respublika.lt

Nematomi Sausio 13-osios didvyriai (30)

2021 sausio 13 08:43:18
Vidmantas MISEVIČIUS

Tik reikia atminti, kad tai įvyko ne apie save vis bandančių priminti politikų, o paprastų žmonių, tokių kaip barikadų statytojų skyriaus pirmininkas Stanislovas Žilinskas, dėka. Į devintąją dešimtį įkopęs S.Žilinskas praėjusio amžiaus pabaigos įvykius prisimena tarsi tai būtų buvę vakar.

×
nuotr. 2 nuotr.
Stanislovas ir Heonija Žilinskai - kol vyras vadovavo barikadų statyboms, žmona rūpinosi, kad statytojai nebadautų. Vidmanto Misevičiaus nuotr.

 

„1988-aisiais susikūrė Sąjūdis. Pas mus, Vilniaus 2-ojoje mechanizacijos valdyboje (dabar - Vilniaus kranai - red. past.), iškart buvo įkurta Sąjūdžio rėmimo grupė. Kartu į mitingus vaikščiojom, į protesto akcijas. Labai džiaugėmės atgauta Nepriklausomybe, todėl, kai 1991-ųjų sausį sovietai ėmė elgtis vis agresyviau, sutarėme, jog negalime sėdėti sudėję rankų, - atsiminimais dalinosi istorinių įvykių dalyvis. - Kai jie pradėjo užiminėti valstybinius pastatus, tapo aišku, jog būtina apsaugoti Aukščiausiąją Tarybą.

Sausio 13-ąją atvykę prie jos pastato pamatėme, kad kažkas atvežė armatūros, spygliuotų vielų, tačiau buvo akivaizdu, jog to bus per maža. Žinojome, kas guli mūsų valdybos sandėliuose, todėl skubiai ėmėme svarstyti, kaip čia geriau visą tą turtą panaudoti."

Garbingo amžiaus vyras patikino, kad niekas jų nei prašė, nei kvietė - žmonės patys nusprendė prisidėti prie pastato gynybos.

„Sausio 13-osios rytą atvarėme sunkiąją techniką, automobilinius kranus ir prasidėjo darbai. Pirmiausia montavome sunkiuosius įtvirtinimus. Barikadoms labai tiko 6-7 tonas sveriantys kolektorių blokai, kurie buvo saugomi niekaip Vilniuje nebaigiamo statyti stadiono vietoje, pamatų blokai, perdengimo plokštės - visa tai, kas masyvu ir sunku. Leidimo juos naudoti tuomet niekas neprašė, jų išvežimo klausimų nederino, nes visi puikiai suprato, kad reikia skubėti. Manau, kad ir iš Dailės kombinato didžiuliai rieduliai buvo atvežti be ilgų derinimų, užtat per naktį prie Aukščiausiosios Tarybos išdygo barikados, tačiau mes dirbome toliau", - atviravo S.Žilinskas.

Jis ypač džiaugėsi išskirtine, nuo upės pusės atsiradusia, pastato apsauga.

„Kadangi dirbome be jokio plano ar brėžinių, tai vis atsirasdavo norinčių pamokyti ar paaiškinti. Tik stengėmės į juos nekreipti dėmesio, nes darbas nelaukė. Užtat, kai nuo upės pusės suformavome užkardą, ne vienas pagyrė, kad viską padarėme labai gerai", - su šypsena nuveiktus darbus prisiminė barikadų statytojas.

Tiesa, tuomet besišypsančių prie dabartinio Seimo pastato nebuvo daug.

„Visi puikiai žinojome, kas vyksta, todėl, neslėpsiu, buvo baisu. Kranininkai manęs iškart paklausė - ką daryti, jeigu Omonas ar kariškiai pasirodys? Pagalvojau ir sakau - vyrai, tik nesipriešinkit. Jei kažką sakys, klausome ir darome. Vos pakalbėjome ir pasirodė omonininkų automobilis. Jie privažiavo ir liepė patraukti krano strėlę. Kranininkas nesiginčijo, patraukė, tad tie, neradę prie ko prisikabinti, apsisuko ir nuvažiavo, - prisiminė Stanislovas. - Dar labai bijojau, kad skubant ir kilnojant sunkius blokus ko neužgautume ar nesužeistume, nes tuo sovietų propaganda tikrai būtų pasinaudojusi. Laimei, mums pasisekė ir viskas praėjo labai sklandžiai."

Beje, prie parlamento rūmų triūsė ne tik Stanislovas, bet ir jo sutuoktinė Heonija. Tuometinėje kavinėje „Žarija" dirbusi moteris kartu su kolegėmis maitino pirmiausia barikadų statytojus, o vėliau ir susirinkusius Parlamento gynėjus.

Šiandien, praėjus trisdešimčiai metų, vyras ryžosi prabilti ir apie statybų metu padarytą nusižengimą.

„Dirbame, skubame, o priėjęs Vilniaus statybos tresto valdytojas Adolfas Žukauskas sako, - prie statomo Seimo viešbučio yra anga, kurią būtina užtaisyti. Susiradau kranininką, apsitarėme, ką krausime, nuėjome prie krano, o šis - užrakintas. Kranininkas pareiškė, kad jis spynų nelaužys, apsisuko ir nuėjo.

Tada aš, ilgai nelaukęs, išlaužiau užraktą, įjungiau krano maitinimą ir nuskubėjau į kabiną. Užlipu, o ta irgi užrakinta. Lėkiau skubiai žemyn, susiradau armatūros gabalą, vėl užlipau į viršų, įsilaužiau į kabiną, atsisėdau ir... nerandu, kaip įjungti apšvietimą, - atvirai apie nuotykius pasakojo S.Žilinskas. - Laukti negalėjau, tad apačioje likusiems vyrams, pasakęs, kad šviesų nejungsiu tyčia, nes gali sovietai pamatyti, paprašiau pareguliuoti, kur krauti užtvaras. Sukrovėme, skylę užtaisėme ir jau lipdamas apačion tiesiai prieš save pastebėjau krano šviesų jungiklį..."

Visuomenė prieš tris dešimtmečius buvo kaip niekad vieninga.

„Deja, dabar, matydamas, kokia Lietuva tapo per tuos trisdešimt Nepriklausomybės metų ir kaip šiandienos politikai nutolo nuo savo tautos, vis dažniau susimąstau - o jeigu šiandien vėl reikėtų statyti barikadas prie Seimo, ar būtų, kas tuo užsiima?" - retoriniu klausimu pokalbį baigė Stanislovas Žilinskas.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (30)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • SALVĖS: patrankų salvėmis visoje Jungtinėje Karalystėje šeštadienį pagerbtas miręs karalienės Elžbietos II vyras princas Philipas.
  • MUITAI: Europos Sąjunga (ES) siekia sumažinti įtampą ginče dėl muitų tarp JAV ir Europos ir pasiūlė šešiems mėnesiams stabdyti visų abipusių muitų taikymą.
  • VAKARĖLIS: šeštadienio naktį Vilniuje policijai pranešta apie vykstantį triukšmingą vakarėlį. Jame linksminosi daugybė studentų.
  • GALIMA PATIEMS: nacionalinis visuomenės sveikatos centras primena, kad kiekvienas žmogus, kuriam patvirtinta COVID-19 liga, gali prisidėti prie viruso plitimo sustabdymo užpildydamas anketą, kurią galima rasti pagal šią nuorodą atvejis.nvsc.lt. - kuo greičiau žmogus pateiks epidemiologinę informaciją, tuo greičiau bus izoliuoti su užsikrėtusiuoju bendravę ir kitiems riziką užsikrėsti galintys kelti žmonės.
  • VIRŠ BALTIJOS: Europos jūrų saugumo agentūra Lietuvoje pradeda nuotolinio pilotavimo orlaivių, stebinčių laivų taršą, misiją, kuri padės sustiprinti Baltijos jūros aplinkos apsaugos kontrolę ir taršos prevenciją.
  • ATRADIMAS: Egipto archeologai teigia atkasę didžiausią iki šiol Egipte atrastą 3000 metų senovės miestą, gyvavusį valdant faraonui Amenhotepui III, sakė egiptologas Sahi Hawassas.

  • IDĖJA: Lietuvos kultūros politikos institutas pritaria idėjai pastatyti paminklą Justinui Marcinkevičiui ir siūlo, kad geriausia vieta statybai būtų Odminių skveras Vilniuje.

  • PAVOJINGA: Karibų jūros rytinėje dalyje esančioje Sent Vinsento saloje paskelbtas nurodymas evakuotis kai kuriems gyventojams, nes greitu metu gali išsiveržti Sufriero ugnikalnis, kuris stūkso už 20 km nuo salos sostinės Kingstauno.
  • AUKŠTAI: penktadienį į Tarptautinę kosmoso stotį iš Kazachstane esančio Baikonūro kosmodromo išskris trys astronautai - nešančioji raketa „Sojuz 2.1a“ turėtų pakilti 7 val. 42 min. Grinvičo (9 val. 42 min. Lietuvos) laiku.
  • KELIUOSE: Anykščių ir Ignalinos rajonuose valstybinės reikšmės keliai vietomis slidūs dėl ant kelių dangų susiformavusio plikledžio, slidžius kelių ruožus barsto AB „Kelių priežiūra“, o likusioje šalies dalyje valstybinės reikšmės kelių dangos daugiausia sausos, vietomis drėgnos.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar sutinkate, kad Lietuvoje turėtų nedelsiant atsirasti imuniteto pasai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Jei Seimo rinkimai vyktų ateinantį sekmadienį, už ką balsuotumėte?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
2. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
3. Ruoškitės: valdžia perka informaciją apie COVID-19. Gąsdinimų bus daug
4. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
5. Civilizacijos griovimas yra užsakytas ir apmokėtas
6. Vitas Tomkus: APIE NACIONALINES VERTYBES, NACIONALINĘ LRT IR NACIONALINĘ IDĖJĄ
7. Olava STRIKULIENĖ: Konservatoriai rezga pokyčius rinkimuose
8. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
9. Teisininkas Dominykas Vanhara: trys pandemijos valdymo klaidos
10. Olava STRIKULIENĖ: Mes buvome teisūs, o „delfiukai“ ir „15minučiai“ vėl apsikvailino!
11. Manifestas prieš politinį korektiškumą
12. Dvejopi standartai jau įgriso
13. Olava STRIKULIENĖ: Laisvoji A.Tapino televizija - priklausoma nuo labdaros kaip benamis šuo
14. Gintaras Furmanavičius: APSIVOGUSIEMS GĖJAMS KRENTA KAUKĖS
15. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
16. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
17. Gintaras FURMANAVIČIUS: nuo komunistų „Tiesos" iki sorososų „Melagienos"
18. Gintaras FURMANAVIČIUS: Apie patyčias
19. „Tokius reikėtų šaudyti“ Kaip skambų posakį atskirti nuo grasinimo?
20. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
21. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
22. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
23. Tapinas VS Pukelis (1)
24. TOMKUS VS MALINAUSKAS (2)
25. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-3 +6 C

+5 +9 C

 

+2 +9 C

+11 +17 C

+4 +15 C

 

+5 +7 C

0-5 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos