Šią savaitę iš „Tvarkos ir teisingumo“ partijos bei frakcijos pasitraukusi Seimo narė Ona Valiukevičiūtė neslėpė, jog viena priežasčių, paskatinusių išeiti iš partijos - nepagarbus jaunų politikų požiūris į amžiumi vyresnius kolegas bei į buvusį partijos pirmininką Rolandą Paksą.
-Kaip šie nepagarbūs požiūriai pasireiškė? - „Vakaro žinios“ paklausė Seimo narės O.Valiukevičiūtės.
O.Valiukevičiūtė paaiškino: „Žinokit, sprendimas pasitraukti iš „Tvarkos ir teisingumo“ partijos seniai brendo. Prieš metus, kai atgal į Seimą patekau, iš Seimo pasitraukus Kęstučiui Pūkui. Jau tada vyko Seimo „Tvarkos ir teisingumo“ frakcijos nesusikalbėjimas su Rolandu Paksu. Esu jo draugė, juo tikėjau ir tikiu. Ir tuo, kuo buvo kaltinamas, nelaikau kaltu. Nes daug geriau jį pažįstu nei jo kaltintojai.
Tai, kas vyko tarp naujojo „Tvarkos ir teisingumo“ partijos pirmininko (Remigijaus Žemaitaičio - aut. past) ir buvusio šalies prezidento (R.Pakso - aut. past.), man nepatiko. Man atrodė, kad tai vyksta dėl nesusikalbėjimo. Nutariau reaguoti, siekti abipusio susikalbėjimo, bet man nepavyko.“
- Bet ar tai vienintelis pretekstas trauktis iš partijos?
- Jaučiau, kad ne viskas gerai ir partijoje, - atsakė O.Valiukevičiūtė. - Pirmininkas kartą prasitarė, kad jei tų senių partijoje nebūtų, tai būtų geresnė tvarka. Esu viena iš partijos steigėjų, bet šita jaunojo partijos pirmininko frazė privertė mane persigalvoti, nes nejaučiau, kad būčiau čia labai reikalinga, vertinama ar gerbiama. Juk dabar toks šūkis - užleiskite visas vietas jaunimui. Tad ir užleidžiu. Pasitraukiu.
Vakaruose tai būtų vadinama diskriminacija dėl amžiaus. Angelos Merkel, vadovaujančios Vokietijai, niekas nekritikuoja dėl amžiaus. Jungtinių Amerikos Valstijų Atstovų rūmų pirmininkė Nensi Pelosi (Nancy Pelosi) yra už mane vyresnė. Mano anūkė kartą patarė, - močiute, nesakyk, kiek tau metų, nes atrodai jaunesnė. Neslepiu savo metų. Bet Lietuvoje dėl amžiaus diskriminacija. Ir ypač dėl moterų amžiaus.“
- JAV prezidentas Donaldas Trampas (Donald Trump) taip pat ne jaunuolis. Ir mūsų Seime ne visi jaunuoliai, ir kelis šalies prezidentus turėjome toli gražu ne jaunuolius. Juk patyrimas yra ne blogybė, bet vertybė. Juk politika skiriasi nuo sporto. Fizinė žmogaus jėga tikrai ne pirmoje vietoje.
- Taip, bet Lietuvoje diskriminacija dėl amžiaus vyksta nuo žemiausių iki aukščiausių postų. Pavydas ir diskriminacija. Lietuvoje diskriminacinis požiūris į amžių labai po trupučiuką į gerąją pusę keičiasi. Išėjau iš partijos ir iš frakcijos su bičiuliais, su kuriais esu Seime nuo 2004-2008 metų kadencijos. Jie traukėsi, tai ir aš pasitraukiau.
- Nejaugi jau viskas? Baigiate politinę karjerą? Turėdama tikrai nemažą politinio darbo patirtį. Negi negaila taip pasitraukti. Gal tik pasikarščiavote, pranešdama apie pasitraukimą iš politikos?
- Gal paaiškės per tam tikrą laikotarpį, kaip čia toliau visi gyvensime. Juk nesėdėsime ir nemiegosime Seimo Mišrioje grupėje. Visada sakiau, kur yra Petras Gražulis, į tą frakciją ar grupę aš tikrai neisiu (juokiasi - aut. past.). O dabar kartu Mišrioje grupėje sėdime.
- Bet juk su partija, kurią paliekate, jus siejo ideologinės vertybės?
- Partijos vertybės taip pat keitėsi. Kai kurie idealai, kurių nenoriu minėti, nelabai buvo man priimtini. Bet jaunimas prieš rinkimus prigalvodavo, prižadėdavo įvairių dalykų, kad pritrauktų rinkėjus. O mano rinkiminiai idealai buvo susieti su tvarka ir teisingumu. Kaip ir partijos pavadinimas. O jei jaunimas prisigalvodavo idėjų, bandydami perspjauti konservatorius, tai man ne pakeliui.
R. Žemaitaitis: džiaugiuosi, kad frakcijoje nebereikės ruošti pensininkų darbui
Ketvirtadienį Seime susikūrus naujai frakcijai „Lietuvos gerovei“, kurios seniūnu tapo buvęs Tvarkos ir teisingumo frakcijos seniūnas Vytautas Kamblevičius, „tvarkiečių“ partijos lyderis R. Žemaitaitis sako besidžiaugiąs, kad nebereikės dirbti vienoje frakcijoje su vyresniais kolegomis bei pažėrė kritikos naujos frakcijos pavadinimui. Tai sąmoninga asociacija su prezidentu Gitanu Nausėda, teigia R. Žemaitaitis.
„Bent jau šią savaitę su vaikais pusryčiausiu ir džiaugiuosi, kad šiandien ryte nereikėjo septintą valandą važiuoti į darbą, masažuoti savo buvusių kolegų pensininkų, paruošti juos darbotvarkei, o galėjau su vaikais papusryčiauti ir į mokyklą juos atvesti“, – ketvirtadienį Seime kalbėjo R. Žemaitaitis.
Paklaustas, ar naujos frakcijos pavadinimas „Lietuvos gerovei“ buvo parinktas sąmoningai, siekiant asociacijos su prezidento Gitano Nausėdos gerovės valstybės vizija, R. Žemaitaitis teigia, kad tai akivaizdu.
„Faktas. (...) Tai buvo brandinama nuo birželio. Kelia asociacijų ir vien Butkevičiaus atėjimas. Buvęs premjeras, žmogus, turėjęs tam tikrą statusą ir ministras, dabar kaip per kaimą davatka laksto per visus. Buvo socdemas, buvo „socdarbiečių“ frakcijoje, dabar ateina į bevardę frakciją, kuri neturi nei partijos, nei vizijos, nei darbuotojų, nieko. Kaip jis ruošiasi eiti į rinkimus? Matyt, kad ta nauja partija ir bus kuriama, pasinaudojant prezidento šūkiu. Kyla klausimas (...), ar ta frakcija, pasivadinusi gerovės valstybės pavadinimu, laikysis prezidento išreikštų projektų“, – svarstė R. Žemaitaitis.
R. Žemaitaitis sako, kad partija spęs dėl iš Tvarkos ir teisingumo frakcijos pasitraukusių kolegų likimo.
„Nematau, kad reikėtų sąmoningai mesti, ar kerštauti. Manau, kad patys sąmoningai supranta, ką jie padarė. Mūsų įstatuose aiškiai pasakyta, kad partijos nariai priklauso frakcijai „Tvarka ir teisingumas“ ir turi būti tokia frakcija. Tai pakankamai grubus ir didelis pažeidimas yra, nes trys partijos nariai prisidėjo prie kitos frakcijos šiandien“, – sakė R. Žemaitaitis.
Ketvirtadienį Seime iš sugriuvusios frakcijos „Tvarka ir teisingumas (Suvereni Lietuva)“, „socialdarbiečių“ frakcijos ir Mišrios Seimo narių grupės pasitraukę politikai įregistravo naują frakciją, kuriai suteikė pavadinimą „Lietuvos gerovei“.
Naują frakciją sudaro 7 nariai: V. Kamblevičius, iš „socialdarbiečių“ pasitraukęs ekspremjeras Algirdas Butkevičius, „tvarkiečių“ frakcijai priklausę Juozas Imbrasas, Ona Valiukevičiūtė, Algimantas Dumbrava, Kęstutis Bartkevičius bei Mišriai Seimo narių grupei priklausęs Rimas Andrikis.