respublika.lt

Neaiški socialdemokratų ateitis: kils ar čiuoš žemyn? (58)

2021 liepos 17 17:27:40
Vladas VAICEKAUSKAS

Apie socialdemokratų perspektyvas, prie partijos vairo stojus europarlamentarei Vilijai Blinkevičiūtei, kalbamės su Jonu JURAVIČIUMI, Alytaus rajono, Miroslavo miestelio, gyventoju,
 politiku, vienu ryškiausių Žemdirbių sąjūdžio kūrėjų.

×
nuotr. 1 nuotr.
Naujoji partijos pirmininkė Vilija Blinkevičiūtė su buvusiu vadovu Gintautu Palucku „socdemų“ ateities paieškose. Eltos nuotr.


- Klysti - nėra didžiausia nuodėmė. Didžiausia nuodėmė gyventi klaidoje?

- Didžiausia nuodėmė savanoriškai gyvenimą pradėti klaida.

- Ką turi galvoje?

- Nuoširdžią, atvirą naująją „socdemų" lyderę europarlamentarę Viliją Blinkevičiūtę. Gerbiama Vilija pasiligojusią partiją sumanė gydyti nuotoliniu būdu - iš Briuselio.

- Dabar medicina ligonius netgi operuoja nuotoliniu būdu.

- Bet partija nėra pacientas Bronius.

- V.Blinkevičiūtės reitingai šovė į viršų, pasistiebė ir partija.

- Tai šampano butelio efektas: garsas stiprus, bet burbuliukai greit išgaruoja.

- Ir kur tas Vilijos antrasis paklydimas?

- Vilija apsidžiaugė, kad paveldėjo stropią, arti 16 tūkst. narių, tarp kurių - 15 merų, turinčią su partiją. Partija labai gerai pasirodė 2019 metų savivaldos ir Europarlamento rinkimuose.

- Taip kalbėjo, skelbė viena Karo akademijos politologė.

- Socialdemokratai 2019 m. savivaldos rinkimuose prarado 45 tūkst. rinkėjų balsų - 2015-aisiais už juos balsavo 201 tūkst. rinkėjų, 2019-aisiais - 156 tūkst. 2015 m. savivaldos tarybose jie turėjo 359 vietas, po 2019 m. rinkimų liko 274 vietos, „krito" net 85 mandatai. Rinkikai socialdemokratus eliminavo iš didžiųjų miestų valdymo: Vilniaus, Kauno, Klaipėdos tarybose negavo nė vieno mandato, Panevėžio, Šiaulių miestų tarybose surinko po 2 mandatus; neteko mero posto. Manai, kad tai didelė netektis? Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Vytautas Plečkaitis „socdemus" taip apibūdino: „LSDP buvo ir liko provinciali partija, nerandanti ar nemokanti ieškoti savo rinkėjų didžiuosiuose miestuose. Jei jų nesuras, balansuos tarp 5-7 procentų ir taps antraeile, neperspektyvia politine jėga."

- „Socdemams" labiausiai nepasisekė 2020 m. Seimo rinkimuose. Partiją rinkėjai nokautavo - iš 141 Seimo nario mandato socialdemokratai laimėjo... 10!

- Mane žavi V.Blinkevičiūtės optimizmas, kad jos vadovaujama partija reitinguose kops aukštyn, susigrąžins rinkėjų pasitikėjimą ir švęs pergales ateinančiuose rinkimuose.

- Rudens sesijoje, ir socialdemokratų balsais priėmus vienalyčių globos, narkotikų ir alkoholio išlaisvinimo, lyties keitimo įstatymus, „socdemų" reitingai nuriedės žemyn.

- Bet „socdemai" spėjo pabėgti iš keistos santuokos su landsbergistais!

- O kur nubėgo? Socialdemokratai dėl Partnerystės įstatymo gali ir nebalsuoti, gali susilaikyti, balsuoti pagal sąžinę.

- Socialdemokratai balsavimo metu sąžinę išleis pasivaikščioti. Bet koks „socdemų" susilaikymas labai pakenktų V.Blinkevičiūtės reputacijai. Briuselis nesupras europarlamentarės vadovaujamos partijos nekorektiško poelgio.

- „Socdemai" privalės priklaupti?

- „Socdemai" dėl partnerystės, narkotikų, alkoholio atlaisvinimo, lyties keitimo galėtų susilaikyti, jei V.Blinkevičiūtė atsisakytų europarlamentarės mandato, grįžtų namo, rimtai „įsikinkytų" į klebetuojantį partijos vežimą ir pasuktų ienas į kairuoliškos politikos lankas.

- Bet mano gerbiama Vilija, laimėjusi „socdemų" partijos rinkimus, iškart pareiškė, kad europarlamentarės mandato neatsisakys.

- Tokiu atveju V.Blinkevičiūtė pirmiausia privalės vykdyti Briuselio politikos valią.

- Ir galią?

- Ir galią - „žydrųjų" judėjimo įtrauktis į europinės politikos platumas - vienas svarbiausių Briuselio politikos uždavinių ir tikslų. V.Blinkevičiūtė, būdama Europarlamente, negali, neturi teisės likti šių uždavinių ir tikslų šešėlyje.

- Socialdemokratai ne kartą keitė savo pozicijas - broliavosi su Darbo partija, Artūro Paulausko socialliberalais, santuokoje gyveno su ideologiniais priešais - landsbergininkais. Suvokę, kas lauktų partijos, gal vis dėlto vienalyčių porų santuokai, narkotikų legalizavimui, alkoholio butelio atkimšimui pasipriešins?

- Norėtum, kad toks triukas įvyktų, bet, garantuoju, „socdemai" rankas iš kišenių ištrauks ir pabalsuos: jie yra „pakabinti". Tas pats būtų nutikę, savo partijos vadovu išrinkus ir europarlamentarą Juozą Oleką. Jei sėdi ES vežime, tai ir giedi „žydrą" giesmę. Aš kalbu apie situaciją, kai „socdemai" savo lydere išrinkę europarlamentarę prarado savarankiškumą.

- Manai, socialdemokratai paskubėjo atsisveikinti su klydusiu, bet savarankišku Gintautu Palucku?

- Bėda ta, kad socialdemokratų partiją jau paliko būrelis jaunų žmonių.

- Tai tik pradžia?

- Manau, kad Briuselio pralaimėjimu, „socdemų" pritarimu rudens sesijoje priėmus Partnerystės įstatymą, narkotikų išlaisvinimą, panaikinus alkoholio apribojimus, iš socialdemokratų partijos gali pajudėti dalis senosios gvardijos narių.

- Kur pajudėtų - į šeimų gynimo sambūrį?

- Ten, kur pajudėjo per 2019 metų savivaldos rinkimus, - „valstiečių" pusėn. Abiejų partijų rinkėjai socialiai artimi. Daugelis programų punktų sutampa. Partijos viena kitą galėtų palaikyti visuose artėjančiuose rinkimuose. Pasisekus, sudarytų tvirtą dviejų partijų valdančiąją koaliciją.

- Arba stiprią, daug ką lemiančią opoziciją?

- Valstiečių ir žaliųjų partija atsikratė pakeleivių, būdama valdžioje įgavo patirties, sustiprėjo, išsigrynino tikslus, ateičiai pravers ir opozicinis patyrimas.

- Bet V.Blinkevičiūtė, vos užsiminus apie bendrystę su „valstiečiais", išdidžiai pareiškė, kad su Ramūno Karbauskio partiečiais nesibičiuliaus. „Socdemai", girdi, gali būti stiprūs ir vieni.

- V.Blinkevičiūtė per ilgai gyveno už realios vidaus politikos ribų: anų laikų „socdemų" šūkis - „Visų pirma žmogus!" - nusitrynė, nubluko, ideologinis laivelis, kuriuo ilgai ir sėkmingai plaukta, susidėvėjo, prakiuro, o aplopytu laiveliu į naujų rinkimų marias toli nenuplauksi.

- Vilija to niekada nepripažins. Ji sieks negalimo. Toks jos charakteris. Nemaža dalis politologų, apžvalgininkų sako, kad Vilijos gebėjimai vienyti, telkti, uždegti gali „socdemų" rinkėjams suteikti prisikėlimo viltį.

- Bet Vilija turi grįžti namo. Turėti, susigrąžinti viltį yra gerai. Bet tokią viltį, kurios pumpurai subrandintų sėklą. Iš sėklų kalasi gyvybės daigas. Vadovauti partijai iš Briuselio tas pats, kas karštas bučkis per stiklą. Tikras karštas bučkis yra visa ko pradžia.

 

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (58)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RINKIMAI: Rusijoje prasidėjo parlamento rinkimai kurie vyks net tris dienas.
  • PROTESTAS: Tūkstančiai žmonių Argentinos sostinėje protestavo reikalaudami geresnių gyvenimo sąlygų.
  • ŠVIETIMAS: Lietuvos ir Lenkijos švietimo ministrai aptarė mokyklos Suvalkuose steigimą.
  • IMIGRACIJA: Užimtumo tarnyba iki rugpjūčio 31 dienos iš viso darbdaviams išdavė 17299 dokumentus, leidžiančius trečiųjų šalių piliečiams dirbti Lietuvoje.
  • ŠVIETIMAS: Šią savaitę prasideda Geros savijautos programa – mokyklos jau gali registruotis veikloms, skirtoms gerinti mokinių savijautą, stiprinti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
  • ALJANSAS: JAV prezidentas J. Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.
  • ENERGETIKA: Lietuvoje per artimiausius kelerius metus privatūs investuotojai planuoja pastatyti dar apie 930 megavatų (MW) galios vėjo elektrinių.
  • KARANTINAS: Premjerė Ingrida Šimonytė neatmeta galimybės, kad šalyje augant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, Lietuvoje vėl gali būti įvestas karantinas.
  • DARBAS: prastovoje dėl karantino esantiems darbuotojams nutarus nutraukti darbo santykius, siūloma nemokėti išeitinės išmokos: tai numatančias Darbo kodekso pataisas parlamentui ketina pateikti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kazys Starkevičius.
  • SANTUOKA: trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikėtų SAM paduoti į teismą už leidimą 16-mečiams skiepytis be tėvų sutikimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+5 +8 C

+3 +9 C

 

+4 +8 C

+6 +13 C

+6 +14 C

 

+5 +12 C

0-6 m/s

0-6 m/s

 

0-6 m/s

       

Nuorodos