respublika.lt

Opozicija inicijuoja apkaltos komisiją I.Rozovai papildytanuotraukos (9)

2020 sausio mėn. 22 d. 16:20:22
Paulina Levickytė, Elta

Nacionalinio saugumo ir gynybos komitete (NSGK) nesutapus parlamentarų nuomonėms dėl komisijos tikslingumo, opozicija, nelaukdama komiteto išvadų, organizuoja Seimo narių parašus sudaryti apkaltos komisiją dėl parlamentarės Irinos Rozovos.

×
nuotr. 5 nuotr.
Seimo narė Irina Rozova. Eltos nuotr.

 

Apie tai po komiteto posėdžio pranešė Seimo narė Dovilė Šakalienė.

„Seimo nario priesaikoje yra aiškiai parašyti žodžiai, kad asmuo turi būti ištikimas Lietuvos valstybei. (...) VSD informacija buvo, kad asmuo nėra lojalus ir ištikimas Lietuvos valstybei, tai remiantis vien šita informacija, tikrai yra akivaizdu, kad yra pakankamas pagrindas Seimo nariams kreiptis dėl specialiosios tyrimo komisijos dėl apkaltos sudarymo. Tai šiuo atveju visai neturi būti NSGK ir visai nebūtina laukti, kol baigsis tyrimas, kadangi jame yra ir daug kitų klausimų“, – žurnalistams sakė D. Šakalienė.

Seimo narė pabrėžė, kad iki Seimo kadencijos pabaigos liko nedaug laiko. D. Šakalienė vis dėlto viliasi, kad procesą parlamentarai spės inicijuoti.

„Šiuo metu bus neeilinė Seimo sesija, tai Seimas turės balsuoti dėl tokios specialiosios komisijos sudarymo. Manome, kad nebėra ko laukti ir reikia pradėti rinkti parašus, nes vienas ketvirtadalis Seimo narių pagal Seimo statutą gali inicijuoti tokį procesą. Specialioji tyrimo komisija bus sudaryta Seimo sprendimu. Seimas turės balsuoti, ar ji bus sudaryta. Toliau tyrimo komisija surinks tam tikrus duomenis (...), jei jos išvadoms Seimas pritars, bus kreipiamasi į Konstitucinį Teismą, kuris spręs, ar sulaužyta priesaika, ar ne“, – teigė ji.

G. Landsbergis: pasirašykime visi drauge


Konservatorių lyderis Gabrielius Landsbergis patvirtino, kad pasitarę su kolegomis trečiadienį nusprendė rinkti parašus apkaltos tyrimo komisijai sudaryti. Pasak G. Landsbergio, reikalingi 47 Seimo narių parašai.

„Aš galiu priminti, kaip vyko visas procesas. Rugsėjo mėnesį mes pradėjome komisiją, kuri buvo inicijuota vienu klausimu – dėl galimai sulaužytos priesaikos, dėl galimo bendradarbiavimo su užsienio žvalgybomis. Tuomet valdantieji nusprendė, kad reikia tirti ne tik Rozovos atvejį, bet tirti visus, kurie apie tą atvejį galimai žinojo, pradedant nuo V. Pranckiečio, baigiant komiteto nariais. Tam, kad neva išsiaiškintume, kodėl I. Rozovos informacija buvo nevieša. Tai juk juokinga, bet tebūnie, toks buvo valdančiųjų sprendimas (...) Šiandien mes turime labai aiškią situaciją ir ponas D. Gaižauskas tą patį pasakė, kad informacijos pakanka apkaltos komisijai pradėti. Viskas. Komitetai turi pakankamai informacijos apie galimai sulaužytą priesaiką“, – sakė G. Landsbergis.

G. Landsbergis mano, kad ir valdantieji turėtų iniciatyvą palaikyti.

„Pono D. Gaižausko pasisakymas, kitų komisijos narių, įtakingų „valstiečių“ pasisakymai komitete nuteikia optimistiškai“, – teigė G. Landsbergis.

Primename, kad rugpjūčio pradžioje į parlamentarus kreipėsi Sakartvelo parlamento Europos reikalų komiteto vicepirmininkas Giorgis Kandelakis, ragindamas Lietuvos Seimą nutraukti ryšius su Tarpparlamentine ortodoksų asamblėja, kurios veikla sukėlė neramumus Tbilisyje, dalyvauja ir Lietuvos parlamentarė I. Rozova. Pasak Sakartvelo atstovo, šios organizacijos veikla tapo dominuojama Maskvos, o dalyvavimas jos veikloje tik padeda įgyvendinti Rusijos darbotvarkę.

Tuomet Seimas NSGK pavedė atlikti tyrimą dėl parlamentarės I. Rozovos ryšių su rusų diplomatais ir galimos grėsmės nacionaliniam saugumui. Tyrimas atliekamas ir dėl atliktų politikų veiksmų, gavusių VSD informaciją apie I. Rozovos veiklą.

Paviešintoje Valstybės saugumo departamento pažymoje dėl I. Rozovos patikrinimo teigiama, kad parlamentarė ilgą laiką palaikė neformalius ryšius su Lietuvoje rezidavusiais diplomatinio korpuso atstovais ir jų neatskleidė.

Taip pat VSD pažymi, kad I. Rozova su Rusijos diplomatais tarėsi apie finansinę paramą parlamentarės atstovaujamam Rusų aljansui bei aptardavo galimybes Rusų aljansui formuoti bendrą tautinėms mažumoms atstovaujantį politinį junginį kartu su Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga (LLRA-KŠS).

VSD pažymoje teigiama, kad I. Rozova palaikė kontaktus su Rusijos generaliniu konsulu Klaipėdoje V. Malyginu. Pažymėtina, kad V. Malyginas 2014 m. balandžio mėnesį buvo išsiųstas iš Lietuvos dėl veiklos, nesuderinamos su diplomatiniu statusu. V. Malyginas yra siejamas su Rusijos užsienio žvalgybos tarnyba.

Komitetas aiškinasi, kokius sprendimus, susipažinęs su medžiaga apie I. Rozovą, priėmė Seimo pirmininkas V. Pranckietis bei kiti informaciją gavę Seimo nariai.

R.Karbauskis: nematau problemos pasirašyti

„Valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis teigia nematąs problemos pasirašyti dėl apkaltos parlamentarei Irinai Rozovai tyrimų komisijos sudarymo. Kita vertus, R. Karbauskį stebina tai, kad opozicija, nelaukdama Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) išvadų, renka Seimo narių parašus, nes, pasak „valstiečių“ lyderio, suspėti su apkalta iki Seimo kadencijos pabaigos – neįmanoma.

„Taip, aš nematau problemos pasirašyti. Tik nelabai suprantu, kodėl opozicija vienoje vietoje vilkina, o kitoje skubina. Pabaikime. NSGK jau kitą savaitę gali padaryti išvadas. Jeigu jie padirbtų iki galo ir tikrai to opozicija norėtų, procesus jau galime pradėti kitą savaitę. Skubinsi ar neskubinsi, suspėti su apkalta jau neįmanoma. Vis tiek reikia ją daryti, reikia ją pradėti, bet pagal procedūras mes nespėtume jos pabaigti iki Seimo rinkimų. Tai tas skubinimas ir nelaukimas NSGK išvadų man nesuprantamas. Juk opozicija moka skaičiuoti laiką“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

Anot R. Karbauskio, opozicija turi politinių motyvų skubėdama atlikti apkaltą R. Rozovai.

„Opozicija be reikalo bando pasakyti, kad jie čia iniciatoriai. Mes lygiai tokie pat iniciatoriai ir mes norime rasti tuos atsakymus. Dabar šiuos ir kitus susijusius klausimus svarsto NSGK (...) Noriu patikslinti, mes nesame apkaltos priešininkai ir niekada tokie nebuvome. Mes tiesiog turime procedūras Seime ir norime sprendimo. Iš to, kiek yra išnagrinėta NSGK, komiteto išvada tikrai nebus išteisinanti. Komiteto išvadose bus konstatuotos visos aplinkybės, kas mums yra labai svarbu. Tai šitas opozicijos skubėjimas gal yra dėl kažkokių politinių motyvų, nes tame tyrime yra tų pačių klausimų patiems konservatoriams“, – sakė R. Karbauskis.

