos šeimos ir privataus gyvenimo srityse netaikomos. Tačiau dabar siūloma to atsisakyti. Projektą Seime pristačiusi liberalė Viktorija Čmilytė-Nielsen sakė: „Man, kaip liberalei, atrodo, kad diskriminacijai ne vieta nei viešame, nei privačiame gyvenime.“

Seimo narės aiškinimas

„Vakaro žinių“ kalbinta Viktorija Čmilytė-Nielsen tikino, kad tikslo kištis į šeimų gyvenimą nėra ir iš karto patikino, kad įstatymą pasiūlė ir rengė pati Lygių galimybių kontrolieriaus institucija. Seimo nariai - tik užregistravo. „Į Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybą dėl pažeistų lygių galimybių labai dažnai kreipiasi vaikus auginantys asmenys. Darbdaviai akivaizdžiai vengia tokius asmenis priimti į darbą arba siekia tokius darbuotojus atleisti. Šeiminė padėtis gali tapti kliūtimi gauti tam tikras paslaugas arba paslaugos teikiamos mažiau palankiomis sąlygomis nei kitiems asmenims“, - sakė V.Čmilytė-Nielsen. Ji tikina, kad tokių atvejų - gana daug. Būtent dėl to reikia keisti įstatymą.

Seimo narė nesutiko, kad išbraukus iš įstatymo išimtį, jog jis netaikomas šeimos gyvenime, keičiasi visa įstatymo prasmė: „Diskriminacija ir toliau (kaip ir dabar) bus draudžiama tik viešojoje erdvėje. Įstatymas numato konkrečius subjektus, kurie privalo užtikrinti lygias galimybes (valstybės ir savivaldybės institucijos, darbdaviai, švietimo įstaigos bei prekių pardavėjai ir paslaugų teikėjai), todėl teiginys, kad Lygių galimybių kontrolieriaus tarnyba siekia kontroliuoti privatų gyvenimą, yra visiškai nepagrįstas. Minėtas siūlymas yra susijęs išimtinai su prevencine, švietėjiška veikla.“

Gal įstatymas atvers galimybę įpareigoti šeimas atsikratyti lyčių stereotipų, prieš kuriuos pastaruoju metu taip kovojama? „Manyčiau, kad Tarnyba turėtų vykdyti savo tiesiogines funkcijas ir tęsti švietėjišką veiklą, kad visuomenė taptų sąmoningesnė, o pagarba kito žmogaus teisėms ir pasirinkimo laisvei taptų savaime suprantama norma“, - sakė Seimo narė. O pasiteiravus, ar jos šeimoje gyvuoja lyčių stereotipai, kai, pavyzdžiui, vakarienę namuose dažniau gamina žmona, V.Čmilytė-Nielsen atsakė trumpai: „Mūsų šeimoje darbai neskirstomi į „vyriškus“ ar „moteriškus.“

Tarnybos komentaras

„Vakaro žinių“ kalbinta Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybos komunikacijos skyriaus vedėja Mintautė Jurkutė patikino, kad nauja įstatymo redakcija nesuteiks tarnybai galimybės kontroliuoti šeimų gyvenimo ar imti tirti skundus dėl šeimoje kylančių nesutarimų.

„Tikrai netikrinsime ir nereguliuosime, kas kam turi atidaryti duris ar kavą virti. 2017 m. mums buvo pavesta funkcija vykdyti švietėjišką ir prevencinę veiklą. Dažnai ji yra platesnė nei įstatymo reglamentuotos veiklos sritys. Pavyzdžiui, esame sukūrę internetinę erdvę, kurioje moterys, patyrusios smurtą, gali bendrauti, papasakoti savo situaciją. Taip pat vyksta mokymai, susitikimai su visuomene, įvairūs renginiai“, - sakė M.Jurkutė.

Teisininko žodis

Laisvos visuomenės instituto teisės eksperto Ramūno AUŠROTO komentaras:

Pirmiausia, projektu yra išplečiama diskriminacijos sąvoką numatant, kad „diskriminacija yra naudojimosi teisėmis apribojimas arba privilegijų, pirmenybės ar pranašumo teikimas lyties, rasės, tautybės ir kitais pagrindais. Kas yra laikoma „pirmenybės ar pranašumo teikimu“ ir kaip tai bus vertinama, įstatymas nedetalizuoja. Tai kelia klausimą, kaip praktikoje Lygių galimybių kontrolieriaus institucija suvoks ir taikys šį apibrėžimą. Žinant, kad tokio pobūdžio institucijos yra linkusios sąvokas aiškinti plečiamai, kyla rizika, kad praktikoje bus panašiai kaip su Vaiko teisių apsaugos pagrindų įstatymu. Jį keičiant buvo išplėstos smurto sąvokos, tačiau vertinamieji kriterijai, pagal kuriuos institucija turėjo konkrečioje situacijoje vertinti, kas yra ir kas nėra laikoma smurtu, įstatytame nebuvo suformuluoti. Tai leido institucijai pačiai interpretuoti įstatymo sąvokas ir nusistatyti vertinimo taisykles.

