respublika.lt

Nepažabotas LRT valdžios apetitas su Vito TOMKAUS trigrašiu (128)

2020 lapkričio 11 14:00:37
Danas NAGELĖ

LRT kai kuriems savo darbuotojams moka keliskart didesnes algas, nei gauna Seimo nariai, dvigubai didesnes, nei gauna premjeras ir net didesnes už šalies prezidento. Be to, nacionalinis transliuotojas neatlieka savo misijos, už kurią gauna finansavimą iš valstybės biudžeto. Tačiau politikai tvirtina, kad nieko pakeisti negali - net Konstitucinis Teismas LRT apskelbė kone šventuoju.

×
nuotr. 31 nuotr.
Nepažabotas LRT valdžios apetitas . Aruno Bernacko koliažas

 

Šokiruojantys faktai

2019 m. LRT finansinėje ataskaitoje skelbiama, kokios algos mokamos šioje darbovietėje. Kaip „Vakaro žinios" jau rašė, generalinė direktorė Monika Garbačiauskaitė-Budrienė gavo apie 5,9 tūkst. eurų mėnesio algą (neatskaičius mokesčių), Administravimo ir veiklos vykdymo departamento vadovas Tomas Rytel - apie 8,3 tūkst. eurų, interneto departamento vadovas Ričardas Baltaduonis - net per 10 tūkst. eurų arba daugiau nei šalies prezidentas ir kone dvigubai nei premjeras.

Po „Vakaro žinių" publikacijos portalas tv3.lt paskelbė, jog LRT vadovai gauna dešimtis tūkstančių eurų priedus pažeisdami galiojančią tvarką ir susitarimus su profesine sąjunga. Jie neva mokami LRT generalinės direktorės Monikos Garbačiauskaitės-Budrienės favoritams. Be to, LRT darbuotojų, kurie bijo būti įvardinti, teigimu, vadovai esą nelegaliai įdarbina dalį darbuotojų ir ragina klastoti dokumentus, darbo apmokėjimo tvarka kaitaliojama neinformuojant darbuotojų ir t.t. O LRT taryba, pasak tv3.lt, ne tik kad tam neužkerta kelio, bet ir šių metų pradžioje skyrė generalinei direktorei jos vieno mėnesio algos dydžio priedą, „rekomendavo" paskatinti kitus administracijos vadovus, o M.Garbačiauskaitė-Budrienė esą daugiau kaip 30 tūkst. eurų skyrė penkiems vadovams, kurie ir taip uždirba daugiausiai.

Deja, LRT vadovybė su „Vakaro žinių" skaitytojais nepanoro pasidalinti, kodėl taip žarstomi mokesčių mokėtojų pinigai. O kaip į tai sureagavo Seimas? „Valstiečių" lyderis ir Seimo Kultūros komiteto pirmininkas Ramūnas Karbauskis, kad ir kiek žadėjo kovą su LRT šėrykla, besibaigiant šiai kadencijai prisipažino, jog Seimas ką nors pakeisti yra bejėgis.

Propagandos instrumentas

„Problema yra ta, kad LRT tapo propagandiniu instrumentu. Matome, kam jis dirba - konservatoriams, liberalams. Jei norėtume ką nors keisti, pritrūktume balsų, nes, pavyzdžiui, „socdarbiečiai" būtų kitoje pusėje. Keista, kad pavyko pakeisti LRT įstatymą, nors LRT vadovybė pataisas blokavo visais būdais. Jei nebūtų parėmusi prezidentūra, tikrai to nebūtų pavykę, nes LRT prieš jai neparankius politikus naudoja spaudimo priemones - jei kas pasisako prieš, iškart prieš juos pradedami rodyti „tyrimai". Visiškai iš piršto laužti. Tada politikai pagalvoja - gal geriau patylėsiu, kad nepatekčiau į mėsmalę", - tikino R.Karbauskis.

Pasak jo, daugiausiai klausimų kyla dėl LRT tarybos veiklos. Sausį įsigaliojus pataisoms, LRT taryba gaus daugiau teisių.

„Tikiuosi, deramai jas panaudos, nes dabar tai, kas vyksta LRT, negali nešokiruoti. Bet dabar LRT taryba, kuri atsako už LRT veiklą, sako, kad net nežino, kas dedasi, nes realiai viską valdo generalinis LRT direktorius. Netikiu, kad ir sausį kas nors pasikeis, nes žmonės taryboje liks tie patys", - sakė R.Karbauskis.

Svarbus KT sprendimas

Anot jo, jei Seimas bandytų apriboti LRT vadovų algas, iškart būtų kreiptasi į Konstitucinį Teismą, kuris neabejotina išaiškintų, kad tai yra kišimasis į nepriklausomo transliuotojo veiklą. R.Karbauskis priminė, kad į Konstitucinį Teismą yra kreiptasi dėl išaiškinimo, ar dabartinė tvarka, kai LRT finansavimas priklauso vien nuo šalies BVP, yra teisingas. Ir KT faktiškai be argumentų išaiškino, jog tvarka yra teisinga.

„Kokius produktus gamina LRT? Ji turėtų vykdyti misiją, tačiau vykdo politinius užsakymus bei siekia savo pačios tikslų. Jei Konstitucinis Teismas būtų išaiškinęs, kad dabartinė tvarka yra keistina, LRT būtų suinteresuota pagaliau pradėti vykdyti misiją, užtikrinti pliuralizmą ir t.t., priešingu atveju, gautų mažesnį finansavimą", - sakė R.Karbauskis.

Šiurpina net konservatorių

Įdomu, kad parlamentaras Kęstutis Masiulis, nors ir yra konservatorių, kuriuos LRT itin mėgsta savo eteryje, atstovas, tik iš dalies palaiko nacionalinį transliuotoją, argumentuodamas jo nepriklausomumu, tačiau kartu tvirtina, kad algos ten kai kam - nenatūraliai išpūstos.

„Jie yra nepriklausomi, todėl Seimas nesikiša ir neturėtų kištis. Manau, kad ir komercinėse žiniasklaidos priemonėse yra disproporcijos, vadovai keliskart daugiau uždirba, tik disproporcijos neturi būti didesnės nei 3-5 kartus. Jei kas uždirba 10 tūkst., tai eilinis darbuotojas turi gauti 1,5-2 tūkst. eurų (deja, LRT vairuotojai, statybininkai, staliai, siuvėjai, apšvietėjai uždirba iki 1000 eurų, tad disproporcija - apie 10 kartų, - aut. past.). Tačiau politikai į tai neturi kištis", - tvirtino K.Masiulis.

Kita vertus, pasak parlamentaro, nenormalu, kai LRT padalinio vadovas uždirba daugiau nei šalies prezidentas.

„Jei būtų mano valia, visiems biudžetininkams galiotų Darbo kodeksas. Ir algos visiems turėtų būti mokamos proporcingai. Šalies vadovas turėtų būti apmokamas daugiausiai, po to turėtų sekti premjeras, Seimo pirmininkas. Aš, kaip Seimo narys, sakau, kad ir Seimo narys turėtų uždirbti daugiau nei, pavyzdžiui, universiteto profesorius. Nes 2000 m. buvau išrinktas į Seimą, tačiau atsisakiau mandato, nes būčiau uždirbęs trečdaliu mažiau", - aiškina K.Masiulis.

Dar blogiau nei buvo

Politologas Vytautas Sinica sako, kad situacija, susijusi su LRT, yra absoliučiai nenormali. Pasak jo, ir buvęs LRT vadovas Audrius Siaurusevičius savo valdymo metodais nežavėjo.

„O naujoji vadovė apskritai su LRT pradėjo elgtis taip, kad draugai gautų kuo daugiau naudos. O ir ideologine prasme turinys visiškai nesusijęs su misija - atsirado įvairi LGBT propaganda, politinės laidos išliko tendencingos, išliko žmonės, kurie nepageidaujami eteryje.

Taip, politikai negali kištis į turinį, tačiau privalo kištis į LRT valdymą, nes nepriklausomumas nėra absoliutus, LRT turi laikytis įstatymų", - įsitikinęs V.Sinica.

Vito Tomkaus trigrašis: Būna prakeiktų vietų, kurios neša nelaimes. Tarkim, tokia LRT. Kas ten vadovavo - gyvenimą sukniso! Tik faktai: Audrius Siaurusevičius skydinėje prisigėrė, Vytautas Kvietkauskas su „dovanom" įkliuvo, Saulius Sondeckis per tėvą nukentėjo, Laimonas Tapinas per sūnų kenčia, Saulius Žukas apkaltintas psichine liga (homofobija), Valentinas Milaknis įkliuvo į Sorošo tinklą, Algirdas Kaušpėda koncervais apsinuodijo... Ar normalus eitų LRT vadovauti?! Todėl parinkta Monika Garbačiauskaite. Armonikos neištiks panašus likimas?

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (128)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • TURIZMAS: poilsiautojai iš ES šalių vėl galės keliauti į Graikiją ir mėgautis poilsiu be saviizoliacijos nuo gegužės 14 d., apie tai pirmadienį pranešė Graikijos turizmo viceministrė Sofia Zacharaki.

  • ŪKININKAMS: pirmadienį prasideda žemės ūkio naudmenų ir pasėlių deklaravimas - atsižvelgiant į ateities žemės ūkio politikos iššūkius, mažės administracinė našta tiek ūkininkams, tiek įstaigoms, daugiau procesų bus skaitmenizuota pasitelkiant „NMA AGRO“ išmaniąją programėlę, mažės patikrų skaičius.
  • RIZIKA: programišiai į internetą nutekino milijonus „Facebook" vartotojų asmeninių duomenų, dabar toks pats likimas ištiko „Clubhouse". „Cybernews" teigimu, paviešinti buvo 1,3 mln. vartotojų duomenys.
  • SUNAIKINTA: Panevėžio rajone saugiai sunaikintas Antrojo pasaulinio karo artilerijos sviedinys.
  • VAGYSTĖ: Palangoje sulaikytas automobilį apvogęs vyras. Apvogtas automobilis „Chrysler Pacifica“, žala siekia 4800 eurų.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

Daugiau

Dienos klausimas

Ar karantino metu dalyvaujate vakarėliuose, didesniuose susibūrimuose?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Olava STRIKULIENĖ: Ramūnui sapnuojasi prezidentas Gabrielius
5. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
6. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
7. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
8. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
9. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
10. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
11. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
12. Manifestas prieš politinį korektiškumą
13. Algimantas RUSTEIKA: Seimo rinkimų reforma (Idėja Lietuvai Nr.3)
14. Dvejopi standartai jau įgriso
15. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
16. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
17. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
18. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
19. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+6 +11 C

+2 +8 C

 

0 +4 C

+4 +16 C

+2 +7 C

 

+3 +9 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos