„Vakaro žinios" rašė apie tai, kad visuomenininkai sulaukia policijos pareigūnų įspėjimų dėl nepadarytų nusikaltimų. Šiandien Seime „ant kilimėlio" buvo iškviesta vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Seimo nario Petro Gražulio iniciatyva opozicinių frakcijų nariai prašė ministrės pasiaiškinti, ar ne ji davė nurodymus persekioti visuomenininkus ir gąsdinti juos policijos vizitais, prilyginant nusikaltėliams.
Paklausime ministrei rašoma, kad policijos pareigūnai, bandydami įteikti įspėjimus, dalį maršo koordinatorių tiesiog persekiojo: važinėjo į jų namus, taip gąsdindami artimuosius, važinėjo į darbovietes, ieškojo jų darbdavių; kvietėsi į policijos nuovadas, reikalavo asmens dokumentų ir parašų. Ministrei klausimus parengusių keturiolikos Seimo narių nuomone, tai primena antidemokratinius Baltarusijos policijos veiksmus su baltarusių mitinguotojais.
Atsižvelgiant į tai, Seimo nariai ministrei A.Bilotaitei uždavė klausimus, tarp kurių buvo klausiama, kas davė rajonų policijos padaliniams nurodymą įteikinėti maršo organizatoriams tokius neteisėtus įspėjimus bei, ar tokius pačius įspėjimus gavo ir kontrmitingus rengę LGBT nariai? Taip pat buvo klausiama, ar kartais ne pačios ministrės nurodymu policininkai visuomenininkams dalijo įspėjimus.
Atsakydama į klausimus, ministrė tikino, kad tokie įspėjimai - daugelį metų policijos veikloje nusistovėjusi tvarka, o policijos veiksmuose jokių pažeidimų ji neįžvelgia. Ministrė patikino, kad policijai nurodymus davė Vilniaus vyriausiasis policijos komisariatas. „Vilniaus vyriausiojo policijos komisariato įstaiga, atsakinga už maršo etapą Vilniaus mieste, kreipėsi į kitas policijos įstaigas su prašymu įteikti įspėjimus jų prižiūrimose teritorijose gyvenantiems asmenims. Policija įspėjimus įteikė išskirtinai dėl siekio užtikrinti viešąją tvarką, eismo ir visuomenės saugumą. Policija, įspėdama organizatorius, supažindina juos su prognozuojamomis grėsmėmis, planuojamomis priemonėmis bei galimomis pasekmėmis. Policijos teikiami įspėjimai negali būti traktuojami, kaip neteisėti, nes jie įteikti vadovaujantis įstatymu", - patikino ministrė.
Pasak jos, tai nėra visuomenininkų persekiojimas ar bauginimas. „Neįžvelgiu policijos nusižengimų ar įgaliojimų viršijimų. Policija nepersekiojo maršo organizatorių ar dalyvių, tik reagavo į viešai pasirodžiusią informaciją apie galimas riaušes. Vienos visuomenės dalies noras apginti savo nuomonę svarbiais valstybės gyvenimo klausimais negali pažeisti kitų visuomenės narių teisių ir juo labiau kelti grėsmės saugumui ar net gyvybei", - sakė A.Bilotaitė.
Kartu ministrei teko pripažinti, kad tokie įspėjimai buvo pertekliniai, mat nusižengimų marše užfiksuota nebuvo. Tiesa, A.Bilotaitei atrodo, kad tai yra policijos nuopelnas. „Galima patvirtinti, kad policija duomenų apie tai, kad organizatoriai vykdė teisės pažeidimus, neturi. Galime tik pasidžiaugti, kad nekilo neramumų, buvo išvengta teisės pažeidimų. Prie to daug prisidėjo policijos pasirengimas ir darbas renginio metu", - sakė ministrė.
Jai teko pripažinti ir visuomenininkų įtarimus, kad ne visi LGBT akcijas tą pačią dieną organizavę žmonės sulaukė tokio pat dėmesio, kaip tradicines vertybes į maršą ginti atvykę dalyviai. „Oponuojančių akcijų organizatorius policija taip pat įspėjo. Ne visiems maršo ar jam oponuojančių akcijų organizatoriams pasirašytinai pavyko įteikti įspėjimus", - sakė ministrė. Pripažinusi, kad tą dieną, kai Seime buvo teikiamas Partnerystės įstatymas, LGBT rengtos akcijos organizatoriams panašių įspėjimų policija taip pat nedalijo, mat „policija neturėjo duomenų, kad būtų pažeista visuomenės tvarka ar saugumas, todėl nebuvo pagrindo teikti įspėjimus."
Beje, ministrė pripažino, kad policija neužfiksavo teisės pažeidimų ir dėl to, kad LGBT organizacijos kontrmitingo atstovė vienos televizijos žinių laidos eterio metu laižė dirbtinį falą, o tai buvo rodyta nepilnamečiams prieinamu laiku.
Į klausimą, ar ne ji nurodė išdalinti įspėjimus renginio organizatoriams, A.Bilotaitė atsakė kategoriškai tai neigdama: „Tenka apgailestauti, kad keliamos tokios neskanios prielaidos, neva ministrė davė nurodymą kažkaip persekioti ir bauginti maršo organizatorius. Apie buvusius ministrus negaliu kalbėti, gal kažkada ir gyvavo tokia praktika, tačiau dabar Vidaus reikalų ministerijoje taip nedaroma. Tokių prielaidų kėlimas, deja, labai vaizdžiai parodo vis dar nepakankamą kai kurių politikų supratimą apie tai, kaip funkcionuoja šiuolaikiška teisinės valstybės teisėtvarka. Galiu patikinti, kad ši prielaida neturi nieko bendra su realybe."
Paklausimo iniciatorių „ant kilimėlio" pasiųsta Bilotaitė neįtikino.
„Ministrės argumentai, kad išankstiniai gąsdinimai yra teisėti, yra niekiniai, nes niekada anksčiau netaikyti. Be to, Baltarusijoje Lukašenka taip pat sakoma, kad protestuotojų slopinimas yra teisėtas. Prie sovietų valdžios buvo taip pat aiškinama. Nors iš tikrųjų visi suprantame, kad tokie nedemokratiški mitinguotojų gąsdinimai yra tik todėl, kad šių mitingų labai bijo valdantieji." - teigia parlamentaras Petras Gražulis.