respublika.lt

Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius (146)

2021 balandžio 12 07:00:00
Olava STRIKULIENĖ

„Respublikos" akiratyje - plykstelėjusi diskusija tarp Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos (LVŽS) lyderio, šešėlinės Vyriausybės premjero Ramūno Karbauskio ir Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos vadovo, užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio. R.Karbauskis viešai tikina, kad konservatoriai ruošia dirvą G.Landsbergiui dalyvauti 2024 metais vyksiančiuose šalies prezidento rinkimuose. Pats G.Landsbergis viešai tikina, jog tai - netiesa. O kas gali būti tiesa?

×
nuotr. 1 nuotr.
Gabrielius Landbergis, Saulius Skvernelis ir Ramūnas Karbauskis. Eltos nuotr.

 

R.Karbauskis feisbuke rašo taip: „Konservatoriai pasinėrė į galios žaidimus su prezidentu. Visa tai vyksta tuo metu, kai valstybė jau ketvirtą mėnesį dūsta uždaryta."

Toliau rašoma, kaip uždarytoje valstybėje baisu, kiek chaoso, nesusikalbėjimo, tačiau „Respublikos" skaitytojai tą žino ir patys. Todėl įdomiau kas kita. Vėl cituoju R.Karbauskį:

„Tačiau net tokiu metu konservatoriams yra svarbiau jie patys ir jų įsitvirtinimas valdžioje, bet kokiomis priemonėmis valantis kelią „savam" kandidatui į prezidento rinkimus 2024 metais. Politinis prezidento nustūmimas nuo pareigų vyksta labai ciniškai."

Iš S.Daukanto aikštės Gitano Nausėdos, be abejo, neišstums. Bent iki kitų šalies prezidento rinkimų. Tačiau stumdymasis tarp Seimo valdančiųjų ir prezidentūros iš tikrųjų vyksta. Konservatoriai ir premjerė Ingrida Šimonytė jau ne kartą viešai išreiškė pageidavimą, kad būtent I.Šimonytė, o ne G.Nausėda, dalyvautų Europos Vadovų Tarybos (EVT) posėdžiuose. Esą čia prasmingiau dalyvauti vykdomajai šalies valdžiai. Ypač per pandemiją. Bet G.Nausėda pareiškė nesutinkantis.

Na, nesutinka, tai nesutinka. Kam pūsti burbulą? Kam didinti įtampą? Juolab kad G.Nausėdos „nenuimsi" kaip Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro vadovo. Tačiau konservatoriai neatsitraukė. Į diskusiją, kas turi atstovauti Lietuvai EVT, įvėlė Seimo Užsienio reikalų komitetą, vadovaujamą konservatoriaus Žygimanto Pavilionio. Ir Europos reikalų komitetą, kuriam vadovauja konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė. Ar seimūnai nepersistengė? Štai ką feisbuke teigia R.Karbauskis:

„Lietuvos Konstitucija nenumato, kad Seimas ir Vyriausybė savo priimtais teisės aktais galėtų kokiu nors būdu apriboti ar suvaržyti prezidento konstitucinius įgaliojimus spręsti pagrindinius užsienio politikos klausimus."

Tačiau konservatoriai gali atsikirsti, jog sudaryti kuo geresnes sąlygas Vyriausybei ir I.Šimonytei veikti per pandemiją - nėra pagrindinis užsienio politikos klausimas. O I.Šimonytė per pandemiją galimai veiktų daug efektyviau ir operatyviau nei G.Nausėda. Jei būtent ji dalyvautų EVT posėdžiuose.

Kuo labiau prezidentas spyriojasi, tuo geriau

Iš šalies stebint, tie EVT posėdžiai pernelyg akcentuojami bei mistifikuojami. Na, koks skirtumas, ar Arkikatedroje poteriauji, ar eilinėje bažnyčioje, ar tik jos šventoriuje? Koronavirusui į tai nusispjaut. O išmaniųjų technologijų laikais I.Šimonytė sužino apie EVT pasikalbėjimus vos ne tuo pačiu metu kaip G.Nausėda. Tad nėra didelio skirtumo, koks reprezentacinis veidas nuotoliniu būdu rodomas iš Lietuvos. Matyt, priežastis kita. Konservatoriai ateityje galbūt bandys įrodyti, kad jiems ir I.Šimonytei dirbti labai trukdė G.Nausėda. Tokiu atveju, kuo labiau prezidentas spyriojasi, tuo konservatoriai labiau džiūgauja. Aišku, slapčia. O patys toliau situaciją aštrina. Nors ji ir taip dviprasmiška. Užsienio reikalų ministras su šalies prezidentu kasdien bendradarbiauja, o tuo metu partija, kuriai vadovauja užsienio reikalų ministras, speičia prezidentą į kampą! Ne tik žodžiais, bet ir darbais! Ir nepasiųsi per „tulpių paštą" žinios - Gabrieliau, susimildamas, patrauk savo skalikus. Nors Seimo Užsienio reikalų komitetas ir Europos reikalų komitetas jau bando prezidentui rekomenduoti, kada jam vykti į EVT, o kada - nevykti. Tuo piktinasi ir R.Karbauskis:

