respublika.lt

Lietuvos elito atžalos kariuomenėje netarnaus, o štai eilinį vaikinuką už vengimą jau nuteisėnuotraukos (61)

2020 sausio mėn. 26 d. 13:12:02
Prof.habil.dr. Gediminas MERKYS

„Respublika“ savaitės žmonėmis skelbia du nesutaikomus politinius priešininkus Ramūną Karbauskį ir Gabrielių Landsbergį, kurie visą šią kadenciją buvo kaip katė ir šuo, tačiau netikėtai yra vieningos nuomonės klausimu, kuris ypač svarbus viešajam interesui. Tai krašto gynyba. Ir ne visa gynyba, o tik privalomoji karinė tarnyba. Ir ne visa privalomoji tarnyba, o tik du karo prievolininkai - jų sūnūs, - kurie bent laikinai sutaikė du juos mylinčius tėčius.

×
nuotr. 8 nuotr.
Arūno Bernacko koliažas

 

Prieš kelis dešimtmečius teko dirbti mokslinį darbą ir gyventi Vokietijoje. Lietuva tuo metu intensyviai kūrė naują, nepriklausomą valstybę. Anuomet giliai įstrigo vienas Vokietijos medijų straipsnis. Reportaže buvo pasakojama, kaip Bundesvero privalomojoje karo tarnyboje sekasi tarnauti kanclerio Helmuto Kolio (H.Kohl) anūkui. Pasirodo, visai gerai jam sekėsi tarnauti. Vienintelė lengvata, kurios sulaukė neeilinis šauktinis, buvo ta, kad jam leido gyventi viename kambaryje su kitu įžymiu šauktiniu - paskutinio Vokietijos monarcho - kaizerio Vilhelmo II - provaikaičiu...

Lietuvoje panašiu metu į privalomąją karinę tarnybą paėmė mano pažįstamą jaunuolį J.M. Turėjo psichikos negalią, taip pat ortopedinę (atramos-judėjimo sistemos) negalią. Viena negalia nuo gimimo, kita - po sunkios traumos. Tokių į kariuomenę niekur neima, jokioje šalyje. Visgi vaikis sėkmingai „perėjo“ karinę medicinos komisiją ir pradėjo šlovingai tarnauti. Pasitraukė anksčiau laiko, bet ne medikų dėka ir ne dėl sveikatos. Pasirodo, turėjo nepilnametį brolį, taip pat su daugybinėmis negaliomis. Dėl brolio priežiūros jį ir išleido anksčiau laiko.

Netrukus Valdas Adamkus darė vieną pirmųjų prezidento metinių pranešimų. Pranešime praslydo klaiki informacija, į kurią niekas tada neatkreipė dėmesio. Aš atkreipiau ir ši informacija mano psichikoje paliko pėdsaką. Informacija mąstančiam žmogui iš tiesų pribloškianti. Pasirodo, net 70 proc. anuometinių Lietuvos šauktinių buvo be vidurinio išsilavinimo. Paaiškinu, ką tai reiškia. Sovietmečiu bemaž visi jaunuoliai įgydavo vidurinį išsilavinimą. Vadinamosiose „profkėse“, į kurias suplaukdavo nemokslus jaunimas po 8 klasių, greta profesijos VISIEMS ugdytiniams suteikdavo vidurinį išsilavinimą, įteikdavo brandos (abitūros) atestatą. NEC (Egzaminų centro) dar nebuvo. Net nepilnamečių kalėjime (kolonijoje) tą atestatą įteikdavo. Negauti atestato anuomet galėjo nebent tik pagalbinėje mokykloje besimokantys vaikai... Kokia tokios masinės abitūros kokybė - kitas klausimas.

Po Nepriklausomybės paskelbimo visuotinės abitūros sistema pradėjo palengva eižėti, tačiau iš inercijos vis dar veikė. Visišku nelaimėliu ir likimo žiauriausiai nuskriaustu žmogučiu reikėjo būti, kad anuomet negautum brandos atestato. Vadinasi, daugiau nei 2/3 anuometinės Lietuvos šauktinių buvo tiesiog rekrutuojami iš žemų žemiausio socialinio sluoksnio, iš labiausiai marginalizuotų pokolūkinio kaimo ar miestelio šeimų. Tokių dar ir paieškoti gerai reikėjo.

Informacija apie kariuomenės personalo duomenis, įskaitant šauktinius, sudaro valstybės paslaptį. Prezidento teisė ir valia buvo tokią slaptą informaciją paviešinti. Tikslai, panašu, buvo kilnūs - kelti mūsų kariuomenės intelektualinį lygį, ruošti politikus ir visuomenę profesionalios kariuomenės suformavimui.

Lietuvos kariuomenės vadu netrukus tapo išeivis generolas Jonas Kronkaitis, kuris desperatiškai bandė diegti mūsų kariuomenėje vakarietiškus standartus, bandė kilstelėti visą sistemą aukštyn. Padėkokime kilniam JAV lietuviui už tas pastangas.

Galėtų mūsų medijos paskelbti šiandien viktoriną ir jos nugalėtojui įteikti aukso puodą. Užduotis - rasti jaunuolį, kuris tenkintų dvi sąlygas: a) būtų atitarnavęs šauktiniu; b) jo tėvų šeima priklausytų Lietuvos elitui.

Kadaise visuomenės elito atstovai, jų atžalos buvo įsipareigoję karybai. Jie iš karto gaudavo karininko laipsnį. Kadaise latifundininkai, norėję išsaugoti vergovinę santvarką, JAV sukėlė pilietinį karą. Palikę vergus plantacijose, asmeniškai liejo kraują už savo pažiūras, tegul ir moraliai bei politiškai labai ydingas. Dabar kiti laikai. Visgi ir šiandien Izraelio jaunimas, visi, ir elitas, ir „runkeliai“, netgi moterys „runkelytės“, yra įsipareigoję karybai ir atlieka privalomąją karinę tarnybą. 8 milijonus gyventojų turintį Izraelį supa radikaliai priešiškai nusiteikęs šimtamilijoninis arabų-musulmonų pasaulis. Normali visuomenė, pagarbos verta valstybė. Tėvynės gynybai ten pasišventę yra VISI.

Kas atsitiktų Jungtinėje Karalystėje, jeigu karališkosios šeimos vyriškos atžalos įvairiais pretekstais pradėtų išsisukinėti nuo privalomosios karinės tarnybos. Princams garbė ir pareiga tarnauti karinėse pajėgose ir neformaliai pakilti iki karininko laipsnio.

Lietuvos latifundininkas (superstambus žemvaldys), valdančiosios parlamentinės partijos vadas - R.Karbauskis - jau viešai pareiškė: mano sūnus netarnaus...

Be galo patriotiškos partijos lyderio G.Landsbergio sūnus Augustas šauktiniu taipogi nebus, patriotinės pareigos neatliks. Išvyko į JAV studijuoti matematikos.

Palinkėkime muzikantų ir humanitarų palikuoniui patapti garsiu matematiku... Tik mums - runkeliams - mažumėlę apmaudu ir klausimėlis negeras kyla. Kodėl mūsų elito atžalos niekada netarnauja Lietuvos kariuomenėje? Jokioje kariuomenėje netarnauja. Apskritai niekam netarnauja. Jų paskirtis ir pašaukimas yra kitoks, žymiai aukštesnio, kilnesnio lygmens. Studijuoti prestižiniuose universitetuose, keliauti, mėgautis gyvenimu ir, žinoma, ruoštis stambaus turto bei verslo aktyvų paveldėjimui... Kai kam net ir politinę lyderystę paveldėti pavyksta. Ne „šuns papukai“ visa tai. Prie ko čia privalomoji karinė tarnyba? Tai ne ponų vaikeliams, ne baltoms rankelėms.

Užtat 24 m. šauktinį Marių Ch., iš Kėdainių, „Marijos žemės“ Temidė jau apdovanojo - įtaisė baudžiamąjį teistumą už tarnybos vengimą... Ir visiems kitiems teistumą įtaisys, masiškai, konvejerio būdu. Pradžioje laukia administracinės baudos, o paskui baudžiamosios teisės volas...

Mano giliu įsitikinimu privalomoje karinėje tarnyboje turėtų tarnauti VISI, be išimties, piliečiai - ir elitas, ir „runkeliai“... Ar turite vaizduotę? Ką matote užsimerkę? Aš matau V.Leniną Kremliaus mauzoliejuje. Matau, sukasi Iljičius propeleriu iš džiaugsmo. Jo teisybė, jo mokymas tebegyvuoja XXI a., Lietuvos valstybėje, ES valstybėje. O kas yra valstybė, pasak bolševikų „blogio genijaus“? Valstybė yra valdančiosios klasės įrankis, kuri dėl ideologijos, švietimo, ekonominių galių, taip pat pasitelkdama valstybinę prievartą, išsaugo savo privilegijuotas pozicijas ir engia žemesnius socialinius sluoksnius, savo gerovę kuria jų sąskaita.

Tik sąvoka „socialinė klasė“ kažkaip senstelėjo. Reiktų sakyti - „oligarchinė-nomenklatūrinė sistema“ arba tiesiog „oligarchinė valstybė“. Nematote tokios? Dažniau pasidairykite į mūsų elitą, pasižiūrėkite į jo poelgius. Tiesiog apsidairykite.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (61)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar jums neramu dėl savo darbo vietos?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kokios šiuo metu apribotos veiklos jums labiausiai trūksta?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+1 +2 C

+1 C

 

-2  -3 C

 +5 +7 C

+5 +7 C

 

+7  +9 C

7 m/s

4-5 m/s

 

3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.0906 PLN - 4.5697
RUB - 85.8405 CHF - 1.0551
GBP - 0.8774 NOK - 11.2345

Nuorodos