respublika.lt

Parlamentarai apie nuolatinio Seimo kanclerio paieškas: politinių nesutarimų rezultatas

(0)
Publikuota: 2020 gegužės 26 14:00:51, Jadvyga Bieliavska, Elta
×
nuotr. 1 nuotr.
Laikinai Seimo kanclerio pareigas eis Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjas Marius Žiūkas. Džojos Gundos Barysaitės nuotr. (Seimo kanceliarija)

Kadenciją baigiantis Seimas nesiima skirti nuolatinį Seimo kanclerį. Iki kadencijos pabaigos, Seimo valdybos sprendimu, jai vadovaus laikinasis kancleris, Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjas Marius Žiūkas. Beje, Seimo kanceliarijos vairas patikėtas žinomam lengvaatlečiui, atstovavusiam Lietuvai trijose olimpinėse žaidynėse sportinio ėjimo rungtyje.

 

Seimo valdybos posėdyje Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis sakė, kad galėtų teikti kandidatūrą į Seimo kanclerio pareigas, bet jeigu nebus politinės valios jos patvirtinti, jis abejoja, ar toks teikimas turėtų prasmę.

Tačiau Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas Karbauskis mano, kad Seimo pirmininkas V. Pranckietis vykdo konservatorių valią ir todėl kandidato neteiks.

„Manau, kad Seimo konservatoriai šiandien vadovauja Seimo pirmininkui arba, sakyčiau, Seimo pirmininkas tarnauja konservatoriams. Ir jie tiesiog kelia klausimą, kad iki Seimo rinkimų nebūtų jokio sprendimo dėl to, kad dabar sprendimui dėl kažkokio paskyrimo reikia mūsų balsų, o jų neužtektų. Jie, matyt, mano, kad rinkimuose pasirodys geriau ir turės progą tą klausimą spręsti. Ir taip, kiek mes suprantame, ir bus elgiamasi. Seimo pirmininkas, tiesiog vykdydamas jų nurodymus, neteiks jokio pasiūlymo dėl kandidato į nuolatinius Seimo kanclerius“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

Jis pasisako už tai, kad dar šios kadencijos Seimas paskirtų nuolatinį Seimo kanclerį.

„Bet mes jau supratome, kad Seimo pirmininkas tarnauja G. Landsbergiui, o jie tokio intereso neturi“, – sakė R. Karbauskis.

Beje, dar pernai gruodį Seimo valdančioji Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcija į Seimo kanclerio pareigas pasiūlė dvi kandidatūras – parlamentarę LVŽS frakcijos narę Vidą Ačienę ir Seimo pirmininko pirmosios pavaduotojos Rimos Baškienės patarėją Ingridą Tamulevičiūtę.

Seimo Socialdemokratų partijos frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė mano, kad pandemija negali būti priežastis, kad būtų netvarka Seimo kanceliarijoje.

„Šiandien turime tik laikiną kanclerį, bet neturime Seimo kanclerio, tai yra tokio žmogaus, kuris galėtų prisiimti atsakomybę už tokios svarbios institucijos kaip Seimas darbą ir veiklą. Tikrai galvoju, kad tikriausia yra negebėjimas susitarti dėl kandidato į Seimo kanclerio pareigas“, – Eltai sakė R. Budbergytė.

Jos nuomone, Seimo pirmininkas turėtų teikti kandidatūrą, kad parlamentarai galėtų apsispręsti.

„Nesvarbu, kad Seimo kadencija jau eina į pabaigą, bet dirbti su laikinais darbuotojais visada yra tam tikra rizika. Kaip tautos atstovaujama institucija turėtume sklandžiai dirbti, ypatingai tomis sąlygomis, kai dar yra  karantinas ir išlikusi viruso grėsme“, – mano ji.

Anot R. Budbergytės, socialdemokratai  nesiūlė savo kandidato vadovauti Seimo kanceliarijai.

„Kai vyko diskusijos, tarp siūlytų kandidatūrų nematėme tokio žmogaus, kad iš karto galėtume pasakyti „taip“. Buvome už tai, kad toliau dirbtų kadenciją baigusi Seimo kanclerė Daiva  Raudonienė, nes per kadenciją buvo užtikrintas gana sklandus Seimo ir Seimo kanceliarijos darbas“, – sakė parlamentarė.

