respublika.lt

Link finišo judantis Seimas prezidento idėjos nesvarsto

(0)
Publikuota: 2020 birželio 07 06:50:42, Irena BABKAUSKIENĖ
×
nuotr. 3 nuotr.
Prezidento Gitano Nausėdos siūlymas steigti naują pareigybę vargu ar bus palaimintas per šią Seimo kadenciją. Stasio Žumbio nuotr.

Prezidentas Gitanas Nausėda pasiūlė įsteigti vyriausiojo inovacijų ir mokslo pareigūno postą. Taip pat įkurti specialistų grupę, kuri būtų atsakinga už tyrimus ir inovacijas valstybės institucijose. Tik nepaaiškino, už ką tada būtų atsakinga Ekonomikos ir inovacijų ministerija? Arba ką veiktų Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos Studijų, mokslo ir technologijų departamentas? „Vakaro žinios“ klausė, ar reikia dar atskiro pareigūno, kai yra ministerijos.


Prezidentūroje neseniai vykusioje konferencijoje, skirtoje apžvelgti inovacijų politikos tikslus, šalies vadovas sakė pasigendąs proveržio inovacijų srityje. „Siekiant, kad tyrimų ir inovacijų iniciatyvos būtų vystomos nuosaikiai, kad būtų geriau koordinuojamos, sustiprėtų ryšiai tarp sprendimų priėmėjų ir įgyvendintojų, siūlau apsvarstyti galimybę įsteigti vyriausiojo valstybės inovacijų ir mokslo pareigūno pareigybę bei sukurti atstovų tinklą, kuris būtų atsakingas už tyrimus ir inovacijas valstybės institucijose“, - naujos pareigybės tikslingumą konferencijoje aiškino šalies vadovas.

Perteklinis dalykas


Seimo Ekonomikos komiteto pirmininkas Rimantas Sinkevičius, paklaustas, kaip vertina prezidento idėją, sakė: „Reikėtų išgirsti visus iniciatoriaus argumentus, kuo ta pareigybė bus ypatinga, kokios jos užduotys, ar ji būtų aukščiau ministerijų, ar pavaldi joms. Aš nežinau, kur tą naująją struktūrą reikėtų padėti. Jei atvirai, manau, jog tai perteklinis dalykas.“

Ar ketinama svarstyti? „Mano nuomone, šioje Seimo kadencijoje nieko nebepristeigsime. Man regis, visi juda finišo link“, - sakė R.Sinkevičius. O paklaustas, ar toks prezidento siūlymas reiškia, jog abi minimos ministerijos blogai dirba, ir jei taip, gal reikėtų pirmiausia ministrus keisti, užuot kūrus naują, jų darbą dubliuojančią pareigybę, teigė: „Manyčiau, pirmiausia reikėtų turėti ekonomikos ir inovacijų ministrą. Ekonomikos ir inovacijų ministerija neturi daug sau pavaldžių įmonių ir jos atsakingumo sfera nėra labai plati: „Invega“, turizmas, na, dar viena kita tarnyba ir viskas. Manau, šios ministerijos sudėtyje galėtų būti sustiprinta inovacijų, mokslo kryptis.“

Priminus pavasarį kilusias iniciatyvas sujungti Ekonomikos ir inovacijų ministeriją su Energetikos ministerija, R.Sinkevičius sakė nepritariąs teigiantiems, jog Ekonomikos ir inovacijų ministerija nereikalinga: „Manau, jai reikėtų praplėsti atsakomybės ribas, pajungiant skaitmenizavimo, G5 ryšio diegimą, Informacinės visuomenės plėtros komitetą - ji galėtų puikiausiai dirbti. Pavedus Ekonomikos ir inovacijų ministerijai kuruoti mokslo technologinius parkus, mokslo ir verslo slėnius, laisvąsias ekonomines zonas ir viską taip sustruktūrizavus, papildomų naujų struktūrų, mano supratimu, nereikėtų.“

Pasigenda dėmesio

Tai, jog atkreipiamas dėmesys į mokslo tyrimus, inovacijas, pasak Seimo švietimo ir mokslo komiteto pirmininko Eugenijaus Jovaišos, yra gerai, nes su inovacijomis Lietuvoje ne itin gerai tvarkomasi. Jas reikia stiprinti, mokslo tyrimams ir inovacijoms reikia nuolatinio organizacinio dėmesio.

Ar to negali daryti ministerijos, kurios už tai atsakingos? „Bėda ta, kad dažnai nepavyksta suderinti interesų. O tie nesuderinamumai atsiranda dėl skirtingos sampratos, ką laikyti inovacija, eksperimentine plėtra, ką laikyti tiesiog mokslo tyrimu. Nesutariama dėl mokslo vietos inovacijų plėtroje. Yra daug ginčytinų klausimų, - sakė E. Jovaiša. - Seimas ėmėsi iniciatyvų - prieš keletą metų priimtas Technologijų ir inovacijų įstatymas. Bet, kalbant tiesiai šviesiai, po to, kai Virginijus Sinkevičius paliko ekonomikos ir inovacijų ministro postą, prie šio klausimo tiesiog nebegrįžtama. Dėmesys nefokusuojamas į problemą, tad inovacijų klausimas Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje užmestas.“

Ne ką geriau, pasak pašnekovo, šiuo klausimu tvarkomasi ir Švietimo, mokslo ir sporto ministerijoje. Be to, šioje srityje veikia ir didžiulis privatus sektorius, kuriame taip pat vyksta moksliniai tyrimai. „Nesusitvarkome su inovacijomis. O juk jos yra valstybės pažangos dalykas, todėl negalime į tai žiūrėti atsainiai, - sakė pašnekovas. - Prezidento siūlymas geras tiek, kiek jis aktualizuoja tą dalyką. Bet ar jis geras organizacine prasme, ar išties reikia dar vienos institucijos, aš nežinau. Tai reikėtų svarstyti.“

Ekonomisto Romo LAZUTKOS komentaras:

Turime Vyriausybę, kurioje kiekvienas ministras atsako už savo sritį. Premjeras koordinuoja Vyriausybės darbą. Be to, dar yra visokios agentūros. Man atrodo, užtenka tų įstaigų. Nes kuo daugiau institucijų, tuo daugiau nesusigaudymo, ir dar papildomo koordinavimo reikia. Jei atsiras nauja institucija, kam ji bus pavaldi? Jei pavaldi ministerijai, tai ministerijos viduje gali tvarkytis. O jei nepavaldi jokiai ministerijai, naujas vyriausiasis pareigūnas bus maždaug ministro lygmens, vadinasi, jo veiklą reikės koordinuoti su ministrais, nes Švietimo, mokslo ir sporto bei Ekonomikos ir inovacijų ministerijos išlieka. Man nesuprantama, kodėl tada reikėtų tos naujos pareigybės.

Ar ministerijose trūksta profesionalų, kad reikia naujo pareigūno, kuris viską sužiūrėtų ir sutvarkytų? Profesionalų išties trūksta, todėl kad valstybės tarnyba nėra labai gerbiama, žinome, kokie ten atlyginimai. Kai kam gal ir atrodo, kad jie yra dideli, bet, lyginant su privačiu sektoriumi, ypač vadovų atlyginimai nėra dideli. Arba tam tikrų specialistų, kurie yra paklausūs rinkoje. Todėl specialistų klausimas ministerijose - problematiškas. Bet šią problemą reikia spręsti ne kuriant dar papildomą instituciją, o tiesiog sutvarkant reikalus esančiose, leidžiant žmonėms uždirbti ir konkuruojant dėl specialistų su privačiu sektoriumi.

Jeigu kalbama apie mokslo, inovacijų, ekonomikos sričių koordinavimą - visa tai yra Vyriausybės veiklos sritis. Ir nieko naujo nereikia sugalvoti, išradinėti dviračio. O jei šios sritys apleistos, reikia, matyt, išsikviesti švietimo ir mokslo ministrą, ekonomikos ir inovacijų laikinąjį ministrą ir jiems iškelti uždavinius, ką jie turi padaryti. Jei nepadaro, reikia ieškoti kitų žmonių. Kam čia dar kažką steigti.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
0
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Kiek kiaušinių suvalgote per Velykas?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokia kalba bendraujančių žmonių padaugėjo jūsų gyvenamojoje aplinkoje?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+5 +11 C

+6 +11 C

+7 +12 C

+9 +13 C

+12 +19 C

+18 +20 C

0-7 m/s

0-6 m/s

0-5 m/s