respublika.lt

Opozicijos iš posto verčiamas Ž. Pavilionis pripažino, kad nebuvo atsargus: apgailestauja, jei žodžiai dėl prezidento įžeidė (127)

2021 birželio 15 15:28:00
Benas Brunalas, Elta

Kritikos ir opozicijos raginimų atsistatydinti iš Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pareigų sulaukęs Žygimantas Pavilionis antradienį kreipėsi į parlamento narius apgailestaudamas ir iš dalies pripažindamas padarytas klaidas. Į Rusijos provokatorių pinkles įkliuvęs konservatorius pripažino nebuvęs itin atsargus kai Kremliaus opozicionieriumi Leonidu Volkovu apsimetusiam veikėjui kalbėjo nevienareikšmiškai viešojoje erdvėje sutiktus dalykus apie užsienio politiką bei gyrėsi turimais ryšiais Amerikos Kongrese ar Vokietijos ir Švedijos politikų gretose.

×
nuotr. 1 nuotr.
Žygimantas Pavilionis. Eltos nuotr.

 

Nors Ž. Pavilionis ir ne kartą pažymėjo, kad viešojoje erdvėje atsidūrusio įrašo nereikėtų rimtai vertinti, kad tai tik Kremliaus specialiųjų tarnybų inicijuota informacinė provokacija, visgi aštrios kritikos Gitanui Nausėdai dažniausiai negailintis konservatorius išreiškė apgailestavimą dėl savo žodžių, esą prezidentas Lietuvoje tik simbolinis.

„Apgailestauju, jei kažką mano žodžiai, net ir suklastoti, įžeidė“, – Seimo nariams teigė URK pirmininkas.

„Pripažįstu, buvau nepakankamai atsargus, tai man gera, nors ir skaudi pamoka. Tikiuosi iš to mes visi pasimokysime, ir taip kaip man, daugiau neatsitiks niekam Lietuvoje“, – sakė Ž. Pavilionis, akcentuodamas, kad viską, ką jis prikalbėjo vadinamosios „deep fake“ atakos metu nėra autentiška ir kad visas prieinamas turinys sumontuotas pagal jį provokavusių autorių norus.

„Teisinėje valstybėje nederėtų rimtai traktuoti tokius be mano sutikimo įrašytus, suklastotus pokalbius, tuo labiau oficialiems asmenims komentuoti jų turinį – gerai ar blogai aš kalbėjau“, – teigė jis.

Suklastotame pokalbyje daugiausiai kritikos dėl savo replikų prezidento atžvilgiu sulaukęs Ž. Pavilionis teisinosi ir tuo, kad demokratinėje valstybėje nedera smerkti už pažiūras. Ko gero taikydamas į opoziciją, kuri siekia jo atsistatydinimo iš URK pirmininko pareigų, Ž. Pavilionis prašėsi būti vertinamas už darbus, o ne įsitikinimus.

„Demokratinėje valstybėje kiekvienas mūsų turi teisę į savo pažiūras, kaip ir teisę į kritiką – tame tarpe ir aukščiausių Lietuvos pareigūnų kritiką. Tikiuosi, kad man čia nebus taikoma išimtis, ir aš nebūsiu cenzūruojamas ar baudžiamas už savo politines pažiūras. Norėčiau, kad sprendimą dėl mano kaip politiko ir Seimo nario įsitikinimų ir mano veiklos vertinimo paliktume rinkėjams“, – teigė politikas, kuris dar neseniai G. Nausėdą kaltino uzurpavus Lietuvos atstovavimo Europos Vadovų Taryboje funkcijas.

Nemano padaręs žalos Lietuvos užsienio politikai: ketina pasiruošti naujoms atakoms

Ž. Pavilionio teigimu jis nemano pats padaręs žalos Lietuvos užsienio politikai:

„Esu įsitikinęs, kad aš kaip URK pirmininkas nesu padaręs jokios žalos Lietuvos interesams, tuo labiau nesu, kaip kai kas sako, menkinęs Lietuvą. Mano visos pastangos yra nukreiptos į Lietuvos užsienio politikos stiprinimą. Lietuvos užsienio politikos vieningumas turėtų būti ne visiems kalbant pagal iš anksto suderintus paruoštukus, o veikiant viena kryptimi, gal būt, kiek skirtingais požiūriais ir temperamentu“, – sakė jis.

„Tikiuosi, kad iš šios istorijos, pasimokysime – aš įgausiu daugiau atsargumo, o visi mes – tapsime ne mažiau demokratiški bei atidūs galimoms provokacijoms, o joms pavykus – solidžiai reaguosim. Šiuo tikslu organizuosime Seimo narių, dirbančių su užsienio politika bei saugumo ir gynybos klausimais, susitikimą su mūsų žvalgybų atstovais, siekiant pasiruošti būsimoms atakoms, kurios, manau, bus prieš mus toliau bandomos vykdyti“, – pridūrė jis. 

ELTA primena, kad Ž. Pavilionis kritikos susilaukė po to, kai Rusijos provokatoriai, žinomi pravardėmis „Vovan“ ir „Lexus, išplatino vaizdo įrašą, kuriame apsimetus Kremliaus opozicionieriumi L. Volkovu užsienio politikos temomis buvo pakalbintas  Ž. Pavilionis. Sumontuoto įrašo pabaigoje Ž. Pavilionis pašnekovą ragina nekreipti dėmesio į prezidentą G. Nausėdą užsienio politikos klausimais, esą jis tėra tik „simbolinis“. Būtent Ž. Pavilionio teiginiai Lietuvos viešojoje erdvėje susilaukė daugiausiai dėmesio.

„Tu nekreipk dėmesio (...). Premjerė galvoja kaip aš. Užsienio reikalų ministras galvoja kaip aš, mes esame didžiausia partija, pas mus – parlamentinė respublika, o prezidentas tik simbolinis“, – opozicionieriumi apsimetusiam provokatoriui iškarpytame pokalbyje apie demokratijos siekį Rusijoje teigė Ž. Pavilionis.

Seimo „opozicija surinko parašus dėl nepasitikėjimo Ž. Pavilioniu

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos iniciatyva surinkti parašai dėl nepasitikėjimo Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininku Ž. Pavilioniu. Pasak Seimo „valstiečių“, parašai pradėti rinkti po to, kai Ž. Pavilionis davė skandalingą interviu Rusijos propagandistams, kuriame, net deramai neįsitikinęs, su kokiais asmenimis bendrauja, šiems asmenims atskleidė Lietuvos diplomatijos veikimo principus, strateginius tikslus bei savo pasisakymais trečiųjų valstybių piliečių akyse siekė sumenkinti valstybės vadovo vaidmenį užsienio politikoje.

Opozicinė Seimo Darbo partijos frakcija irgi mano, kad Ž. Pavilionis nebegali vadovauti Užsienio reikalų komitetui.

Dėl Ž. Pavilionio veiksmų – kreipimasis į Seimo valdybą

Socialdemokratai antradienį kreipėsi į Seimo valdybą ir Seimo seniūnų sueigą „dėl Ž. Pavilionio pakartotinių veiksmų, darančių žalą Lietuvai“.

Socialdemokratams kyla daug klausimų dėl Ž. Pavilionio elgesio profesionalumo ir jo tinkamumo eiti URK pirmininko pareigas.

„Nuolatiniai Ž. Pavilionio vieši komentarai šalies viduje ir diplomatinių vizitų užsienyje metu dėl Lietuvos prezidento G. Nausėdos ir jo konstitucinių galių kelia daug klausimų dėl Ž. Pavilionio intencijų. Tokių veiksmų reguliarumas daro apgalvotos strategijos įspūdį“, – antradienį sakė Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Prezidentūrą Ž. Pavilionio teiginiai nuvylė

Prezidentūra sako, kad nepaisant to, jog Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas Ž. Pavilionis ir pateko į paspęstas Rusijos provokatorių žabangas, jo išsakytos tezės apie prezidentą neatrodo iškarpytos.

„Tai niekaip neatmeta pokalbio turinio, kuris, ko gero, nebuvo iškraipytas, nes tai labai panašu į Užsienio reikalų komiteto pirmininko žodyną. Tas turinys, deja, yra šiek tiek nuviliantis“, – LRT radijui pastarąją savaitę sakė prezidento patarėja užsienio politikos klausimais Asta Skaisgirytė.

URK pirmininko pareiškimus įvertino I. Šimonytė ir G. Landsbergis

Užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio teigimu, šį pokalbį galima vertinti tik kaip provokaciją.

„Šio pokalbio turinys gali būti vertinamas tik vienareikšmiškai – tai manipuliatyvi provokacija, kurios auka gali tapti bet kuris Lietuvos politikas. Pasitikiu Žygimantu Pavilioniu, o tai, kad jis buvo pasirinktas provokacijų taikiniu, matyt, rodo, kad jo darbas ir iniciatyvos erzina, yra neparankios Kremliui, o Lietuvos balsas yra girdimas pasaulyje bei itin nervina režimus Rytuose“, – trečiadienį Eltai atsiųstame komentare sakė G. Landsbergis.

Tuo tarpu Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė trečiadienį teigė, kad tai yra gera pamoka visiems politikams. Jos teigimu, esant nemažai provokacijų rizikai, Lietuvos politikai turi būti įsitikinę, su kuo kalba.

„Manau, kad visiems politikams yra pamoka, kad kalbantis su pašnekovais reikia būti tikriems, su kuo yra kalbama. Ypač turint galvoje, kad yra provokacijų rizika dėl Lietuvos Respublikos ir valdžios institucijų bei atskirų politikų griežtos pozicijos, tarkim, Kremliaus režimo ar Lukašenkos režimo atžvilgiu“, – sakė I. Šimonytė.

Griežtai I. Šimonytė neįvertino ir Ž. Pavilionio pareiškimų slapta įrašytame ir iškarpytame pokalbyje apie prezidentą Gitaną Nausėdą.

„Komentarų politikų būna visokių – vienas apie kitą ir apie situacijas. Nenoriu komentuoti to teksto, kurio neturėjau progos girdėti“, – teigė premjerė.

Savaitę paraginę Žygimantą Pavilionį atsistatydinti iš Seimo Užsienio reikalų komiteto (URK) pirmininko pareigų, socialdemokratai antradienį kreipėsi į Seimo valdybą ir Seimo seniūnų sueigą „dėl Ž. Pavilionio pakartotinių veiksmų, darančių žalą Lietuvai“.

Kreipimesi prašoma įvertinti visą virtinę Seimo URK pirmininko veiksmų: jo pasisakymus vizito Sakartvele metu, kurie „galimai supriešino vietos politines jėgas ir šitaip ne padėjo, o pakenkė mediacijai politiniame konflikte“; jo komentarus apie prezidento statusą, „kuriais kenkiama Lietuvos tarptautiniam įvaizdžiui“; taip pat prašoma įvertinti „galimą viešųjų ir privačiųjų interesų supainiojimą, kai komandiruotės Berlyne metu Ž. Pavilionis dalyvavo savo tuoktuvių ceremonijoje“.

Socialdemokratams kyla daug klausimų dėl Ž. Pavilionio elgesio profesionalumo ir jo tinkamumo eiti URK pirmininko pareigas.

„Nuolatiniai Ž. Pavilionio vieši komentarai šalies viduje ir diplomatinių vizitų užsienyje metu dėl Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos ir jo konstitucinių galių kelia daug klausimų dėl Ž. Pavilionio intencijų. Tokių veiksmų reguliarumas daro apgalvotos strategijos įspūdį“, – sako Seimo Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Seimo URK pirmininką socialdemokratai ragino trauktis iš pareigų dar šių metų vasarį, kai nuvykęs į diplomatinę misiją Sakartvele Ž. Pavilionis reiškė asmenines pozicijas, rėmė vieną iš oponuojančių pusių. Socialdemokratų nuomone, toks Ž. Pavilionio elgesys pakenkė Lietuvos ir Sakartvelo santykiams.

„Prašytume įvertinti, ar išvardyti veiksmai yra suderinami su Ž. Pavilionio einamomis URK pirmininko pareigomis, taigi, ar Ž. Pavilionis gali toliau eiti šias atsakingas ir Lietuvos tarptautiniam prestižui labai svarbias pareigas“, – sakoma socialdemokratų kreipimesi į Seimo vadovybę.

ELTA jau skelbė, kad Seimo „valstiečiai“ ir „darbiečiai“ renka parašus dėl nepasitikėjimo Ž. Pavilioniu.

Teisės ir teisėtvarkos pirmininko pavaduotojos Seimo narės Agnės Širinskienės teigimu, pagal Seimo statutą 1/5 Seimo narių pasirašytu pareiškimu, kuris įteikiamas Seimo pirmininkei, yra pradedama komiteto pirmininko atleidimo dėl nepasitikėjimo procedūra.

„Tokia procedūra visuomet yra kraštutinė priemonė politikoje, kai kitos priemonės yra išsemtos. Tiek LVŽS pirmininkas Ramūnas Karbauskis, tiek kitų opozicinių partijų pirmininkai ragino Ž. Pavilionį prisiimti atsakomybę ir trauktis iš komiteto pirmininkų pačiam. Vietoj atsakomybės prisiėmimo matėme kitus kolegos veiksmus – kad ir neadekvačius pareiškimus prezidento Gitano Nausėdos atžvilgiu. Tai rodo, kad arogancija ir noras visus kaltinti, o ne diplomatijos pajautimas, jau vadovauja Ž. Pavilionio sprendimams. O tai, einant jo pareigas, tolesnį darbą daro neįmanomą“, – pažymi A. Širinskienė.

Opozicinė Seimo Darbo partijos frakcija irgi mano, kad Ž. Pavilionis nebegali vadovauti Užsienio reikalų komitetui.

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (127)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KROVINIAI: Kauno intermodaliniam terminalui (KIT) prisijungus prie europinės vėžės, Lietuvos krovinių vežėjams atsivėrė  naujos galimybes gabenti krovinius traukiniais iš Europos ir į ją, išvengiant sustojimo pasienyje su Lenkija ir krovinių perkrovimo.
  • SUKČIAI: „Swedbank“ duomenimis, per vieną dieną banko klientų konsultacijų centras gauna iki 400 gyventojų skambučių ir pranešimų apie sukčių bandymus išvilioti asmeninius interneto bankininkystės, mokėjimo kortelių duomenis ir reikalavimus patvirtinti mokėjimus, kurių gyventojai patys neinicijavo.
  • MEDŽIAI: valstybinių miškų urėdijos miškininkai per šią savaitę apžiūrėjo miškus ir įvertino savaitgalį didelio vėjo bei lietaus padarytą žalą – iš viso buvo išversta ir išlaužyta beveik 10 000 kubinių metrų medžių daugiau nei 100 hektarų plote.
  • BIOGRAFIJA: nevyriausybinės asociacijos Mažosios Lietuvos reikalų tarybos ir Lietuvos valstybės istorijos archyvo iniciatyva susibūrė neformali Martyno Mažvydo biografijos tyrimo iniciatyvinė grupė, siekianti aktualizuoti ir suteikti impulsą naujiems M. Mažvydo biografijos tyrimams.
  • VERTINS: Europos vaistų agentūra antradienį pranešė pradėjusi Prancūzijos farmacijos bendrovės „Sanofi“ sukurtos vakcinos nuo COVID-19 peržiūrą, po kurios ji gali būti patvirtinta naudoti Europos Sąjungoje.
  • PAVYKO: Rusija antradienį paskelbė sėkmingai išbandžiusi naują S-500 oro gynybos raketinę sistemą, ji pataikė į dideliu greičiu skriejantį balistinį taikinį - S-500 sistema, kurios maksimalus veikimo nuotolis – 600 km, yra pati pažangiausia raketų gynybos sistema pasaulyje, gebanti atremti atakas į kosmosą.
  • KEIČIASI: kartu su pradinio, pagrindinio bei vidurinio ugdymo pokyčiais prasideda ir priešmokyklinio ugdymo programos atnaujinimas - nacionalinėje švietimo agentūroje darbą pradėjo 14 ekspertų, kurie parengs atnaujintą programą.

  • ATSIVERIA: pirmą kartą po devynių mėnesių pertraukos Eifelio bokštas Paryžiuje penktadienį vėl laukia lankytojų - Prancūzijos sostinės simbolis buvo uždarytas dėl koronaviruso pandemijos.
  • SIAUTĖJA: Rytų Rusijoje plečiasi dideli miškų gaisrai - Sibiro Jakutijos regione trečiadienį ugniagesiai kovojo su liepsnomis daugiau kaip 600 000 hektarų plote, pranešė miškų apsaugos tarnyba.
  • REKORDAS: Pietų Prancūzijoje esantis kino teatras „l’Eden“, kur buvo rodomi pirmieji brolių Lumiere`ų filmai, oficialiai pripažintas seniausiu pasaulyje veikiančiu kino teatru ir įrašytas į Gineso rekordų knygą - jis buvo atidarytas prieš 132 metus.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar stebėsite Tokijo Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar stebėsite Tokijo vasaros Olimpines žaidynes?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +21 C

+12 +20 C

 

+14 +22 C

+19 +28 C

+22 +29 C

 

+25 +27 C

0-5 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos