respublika.lt

Ne medikus reikia mokyti neimti kyšių (44)

2020 rugsėjo 19 11:55:58
Olava STRIKULIENĖ

Viešoji įstaiga „Lietuvos savivaldybių asociacijos mokymo ir konsultavimo centras", Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) užsakymu, mokys šalies medicinos specialistus, kaip atpažinti kyšius bei dovanas. Negi sunkius medicinos mokslus krimtę suaugę žmonės be samdomų lektorių pagalbos jau neatskiria, kas yra korupcija?

×
nuotr. 3 nuotr.
Ne medikus reikia mokyti neimti kyšių. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Kovos dešimtmetį

SAM nuo 2015 metų dalyvauja ilgalaikiame kovos su korupcija projekte, kuris tęsis iki 2025 metų pabaigos. Projektas vykdomas Europos Sąjungos fondų lėšomis. Pastarieji mokymai, kuriuos organizuoja viešoji įstaiga, nupirkti už 160 tūkst. eurų. Tikimasi, jog apie 2000 gydytojų įgis daugiau praktinių įgūdžių apie medikų ir pacientų santykių etiką. Tiksliau kalbant, kaip atsisakyti kyšio per daug nesujaudinus ligoto paciento. Nepabloginus jo sveikatos. Ir per daug neišgąsdinus.

Kaip gydytojus, akušerius, slaugytojus ir gydytojus-odontologus mokys? Tikslinę grupę turės sudaryti mažiausiai 1959 žmonės. Atskiroms medikų grupėms 8 akademines valandas dėstys korupcijos atpažinimo ekspertai, patyrę tyrėjai ir taip didins medikų atsparumą „pakištukams" bei pilietinį sąmoningumą.

Negi paskaitos gali atbaidyti nuo korupcijos? Jei net Baudžiamasis kodeksas ir Specialiųjų tyrimų tarnyba neatbaido? Tačiau SAM visgi mato tokių mokymų naudą. Kaip skelbiama ministerijos pranešime, SAM užsakymu, „Spinter tyrimai" nustatė, jog 2018 m. 10 proc. pacientų davė medikams pinigų, o 14 proc. - dovanų. O pernai per tą patį laikotarpį jau tik 5 proc. davė kyšių ir 11 proc dovanų.

Šiemet, kai dėl pandemijos buvo ribojami pacientų srautai, kyšių ir dovanų davėjų bei ėmėjų dar labiau sumažės. SAM galės girtis, jog toks efektas pasiektas dėl antikorupcinių kursų.

Kita vertus, o ką daryti? Specialiųjų tyrimų tarnybos (STT) užsakymu atlikta bendrovės „Vilmorus" apklausa atskleidė, kad 2016 m. 35 proc. respondentų teigė, jog korumpuotos respublikinės ligoninės, o 31 proc. manė, kad miestų ir rajonų ligoninės taip pat korumpuotos. 29 proc. asmenų atsakė, kad SAM - taip pat korumpuota.

Jaunimas atsparesnis

Lietuvos jaunųjų gydytojų asociacijos atstovė Kristina Grigaliūnaitė sakė, jog tokius apmokymus rengti yra tikslinga, nors patį kursų organizavimą galima vertinti ir kritiškai:

„Niekam nėra paslaptis, kad kyšiai ir dovanos gydymo įstaigose egzistuoja. Užsimerkti prieš tą faktą neverta. Yra kita problema - kaip, kokia forma kalbėti apie šią problemą. Nes prastai pasirinkta forma gali sukelti atmetimo reakciją.

Iš asmeninės patirties žinau, kad jauniems medikams pacientai kyšių siūlo mažai. Jaunos kartos žmonės irgi mažai kyšių medikams atneša. Be to, kyšio davimas priklauso ir nuo medicinos paslaugų grandies. Pirminės sveikatos priežiūros medikams tikrai rečiau kyšių ar dovanų siūlo.

Visaip būna, bet iš savo patirties galiu pasakyti, kad taip iškreiptai medikams atsilyginti nori daugiau vyresnio amžiaus pacientai."

Ar ne keista? Didesnė gyvenimiška patirtis atsparumą kyšiams ne padidina, bet atvirkščiai - sumažina!

Gydytoją įžeidžia

O kaip pavyksta pacientą įtikinti, kad kyšio ar dovanos nė už ką nepriimsite?

„Labai priklauso nuo situacijos, - atsakė K.Grigaliūnaitė, - būna, kad pacientai, neįbrukę man kyšio, patys labai įsižeidžia. Aš pati emociškai labai nuliūstu, jaučiuosi nevertinama, kai žmonės man nori įbrukti pinigus. Sakau - supraskite, šituo veiksmu jūs mane žeidžiate.

Kyšio davėjui kaip ir ėmėjui vienodai gresia baudžiamoji atsakomybė. Teoriškai net turėčiau pranešti atitinkamoms institucijoms.

Bet žmonės reaguoja visaip. Vieną net esu išvariusi iš kabineto".

Negi pacientai tikisi už pinigus nusipirkti sveikatos? Gal galvoja, jog jei neduosi daktarei pinigų, tai ne taip gerai gydys?

„Pinigų davimas suteikia pacientui kontrolės jausmą, - paaiškino K.Grigaliūnaitė. - Žmogus galvoja labiau galintis kontroliuoti savo sveikatos procesus. Dėl to ir negaliu pasakyti, kad SAM organizuojamas antikorupcinis medikų apmokymas yra netikslingas. Tik ar tikslinga buvo organizuoti mokymus šiuo metu, kai tokia didžiulė medikų ir pacientų įtampa dėl koronaviruso? Tai diskusijų klausimas. Bet pats procesas - antikorupcinis medikų mokymas pradėtas ne šiandien. Mokymo kryptis nepriklauso nuo koronaviruso, tik sutapo su labai nepalankiu laiku."

Išpūstas burbulas?

Lietuvos slaugos specialistų organizacijos prezidentė Danutė Margelienė tikino, kad jos atstovaujamiems darbuotojams paskaitos apie kyšius ir dovanas - neaktualus dalykas:

„Slaugytojams tai neaktualu. Mums teko dalyvauti įvairiausiuose kvalifikacijos kėlimo kursuose. Visur gaudavome įvairios informacijos, bet ne visą ją buvo galima panaudoti praktikoje."

O gal kyšio ar dovanos atpažinimo, atsisakymo temos gydymo įstaigoms visiškai neaktualios? Slaugytojai yra baigę universitetuose bakalauro, magistro studijas. Negi tokiems intelektualiems žmonėms dar reikia aiškinti, kas yra kyšis?

„Nežinau, neorganizavome apklausų, - atšovė D.Margelienė, - čia Sveikatos apsaugos ministerijos pozicija. Šie mokymai labiau orientuoti į gydytojų bendruomenę."

Lietuvos gydytojų sąjungos prezidentas Liutauras Labanauskas rėžė, kad antikorupciniai medikų kursai yra nereikalingi. Anot L.Labanausko, čia yra burbulas išpūstas:

„Kursai antikorupciniai - tik burbulas! Medikai nieko neprašo, per jėgą nereikalauja. Normaliame pasaulyje medikui atsidėkoti leidžiama. Kyšis yra tik tada, kai atsidėkojimo reikalaujama. O mūsų įstatymai viską vadina korupcija. Siūlėme oficialiai susėsti ir išsiaiškinti, kas yra dėkingumas, o kas - kyšis. Ne mokymus reikia organizuoti, o žiūrėti, kaip įstatymus sureguliuoti.

Pažeidimas yra tik tada, kai reikalaujama duoti pinigų ar dovanų. Bet ne. Išpūtė burbulą, prilipdė ant gydytojų kabinetų durų lipdukų. Tik žmones juokina."

Situaciją komentuoja Lietuvos medicinos darbuotojų profesinės sąjungos vadovas Algirdas RADVILA:


„Tiesiog pamąstymui iškart peršasi mintis, kad kažkam yra duodamas darbas, kad galėtų užsidirbti.

Ar eiliniam medikui sunku atpažinti korupciją? Visi ją puikiai atpažįsta! Gal gydymo įstaigų vadovams tokie kursai labiau reikalingesni? Kad atpažintų ir užkirstų korupcijos apraiškas savo vadovaujamoje įstaigoje. Bet esu šventai įsitikinęs, kad vadovai ir taip viską žino. Ne akli. Pavyzdžiui, vienoje gydymo įstaigoje „pakištuko", nors užmušk, neįduosi, o kitoje - prašyte prašo.

