respublika.lt

Mirčių galėtų būti mažiau, jei...

(0)
Publikuota: 2021 sausio 21 08:00:39, Danas NAGELĖ
×
nuotr. 1 nuotr.
Mirčių reanimacijos skyriuose Lietuvoje - dvigubai daugiau nei Vakaruose. Eltos nuotr.

Seimo Sveikatos reikalų komitetas vakar aiškinosi, kodėl, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje miršta apie 40 proc. COVID-19 pacientų, kuriems ventiliuojami plaučiai, o Lietuvoje - dvigubai daugiau. Ir dvigubai daugiau ne tik nei Britanijoje, bet ir daugelyje Vakarų valstybių.

 

Karalienės universitetinėje ligoninėje Londone dirbantis lietuvis gydytojas Tomas Jovaiša, kuris joje vadovauja Anesteziologijos, intensyvios terapijos, skubios pagalbos blokams ir operacinėms, pristatė savo kartu su kolegomis atliktą analizę. Tiesa, ji yra ne lyginamojo su Didžiąja Britanija pobūdžio, o labiau nagrinėja mūsų didelio mirštamumo priežastis bei siūlo būdus, kaip taisyti situaciją.

Lietuvoje turime 698 lovas reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose. Tačiau net
COVID-19 piko metu apie 40 proc. lovų nebuvo panaudota, mat nebuvo tinkamai organizuotas pacientų paskirstymas po gydymo įstaigas. Todėl, ypač periferijos ligoninėse, dažnai pasitaikydavo atvejų, kad reanimacijoje - nė vieno ligonio, o didesnės įstaigos buvo perkrautos.

„Didesnės šalies ligoninės turėjo atidaryti papildomus reanimacijos ir intensyvios terapijos skyrius bei poskyrius, keisti jų profilį ir stabdyti planinių paslaugų teikimą kitų grupių pacientams", - akcentavo T.Jovaiša.

Pasak jo, didelį ventiliuojamų ligonių mirčių skaičių lemia ir tai, kad dauguma pacientų jau guldant į reanimacijos skyrius buvo beviltiškos būklės. Be to, „kovidinių" pacientų kritinė būklė tęsiasi ilgiau nei kitų, didesnis mirštamumas yra tų, kuriems dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma ilgiau nei kelias dienas, nes yra žmogiškų išteklių trūkumas, nepakankama infrastruktūra.

Situacijos analizę atlikę medikai konstatuoja, kad reanimacijoje esantiems „kovidiniams" ligoniams nedelsiant turi būti pradėtos taikyti ministro įsakymo nuostatos: vienai lovai - vienas slaugytojas (Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas pridūrė, kad naktinių pamainų metu netgi būna, jog vienas slaugytojas turi prižiūrėti ir po 8 lovas).

Nesant reikiamo kvalifikuotų anestezijos-intensyvios terapijos slaugytojų skaičiaus, taikyti išlygas perskirstant personalą iš kitų specialybių, tačiau numatyti, kad kiekvienoje pamainoje anestezijos-intensyvios terapijos slaugytojos sudarytų ne mažiau kaip 50 proc. visų darbuotojų - „kad patirtis neatsiskiestų per daug".

Taip pat siūloma artimoje ateityje intensyvios terapijos paslaugas teikti tik 15-20 ligoninių, perskirstyti resursus užtikrinant reikiamą personalo kiekį, infrastruktūrą ir būtinųjų tarnybų veiklą.

Posėdžio metu konstatuota, kad Didžiojoje Britanijoje rodikliai daug geresni dėl elementarių priežasčių. Pagrindinė - pas mus ligoniams tenka daug mažiau dėmesio nei Britanijoje. Kitaip tariant, vienam medicinos personalo darbuotojui Lietuvoje tenka gerokai didesnis ligonių skaičius nei ten. Ir, kaip buvo konstatuota komiteto posėdyje, dėl šių priežasčių Lietuvoje bent jau reanimacijos skyriuose mirštamumas yra dvigubai didesnis ne tik negu Didžiojoje Britanijoje, bet ir daugelyje Vakarų valstybių.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar pritariate sprendimui įteisinti naktinius taikiklius medžioklėje?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar galvojate emigruoti iš Lietuvos?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

-2 +2 C

-1 +4 C

-2 +4 C

+3 +8 C

+5 +10 C

+5 +9 C

0-3 m/s

0-3 m/s

0-5 m/s