Beje, šių metų sausio mėnesį Seimo pirmininkas V. Pranckietis yra įregistravęs nutarimo projektą, kuriame siūlė naujai penkerių metų kadencijai skirti Seimo kanclere kadenciją baigusią D. Raudonienę.

Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijos nariui Eugenijui Gentvilui apmaudu, kad nuo praėjusių metų pabaigos tęsiasi Seimo kanclerio nepaskyrimo istorija.

„Pirmiausia – tai buvo neatleidimo, o dabar nepaskyrimo istorija ir tai susiję su  tuo, kad nėra aiškios Seimo daugumos. Teikimas yra Seimo pirmininko prerogatyva, tačiau jis turi gauti palaikymą iš Seimo valdančiosios daugumos, o ten kaip šuo su kate nesugyvena. Tai naturalu, kad ši situacija atveda prie to, kad iš pradžių neatleidžiama kadenciją baigusi kanclerė, tada paskiriama laikinoji, dabar vėl paskiriamas labiau laikinas. Man neramu, kad Seimas kaip kanceliarija, kaip svarbi institucija neužtikrins perėjimo iš vienos kadencijos į kitą, neužtikrins ilgalaikių projektų vykdymo. Tai čia kyla nerimas. Kai kurie kolegos piktinasi ir aš piktinuosi,  bet suprantu, kad tai valdančiųjų ir V. Pranckiečio rietenų rezultatas“, – Eltai sakė E. Gentvilas.

Seimo vicepirmininkas „socialdarbietis“ Gediminas Kirkilas mano, kad Seimo pirmininkas V. Pranckietis, neteikdamas kandidatūros, elgiasi labai neatsakingai. 

„Jau per tą laiką, kol ėjo pareigas laikinoji kanclerė, tikrai buvo galima surasti kandidatūras ir teikti, tuo labiau, kiek  žinau, įvairios frakcijos turi savo kandidatūras“, – sakė G. Kirkilas.

Jis pažymėjo, kad „socialdarbiečiai“ į Seimo kanclerio pareigas siūlė buvusio ūkio viceministro, Valstybės tarnybos departamento prie VRM  direktoriaus Gedimino Miškinio kandidatūrą. 

„Man sunku paaiškinti, kodėl neteikiama kandidatūra į Seimo kanclerio pareigas? Matyt, todėl, kad tokia yra Seimo pirmininko padėtis. Jo teikiamoms kandidatūroms nepritaria valdančioji dauguma, o jis neteikia valdančiosios daugumos kandidatūrų, o tai yra labai neatsakinga“, – sakė G. Kirkilas.

Seimo opozicijos lyderis, Seimo Tėvynės sąjungos- Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Gabrielius Landsbergis labai pozityviai vertina tai, kad dabar yra nukeltas Seimo kanclerio paskyrimo klausimas po rinkimų.

„Manau, kai bus sudaryta nauja valdančioji dauguma, tada bus galima paskirti ir naują kanclerį, o dabar valstybės tarnautojas, jau kurį laiką dirbantis Seimo kanceliarijoje, galės užtikrinti normalų stabilų darbą“, –  sakė G. Landsbergis.

ELTA primena, kad Seimo valdyba antradienį pavedė Seimo kanceliarijos Finansų skyriaus vedėjui Mariui Žiūkui laikinai eiti Seimo kanclerio pareigas. Valstybės tarnautojas šias pareigas eis nuo birželio 1 d. iki lapkričio 30 d. įskaitytinai. Seimo valdyba tam pritarė bendru sutarimu.

Iki gegužės 31 d. laikinai Seimo kanclerio pareigas eina  Seimo kanceliarijos Dokumentų departamento direktorė Vaida Servetkienė.

Seimas neturi nuolatinio kanclerio, kai sausio 14 d. parlamentas atleido gruodžio pabaigoje kadenciją baigusią Daivą Raudonienę iš Seimo kanclerės pareigų.

Seimo kancleris yra Seimui bei Seimo valdybai atsakingas ir atskaitingas valstybės tarnautojas – įstaigos vadovas.

Seimo kanclerį 5 metams skiria ir iš pareigų Seimo pirmininko siūlymu atleidžia Seimas.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar A.Anušauskui atsisakius ministro kėdės reikėtų svarstyti L.Kasčiūno kandidatūrą?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s