Antra, projekte siūloma išbraukti nuostatą, pagal kurią įstatymas netaikomas šeimos ir privataus gyvenimo srityse. Šios nuostatos panaikinimas reiškia, jog Lygių galimybių kontrolierius turės kompetenciją vertinti, ar šeimoje nediskriminuojama. Kaip tai gali atrodyti? Formaliai žiūrint, tai gali reikšti teisę nagrinėti skundus dėl to, kad prie pietų stalo yra reikalaujama, jog vyrui būtų pirmam įdėta į lėkštę ar rytais jam būtų atnešama į lovą kava, t.y. klausimai, kurie turėtų būti sprendžiami šeimoje konsensuso pagrindu. Panaikinus šią ribojančią nuostatą, gali atsirasti ir kurioziškų situacijų: pvz., kaimynė apskųs moterį, liepiančią vyrui išnešti šiukšles.

Be abejo, projekto autoriai pasakys, kad tokiu teisiniu reguliavimu siekiama ne buitinius konfliktus spręsti, bet „prieiti“ prie tų atvejų, kai vyksta seksualinis priekabiavimas namuose, nederamas vyro elgesys su moterimi. Taip, tokių atvejų yra. Bet tam reguliuoti yra Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymas.

Tikroji šios išlygos panaikinimo priežastis yra kita, bet apie ją nenorima garsiai kalbėti. Tokiu reguliavimu iš tiesų ruošiama dirva kovai su lyčių stereotipais ir siekiama sudaryti sąlygas valstybiniam „gender maistreamingui“.

Toks reguliavimas kelia klausimą, ar nebus apribota Konstitucijoje numatyta tėvų teisė rūpintis vaikų ir globotinių religiniu ir doroviniu auklėjimu pagal savo įsitikinimus. Jei pagal dabar galiojančias nuostatas katalikiškos mokyklos dėl savo išpažįstamo etoso (vertybių) gali atsisakyti priimti dirbti mokytojais homoseksualius asmenis, o šeimą saugojo minėta išlyga, tai pagal dabar siūlomą reguliavimą šeimos tėvas negalės sakyti savo vaikams, kad du vyrai negali sudaryti santuokos, nes tai gali būti pripažinta diskriminacija. Toks reguliavimas atvers ateityje tikrą Pandoros skrynią, žinant, kad kai kam taip ir „niežti“ prilįsti prie mūsų vaikų.

Su Lygių galimybių įstatymu bus keičiamas ir Darbo kodeksas, kuriame norima nustatyti naujas pareigas darbdaviams, turintiems daugiau kaip 50 darbuotojų „priimti ir įprastais darbovietėje būdais paskelbti lygių galimybių politikos įgyvendinimo ir vykdymo priežiūros principų įgyvendinimo priemones.“

Kitaip tariant įmonė turės paruošti krūvą popierių, o paskui dar ir išsikeltą strategiją įgyvendinti. Atsiras tokių organizacijų, kurios, nusistatys tokią lygių galimybių politiką, kuri neleis darbuotojams pasinaudoti savo sąžinės laisve. Tokių įstatymo reguliavimu sudaromos prielaidos ir Lietuvoje atsirasti IKEA atvejui (kai darbuotojas buvo verčiamas švęsti Lyčių lygybės dieną, nepaisant jo religinių įsitikinimų).

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (47)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TURIZMAS: poilsiautojai iš ES šalių vėl galės keliauti į Graikiją ir mėgautis poilsiu be saviizoliacijos nuo gegužės 14 d., apie tai pirmadienį pranešė Graikijos turizmo viceministrė Sofia Zacharaki.

  • ŪKININKAMS: pirmadienį prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas - atsižvelgiant į ateities žemės ūkio politikos iššūkius, mažės administracinė našta tiek ūkininkams, tiek įstaigoms, daugiau procesų bus skaitmenizuota pasitelkiant „NMA AGRO“ išmaniąją programėlę, mažės patikrų skaičius.
  • RIZIKA: programišiai į internetą nutekino milijonus „Facebook" vartotojų asmeninių duomenų, dabar toks pats likimas ištiko „Clubhouse". „Cybernews" teigimu, paviešinti buvo 1,3 mln. vartotojų duomenys.
  • SUNAIKINTA: Panevėžio rajone saugiai sunaikintas Antrojo pasaulinio karo artilerijos sviedinys.
  • VAGYSTĖ: Palangoje sulaikytas automobilį apvogęs vyras. Apvogtas automobilis „Chrysler Pacifica“, žala siekia 4800 eurų.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar karantino metu dalyvaujate vakarėliuose, didesniuose susibūrimuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Manifestas prieš politinį korektiškumą
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +11 C

+2 +8 C

 

0 +4 C

+4 +16 C

+2 +7 C

 

+3 +9 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos