respublika.lt

L.Linkevičius tautines partijas siūlo naikinti

(0)
Publikuota: 2013 rugpjūčio 31 16:50:14, Danas NAGELĖ, „Respublikos“ žurnalistas
×

Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius vakar po ES Europos reikalų ministrų susitikimo padarė turbūt skandalingiausią pareiškimą per visą atkurtos nepriklausomos Lietuvos laikotarpį, kokį tik gali padaryti tokias pareigas einantis pareigūnas ar politikas. Šaliai minint sovietinės armijos išvedimo 20-metį, ministras pareiškė, kad politinės jėgos, reiškiančios tautines idėjas, negali dalyvauti rinkimuose. 

L.Linkevičius vakar pareiškė, kad jam kelia nerimą atsirandančios didžiojoje politikoje radikalios jėgos. Pasak jo, rinkimuose neturėtų dalyvauti tokios partijos, kurios nepritaria vieningos Europos idėjai.

„Partijas galime skirstyti įvairiai - į kairiąsias, dešiniąsias. Tai turi prasmę, nes kiekviena turi savo konkrečią platformą, susijusią su mokesčiais, žmonių gyvenimu ar socialinėmis garantijomis. Bet galima skirstyti ir į proeuropietiškas, ir prieš Europą nukreiptas. Partijos turi labai ryškiai suformuluoti savo proeuropietiškas pozicijas“, - sakė L.Linkevičius.

Pasak jo, nusiteikusioms prieš ES partijoms neturėtų likti vietos politikoje.

„Reikia nuslopinti tuos populistinius, radikalius ir, neslėpkime to, ksenofobiškus ir nacionalistinius junginius, kurie kartais kelia galvą“, - teigė ministras.

L.Linkevičius akcentavo, kad drausti tokių partijų negalima, tačiau galima padaryti taip, kad piliečiams jos taptų visiškai nepatrauklios.

„Tai yra problema, į kurią galime atsakyti tik savo kokybe, o ne kažkokiais draudimais ar neigimais. Tai neveiks. Veiks tik pozityvus ir kuriantis veiksmas, kuris neutralizuos tuos, kurie yra populistai ar radikalai“, - kalbėjo ministras.

L.Linkevičius sukėlė šoką signatarams ir politologams


Totalitarizmo požymis

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Romualdas Ozolas priminė, kad jis dar prieš Lietuvai stojant į ES įspėjo, jog vis labiau bus einama link visiško Nepriklausomybės atidavimo.

„Sakiau, ką jūs darote, tai visi mane badė pirštais, esą koks kvailys aš esu. Tai gal dabar aš galiu badyti pirštais? Nes tai, ką siūlo L.Linkevičius, yra bandymas padaryti juridiškai tai, kas iki šiol buvo daroma finansiškai. Ir tai, be jokios abejonės, bus padaryta, nes ES iš prigimties yra totalitarinė valstybė. Dabar reikia tik realizuoti šitą programą teisiškai ir politiškai. Draudimas daliai žmonių dalyvauti valstybės gyvenime yra aiškiausias totalitarinės valstybės siūlymo požiūris. Tiesa, aš tuo nesistebiu. Taip ir turėjo būti. Tik man įdomu, ką darys lietuviai“, - svarstė R.Ozolas.

Signataras mano, kad teisiškai tautinės partijos gal ir nebus uždraustos, tačiau ant jų bus pilama dar daugiau purvo.

„Kita vertus, joms ir dabar praktiškai yra uždrausta dalyvauti valstybės valdyme. Paprastai jos yra nedidelės, todėl jų veikla apribota apribojant finansines galimybes. Tai jau vyksta. Nebereikia nė purvo pilti. Baisu. Tikiuosi, daug kam tai baisu“, - vylėsi R.Ozolas.

Federalistai pajuto grėsmę

Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Audrius Rudys tvirtina: L.Linkevičiaus, kurį jis pavadino federalistu, pareiškimas rodo, kad ES projektas yra viršūnių nuomonės primetimas tautoms.

„Dabar, kada kai kuriose valstybėse išryškėjo nacionalinės valstybės reikšmės suvokimas ir net bandymas grįžti prie jos, tai privertė federalistus sunerimti. Imperijos labai lengvai nesusikuria. Aišku, ES yra unikali tuo, kad ši imperija sukurta be kraujo, o tik per pinigus. Tačiau ar tik nepradeda ateiti tas momentas, kai žmonės, nuo kurių priklauso tolesnis ES judėjimas didesnės centralizacijos link, pradeda imtis represinių priemonių? Represinių visomis prasmėmis - ne tik fizinės jėgos ar ginklo naudojimo, bet ir represinėmis psichologine, moraline ir panašiomis prasmėmis. L.Linkevičius ir kalba, kad tautines idėjas propaguojančių partijų uždaryti negalima, bet reikia jas padaryti nepatrauklias. Anksčiau su jomis buvo kovojama tylėjimu (per praėjusius rinkimus tautinių pažiūrų koalicija buvo „Už Lietuvą Lietuvoje“, tai iš esmės ji buvo absoliučiai nutylima, jos atstovai niekaip negalėjo prasimušti į viešąją erdvę), tačiau dabar jų nutylėti nebegalima, nes kai kuriose šalyse jos aukščiau iškėlė galvas. Matyt, dabar bus kovojama niekinimu. Nenustebčiau, jei taip įvyks“, - sakė A.Rudys.

