respublika.lt

Opozicija žada palaikyti kandidatę į KT pirmininkes, TS-LKD klausimų sukėlė kandidatės sprendimas dėl religinių simbolių (2)

2021 birželio 17 11:01:42
ELTA

Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen neatskleidė, ar ketvirtadienį slaptame balsavime palaikys kandidatę į Konstitucinio Teismo pirmininkes Danutę Jočienę.

×
nuotr. 1 nuotr.
Danutė Jočienė. Eltos nuotr.

 

„Aš pasiliksiu balsavimą sau šiuo atveju", - prieš Seimo posėdį atsakinėdama į žurnalistų klausimus sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Seimo pirmininkė taip pat patikslino, kad Liberalų sąjūdžio frakcija nepriėmė vieningo sprendimo, ar remti šią kandidatę, todėl šios politinės jėgos parlamentarai galės apsispręsti laisvai. Visgi politikė patikslino, kad kandidatę teigiamai įvertino pagrindiniu šiam klausimui paskirto Teisės ir teisėtvarkos komiteto nariai.

„Aš manau, kad netrukus pamatysime, koks bus balsavimas. Girdžiu įvairių nuomonių. Teisės ir teisėtvarkos komitetas teigiamai įvertino šią kandidatę, jos patirtį, įdirbį", - sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Nors Seimo pirmininkė neatskleidė, ar palaikys D. Jočienę, praėjusį ketvirtadienį, prieš kandidatės prisistatymą Seime, V. Čmilytė-Nielsen teigė, kad galima kelti klausimą, ar tikslinga KT vadovu skirti teisėją, kuri vadovautų trumpiau negu dvejus metus.

„Taip, termino klausimas yra vienas iš tų klausimų, kuris galėtų kelti šiokių tokių abejonių, tačiau šiandien kandidatė prisistatys Seimo nariams. Net neabejoju, kad bus daug klausimų, ir tuomet Seimas apsispręs", - žurnalistams Seime tuomet sakė Seimo pirmininkė.

Vieningo palaikymo D. Jočienei nežada ir Tėvynė sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis. Pasak jo, frakcijos nariams kilo klausimų dėl tam tikrų kandidatės priimtų sprendimų dirbant Europos žmogaus teisių teisme (EŽTT).

„Sunku pasakyti, klausimų frakcijai kilo įvairių, kai kurie atsakymai įtikino, kai kurie mažiau. Dėl ankstesnių sprendimų. Vieną paminėsiu dėl kryžių situacijos mokyklose. Mūsų frakcijos krikščioniškajam flangui tas šiek tiek užkliuvo", - žurnalistams prieš Seimo posėdį teigė G. Landsbergis.

Pasak konservatorių lyderio, daugiausiai klausimų iškėlė D. Jočienės sprendimas EŽTT byloje palaikyti religinių simbolių draudimą Italijos mokyklose.

„Iš nuotaikos daugiau gali pasakyti, šurmulys kyla, žmonės gal neįtikinti iki galo. Gal dėl to labiausiai tai buvo Italijos byla, ar mokyklos turi teisę kabinti religinius simbolius klasėse. Ir ponia Jočienė yra pasisakiusi prieš šį sprendimą", - sakė TS-LKD pirmininkas.

Politikui abejonių kelia ir tai, kaip šios kandidatūros teikimui ruošėsi Prezidentūra.

„Turėjau patirties, kai kandidatūros su Seimu būdavo derinamos, skiriant tam daugiau laiko ir pastangų. Pastaruoju metu tai daugiau daroma primygtiniu būdu, kviečiant pasitikėti kandidatūra", - teigė G. Landsbergis.

Opozicijos atstovai ketina palaikyti

Tuo tarpu opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna sako, kad frakcijai kandidatė paliko gerą įspūdį.

„Darbo partijos frakcija buvo susitikusi su kandidate, turėjome nemažai klausimų, gavome kvalifikuotus atsakymus, tai frakcija apsisprendė vieningai palaikyti", - prieš Seimo posėdį sakė V. Jukna.

Kaip vieną iš D. Jočienės privalumų „darbietis" išskyrė tai, kad jo nuomone, ši teisėja nebijo reikšti savo nuomonę.

„Kandidatė turi aiškią nuomonę, nebijo ją reikšti, net keista tai, kad kai kurie įvardina tai kaip minusą. Mes manome, kad atskiros, tvirtos nuomonės turėjimas yra privalumas", - tikino Darbo partijos frakcijos seniūnas.

Kandidatę tikino palaikysiantis ir Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) frakcijos seniūnas Algirdas Sysas. Pasak jo, kandidatė atsakė į visus frakcijos keltus klausimus.

„Tikrai palaikome, kandidatė atsakė į visus ir malonius, ir nemalonius klausimus. Netgi atsakė į tai, ko mes neklausėme. Daugeliui pasidarė aiškiau, kompetencijos ji tikrai turi daug, nes dirbo Europos žmogaus teisių teisme, buvo KT teisėja. Šiuo atveju kažkokių pretenzijų šiai kandidatei mes neturime",- žurnalistams sakė A. Sysas.

LSDP frakcijos seniūnas taip pat atmetė kritiką, kad prezidentas Gitanas Nausėda esą nederino D. Jočienės kandidatūros su politinių jėgų atstovais.

„Jis domėjosi, nes buvo pasiūlytos dvi kandidatūros ir bent jau frakcijų klausė, kuri kandidatūra labiau priimtina vienai ar kitai frakcijai",- tikino socialdemokratas.

Jis taip pat nepagrįsta laiko kritiką kandidatei, kad ši, paskirta KT pirmininke, jam vadovauti galėtų vos dvejus metus. Pasak LSDP frakcijos seniūno, kandidatė nėra kalta, kad buvusiam KT pirmininkui Dainiui Žalimui pareigas teko eiti kur kas ilgiau, nei numatyta.

„Ką padarysi, jeigu Žalimas atėmė iš jos pusantrų metų. Čia ne jos problema. Aš manau, kad Seimas kaip tik turėtų pritarti, nes po pusantrų metų turėtų progą paskirti naują KT teisėją",- mano A. Sysas.

Tuo tarpu Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) frakcijos narė Agnė Širinskienė akcentavo kandidatės teisinio darbo patirtį.

„Mano nuomone, kandidatė pasirodė puikiai. Ji turi tikrai didžiulį darbo stažą, taip pat ir tarptautiniuose teismuose, Konstituciniame Teisme. Reikia džiaugtis, kai didžiulę patirtį turintys teisėjai pretenduoja į tokias pozicijas", - tikino „valstietė".

Visgi opozicijos lyderis Saulius Skvernelis prieš slaptą balsavimą pažymėjo, kad prezidentūra su juo šios kandidatūros taip pat nederino.

„Su manimi tikrai nederino, niekas nekalbėjo. Matyt buvo bendras pristatymas. Šiandien pretendentė atsakė į klausimus frakcijoje, tai kadangi slaptas balsavimas, tai kiekvienas balsuos taip, kaip jam susidarė įspūdis", - teigė S. Skvernelis, kartu pažymėdamas, kad jam klausimų dėl D. Jočienės kompetencijos nekyla.

„Dėl kompetencijos turbūt abejonių jokių nekyla", - teigė jis.

Visgi praėjusią savaitę prieš kandidatei prisistatant Seime, opozicijos lyderis, kaip ir Seimo pirmininkė, kėlė klausimų dėl kandidatei likusio darbo laiko KT teisėjos pareigose.

„Principas man tikrai kelia abejonių, kadangi po dvejų metų pasibaigtų kadencija, tai po dvejų metų vėl atsiras batalijos. Manau, reikėtų galvoti apie ateitį, ypač po visų šitų bangavimų Konstituciniame Teisme su paskyrimais. Reikia užtikrinti kuo ilgesnį stabilesnį teismo darbą. Manyčiau, kad būtų tikslinga ir racionalu skirti tą žmogų, kuris tikrai galėtų bent kokius šešerius metus padirbėti", - tuomet teigė S. Skvernelis.

Šalies vadovas Gitanas Nausėda, vadovaudamasis Konstitucija, dekretą, kuriuo teikia D. Jočienės kandidatūrą, pasirašė praėjusį trečiadienį. Pasak prezidento, D. Jočienės profesionalumas ir sukaupta vadovaujamo darbo patirtis įvairiose Lietuvos ir užsienio institucijose vertintini kaip neabejotini kandidatės privalumai, siekiant eiti Konstitucinio Teismo pirmininko pareigas ir sėkmingai vadovauti šiam teismui.

Konstitucinio Teismo teisėja D. Jočienė paskirta 2014 m. kovo mėnesį.

