respublika.lt

Negi Seime išvysime Socialdemokratų frakciją 2? (211)

2021 rugsėjo 12 16:30:00
Olava STRIKULIENĖ

Lengviausias paaiškinimas - veiklus žmogus S.Skvernelis, kol buvo premjeru, turėjo tiek viražo laisvės, tiek potencialo, kur parodyti iniciatyvą, patenkinti ambicijas, kad Ramūnas Karbauskis jam netrukdė. Beveik. Na, kiek „generolui" gali trukdyti įkyrokas „majoras". Bet kai S.Skvernelis jau nebe premjeras, netapo prezidentu, bet vis vien jaučiasi „generolu", jis nesiruošia galvoti ir kalbėti taip, kaip nori „majoras". Juolab šešėlyje. Tad balius baigtas, skirstomės namo.

×
nuotr. 1 nuotr.
Prisistatydama naujoji frakcija žadėjo būti konstruktyvia opozicija. Eltos nuotr.

 

Energingesni - išvyti, ambicingesni - nuvilti

Naująją frakciją sudarys 13 narių. Bent kol kas. Tai S.Skvernelis, Algirdas Stončaitis, Lukas Savickas, Rūta Miliūtė, Linas Kukuraitis, Laima Mogenienė, Rima Baškienė, Zenonas Streikus, Laima Nagienė, Tomas Tomilinas, Vytautas Bakas, Algirdas Butkevičius ir Domas Griškevičius.

Kažin, ar pirmųjų aštuonių išėjimas partijos lyderiui R.Karbauskiui bei politologams, o ir psichologams, buvo labai jau netikėtas. Kai kurie žmonės, pvz., S.Skvernelis, tiesiog nesutverti sėdėti opozicijoje ir klusniai balsuoti „prieš". O kai kuriuos savo buvusius bendražygius išvarė pats R.Karbauskis. T.Tomilinas buvo priverstas palikti „valstiečius", kai jo nuomonė dėl vienos lyties partnerystės nesutapo su daugumos „valstiečių" ir jų partijos pirmininko, šešėlinio premjero R.Karbauskio pozicija. Praėjusią Seimo kadenciją dėl skirtingo požiūrio į valstybės saugumą iš „valstiečių" frakcijos pasitraukė ir posto neteko buvęs Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Vytautas Bakas. Dabar atėjęs į naująją frakciją iš Mišrios Seimo grupės. Iš tos pačios grupės į naująją frakciją atėjo buvęs Socialdemokratų partijos narys, vėliau pirmininkas ir socialdemokratų premjeras Algirdas Butkevičius. Į naująją frakciją įsiliejo pats save išsikėlęs ir vienmandatėje apygardoje laimėjęs Seimo naujokas Domas Griškevičius. Veikliems žmonėms tai suprantama. Ne tam laimėjai vienmandatėje, kad dirbtum neįtakingoje, tik tris narius turėjusioje Mišrioje Seimo grupėje. Tad visi trys šios grupės nariai - A.Butkevičius, V.Bakas ir D.Griškevičius - įsiliejo į Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos". Nes ji bus gausesnė. O jei gausesnė, tai ir įtakingesnė.

Buvęs S.Skvernelio bendražygis Policijos departamente ir Vidaus reikalų ministerijoje A.Stončaitis, buvęs teisininkas V.Bakas ir S.Skvernelio buvęs patarėjas Vyriausybėje bei buvęs „valstiečių" kandidatas į Ekonomikos ir inovacijų ministro postą L.Savickas yra S.Skvernelio žmonės. Buvusi R.Baškienės patarėja 2016-2020 m. L.Mogenienė - R.Baškienės žmogus. Aišku, R.Karbauskis turi moralinę teisę jaustis apgautas, nes į Seimą L.Mogenienė, L.Kukuraitis, T.Tomilinas, R.Miliūtė, L.Savickas, A.Stončaitis, S.Skvernelis, Z.Streikus pateko būdami „valstiečių" sąraše. Suprask - jei partija tau padėjo patekti į Seimą, turi jai klusniai atidirbti. Kita vertus, žmonės mato, kad vietos „valstiečių" frakcijoje neliko net senbuvei, vienmandatėje nuolat laiminčiai R.Baškienei. Įstojusiai į tuometinę „valstiečių" partiją dar 1996 m. ir dirbančiai Seime jau ketvirtą kadenciją.

Frakcijos steigėjai patikino, kad vertybiniai įsitikinimai bus gerbiami. Tai reiškia, kad, kas norės - balsuos už vienos lyties partnerystę, už Stambulo konvencijos ratifikavimą. O kas galvos kitaip - nebaudžiamai balsuos kitaip. Nebijodami frakcijos seniūnės ar seniūno rūstybės. Išvertus į paprastą kalbą - T.Tomilinai, nekrūpčiok. Nors nemanau, kad T.Tomilino nuomonė šiuo klausimu sutampa su A.Stončaičio nuomone. O gal? Kas žino. Žmogus - paslaptinga būtybė. Tačiau frakcijoje - trys vienmandatininkai. Jei šeimos klausimais balsuos taip, kaip T.Tomilinas, rizikuoja būti neišrinkti kitai Seimo kadencijai.

Kur ji nepasireikš?

Kokia gali būti naujosios Seimo frakcijos, didesnės nei Laisvės frakcija, įtaka? Užsienio reikalų, Žmogaus teisių, Švietimo ir mokslo, Sveikatos reikalų, Aplinkos apsaugos komitetuose naujoji frakcija neturi nė vieno nario. Tad tiesiogiai kaip nors paveikti šalies užsienio politiką, kitaip nei Tomas Vytautas Raskevičius interpretuoti žmogaus teises, turi labai mažai galimybių. Nebent tik balsuojant plenariniuose posėdžiuose. Švietimas ir sveikatos apsauga - vėlgi ne naujosios Seimo frakcijos įtakoje. Vadinasi, frakcija bus tiesiogiai apsaugota nuo trijų socialinių sprogmenų, kur tvenkiasi pats aštriausias žmonių nepasitenkinimas. Pirma, dėl užsienio politikos. Antra, frakcija išvengs pacientų didėjančio nepasitenkinimo dėl pandeminių apribojimų poliklinikose, dėl vakcinavimo, Galimybių paso. Tiesiogiai išvengs ir pedagogų nepasitenkinimo. Faktiškai dėl visko. Pradedant pandeminiais ribojimais, nepagarbiais moksleivių tėveliais bei per mažomis algomis. Tad pavojaus, kad pasipiktinusių piliečių pyla užgrius naująją frakciją, nėra.

O kur ji pasireikš?

Valstybės valdymo ir savivaldybių komitete naujoji frakcija turi tik vieną Z.Streikų. Bet Socialinių reikalų ir darbo komitete yra keturi šios frakcijos nariai - buvęs socialinės apsaugos ir darbo ministras L.Kukuraitis, D.Griškevičius ir darbo patirtį šiame komitete jau turintys T.Tomilinas su R.Baškiene. Ko gero, šiame komitete dirba patys profesionaliausi piliečių socialinės apsaugos ir darbo problemų žinovai. Todėl naujoji frakcija ir akcentuoja, jog sieks Lietuvos be absoliutaus skurdo. Europos reikalų komitete naujadaras turi keturis narius - L.Savicką, D.Griškevičių, R.Miliūtę ir T.Tomiliną. Keturis jaunus, išsilavinusius politikus. Ekonomikos komitete - R.Miliūtę, L.Mogenienę, L.Savicką. Biudžeto ir finansų komitete - tik A.Butkevičių, bet jis - komiteto pirmininko pavaduotojas. Audito komitete - tik viena šios frakcijos narė L.Nagienė, o Ateities komitete - du nariai.
L.Savickas ir L.Nagienė.

Atmetus nelegalų, LGBT, vakcinacijos, Galimybių paso ir užsienio politikos aktualijas, visuomenei dar rūpi per didelė socialinė atskirtis. Kai mažėja socialiniai skirtumai, žmonės savaime švelnėja. Jei nesusitaiko, tai bent mažiau riejasi. Tad ne veltui, pristatydami savo būsimą frakciją, jos nariai pareiškė sieksiantys Lietuvos be absoliutaus skurdo. Rems sprendimus, artinančius Lietuvos BVP paskirstymą prie ES vidurkio. Tad frakcija gilinsis į ekonominius, socialinius skaudulius. Bet pačių aštriausių briaunų - nelegalų, vakcinacijos, LGBT partnerystės temų - vengs. Duos savo nariams interpretacijos laisvę. Todėl yra pavojus, jog gali sutapti su Vilijos Blinkevičiūtės komandos laikysena.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (211)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RINKIMAI: Rusijoje prasidėjo parlamento rinkimai kurie vyks net tris dienas.
  • PROTESTAS: Tūkstančiai žmonių Argentinos sostinėje protestavo reikalaudami geresnių gyvenimo sąlygų.
  • ŠVIETIMAS: Lietuvos ir Lenkijos švietimo ministrai aptarė mokyklos Suvalkuose steigimą.
  • IMIGRACIJA: Užimtumo tarnyba iki rugpjūčio 31 dienos iš viso darbdaviams išdavė 17299 dokumentus, leidžiančius trečiųjų šalių piliečiams dirbti Lietuvoje.
  • ŠVIETIMAS: Šią savaitę prasideda Geros savijautos programa – mokyklos jau gali registruotis veikloms, skirtoms gerinti mokinių savijautą, stiprinti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
  • ALJANSAS: JAV prezidentas J. Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.
  • ENERGETIKA: Lietuvoje per artimiausius kelerius metus privatūs investuotojai planuoja pastatyti dar apie 930 megavatų (MW) galios vėjo elektrinių.
  • KARANTINAS: Premjerė Ingrida Šimonytė neatmeta galimybės, kad šalyje augant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, Lietuvoje vėl gali būti įvestas karantinas.
  • DARBAS: prastovoje dėl karantino esantiems darbuotojams nutarus nutraukti darbo santykius, siūloma nemokėti išeitinės išmokos: tai numatančias Darbo kodekso pataisas parlamentui ketina pateikti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kazys Starkevičius.
  • SANTUOKA: trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikėtų SAM paduoti į teismą už leidimą 16-mečiams skiepytis be tėvų sutikimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+3 +6 C

+2 +6 C

 

+4 +8 C

+5 +13 C

+5 +12 C

 

+9 +12 C

0-6 m/s

0-4 m/s

 

0-3 m/s

       

Nuorodos