R. Karbauskis: V. Pranckietis yra opozicijos problema


„Valstiečių“ lyderio teigimu, jei NSGK išvadose pažymėtų, kad nepasitikėjimo procedūras reikia pradėti ne tik I. Rozovai, bet ir Seimo pirmininkui Viktorui Pranckiečiui, valdantieji šį klausimą paliktų spręsti opozicijai.

„Gal NSGK nuspręs, kad ne dėl vieno Seimo nario reikia pradėti procedūras, o dėl kelių Seimo narių. Bet dėl Seimo pirmininko mes paliekame iniciatyvą tiems, kam Seimo pirmininkas atstovauja – opozicijai. Tai jei šioje vietoje jie matys reikalą daryti kažkokius veiksmus dėl Seimo pirmininko apkaltos, tai tik jie tai turės ir daryti. Mes nesiimsime jokių iniciatyvų, mes viską pasakėme. Dabar gėda, kuri daroma Seimo pirmininko, yra opozicijos, o ne mūsų. Nuo to laiko, kai opozicija jį apsaugojo, nors mes sakėme tuos pačius argumentus, kuriuos dabar sako Gabrielius Landsbergis. Matyt, tuomet laikas nesutapo“, – Eltai sakė R. Karbauskis.

G. Landsbergis suabejojo V. Pranckiečio liudijimais NSGK

Parlamentinį tyrimą dėl Seimo narės I. Rozovos atliekantis NSGK trečiadienį apklausė Seimo pirmininką V. Pranckietį. Po apklausos konservatorių lyderis G. Landsbergis kritiškai įvertino V. Pranckiečio atsiminimus.

„Aš turiu savo nuomonę, aš ją išsakiau ir komitete aptakiai, pirmininkas galbūt yra itin naivus – skaitydamas dokumentus, kur parašyti bendradarbiavimo atvejai ir (galimai – ELTA) sulaužyta priesaika, jis manė, kad šitas dalykas nevertas viešų debatų, priešingai negu Mindaugo Basčio atveju. Arba tokiu būdu jis saugojo koaliciją, mėgindamas pridengti būsimus koalicijos partnerius, jis nusprendė informacijos neviešinti“, - sakė G. Landsbergis.

Tačiau G. Landsbergis teigė, kad opozicija pati organizuoti apkaltos Seimo pirmininkui nesiims.

„Aš mačiau, kokius klausimus kėlė mano partijos kolegos, ir kokią nuostabą kėlė kai kurie atsakymai, aš manau, kad įrašui atsiradus viešumoje ir kolegoms frakcijoje susipažinus, klausimų kils ne tik komiteto nariams, bet ir visai frakcijai“. „Manau, kad jei grįžtų klausimas dėl pono Pranckiečio likimo poste, debatai dėl balsavimo prasidėtų iš naujo“, – sakė jis.

S. Skvernelis: sprendimą priimsiu susipažinęs su argumentais

Premjeras Saulius Skvernelis sprendimą, ar pasirašyti dėl apkaltos tyrimų komisijos parlamentarei Irinai Rozovai sudarymo, teigia priimsiąs, kai susipažins su argumentais, kuriais grindžiamas Seimo narės atleidimas.

„Aš tikrai norėčiau susipažinti su tais siūlymais ir argumentais, kuriais yra teikiamas vienoks ar kitoks pasiūlymas, tai paskaitysiu, susipažinsiu ir priimsiu sprendimą – pasirašyti ar ne. Kol kas nematau ant ko pasirašyti“, – teigė S. Skvernelis.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (9)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar esate davęs medikui kyšį?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar palaikote pilietinius, ekologinius sukilimus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+7 +8 C

+8 +10 C

 

+10 +12 C

 +16 +18 C

+18 +20 C

 

+21 +22 C

0-1 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.1797 PLN - 4.4579
RUB - 88.6075 CHF - 1.0742
GBP - 0.9153 NOK - 10.7238

Nuorodos