Žiniasklaidai skelbiant, kad Jungtinės Amerikos Valstijos (JAV) norėtų gražinti Maskvą į NATO-Rusijos tarybą, konservatorių pirmininkas Laurynas Kasčiūnas pagrindo tam nemato. Anot jo, Kremlius jau anksčiau yra bandęs išnaudoti šį formatą savo tikslams.
„Nėra pagrindo nieko atgaivinti, nes tai būtų grįžimas prie įprastinių reikalų. (...) Nuo pat tos tarybos įkūrimo, Rusija visą laiką bandė išnaudoti tą formatą NATO vidaus proceso įtakoms“, – penktadienį kalbėjo L. Kasčiūnas.
Parlamentaro teigimu, Lietuvos įstojimo į NATO metu vyravęs Irako ir Afganistano karas, kova su terorizmu šiek tiek suartino Kremlių ir Aljansą.
„Tada atsirado erdvės tam tikram bendradarbiavimui, tada ir atsirado ta taryba. Bet Rusija, puikiai tą suvokdama, iš karto po mūsų narystės pradžios pasiūlė NATO, kad „pasaugome kartu Baltijos šalių oro erdvę“. Įsivaizduokite, mes – NATO nariai, bet neva tai dėl tarpusavio pasitikėjimo rusų lėktuvai yra Baltijos šalyse, neva tai su NATO lėktuvais, ir saugo mūsų oro erdvę“, – kalbėjo L. Kasčiūnas.
„Faktas, kad jie mus tokiu būdu bandė paversti pilkąja NATO zona – tu kaip ir esi narys NATO, o iš esmės ne NATO čia veikia, o yra tokia pilka zona, kur Rusija turi įtakos. Tai visą laiką yra labai daug rizikų per tą tarybą, kad rusai nedarytų įtakos, pavyzdžiui, mūsų saugumui“, – pridūrė jis.
Anot konservatoriaus, toks pasiūlymas iš JAV rodo arba bandymą susitarti bet kokia kaina, arba dabartinės Baltųjų rūmų administracijos vertybinę poziciją.
„Kodėl atsiranda ant stalo tokie pasiūlymai? Arba siekiama susitarti bet kokia kaina, arba Amerikos administracija yra transakcinio požiūrio šalininkė, kuriai visiškai svetima Reigano ar McCaino idėja. Jie ieško įvairiausių dalybų, naudingų kontraktų“, – sakė L. Kasčiūnas.
JAV siūlo atgaivinti NATO ir Rusijos tarybą, kuri yra platesnio Amerikos plano, kaip užbaigti karą Ukrainoje, dalis, šią savaitę pranešė „Bloomberg“, remdamasi neįvardytais šaltiniais.
NATO ir Rusijos taryba (NRC) buvo įsteigta 2002 m. Iš pradžių sumanyta kaip forumas, kuriame NATO narės ir Rusija galėtų dirbti kaip lygiavertės partnerės bendrais saugumo klausimais.
Nors oficialus bendradarbiavimas buvo sustabdytas po 2014 m. Rusijos įvykdytos neteisėtos Krymo aneksijos, Taryba išliko pagrindiniu ryšių, visų pirma Ukrainos klausimais, kanalu.
Jie faktiškai nutraukti tik po 2022 m. Rusijos invazijos į Ukrainą.
ELTA primena, kad Turkijoje rengiamos Rusijos ir Ukrainos derybos dėl taikos. Į jas buvo išsiųstos žemo rango delegacijos.
Tiesa, Ukrainos lyderis Volodymyras Zelenskis atvyko ir pats, o Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas derybose pasirodyti neketino.
Ketvirtadienio vakarą Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) valstybės sekretorius Marco Rubio pareiškė didelio proveržio derybose nesitikintis.