D. Jočienė 1994-2003 m. buvo Vilniaus universiteto Teisės fakulteto asistentė, docentė, prodekanė, nuo 2014 m. - Mykolo Romerio universiteto Teisės mokyklos Tarptautinės ir Europos Sąjungos teisės instituto docentė, profesorė. 1997-2001 m. ji buvo Europos teisės departamento prie Vyriausybės ekspertė, stažavosi įvairiose užsienio ir tarptautinėse institucijose. 2003-2004 m. D. Jočienė buvo Vyriausybės atstovė Europos Žmogaus Teisių Teisme ir Jungtinių Tautų Žmogaus teisių komitete, 2004-2013 m. - Europos Žmogaus Teisių Teismo teisėja, 2011-2013 m. - šio teismo II skyriaus pirmininko pavaduotoja.

Konstitucinį Teismą sudaro 9 teisėjai, skiriami devyneriems metams ir tik vienai kadencijai. Konstitucinis Teismas kas treji metai atnaujinamas vienu trečdaliu. Po tris kandidatus į Konstitucinio Teismo teisėjus skiria Seimas iš kandidatų, kuriuos pateikia prezidentas, Seimo pirmininkas ir Aukščiausiojo Teismo pirmininkas, o teisėjais juos skiria Seimas. KT pirmininką iš šio teismo teisėjų skiria Seimas prezidento teikimu.

Leonardas Marcinkevičius (ELTA)

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (2)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SUTARTIS: Vyriausybės įgaliota socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė bei keturios profesinių sąjungų organizacijos pasirašė Nacionalinę kolektyvinę sutartį 2022 metams.
  • FINIŠAS: Lietuvos-Lenkijos dujotiekio projektas pasiekė finišo tiesiąją. Atlikus vieną svarbiausių paskutinių darbų – pasienyje suvirinus auksinę GIPL dujotiekio siūlę – sujungtos abiejų valstybių dujų perdavimo sistemos.
  • NEKETINA: K. Navickas (žemės ūkio ministras): neketinu atsistatydinti ir atsisakyti žaliojo kurso.
  • TAISYKLĖS: JAV Federalinis rezervų bankas (FED) paskelbė naujas griežtas taisykles, draudžiančias centrinio banko vadovams prekiauti konkrečiomis akcijomis ir obligacijomis, taip pat apribojo kitas investicines veiklas.
  • NUŠOVĖ: JAV aktorius Alecas Baldwinas iš rekvizitinio pistoleto kino filmavimo aikštelėje Naujojoje Meksikoje nušovė operatorę ir sužeidė režisierių, ketvirtadienį pranešė JAV teisėsaugos pareigūnai.
  • SRAUTAI: Mažesnės, iki 1.500 kv. metrų parduotuvės ir turgavietės, aptarnaujančios pirkėjus be galimybių paso, nuo penktadienio privalo reguliuoti jų srautus ir užtikrinti bent 30 kv. metrų prekybos plotą vienam žmogui.
  • GINČAS: Lenkija yra „pasirengusi dialogui“ ginče su Briuseliu dėl ES teisės viršenybės, tačiau atmeta „šantažą“, ketvirtadienį pareiškė ministras pirmininkas Mateuszas Morawieckis, atvykęs į ES aukščiausiojo lygio susitikimą, kuriame dominuoja šis klausimas.
  • SIŪLYMAS: Seimo Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ narys Lukas Savickas siūlo Darbo kodekse nustatyti, kad ne tik viešojo sektoriaus, bet visiems darbuotojams, kurie grįžta į darbą nepasibaigus atostogoms vaikui prižiūrėti, būtų nustatoma sutrumpinta 32 valandų per savaitės darbo laiko norma, mokant darbuotojui jo vidutinį darbo užmokestį.
  • FACEBOOK: „Facebook“ ketvirtadienį pranešė, kad pasiekė susitarimą su kai kuriais Prancūzijos laikraščiais dėl mokėjimo už naujienų turinį, kuriuo dalijasi jo vartotojai.
  • INICIATYVA: Vokietija kartu su kitomis keturiomis valstybėmis narėmis (Suomija, Nyderlandai, Portugalija ir Slovėnija) ėmėsi iniciatyvos sukurti Europos Sąjungos greitojo reagavimo pajėgas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar gavote SMS žinutę, raginančią skiepytis nuo COVID-19?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar Prezidentas G. Nausėda vetuos įstatymą dėl testavimo apmokėjimo iš darbuotojų kišenės?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +11 C

+3 +9 C

 

+1 +7 C

+4 +9 C

+5 +9 C

 

+4 +7 C

0-13 m/s

0-8 m/s

 

0-4 m/s