Signataro nuomone, ministro pareiškimas visiškai nekvepia demokratija, nes pažeidžia kertinį demokratijos principą, išreikštą dar Žano Žako Ruso (Jean-Jacques Rousseau).

„Jis sakė: aš galiu nesutikti su jūsų ideologija, teiginiais, bet iki mirties kovosiu, kad jūs galėtumėte juos išreikšti. O L.Linkevičiaus teiginiuose viskas yra priešingai. Bandoma pasiekti tai, kas egzistavo sovietiniais laikais, kai prieš SSRS irgi nebuvo galima pasisakyti. Skirtumas tik tas, kad, kaip minėjau, ES ginklas yra pinigai, o SSRS buvo kulkos. ES federalistai šaudo pinigais, o ne švino gabalais. Tai yra esminis skirtumas. Bet, kita vertus, tas esminis skirtumas reikalauja ir to, kad tai nebūtų tušti šūviai. Todėl bandoma teisinėmis formomis įtvirtinti tai, kas iki šiol buvo įtvirtinama pinigais. Prisiminkime ir tai, kad yra sluoksniai, kurie kalba apie tolerancijos reikalingumą. Tačiau kai prieini prie konkrečių dalykų, pasirodo, kad jie patys yra netolerantiški: netoleruoja netolerancijos, pavyzdžiui, ES atžvilgiu. Juo toliau, juo labiau matyti, kad L.Linkevičius artėja prie Petro Auštrevičiaus, kurį aš laikau (čia - mano nuomonė) vienu iš didžiausių Lietuvos nacionalinių interesų išdavikų. Dabar aš galiu susidaryti tokią nuomonę ir apie mūsų užsienio reikalų ministrą“, - konstatavo A.Rudys.

Ministras taip kalbėti neturi teisės

Užsienyje telefonu atsiliepęs Nepriklausomybės Atkūrimo Akto signataras Egidijus Bičkauskas iš karto negalėjo patikėti, kad oficialus valdžios atstovas galėjo taip kalbėti. Tik įsitikinęs tuo pateikė savo vertinimą.

„Kalba yra pernelyg aštri ir nepriimtina užsienio reikalų ministrui, atstovaujančiam visai valstybei. Tai pasisakymas, nukreiptas prieš kitaip manančius. Kaip tik visai Lietuvai yra geriau, kai pasisako visos partijos - tiek tos, kurios palaiko ES idėją, tiek tos, kurios nenori, kad Lietuva prarastų ir likusį savo suverenitetą, kurį praranda. Aš nesutinku su tokiu vienareikšmišku ministro požiūriu į ES, net nesiaiškinant, į kokią sąjungą ji juda - į visiškai unitarinę ar ne“, - sakė E.Bičkauskas.

Tas pats, kas pasisakyti prieš Sąjūdį

„Girdėjau šį ministro pareiškimą. Atvirai sakant, jo besiklausydamas netekau amo. Buvo išreikšta viešai jau seniai egzistavusi nuostata, kad reikia kovoti su partijomis, politinėmis organizacijomis, kurios turi savo tvirtą nuomonę dėl ES judėjimo link federacijos, link didesnės centralizacijos, su partijomis, kurios siekia išlaikyti kuo platesnį nacionalinių valstybių suverenitetą. Turiu pasakyti, kad sisteminės partijos įvairiais būdais kovoja prieš tokias politines organizacijas. Aš puikiai suprantu, kad radikalizmas niekur nėra gerai. Tačiau aš nemanau, kad tos politinės jėgos, kurių tikslas yra išlaikyti nacionalines valstybes, yra radikalios jėgos. O ministras bando būtent tai pasakyti. Praktiškai L.Linkevičiaus pasisakymas yra prieš tai, ką mes darėme Sąjūdžio laikais, kai kūrėme Nepriklausomybę, apie ką mes visą laiką svajojome“, - tvirtino Šiaulių universiteto profesorius dr. Arūnas Gumuliauskas.

Pasak jo, baisiausia yra tai, kad tai pirmą kartą atviru tekstu išsakė tokias pareigas einantis žmogus.

„Manau, kad L.Linkevičiui reikės dėl to teisintis ne vieną kartą, kaip ir dėl išsišokimo, kai jis atsiprašė Lenkijos dėl to, kad Lietuva neįteisino pavardžių rašybos nelietuviškais rašmenimis. Užsienio reikalų ministrui toks kalbėjimas mažų mažiausiai netinka, nes kuo tada skiriamės nuo Vladimiro Putino Rusijos, kur partijos uždarinėjamos tik dėl to, kad jam nepritaria? Tikrai netekau amo, kai atviru tekstu kalbami tokie dalykai. Šiandien 50 proc. Lietuvos gyventojų nepritaria euro įvedimui. Tai reiškia, kad jie yra prieš didesnę eurointegraciją. Tad 50 proc. piliečių negalima prileisti prie politinio gyvenimo? Vadinasi, pusė gyventojų yra geri, pusė - blogi? Atsimenu, kad sovietiniais laikais irgi taip buvo“, - akcentavo A.Gumuliauskas.

 

 Parengta pagal dienraštį "Respublika"

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ar eisite valgyti į „Michelin" įvertintus restoranus?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia oro temperatūra vasarą jums labiausiai komfortiška?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+7 +17 C

+12 +19 C

+14 +21 C

+20 +23 C

+19 +26 C

+21 +25 C

0-5 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s