respublika.lt

Meras R. Malinauskas apie valdžios veiksmus: Jie nori bankroto, turtą išgrobti ir dingti (325)

2021 balandžio 10 22:11:00
Dalia BYČIENĖ

Nepaisant Vyriausybės kalbų apie nusiteikimą padėti sanatorijos „Belorus" darbuotojams, vis labiau tampa aiškus tikslas sanatoriją tiesiog sunaikinti. Sanatorija vis labiau stumiama į bankrotą, o jos darbuotojai - į Užimtumo tarnybą. Užsienio reikalų ministerija atvirai prašneko apie sanatorijos nacionalizavimą. Kas iš to išeis, niekas nesvarsto. Bet ir taip aišku, kad klaidą mokės visa Lietuva.

×
nuotr. 1 nuotr.
Ričardas Malinauskas. Eltos nuotr.

 

Palaiko net užsieniečiai

Ne tik sanatorijos „Belorus" darbuotojai, o ir visi Druskininkai pastarosiomis dienomis užsiėmę parašų rinkimu, kurie kaip pagalbos šauksmas ateinančią savaitę bus nuvežti prezidentui, Seimui, Vyriausybei. Jau dabar yra pasirašę daugiau nei 6 tūkstančiai Druskininkų gyventojų.

 

„Tai ne peticija. Mes prašome pagalbos, sprendžiant ne nuo mūsų priklausančią problemą", - sako sanatorijos Darbo tarybos pirmininkas Vladislavas Šaruckis. Pasak sanatorijos atstovo, Užsienio reikalų ministerija davė bankui nurodymą atšaldyti įmonės sąskaitą, kad ji galėtų sumokėti atlyginimus už sausį, tik iš to menka paguoda. Daugiau kaip tris mėnesius užblokuota sąskaita ėmė sekti. „Baltarusija pasirengusi sąskaitą papildyti, bet Užsienio reikalų ministerija neduoda atsakymo", - sakė V.Šaruckis.

Sanatorijos darbuotojų atstovas pasidalijo šią savaitę nuotaiką pakėlusia žinia. Paremti kovojantį kolektyvą panoro buvęs Švedijos „Lions" klubo pirmininkas. „Švedai panoro pervesti mums pinigų, o bankas paprašė paaiškinimo, kas ir dėl ko mums pinigus siunčia. Laimei, profsąjunga yra ta organizacija, kuri turi teisę gauti šelpimą, todėl bankui teko sutikti ir priimti pinigus į profsąjungos sąskaitą", - dalijosi gera žinia sanatorijos Darbo tarybos atstovas.

Griovėjų desantas

Sanatorijos „Belorus" situacija bei jos ateitis - didelis galvos skausmas ne tik čia dirbantiems beveik 400 druskininkiečių bei jų šeimų, bet visiems miesto gyventojams, nerimaujantiems, ar kurorto „nepapuoš" dar vienas griūvančių pastatų kompleksas. Vienas toks, buvusi sanatorija „Nemunas", jau daug metų bado akis. Kaip tai mato Druskininkų savivaldybės meras Ričardas MALINAUSKAS?

- Jau 21 metus turiu druskininkiečių palaikymą. Per tą laiką pasikeitė daug vyriausybių, daug ministrų, bet tokio kosmoso, koks yra dabar, net pačiame didžiausiame košmare negalėtum įsivaizduoti.

Kol nebuvo Vyriausybėje dabartinio užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio ir viceministro Manto Adomėno, nebuvo Druskininkuose problemų. Sanatorija „Belorus" veikė, gydė baltarusių vaikus, daugiausia su negalia, teikė komercines paslaugas Lietuvos ir iš kitų valstybių atvažiuojantiems suaugusiesiems. Bet prireikė Užsienio reikalų ministerijos (URM) vadovams pasirodyti karžygiais, kuriems jūra iki kelių, ir jie priėmė greitą sprendimą.

Atkreipkite dėmesį, Europos Sąjungos sankcijos sanatorijai įsigaliojo gruodžio 17-ą, o bankas sankcijas pritaikė gruodžio 18-ą. Mano turima patikima informacija, būtent URM nurodymu per ne visą parą buvo priimti sprendimai užblokuoti sanatorijos sąskaitas.

Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad URM vadovybė net nepabandė įsigilinti, kas sanatorijoje dirba, kiek žmonių dirba, kokios bus pasekmės.

Anksčiau vyniojau žodžius į vatą, sakydamas, tikime, kad gal bankas vienvaldiškai tai padarė. Vyliausi, kad šio absurdo organizatoriai turės sąžinės ir prisipažins klydę. Bet visą tą laiką jie tik grimzta į didesnes fantazijas, prasilenkiančias su sveiku protu. Kuo toliau, tuo labiau meluoja ir svaičioja.

Kovo 25 d., kalbėdamas iš Seimo tribūnos, G.Landsbergis teigė „...Druskininkų savivaldybė (...), taip pat turi instrumentų, lygiai taip pat ji yra išnuomojusi Baltarusijos režimui žemę, ant kurios ir pastatyta ta sanatorija, taip kad aš neatmesčiau, kad ponas Malinauskas taip pat turi galimybių kažkokių, sakykim, pasiūlyti sprendimų perimti tą sanatoriją į savivaldybės rankas. Galbūt ir Vyriausybė ieškotų, prisidėtų, kaip tą būtų galima padaryti." „(...) Vienas pasiūlymas yra ir ponui Malinauskui galbūt pagalvoti apie tai, Vyriausybė savo ruožtu taip pat yra pasiūliusi, kad ta sanatorija galbūt galėtų neužsibūti režimo rankose, kol kas atsakymų jokių nėra (...)."

Norėčiau paklausti p. Landsbergio, kada ir kokius siūlymus Vyriausybė dėl VšĮ sanatorijos „Belorus" Druskininkų savivaldybei teikė? Vienintelė socialinės apsaugos ir darbo reikalų ministrė paskambino, bandydama įtikinti, kad tai Europos Sąjungos sankcijos pritaikytos ir Lietuva čia neturi įtakos. O tai yra visiškas melas.

- Žemės sklypą, ant kurio stovi sanatorija, Baltarusijai 99 metams visgi išnuomojo ne savivaldybė, o valstybė. Ar pavyktų be pasekmių šią sutartį nutraukti?

- Mūsų Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT), paliepta prokurorų, sugeba nutraukti bet kokią sutartį. Ir jokių pažeidimų nenustatoma. Bet nepamirškime, kad ant tos išnuomotos žemės yra kitos valstybės turtas. Pagal galiojančius įstatymus, žemė, ant kurios stovi net svetima nuosavybė, privalo būti išnuomojama.

Kai teisėsaugai vadovauja politikai, aišku, jie gali nutraukti sutartį ir tampytis po teismus. Bet manau, kad jie pasirinks kitą variantą - prives įstaigą iki bankroto. Kaip kitaip paaiškinti ignoruojamus Baltarusijos prašymus pervesti į sanatorijos sąskaitą pinigus, už kuriuos būtų galima sumokėti darbuotojams atlyginimus bei vykdyti kitus įsipareigojimus. Mano žiniomis, per beveik du mėnesius URM pateikti net keturi prašymai. Nėra sąskaitoje pinigų, nemokamai atlyginimai, nemokami mokesčiai, o tada įsijungia „Sodra", prasideda atleidimai...

- O tada jau savaime aišku...

- Ne taip jau paprasta, kaip atrodo. Bankrotas skelbiamas viešajai įstaigai, bet turtas ne viešosios įstaigos. Turtas priklauso svetimai valstybei ir jį nacionalizuoti be tos valstybės sutikimo neįmanoma. Registrų centre yra aiškiai parašyta, kas yra savininkas. Savininkas yra Baltarusijos prezidento reikalų valdyba. Jei įstaiga bankrutuotų, Baltarusija čia tikrai nepastatytų apsaugos. Jei nesaugomas turtas būtų nuniokotas, kristų jo vertė, tada įsijungs tarptautiniai teismai, kurie į tuos reikalus žiūri labai atsakingai. Turto „Belorus" sanatorijoje sukaupta už dešimtis milijonų, baseinai, gydyklos, teniso kortas, įranga, pastatai. Pastatų daug ir beveik visi renovuoti, statybos leidimas išduotas dar vieno korpuso renovacijai.

Nesu pranašas ir nedrįstu spėti, kaip viskas vyktų, bet tikėti, kad svetima valstybė po bankroto puls atidavinėti, parduoti ar atiduoti turtą Lietuvai, neverta. Neabejotinai susiklosčiusia situacija būtų naudojamasi prieš Lietuvą.

Aš niekaip negaliu suprasti žmonių, kurie vos prieš pusmetį atsisėdę į valdžią šitaip nemąsto. Sanatorija, kuri gauna dotacijas iš Baltarusijos už jos žmonių gydymą, moka atlyginimus beveik 400 vietos gyventojų, nešančių pinigus į valstybės biudžetą, uždaroma, baudžiant režimą.

- Ir vis dėlto. Jei sanatorija atitektų Lietuvai...

- Sakykim, įvyktų toks stebuklas. Ir ką jie su ta sanatorija darytų? Kuo ją užpildys? Konkuruos su kitomis sanatorijomis ir gydys Lietuvos valstybinės ligonių kasos klientus? Sakau atvirai, tuomet jie - kosmonautai...

Baltarusija skiria sanatorijai apie 7 milijonus eurų už suteiktas paslaugas. Vadinasi, sanatorija gyventų tomis pačiomis sąlygomis kaip gyveno, teikdama paslaugas, reikėtų surasti klientų už 7 milijonus. Kitaip sakant, klientus už tokią sumą tektų atitraukti nuo kitų sanatorijų, viešbučių, esančių mūsų mieste. Tik visai neturintys atsakomybės žmonės gali taip mąstyti. Druskininkų savivaldybė tikrai neturi planų perimti sanatoriją ir ją įsukti, kad vėl gyvuotų.

- Ir galiausiai kur tas konfliktas nuves?

- Niekur. Prives sanatoriją iki bankroto, uždarys, kelerius metus vyks teismai, per tą laiką sanatorijos turtą grobs, nes jo niekas neprižiūrės. Tada Lietuva prapils teismus, privalės kompensuoti pasekmes. O per tą laiką, ko gera, neliks nei šitos valdžios, nei kaltų.

 

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (325)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • PADĖTIS GERĖJA: Ispanija sekmadienį atšaukė nuo spalio galiojusią nepaprastąją padėtį, kuri buvo įvesta kovojant su naujojo koronaviruso pandemija. Ispanai pirmą kartą po daugelio mėnesių vėl galės keliauti tarp šalies regionų.
 • SPROGIMAI: vakarinėje Kabulo dalyje prie vienos mokyklos nugriaudėjo trys sprogimai, šeštadienį pranešė Afganistano vidaus reikalų ministerija, nepateikdama detalių.
 • NELAIMĖ: per viename Somalio sostinės Mogadišo rajone kilusius staigius potvynius žuvo vienuolika vaikų.
 • RADINIAI: Dievogalos kaime, kluone, moteris (g. 1968 m.) rado šautuvą, 146 vnt. įvairaus kalibro šovinius, granatą, du detonatorius, vieną sprogdiklį, galimai tris trotilo briketus, rankinę granatą ir pirotechninį užtaisą, kuriuos pasiėmė policijos pareigūnai.
 • APSINUODIJO: valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, penktadienį gavusi informacijos iš Lietuvos sporto universiteto Kėdainių „Aušros“ progimnazijos vadovybės apie sunegalavusius vaikus ir virtuvės darbuotoją, nedelsiant pradėjo tyrimą - blogai pasijuto 12 vaikų, kurie maitinosi šios mokyklos valgykloje ir keletas iš jų jau gydomi ligoninėje.
 • AR NEBAISU: ketvirtadienį Vilniuje, atliekų surinkimo bei rūšiavimo teritorijoje, rasta galimai žmogaus kaukolė - policijos departamento pranešime sakoma, kad ji aptikta apie 15 val. Liepkalnio gatvėje.
 • PAVOJINGA ZONA: Filipinams priklausančią Mindanao salą sudrebino 5,1 balo stiprumo žemės drebėjimas, ketvirtadienį pranešė šalies Vulkanologijos ir seismologijos institutas.
 • RADINYS: trečiadienį atliekant remonto darbus Bulgarijos sostinėje, Caro Boriso III gatvėje, buvo rasta XX amžiaus vidurio aviacinė bomba - radinio vieta atitverta, sprogmens neutralizuoti atvyko išminuotojai.
 • VĖL NEBUS: didžiausia šalyje mažmeninės prekybos akcija „Jamam“, sutraukdavusi šimtus tūkstančių pirkėjų, šią gegužę nebus organizuojama - tai jau trečias kartas iš eilės, kai dėl pandemijos ir karantino ribojimų „Akropolis Group“ nusprendė atšaukti didžiųjų nuolaidų dienas.
 • STEBUKLAS: moteris iš Malio antradienį pagimdė devynetuką – dviem kūdikiais daugiau nei medikai matė motinos įsčiose per tyrimus ultragarsu - 25 metų Halima Cissė dėl geresnės medicininės priežiūros atvyko į Maroką, kur jai po cezario pjūvio operacijos gimė penkios mergytės ir keturi berniukai.
 • NEDRAUGIŠKI: sulaukusi kelių vartotojų skundų, Valstybinė vartotojų teisių apsaugos tarnyba nustatė, kad statybinių medžiagų ir apdailos prekių prekybos tinklas „Ermitažas” nevykdė pareigos atsakyti į rašytines vartotojų pretenzijas ir todėl įmonei skirta 400 eurų bauda.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar išdrįstate išreikšti savo nuomonę?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar pritartumėte skiepų paso idėjai, jei jį turėdami galėtumėte laisvai gyventi?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
1. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų
2. Vitas Tomkus: GEROVĖS VALSTYBĖ YRA PEDERASTŲ VALDŽIA PLIUS VISO PASAULIO SKAITMENIZACIJA! („Pederastais“ liaudis paprastai vadina tuos, kurie kenkia savo Valstybei)
3. „MARŠ, MARŠ, TRA-TA-TA!“
4. Olava STRIKULIENĖ: Lietuva 2146 m.: tegyvuoja „оно"
5. ŠEIMOS GYNIMO MARŠAS - LIETUVOS ŠANSAS AR KVAILIŲ VILTIS?
6. Bažnyčia stos mūru už šeimą
7. Vitas Tomkus: PIRMYN VERGAI NUŽEMINTIEJI, ATSTUMTIEJI, NUSKRIAUSTIEJI IR NUTEISTIEJI!
8. Arvydas JUOZAITIS: „Palaikau šeimos žygį. Reikia, kad jis būtų“
9. Goda JUOCEVIČIŪTĖ: Sveiki žmonės – kaip raupsuotieji
10. Vitas Tomkus: TĖVYNE, TAU MŪSŲ ŠIRDŽIŲ SUTARTINĖ!
11. DIDŽIOJI IŠPAŽINTIS
12. Vitas Tomkus: NE TAU, MARTYNAI, MĖLYNAS DANGUS!!!
13. Algimantas RUSTEIKA: Geras pensininkas - miręs pensininkas
14. Danutė ŠEPETYTĖ: Klausimas tautiečiui: ar dar ne per karštas vanduo?
15. Audrius BUTKEVIČIUS: Kam Dievas siunčia karvelį?
16. Skirmanto Malinausko melas ir „tiesa“
17. Vitas Tomkus: KADA KARAS?
18. Raimondas DIKČIUS: Koronapandemijos scenarijui – šimtas metų
19. Nuo šiol VLKK draus žodį „pederastas“
20. Vitas TOMKUS: „Musė maišė, musė maišė, uodas vandens nešė!“
21. Vito TOMKAUS Sekmadieninis pamokslas, buvusiam giminaičiui Skirmantui MALINAUSKUI
22. Vitas Tomkus: SUBINLAIŽIŲ „AUKSO AMŽIUS“
23. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
24. Vitas Tomkus: RINKTI AR NERINKTI?
25. Vitas Tomkus: O AŠ IR TOLIAU PALAIKYSIU RUSIJĄ, NORS VISI PASIUSKIT!
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-1 +7 C

+7 +12 C

 

+9 +15 C

+10 +14 C

+19 +22 C

 

+19 +21 C

0-6 m/s

0-8 m/s

 

0-8 m/s

       

Nuorodos