respublika.lt

Parlamentas pilnas nežinomų žaidėjų (34)

2018 rugpjūčio 25 14:06:05
Danas NAGELĖ

Šios kadencijos parlamentarai jau beveik dvejus metus dirba Seime, tačiau ne viena dešimtis minėtų politikų visuomenei yra visiškai arba beveik nežinomi. Jei kuri pavardė dar lyg ir būtų girdėta, tai gatvėje dalį deputatų turbūt pažintų tik jų tėvai bei kaimynai. Kaip įmanoma dirbti institucijoje, kuri yra dėmesio centre, ir „nuslėpti“ savo pavardes bei veidus? To klausėme pačių paslaptingųjų parlamentarų.

×
nuotr. 1 nuotr.
Arūno Cironkos koliažas

 

Vengia viešumos

Vos pradėjus šį lengvą žurnalistinį tyrimą paaiškėjo, kodėl kai kurie parlamentarai žmonėms yra visiškai negirdėti. Nes jie vengia viešumos, mokesčių mokėtojų apmokamų tarnybinių telefonų bijo kaip velnias kryžiaus. Štai Valiaus Ąžuolo paklausti, ar jis tikrai yra Seimo narys, nėra lengva, nes paprastai darbinį mobilųjį jis yra išjungęs. Kaip ir Alfredas Stasys Nausėda (nepainioti su buvusiu žinomu Lietuvos ledo ritulininku). Juozas Varžgalys net ir neišjungto telefono ragelio nekelia, kaip ir Levutė Staniuvienė. Na, pastaroji bent jau išgarsėjo, kaip kabėjimo virš svaigalais ir maistu apkrauto velykinio stalo specialistė - tokia nuotrauka kadencijos pradžioje drebino feisbuką.

Vargu, ar daug nekaimynų ir negiminių pažintų Darių Kaminską, Rūtą Miliūtę, Vytautą Rastenį, Audrį Šimą ar Juozą Baublį. Beje, pastarojo net paklausti, kaip jis įsigudrina nepatekti į viešumą, nėra taip lengva. Kai „Vakaro žinios“ atliko žurnalistinį tyrimą, jo darbo telefonu iš ryto atsiliepė parlamentaro padėjėja, pareiškusi, kad garbusis politikas jį užmiršęs paliko, bet po pusvalandžio atsilieps. Neatsiliepė nei po pusvalandžio, nei vakare, nes telefonas vis dar buvo pas padėjėją.

Nespėja pasakyti pirmas

Tačiau kelis mažiau žinomus parlamentarus vis tik pavyko pakalbinti. Pirmasis atsiliepė Petras Nevulis.

„Negaliu pasakyti, kodėl esu nežinomas, nes nemanau, kad esu nežinomas. Bent jau maname krašte - Panevėžio rajone - mane gerai pažįsta, nors nesu vienmandatininkas. Panevėžio rajono ir miesto žmonės mane puikiai pažįsta. Daugiausiai būtent ten mane ir renka. Kas žino, gal per kitus rinkimus balotiruosiuosi vienmandatėje apygardoje Panevėžyje“, - planavo P.Nevulis.

Elektromontuotojo išsilavinimą turintis „valstietis“ vis dėlto sutiko pasamprotauti, kodėl už Panevėžio ribų jo pavardė mažai kam girdėta.

„Aš nesu iš tų žmonių, kurie mėgsta rodytis tik tam, kad būtų pamatyti. Esu komandos žmogus, tariamės frakcijoje ir nebūtina per plenarinį posėdį rėkauti nuo šoninio mikrofono. Kartais mane net pykdo kolegos, kurie tik rėkauja, šneka nesąmones. O kartais būna, kad kažką nori pasakyti, bet kitas tą patį pasako pirmas. Tačiau yra kolegų, kurie po to kartoja kitų mintis. Pavardžių nenoriu minėti. Svarbiau ne kalbėti, o dirbti. Ką aš esu nuveikęs? Konkrečiai nepasakosiu, bet yra tikrai nemažai numatytų darbų. Tiesa, projektai kol kas neįgyvendinti, tačiau apie juos kalbama“, - gyrėsi parlamentaras.

Laiko yra tik lašiniams


P.Nevulis tvirtino, kad pažįsta visus Seimo narius, net ir visiškus tylenius, nes per kone dvejus metus neįmanoma, kad ko nors iš kolegų būtų galima nepažinoti.

„Kai kurių nepažinojau, bet vėliau susipažinome, apie kai kuriuos esu anksčiau girdėjęs, pavyzdžiui, apie Virgilijų Alekną. Sako, jis tylenis, bet galbūt jis komitete labai šneka, kur dėliojami visi reikalai“, - svarstė politikas.

Ar tenka su kolegomis bendrauti ne darbo reikalais - išgerti po bokalą, pažaisti boulingą ir panašiai?

„Po bokalą - nelabai yra kada, nes vėlai baigiame darbą. Labai retai su kuo nors bendrauju ne darbo reikalais. Aš esu kaimo žmogus, maisto atsivežu savo, todėl jei kas kviečia į kavinę, sakau, kad turiu atsivežęs maisto. Mėgstu lašinius, ypač ne parduotuvėje pirktus, nes ten normalių nenusipirksi“, - skundėsi Seimo narys.

Kolegos nusišneka

Jo kolega Juozas Rimkus (agronomas, irgi „valstietis“) taip pat save laiko įžymybe.

„Aš esu vienmandatininkas, Kelmės-Šiaulių apygardoje išrinktas ryškia persvara. Ten esu labai gerai žinomas, nes valstybės tarnyboje išdirbau 18 metų, per vienerius metus aplankiau visas rinkimų apylinkes, o kur nespėjau, mano padėjėja apsilankė. O tas žinomumas ar nežinomumas ne nuo manęs priklauso. Turiu savo internetinę svetainę, esu labai aktyvus, todėl tie, kas domisi, turi mane žinoti. Lankausi daugybėje renginių, tačiau tai nėra investicija, kad kitą kadenciją mane perrinktų. Galvoju, kad iš viso nebedalyvausiu. Tačiau esu išrinktas žmonių, todėl dirbu jiems. O kad nefigūruoju televizijoje, laikraščiuose, tai nematau nieko blogo, nes nemėgstu pilstyti iš tuščio į kiaurą, nemėgstu lįsti prie mikrofono ir šnekėti bet ką. Mačiau per žinias reportažą, kad tie, kurie daug šneka per posėdžius, yra labai geri Seimo nariai. Visiška nesąmonė, nes daug kas šneka „vėjus“. Pridirbę korupcijos, netvarkos vis šneka ir yra geri. Kuo čia jie geri? Laimei, Seimo valdyba nusprendė nebeskelbti statistikos, kiek kas kalba per posėdžius, nes tokie kalbėtojai labai trukdo dirbti. Yra tokių, kurie turi piršlių liežuvius, yra etatiniai pliurpėjai, bet nenoriu jų įvardinti, būtų negražu“, - sakė J.Rimkus.

Savų nekritikuoja

Dar vienas „valstietis“, Panevėžio hidromelioracijos technikumą baigęs Aurimas Gaidžiūnas įsitikinęs, kad yra puikiai žinomas Radviliškio rajone, kur buvo išrinktas.

„Čia gyvenu visą gyvenimą, todėl pakankamai esu žinomas. Pavyzdžiui, didele persvara laimėjau prieš konservatorių Vytautą Juozapaitį, nors mūsų rajono laikraštis rašo tik apie tuos, kurie yra vietinėje valdžioje, o apie kitus nutyli. O Radviliškį valdo būtent konservatoriai“, - apgailestavo parlamentaras.

Politikas sakė aktyviai dirbantis ir Seime, tačiau aktyvesnis yra frakcijoje, o ne per plenarinius posėdžius.

„Nes priklausau pozicijai, todėl šnekėti prieš tai, ką siūlo pozicija, būtų nei šis, nei tas. O opozicija gali bet ką šnekėti. Ir šneka. Daug Seimo narių, liaudiškai šnekant, net nusišneka. Taip nusišneka, kad net gėda klausyti. O kalba tik tam, kad patektų į statistiką“, - įsitikinęs A.Gaidžiūnas.

Nenorėtų būti A.Armonaite


Miškininkas inžinierius Gintautas Kindurys - dar vienas „valstiečių“ atstovas Seime, išrinktas Nalšios apygardoje (Ignalinos-Švenčionių rajone).

„Ten mane labai gerai pažįsta, nes net ir savivaldybėje esu dirbęs. O kodėl Lietuvos mastu esu mažiau žinomas? Nes labiau pastebimi yra komitetų, komisijų pirmininkai, vicepirmininkai. Kita vertus, gal ir geriau būti mažiau žinomam, nei kokia Aušrinė Armonaitė, žinoma dėl savo skandalingų pasiūlymų (vienas tokių - „lengvų“ narkotikų dekriminalizavimas, - aut. past.)“ - šypsojosi politikas.

Parlamentaras juokavo, kad, jei norėtų išgarsėti bet kokia kaina, tai galėtų lengvai padaryti. Pavyzdžiui, pasiūlytų įteisinti prostituciją - iškart taptų žinomas, tačiau sako, kad tikslas ne visada pateisina priemones.

G.Kindurys sako pažįstąs visus kolegas. „Aišku, po vasaros, atostogų kurio nors vardas ar pavardė gali „užkristi“, bet taip ir bet kuriam, nebūtinai Seimo nariui, „užkristi“ gali“, - kalbėjo jis.

Nematomas karys


Ne vieno parlamentaro tyleniu išvadintas parlamentaras Virgilijus Alekna tikrai daug geriau žinomas dėl savo pasiekimų disko metimo sektoriuje. Galbūt ne visi net žino, kad jis yra išrinktas į Seimą. Tačiau Europos ir dukart olimpinis bei pasaulio čempionas nemano įsėdęs ne į tas roges. Beje, jis priklauso liberalų frakcijai, o dirba Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete.

„Aišku, veikla, buvusi iki tol ir esanti dabar, yra nesulyginamos. Net nežinau, kaip apibūdinti Seimo nario darbą, kuris yra labai specifinis. Mažiau matoma nauda, nes rezultatus labai sunku pamatuoti. O kaip išmatuoti Seimo nario darbo naudą? Pavyzdžiui, yra tokių, kurie labai daug šneka, bet ne visada iš to būna naudos. Aš esu iš tų, kurie mažiau šneka, bet bandau kažką kitaip daryti“, - tvirtino V.Alekna.

***

Kitame „Vakaro žinių“ numeryje skaitykite: pirmoji Seimo vicepirmininkė Rima Baškienė kolegas prisimena ne tik už gerus darbus.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (34)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • IŠVADA: Bendrovių „BioNTech“ ir „Pfizer“ bendrai sukurta vakcina nuo COVID-19 po trijų dozių „vis dėlto veiksminga“ prieš omikron atmainą, sakoma trečiadienį paskelbtame Vokietijos bendrovės pranešime.
  • AUKCIONAS: Keli Prancūzijos imperatoriaus Napoleono Bonaparto ginklai aukcione JAV parduoti už beveik 3 mln. dolerių.
  • KATASTROFA: Indijos ginkluotųjų pajėgų vadas generolas Bipinas Rawatas ir jo žmona yra tarp 13 žmonių, žuvusių trečiadienį per sraigtasparnio katastrofą šalies pietuose, pranešė Karinės oro pajėgos.
  • KVOTA: Socialinės apsaugos ir darbo ministrės įsakymu tarptautinio transporto sektoriui 2022 metams nustatyta 16 tūkst. dydžio kvota vairuotojams iš užsienio, kuri yra 4,4 tūkst. didesnė nei šiemet.
  • TITULAS: Žurnalo „Time“ skaitytojai išrinko Brazilijos prezidentą Jairą Bolsonarą Metų žmogumi.
  • IŠLAIDOS: Kalėdinės dovanos ir vaišių stalas kiekvienam šalies gyventojui vidutiniškai atsieis 180 Eur, teigia SWED banko vykdyta apklausa.
  • NATO: JAV prezidentas Joe Bidenas, reaguodamas į Maskvos susirūpinimą dėl NATO plėtros į rytus, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui pažadėjo, kad aptars šią temą su kolegomis iš Aljanso.
  • IŠMOKA: Lenkija ir Vengrija, tikėtina, šiemet nesulauks pirmosios milijardų eurų išmokos iš ES lėšų, skirtų ekonomikos gaivinimui po pandemijos, antradienį perspėjo aukščiausio rango pareigūnas.
  • TRANZITAS: Seimo Užsienio reikalų komitetas ragina nedelsiant nutraukti vienos didžiausių pasaulyje kalio trąšų gamintojų ir eksportuotojų „Belaruskalij“ krovinių tranzitą per Lietuvą.
  • ĮVERTINIMAS: Prezidentas Gitanas Nausėda antradienį Prezidentūroje apdovanojo Konstitucijos egzamino nugalėtojus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikia skiepyti vaikus nuo 5 metų nuo koronaviruso?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Visuomenėje nuolat sklinda kalbos apie „purškiančius” lėktuvus. Kaip manote, ar tai tiesa?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-14 -12 C

-12 -9 C

 

-6 -1 C

-11 -7 C

-8 -3 C

 

0 +2 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-8 m/s