respublika.lt
 

Palaikymo susilaukęs V.Sinkevičius siunčiamas į EKnuotraukos (6)

2019 rugpjūčio mėn. 22 d. 09:45:25
Dainora Karklytė, Lukas Blekaitis, Elta

Ketvirtadienį Seime pritarta Virginijaus Sinkevičiaus kandidatūrai į Europos Komisijos (EK) narius.

×
nuotr. 8 nuotr.
Eltos nuotr.S.Skvernelis vilčių neslepia: tai bus geriausias eurokomisaras


Premjeras Saulius Skvernelis, sveikindamas Seime patvirtintą Lietuvos kandidatą į eurokomisarus Virginijų Sinkevičių, sako, kad, priešingai nei pats kandidatas, jis tikėjosi tokio didelio parlamentarų palaikymo V. Sinkevičiui, ir neslepia vilčių, kad jis bus geriausias eurokomisaras.

„Manau, kad tai bus mūsų pats geriausias komisaras, atstovaujantis Europos Komisijai. Didžiuojamės, kad mes jį ten paskyrėme“, – po Seimo balsavimo, kuriuo V. Sinkevičius buvo patvirtintas oficialiu kandidatu į eurokomisarus, sakė S. Skvernelis.

Jo teigimu, tai geras signalas jauniems žmonėms, kad visiems galimybės siekti karjeros aukštumų yra pasiekiamos.

„Tikrai džiaugiuosi, tai yra simboliškas žingsnis, simboliškas sprendimas. Nepriklausomybės, mūsų valstybės vaikas, paprastas vaikas parodė, kad gali viską, jeigu nori, jeigu siekia. Visam jaunimui žinia labai puiki: galimybės tikrai yra vienodos visiems, nepriklausomai nuo įvairių kitų aplinkybių“, – kalbėjo premjeras.

Jis neslepia, kad šiek tiek apmaudu siųsti tokį, pasak jo, profesionalų žmogų dirbti ne Lietuvoje, tačiau pabrėžia, jog dėl V. Sinkevičiaus kandidatūros darbui Europos Komisijoje reikia tik džiaugtis.
„Labai gaila. (...) Iš savanaudiškų paskatų žiūrint, tai labai gaila, bet reikia džiaugtis galimybe daryti karjerą, dalyvauti europinėje politikoje, po penkerių metų grįš, ir jeigu norės, manau, kad tai bus ypatingai subrendęs, turintis puikią patirtį politikas“, – sakė S. Skvernelis.

Pasak jo, didelis Seimo narių palaikymas V. Sinkevičiaus kandidatūrai jo nenustebino.

„Tikėjau tikrai, nes jeigu žiūrėtume objektyviai, ne politiškai, ką padarė praktiškai visos Seimo frakcijos, išskyrus vieną, (...) tai taip, jo dalykinės, asmeninės savybės, profesinės savybės tikrai leidžia tikėtis tokio palaikymo“, – pridūrė jis.

V. Sinkevičius: tokio palaikymo nesitikėjau

Lietuvos kandidatas į eurokomisarus, iki šiol dirbantis ekonomikos ir inovacijų ministru, V. Sinkevičius džiaugiasi kolegų Seime palaikymu ir atsakingai ruošiasi „egzaminams“ Europos Parlamente. Jo teigimu, jis nesitikėjo tokio didelio parlamentarų, balsavusių už jo kandidatūrą į Europos Komisiją skaičiaus ir, sako V. Sinkevičius, labai vertina opozicijos palaikymą, kuris gali praversti ateityje.

„Tikėjausi valdančiosios daugumos palaikymo, bet džiaugiuosi iš tiesų, kad ir iš opozicinių partijų to palaikymo buvo, kas tikrai bus svarbu, nes Europos Parlamente žaliųjų parama tikrai labai svarbi. Vis dėlto norėčiau būti tos šeimos dalimi, tačiau nepamirškime, kad didžiausios frakcijos yra Europos liaudies partija, tikrai didelė yra liberalų ALDI, taip pat progresyviųjų socialistų. Tai yra tikrai didelės šeimos, kuriose taip pat reikės ieškoti palaikymo ir su šiokiu tokiu palaikymu atvažiuojant iš Vilniaus gali būti šiek tiek lengviau“, – po Seimo balsavimo, kuriuo buvo patvirtintas oficialiu kandidatu į eurokomisarus, sakė V. Sinkevičius.

Svarbiausia tinkamai pasiruošti atsakyti į europarlamentarų klausimus, sako jis.

„Laukia ilgas kelias. Dabar reikės daug skaityti, gilintis į konkrečią sritį ir solidžiai atrodyti Europos Parlamento klausiamas. (...) Tai trijų valandų klausimai, kur europoarlamentarai gali paklausti įvairių klausimų, kuriuos reikės atsakyti. Jie labai vertina konkretumą, aiškią viziją, ir tą privalu bus parodyti“, – sakė V. Sinkevičius.

Pasak kandidato į eurokomisarus, jis visuomet yra ištikimas savo įsitikinimams.

„Aš visada labai aiškiai savo kuruojamoje srityje pasisakiau už Lietuvos konkurencingumą, Lietuvą progresyvią, žmogaus teisių srityje visada pasisakiau už maksimalią pagarbą žmogaus teisių konvencijai ir nepriklausiau tam tikram radikaliam, konservatyviam flangui. Bet žmogus yra laisvas turėti nuomonę įvairias klausimais“, – sakė V. Sinkevičius.

Palaikymo susilaukęs V.Sinkevičius siunčiamas į EK


Ketvirtadienį Seime pritarta ekonomikos ir inovacijų ministro V. Sinkevičiaus kandidatūrai į Europos Komisijos (EK) narius.

Už kandidatūrą balsavo 90 Seimo narių, prieš – 10, susilaikė – 6.

V. Sinkevičiaus kandidatūrai pritarė Europos reikalų komitetas.

Opozicijos lyderė Viktorija Čmilytė-Nielsen prieš balsavimą Seime teigė, kad opozicija palaiko V. Sinkevičiaus kandidatūrą į EK.

„Liberalų sąjūdžio frakcija palankiai vertina V. Sinkevičių kaip labai perspektyvų politiką, bene diždiausią liberalą „valstiečių“ gretose, bet svarbu, kad paskirtas jis atstovaus ne jį pasirinkusiai „valstiečių“ partijai, ne valdantiesiems, bet visai Lietuvai. (...) Mano galva, šiandien keli klausimai išlieka atviri – ar rekordiškai jaunas eurokomisaras turės politinį svorį tarp kitų Europos lyderių, ar nepakenks tai, kad kai kurie europarlamentarai yra atvirai išsakę itin kritišką nuomonę kandidato atžvilgiu. (...) Vienam iš veikliausių ministrų išvažiavus, kas liks iš pakankamai susilpnėjusios Vyriausybės? Todėl negalime balsuoti laisva ranka – Liberalų sąjūdžio frakcija priėmė sprendimą balsuoti laisvai“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

„Valstiečių“ atstovas Stasys Tumėnas teigė, kad opozicijos akcentuojami kandidato minusai yra tik menami.

„V. Sinkevičiaus oponentų akcentuojami tariami minusai – neva ir politiko, ir ekonomisto patirties, žinių stoka, ir jaunas amžius. Mano manymu, tai menamos nuodėmės, nes šių dienų pasaulis – jaunųjų politikų, ekonomistų, kūrėjų amžius. Milžiniškais tempais žengia skaitmeninė ekonomika, vyksta inovacijų reformos, susiduriama su dirbtinio intelekto iššūkiais. (...) Pasaulio istorija mena šimtus jaunesnių asmenybių nei V. Sinkevičius“, – sakė S. Tumėnas.

Socialdemokratų atstovas Julius Sabatauskas teigė, kad V. Sinkevičiui trūksta bazinių žinių, todėl socialdemokratai jo kandidatūros nepalaiko.

„Žinių tai bazinių trūksta apie Europos institucijų veikimą. Klausdami apie jo politines pažiūras, o EP, kai bus egzaminuojamas kandidatas į EK, niekas jų neklaus, tiesiogiai bus domimasi ne tik, ką dabar deklaruoja, bet kaip jis visą laiką veikė būdamas sąmoningas politikas, kokią poziciją jis užėmė Ministrų Kabineto posėdžiiuose.

Pretendentui deklaruojant, kad jis yra centro kairės, įsitikinome, kad pažiūrų jis neturi arba jos tokios plaukiojančios, kaip frakcija. Tai nėra geras bruožas Reikia savarankiškai turėti įsitikinimus ir juos ginti. Nepakanka išmokti tam tikras frazes ir jas kartoti, bet reikia į viską gilintis. Mūsų frakcijos pozicija nepritarti V. Sinkevičiaus kandidatūrai į EK pareigas“, – sakė J. Sabatauskas.

Mišrios Seimo narių grupės atstovė Aušrinė Armonaitė teigė palaikanti V. Sinkevičiaus kandidatūrą.

„Palaikysiu V. Sinkevičiaus kandidatūrą, manau, kad jis yra vertas pasitikėjimo atstovauti Lietuvai ir Europai sprendžiant europinius klausimus“, – Seime sakė A. Armonaitė.