„Konstitucija Užsienio ir Europos reikalų komitetams nenumato jokių galių prezidento, vykstančio į EVT, atžvilgiu. Tačiau šie komitetai uždarame nuo visuomenės posėdyje pirmą kartą Lietuvos istorijoje ėmė teikti prezidentui rekomendacijas - vykti ar nevykti."

Nemanau, kad konservatoriai nesupranta, kad persistengė. Aišku, supranta! Bet būtent tokio efekto slapčia, viešai netransliuotame kovo 24 d. vykusiame Užsienio reikalų komiteto posėdyje, ir siekė. Svarbu parodyti prezidento nesugebėjimą veikti per pandemiją. Nes tada vertingesnė atrodys I.Šimonytė. O to ir norima, įrodinėjant, jog šalies prezidentas - tik nevykėlis, užsispyręs narcizas. Tad antrai kadencijai nerinkite.

O ką rinkti?

G.Landsbergį? Tokiu atveju, konservatoriai pripažintų, jog I.Šimonytės korta jau mušta. Per pandemijas žmonės keiksnoja bent kokią valdžią, o per rinkimus jas be gailesčio nušluoja. Kaip amerikiečiai neišrinko Donaldo Trampo antrai kadencijai ir vokiečiai Angelos Merkel partiją „pešioja". O gal tikrai konservatoriai ruošia į S.Daukanto aikštę G.Landsbergį? Nors pastarasis viešai tikina, kad šią melagingą idėją jau tris mėnesius platina mūsų valstybei nepalanki užsienio žiniasklaida. Tačiau ar priešiška žiniasklaida kalta, kad konservatoriai riejasi dėl EVT ir jiems nepatinka 30 metų veikęs Seimo rinkimų įstatymas. Kitas klausimas - ar apskritai rinkėjai G.Landsbergį prezidentu išrinktų? Tiesioginiuose rinkimuose - tikrai ne. Gal dėl to valdantieji sudarė darbo grupę, kuri turi iki rugsėjo 9 dienos pateikti rinkimų sistemos patobulinimo projektą. Pavyzdžiui, panaikinti vienmandates apygardas, Seimo narius rinkti tik pagal partijų sąrašus, o šalies prezidentą - ne tiesiogiai, bet Seime.

Prezidento rinkimai vyks 2024 m. gegužę. Esant dabartinei Seimo sudėčiai. Nes naujo Seimo rinkimai numatyti tik 2024 m spalio 13-ąją. Tad teoriškai, jei būtų priimtas naujas šalies Prezidento rinkimų įstatymas, Seimas
G.Landsbergį gal ir išrinktų. Bet kam? Nebent kad taptų naujos Seimo kadencijos pastoviu kankiniu. Liūtams į nasrus patriarcho anūką?! Nes labai abejoju, kad kitą Seimo kadenciją valdančiųjų koaliciją vėl sudarys dešinieji. Todėl nelabai tikiu R.Karbauskio pranašyste. Tačiau noras tapti šalies prezidentu, pasipuikuoti kartais užtemdo akis. Matysime.

Kol kas vaizdas toks: konservatoriai su „valstiečiais" pešasi. Vieni puldinėdami G.Nausėdą, kiti jį „gindami". O iš tiesų siekdami to paties - savo toliaregiškų tikslų. Nuolat pirmauti. Tuo metu liberalai vaikiškai turškiasi LGBT, vienos lyties partnerystės, lygių galimybių ir narkotikų dekriminalizavimo balutėse. Bet politikoje lygių galimybių nėra. Yra tiek, kiek išsikovoji. Ne vien prieš rinkimus.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (146)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
 • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
 • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
 • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
 • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
 • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
 • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
 • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
 • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
 • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
 • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +7 C

+7 +12 C

 

+9 +15 C

+10 +14 C

+19 +22 C

 

+19 +21 C

0-6 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos