respublika.lt

Milijonų dalybos verslui - kas pirmesnis, tas gudresnis visas tekstasnuotraukos (8)

2020 lapkričio mėn. 24 d. 12:00:06
Justina GAFUROVA

Ekonomikos ir inovacijų ministerija ketina išdalinti 31 milijoną eurų - kovai su pandemija skirtų produktų gamybai. Sulaukus daugiau projektinių paraiškų, nei planuota, kvietimas finansavimui buvo uždarytas po dviejų dienų. Tarp finansavimo laukiančių įmonių galima rasti tokių, kurios iki tol su panašia veikla neturėjo nieko bendra. O kai kuriose yra vos vienas ar keli darbuotojai.

×
nuotr. 5 nuotr.
Milijonų dalybos verslui - kas pirmesnis, tas gudresnis. Eltos nuotr.

 

Pinigų užteko dviem dienoms

Kvietimas teikti paraiškas finansavimui Ateities ekonomikos DNR plano priemonei „COVID-19 produktai LT" buvo paskelbtas spalio 26 d. Buvo planuojama, kad paraiškų teikimui bus skirtas beveik mėnuo, tačiau pinigai baigėsi per dvi dienas. Tad programa buvo sustabdyta. Kitaip sakant, kyla įtarimas, kad skiriant finansavimą bus vadovaujamasi principu, kas pirmesnis, tas gudresnis, o ne ekspertiniu paraiškų vertinimu, kai iš visų gautų paraiškų finansavimui atrenkamos labiausiai motyvuotos. Per dvi dienas pateikta paraiškų už 38 milijonus eurų. Iš viso - 72 projektai.

Kaip nurodoma paraiškų kvietime, remiama veikla - kovai su COVID-19 reikalingų produktų gamyba. Tai gali būti vaistinių preparatų (įskaitant vakcinas) ir gydymo priemonių gamyba; medicinos priemonių ligoninių ir medicinos reikmenų ir būtinų žaliavų gamyba; dezinfekavimo priemonių ir jų tarpinių produktų bei jų gamybai būtinų cheminių žaliavų gamyba; duomenų rinkimo ir (arba) tvarkymo priemonių, skirtų kovai su COVID-19, gamyba. Tiesa, iš finansavimui tinkamų išlaidųaprašymo panašu, kad pagaminti galutinį produktą nebūtina. Finansuojamos patiriamos išlaidos iki masinės gamybos pradžios.

Numatyta, kad projektai turės būti įgyvendinti per 6 mėnesius nuo finansavimo patvirtinimo. Jeigu projektas bus įvykdytas per 2 mėnesius, tai jo finansavimo intensyvumas sudarys 95 proc.

Paraiškas finansavimui galėjo teikti tik labai mažos, mažos ir vidutinės įmonės. Įmonės veiklą turi vykdyti ne trumpiau kaip vienerius metus, o jų metinės pajamos per pastaruosius 3 finansinius metus buvo ne mažesnės kaip 145 tūkst. eurų.

Apsaugos priemones gamins net teisininkai

Iš finansavimui pateiktų paraiškų matyti, kad gaminti kovai su COVID-19 reikalingus produktus ruošiasi net ir tos įmonės, kurios iki tol užsiėmė kelionėmis, nekilnojamuoju turtu ar teisinėmis paslaugomis.

Didžiausia galima finansavimo suma projektui - lygiai milijonas eurų. Tiek, pavyzdžiui, prašo UAB „Baltic plastic products", turinti fitoterapinių preparatų parduotuvę. „Teikiamas projektas yra skirtas naujos inovatyvios įrangos, skirtos kovai su COVID-19 reikalingų produktų gamybai, įsigijimui ir įdiegimui, taip prisidedant prie įmonės gamybos bazės atnaujinimo ir gamybos pajėgumų didinimo", - rašoma projekto pristatyme, tačiau nenurodoma, kas tiksliai bus perkama ir gaminama.

Be darbuotojų ir patirties

Įdomu tai, kad kai kurios įmonės, prašančios skirti milijoninį finansavimą, turi vos kelis darbuotojus. Pavyzdžiui, milijono dydžio paraišką pateikė tris darbuotojus turinti UAB „Svedas", įprastai užsiimanti nekilnojamojo turto tvarkyba. O gautą milijoną ketina skirti bekontaktės COVID-19 simptomų atpažinimo sistemos diegimui ir jos funkcionalumui reikalingos įrangos gamybai. Tokio pat finansavimo paprašė ir dar dvi įmonės, kuriose irgi tik po tris darbuotojus. Pavyzdžiui, UAB „Medholidays" ketina užsiimti povidono-jodido purškalo gamyba, nors įprastai įmonės veikla priskiriama prie kelionių ir ekskursijų agentūrų veiklos.

Dar įdomiau, kad apsaugos priemonių gamyba ketina užsiimti net teisininkai. Štai UAB „Mažųjų įmonių teisininkų agentūra", prašydama 807 087 eurų, teigia, kad užsiims UAB „Mita" COVID-19 priemonių gamybos linija. Prie UAB „Mita" veiklos sferos nurodoma, kad įmonė beveik tris dešimtmečius užsiima mažmenine prekyba nespecializuotose parduotuvėse, kuriose vyrauja maistas, gėrimai ir tabakas. O pati UAB „Mažųjų įmonių teisininkų agentūra", panašu, neišgyvena geriausių laikų, mat šiuo metu turi daugiau kaip 5200 eurų skolą „Sodrai", o apie tai, kad įmonėje būtų bent vienas darbuotojas - informacijos nėra.

Kitaip sakant, atrodo, kad kai kurios įmonės dėl finansavimo pasiryžusios keisti savo veiklą. Štai įprastai spaudos darbais užsiimanti UAB „Spaudos departamentas" prašo 948 487 eurų, už kuriuos planuoja įsigyti ir įdiegti įrangą, kuri leis taikyti pažangiausius sprendimus numatomų gaminti produktų gamybos srityje (Ką?! - red. past.).

UAB „Agrava" įprastai vykdo dovanų prekybos veiklą. O tarp dovanų galima rasti ir tokių prekių kaip daugkartinė apsauginė kaukė su užrašu „Veryga liepė". Tačiau paraiškoje skirti 135 146 eurų finansavimą, įmonė nurodo, kad numato gaminti veido skydelius ir pertvaras prekystaliams, viešosioms erdvėms bei skatinti apsauginių priemonių naudojimą visuomenėje.

Laimę gauti finansavimą bando ir tokios įmonės, kuriose nėra nė trijų darbuotojų. Pavyzdžiui, 220 246 eurų finansavimo prašo darbuotojų iš viso neturinti UAB „Kaišiadorių agrofirma", iki šiol užsiėmusi mėsos perdirbimu. Tad nežinia, kas įgyvendins įmonės žadamą tikslą - gamybos perorientavimą į medicinoje reikalingų priemonių gamybą.

O tekstilės dirbinių modeliavimu užsiimanti ir vos vieną darbuotoją turinti UAB „Modulinus" už 466 037 eurus tikisi sudaryti sąlygas įmonės pajamų didėjimui, investuodama į gamybinės įrangos, skirtos mobilių oro filtravimo įrenginių, apsaugančių nuo COVID-19 ligą sukeliančių virusų, gamybą.

Situaciją komentuoja Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos pirmininkė Dalia MATUKIENĖ:

- Ar žinojote apie šios priemonės kvietimą teikti paraiškas finansavimui?

- Nieko apie tai nežinau, nors apie tokius planus turėtų būti informuojama mūsų taryba. Ši situacija atrodo labai negražiai. Ypač, kai matome, kad paraiškas teikia įmonės, kurios iki šiol nieko panašaus nedarė, o reikalavimai nereikalauja galutinio rezultato.

Nesu girdėjusi, kad panašiai vyktų finansavimas. Manau, šia priemone turėtų pasidomėti atsakingos institucijos.

- Ar normali praktika, kai kvietimas uždaromas, nes paraiškų prašoma suma jau viršija suplanuotą biudžetą? Kadangi atrodo, jog paraiškų ekspertinis vertinimas nė nevyks.

- Taip nebūna. Pirmą kartą girdžiu, kad taip būtų. Mane tokia situacija labai stebina. Gal pandemijos laikotarpis leidžia tokius dalykus.

Įprastai pateikiamos paraiškos ir tuomet ekspertai atrenka geriausias, kurioms ir skiriamas finansavimas. Tam Lietuvos verslo paramos agentūroje netgi yra atskiras skyrius. Suskaičiuojama kiekviena rozetė, už kiekvieną eurą reikia atsiskaityti. O poreikį finansavimui - argumentuotai pagrįsti. Rezultatai turi būti pasiekti ir dar kelerius metus po projekto reikia atsiskaitinėti už išleistus pinigus. O čia paprastai dalinama dešimtys milijonų valstybės pinigų.

- Gal rinkoje trūksta apsaugos priemonių pasiūlos, todėl buvo būtina skelbti tokį kvietimą finansavimui?

- Man atrodo, priešingai - poreikio iš viso nėra. Tų apsaugos priemonių jau yra privežta ir galima įsigyti daug kur. O jeigu poreikis būtų, jis turėtų būti aptartas.

Jeigu tikrai nėra kur padėti tų 30 mln. eurų, ar nebuvo efektyviau pasikviesti jau dabar reikalingas priemones Lietuvoje gaminančias įmones ir jas pastiprinti per valstybės užsakymus? Įdomu, ar socialinės įmonės, prisidėjusios prie apsaugos priemonių gamybos, kai labiausiai reikėjo pagalbos, buvo informuotos apie tokį kvietimą finansavimui gauti? Juk jos jau turi patirtį, turi įrangą. Kam remti tuos, kurie tik eksperimentuos, o gal nusipirks įrangą ir praneš, kad pagaminti taip nieko ir nepavyko.

Skaudžiausia, kai matau, kad jau tris savaites laužome ietis dėl to, kad mažai įmonėlei būtų suteikta galimybė gauti 1000 eurų subsidijas dėl prastovų. O tuo pačiu metu per dvi dienas išdalijami milijonai. Pinigų neužteks subsidijų skyrimui visoms 70 tūkst. smulkių ir vidutinių įmonių. Bet kažkodėl tokiems projektams, apie kurios kalbame, pinigų atsiranda.

 

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (8)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. N.Venckienė: Jie teisia, o aš vaidinu, kad tikiu
6. Globaliame pasaulyje nekorektiška vadintis lietuviu
7. Laukėt, kad Dulkys virusą patvarkytų?
8. Didina pensijas, o jos vis nekyla (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
9. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
10. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
11. O jeigu karas?
12. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
13. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
14. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
15. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
16. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
17. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
18. Ką atnešė Žiurkės metai
19. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
20. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
21. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
22. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?
23. Ko verta patvirtinta naujosios Vyriausybės programa
24. Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas: Ir žirnis šaukė: aš globalus, aš globalus!
25. Nevisavertiškumo kompleksas

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-20 -18 C

-17 -16 C

 

-10 C

-13 -11 C

-10 -7 C

 

-12 -8 C

0-2 m/s

0-3 m/s

 

0-5 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2124 PLN - 4.5379
RUB - 89.0900 CHF - 1.0805
GBP - 0.8894 NOK - 10.3108

Nuorodos