Pats kandidatas V. Sinkevičius Seime prieš balsavimą tikino siekiąs tapti visos Lietuvos kandidatu.

„Dėkoju kiekvienam, kuris klausėte, labiau patyrusiems, kurie palaikė, ir tiems, kurie nediskutavo apie vizijas ir idėją, bet labiau apie žodžius. Dėkoju ir tiems, kurie palaikys nebalsuodami. Šiomis dienomis, diskutuojant apie Europos ateitį ir Lietuvos ateitį Europoje, nėra skirtumų, yra tik sąlyčio taškai. (...) Niekada neslėpiau, kad siekiu būti visos Lietuvos kandidatu, tai svarbu man, kaip politikui, žmogui, o svarbiausia – nepriklausomos Lietuvos kartos atstovui“, – Seime sakė V. Sinkevičius.

V. Sinkevičius liepą buvo susitikęs su EK pirmininke Ursula fon der Lejen (Ursula von der Leyen). Susitikimas, anot prezidento Gitano Nausėdos, buvo planuotas ir vyko sėkmingai. Šalies vadovo teigimu, susitikime buvo kalbama apie labai reikšmingą portfelį, bet kol kas, pasak G. Nausėdos, dar negalima jo atskleisti.

„Susitikimas, ką aš žinau iš pasišnekėjimo su U. fon der Lejen, buvo labai sėkmingas. Virginijus prisistatė labai gerai. Kalbama apie labai reikšmingą eurokomisaro postą, tačiau negaliu šiandien jo skelbti, nes tai galėtų pakenkti procesui, kuris gali gerokai ilgiau tęstis. Nebuvo kalbama nei apie lytį, nei apie amžių, nei kitokius dalykus, apie kuriuos mes kartais Lietuvoje labai daug kalbame“, – kiek anksčiau teigė G. Nausėda.

Prezidentas taip pat išreiškė lūkestį, kad V. Sinkevičiaus patvirtinimui bus pritarta ir Seime.

Pats ministras po susitikimo su prezidentu taip pat tvirtino, kad konkretus portfelis Lietuvai bus aiškus tik rugsėjo mėnesį.

V. Sinkevičių į eurokomisarus pasiūlė Seimo „valstiečių“ frakcija. Opozicija kritikavo siūlymą teigdama, kad V. Sinkevičius neturi pakankamai politinės patirties. Tuo metu ministras pirmininkas Saulius Skvernelis sakė, kad frakcijos sprendimas jam buvo naujiena.

Tai bus ketvirtasis šias pareigas einantis pareigūnas nuo Lietuvos – iki šiol eurokomisarais yra buvę Algirdas Šemeta, Dalia Grybauskaitė ir dabartinę kadenciją baigiantis Vytenis Povilas Andriukaitis.
Šiuo metu V. Sinkevičiaus yra laikinasis ekonomikos ir inovacijų ministras. Jam – 28 metai.

ELTA primena, kad eurokomisaras renkamas penkerių metų kadencijai. EK nariai gauna bazinį darbo užmokestį, lygų sumai, kuri gaunama 16 lygio trečios pakopos Sąjungos pareigūno baziniam darbo užmokesčiui pritaikius procentinius dydžius, kurie priklauso pagal pareigybes. EK narys gauna 112,5 proc. Tai maždaug 20 tūkst. eurų.

Eurokomisarą skiria Vyriausybė, poziciją suderinusi su prezidentu ir Seimu.

EK liepos viduryje išsirinko naują pirmininkę, kuria tapo buvusi Vokietijos gynybos ministrė Ursula fon der Lejen.

Dabartinės EK įgaliojimai baigsis 2019 m. spalio 31 d. ir nuo 2019 m. lapkričio 1 d. pradės darbą nauja EK.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (6)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • UŽDARYTAS: Austrijoje, Alpių mieste Insbruke, uždarytas vienas viešbutis, paaiškėjus, kad koronavirusu užsikrėtė ten dirbanti administratorė iš Italijos.
  • ATLEIS: kelionių planavimo platforma „Expedia“ pranešė apie ketinimus atsisakyti apie 3 tūkst. darbo vietų; viena iš šio žingsnio priežasčių - „nuviliantys“ praėjusių metų veiklos rezultatai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar švęsite Užgavėnes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar „trikojai“ keliuose daro įtaką jūsų vairavimui?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 -2 C

+1 +2 C

 

 0 C

+1 +2 C

+4 +6 C

 

+2 +3 C

3-5 m/s

4 m/s

 

4-5 m/s

Nuorodos