Pats esu medikas, bet tikrai neužsimerkiu ir korupcines apraiškas matau.

Akivaizdu, kad šaunus jaunimas, dirbantis medicinos įstaigose, tikrai yra mažiau korumpuotas, turi visiškai kitus įsitikinimus negu garbesnio amžiaus, vyresnės kartos medikai.

O grįžtant prie kursų, tai neįsivaizduoju, kam jie reikalingi. Prisigalvoja priverstinai visokių kursiukų ir priverstinai turi tuos kursiukus išklausyti. Nori nenori, gydymo įstaiga turi išleisti į apmokymus. Darbe atsiranda mediko pavadavimo problemų.

Tokių kursiukų kaina nustatyta - fiksuota, teisės aktai yra ir turi į kursus eiti. Čia tai yra užslėpta korupcija - duodama kursų rengėjams užsidirbti. Verčiau reikėtų organizuoti viešas diskusijas Tautai, gyventojams - žiūrėkite, drąsiai skambinkite, pranešinėkite apie korupciją, nes kitaip ji neišnyks. Reikia visuomenę mokyti atvirumo, demokratijos.

Vyresni dar bijo keršto, jei apie korupciją praneš, o jaunimas drąsesnis.

Tautą reikia mokyti, bet ne medikus. Juokinga ir dar kartą juokinga. Netelpa į jokius rėmus, kad suaugusį žmogų korupciją atpažinti moko!"

 

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (44)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • RINKIMAI: Rusijoje prasidėjo parlamento rinkimai kurie vyks net tris dienas.
  • PROTESTAS: Tūkstančiai žmonių Argentinos sostinėje protestavo reikalaudami geresnių gyvenimo sąlygų.
  • ŠVIETIMAS: Lietuvos ir Lenkijos švietimo ministrai aptarė mokyklos Suvalkuose steigimą.
  • IMIGRACIJA: Užimtumo tarnyba iki rugpjūčio 31 dienos iš viso darbdaviams išdavė 17299 dokumentus, leidžiančius trečiųjų šalių piliečiams dirbti Lietuvoje.
  • ŠVIETIMAS: Šią savaitę prasideda Geros savijautos programa – mokyklos jau gali registruotis veikloms, skirtoms gerinti mokinių savijautą, stiprinti bendravimo ir bendradarbiavimo įgūdžius, penktadienį pranešė Švietimo, mokslo ir sporto ministerija.
  • ALJANSAS: JAV prezidentas J. Bidenas, Australijos ministras pirmininkas Scottas Morrisonas ir JK vyriausybės vadovas Borisas Johnsonas trečiadienį paskelbė apie sudarytą naują trišalę partnerystę saugumo srityje – AUKUS.
  • ENERGETIKA: Lietuvoje per artimiausius kelerius metus privatūs investuotojai planuoja pastatyti dar apie 930 megavatų (MW) galios vėjo elektrinių.
  • KARANTINAS: Premjerė Ingrida Šimonytė neatmeta galimybės, kad šalyje augant susirgimų nuo COVID-19 skaičiui, Lietuvoje vėl gali būti įvestas karantinas.
  • DARBAS: prastovoje dėl karantino esantiems darbuotojams nutarus nutraukti darbo santykius, siūloma nemokėti išeitinės išmokos: tai numatančias Darbo kodekso pataisas parlamentui ketina pateikti Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas, Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos narys Kazys Starkevičius.
  • SANTUOKA: trečiadienį popiežius Pranciškus, grįžęs į Vatikaną po kelių dienų viešnagės Slovakijoje, komentaruose žurnalistams dar kartą atmetė galimybę tos pačios lyties asmenims tuoktis Katalikų Bažnyčioje.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar reikėtų SAM paduoti į teismą už leidimą 16-mečiams skiepytis be tėvų sutikimo?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kaip vertinate rugsėjo 10d. mitingą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+9 +12 C

+5 +9 C

 

+4 +9 C

+8 +12 C

+6 +13 C

 

+8 +13 C

0-6 m/s

0-7 m/s

 

0-7 m/s

       

Nuorodos