respublika.lt

Lietuvoje dar viena partija: steigiamajame suvažiavime kritikos strėlės G.Paluckui ir konservatoriams (13)

2018 kovo mėn. 24 d. 15:25:24
Benas Brunalas, Elta

Šeštadienį į steigiamąjį suvažiavimą susirinko naujos politinės partijos - Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) - steigėjai.

×


Naujos centro kairės partijos kūrimą inicijuoja 2017 m. rudenį nuo Lietuvos socialdemokratų atskilę politikai.

Kuriamos partijos steigiamajame suvažiavime nubrėžtos naujosios politinės jėgos gairės - tęsti darbą su „valstiečiais“. Paramą LSDDP išsakė tiek Premjeras Saulius Skvernelis, tiek „valstiečių“ lyderis Ramūnas Karbauskis.

Naujosios partijos lyderiai prieš išrenkant pirmininką negailėjo kritikos opozicinėms jėgoms.

Pasak G. Kirkilo ir S. Skvernelio, naujoji partija padės stabilizuoti politinę situaciją šalyje. Anot partijos steigėjų, naujoji politinė jėga atstovaus centro kairei ir taps savotiška alternatyva, kaip jie teigia, pernelyg į kairę nukrypusiems G. Palucko vadovaujamiems socialdemokratams.

Partijos pirmininku buvo pasiūlyta viena Gedimino Kirkilo kandidatūra. Už jį susirinkę naujos partijos steigėjai balsavo vienbalsiai. Bendru sutarimu buvo išrinkti ir pirmininko pavaduotojai. Jais tapo Seimo narys Juozas Bernatonis, Premjero patarėjas Elvinas Jankevičius, Širvintų rajono administracijos direktorė Ingrida Baltušytė Četrauskienė, Petras Čimbaras, Kęstutis Daukšys, Andrius Palionis, Živilė Pinskuvienė, Andrius Šedžius, Irena Šiaulienė.

Suvažiavimo pradžioje paskelbta, kad LSDDP steigėjų yra gerokai daugiau kaip 4000 piliečių, o juos atstovauti į steigiamąjį suvažiavimą atvyko virš 600 žmonių.

Įžanginėse kalbose kalbėta apie modernios socialdemokratinės partijos kūrimą, siekį tęsti konstruktyvius „valstiečių“ vyriausybės darbus. Negailėta kritikos dabartiniam Lietuvos socialdemokratų partijos lyderiui Gintautui Paluckui. Tiek G. Kirkilas, tiek sveikinimo žodį taręs Premjeras S. Skvernelis pastarąjį kaltino dėl siekio sugriauti Vyriausybę ir socialdemokratų partiją. Apibendrindamas savo kalbą Premjeras teigė, kad lažintųsi, jog kuriama partija turi didelių perspektyvų.

Kritikos strėlė lėkė ir konservatoriams. Jie kritikuoti tiek dėl šalies ekonomikos, tiek dėl nacionalinio saugumo klausimų.

„Neabejoju, kad tai neeilinis įvykis šalies politiniame gyvenime“, - kalbėjo G, Kirkilas, vėliau prilygindamas partijos steigimą dovanai, kuri dovanojama Lietuvai šimtmečio proga.

G. Kirkilas teigė, kad šiandieninio suvažiavimo ir iniciatyvos steigti naują partiją galėjo ir nebūti, jeigu būtume paklusę naujų ir senų nenusisekusių lyderių nurodymams ir sugriovę kairiojo centro valdančiąją koaliciją.

Savo kalboje G. Kirkilas nepraleido progos įgelti Lietuvos socialdemokratų partijos pirmininkui G. Paluckui, pabrėždamas, kad jo sprendimai yra žalingi Lietuvos socialdemokratams, tiek konservatoriams, kuriuos G. Kirkilas kaltino stabdant pažangą Lietuvoje.

„Jeigu būtume pasidavę pralaimėjimo nuotaikoms, būtume praradę ryžtą ir taip pritarę konservatorių žūtbūt atėjimo į valdžią prieš Lietuvos žmonių valią planui“, - pabrėžė G. Kirkilas.

Politikas pabrėžė, kad Lietuvos ekonomika auga, ir leido suprasti, kad naujai kuriama politinė jėga neleis nuslėpti augančių ekonomikos vaisių nuo visuomenės, kaip, anot G. Kirkilo, paprastai nutikdavo dešiniųjų valdymo laikais.

G. Kirkilas akcentavo, kad naujai kuriama partija jau šiandien yra valdančioji parlamentinė partija ir sėkmingai dirba Seime kairiojo centro koalicijoje kartu su „valstiečiais“.

„Mes nesiblaškysime, mes neįsitrauksime į bevaisius politinius žaidimus, o kartu su mūsų koalicijos partneriais „valstiečiais-žaliaisiais“ įgyvendinsime mūsų tikslus ir šios mūsų Vyriausybės programą“, - partnerystę su valstiečiais ir Premjeru S. Skverneliu akcentavo G. Kirkilas.

Apibendrindamas svarbiausius šiandieninius kuriamos politinės jėgos tikslus, G. Kirkilas akcentavo, kad sieks inicijuoti pasirašyti naują sutartį su koaliciniais partneriais „valstiečiais“ Seime. „Manau, kad būsima sutartis galėtų apimti ne tik bendrą darbą Seime ir Vyriausybėje, bet ir savivaldos, Europos Parlamento bei Prezidento rinkimuose“, - aiškino politikas.

Tarp naujos partijos tikslų, užsiminė G. Kirkilas, yra struktūrizuoti partijos veiklą ir pradėti pasiruošimą Savivaldybių rinkimams, iškeliant kandidatus į merus, tarybų narius. Taip pat pabrėžė jis, kad būtina bendradarbiauti su visuomeniniais komitetais, verslo asociacijomis, profesinėmis sąjungomis.

Vaizdingą ir kupiną kritikos G. Paluckui, kurį vadino komunistu, bei konservatoriams, kalbą besikuriančios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos suvažiavime pasakė Premjeras S. Skvernelis.

Vyriausybės vadovas samprotavo, kad naujos partijos gimimas leis neutralizuoti, kaip jis teigė, destrukcinius opozicinių partijų veiksmus. Taip pat akcentavo, kad atsiradus naujai kairios ideologijos jėgai Lietuvoje, padidėjus konkurencijai išnykti turėtų G. Palucko vadovaujami socialdemokratai. Premjeras sakė lažintųsi, kad būtent naujoji jėga turi geresnę perspektyvą.

„Aš tikiuosi, net neabejoju, kad naujos politinės jėgos gimimas leis užsitikrinti didesnį stabilumą šalyje, kryptingai įgyvendinti Vyriausybės programą, linkiu tikrai jums susiburti kaip vienai stipriai komandai. (...) Linkiu, kad šitas gimtadienis būtų prasmingas, vaisingas, kaip ten bus, galime lažintis, kokia partija išnyks, kokia turi perspektyvą. Ir aš šiandien lažinčiausi už jūsų partijos perspektyvą“, - apibendrino S. Skvernelis, pridurdamas, kad neabejoja sėkmingu bendru darbu.

LSDDP paramą reiškia ne tik Premjeras, bet ir didžiausią daugumą turinčios „valstiečių“ partijos lyderis R. Karbauskis. Nors pats steigiamajame suvažiavime nedalyvavo, atsiųstame savo laiške jis sveikino partijos kūrimo iniciatyvą.

„Valstiečių“ lyderis teigė, kad naujoji politinė jėga yra politinė partnerė. Politikas pabrėžė, kad yra politinė jėga, kuri bando stabdyti valdančiųjų darbus ir griauti pasitikėjimą. „Dėkoju, kad esate nusprendę padėti įgyvendinti mūsų, dabar jau galiu sakyti, bendrą programą“, - kalbėjo R. Karbauskis.

Tarp LSDDP narių galima išvysti Širvintų merės Ž. Pinskuvienės ir jos vyro Jono Pinskaus pavardes, taip pat buvusį „darbietį“ Kęstutį Daukšį, verslininką ir buvusį parlamentarą A. Šedžių, buvusį „tvarkietį“ Remigijų Ačą ir t. t.

Naują politinę partiją kuriantys politikai atskilo nuo Lietuvos Socialdemokratų partijos (LSDP), kai kilo nesutarimai, ar partijai likti su valdančiaisiais, ar trauktis į opoziciją.

LSDP taryba 2017 m. rugsėjo 23 d. balsavo už traukimąsi iš koalicijos su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga (LVŽS). Iš balsavime dalyvavusių 195 LSDP tarybos narių už siūlymą nutraukti koaliciją su „valstiečiais“, balsavo 140 narių, prieš - 46, 9 - susilaikė.

Su partijos tarybos sprendimu nesutiko devyni Seimo socialdemokratai - G. Kirkilas, Algirdas Butkevičius, Juozas Bernatonis, Artūras Skardžius, Irena Šiaulienė, Rimantė Šalaševičiūtė, Rimantas Sinkevičius, Andrius Palionis ir Antanas Vinkus. Šie politikai kategoriškai laikėsi pozicijos, kad turi būti tęsiamas bendradarbiavimas su valdančiaisiais „valstiečiais“.

Nusprendus tokį partijos senbuvių prieštaravimą svarstyti LSDP taryboje, aštuoni (išskyrus A. Vinkų) Seimo socialdemokratų frakcijos nariai pareiškė patys pasitraukiantys iš Socialdemokratų partijos gretų.

2017 m. spalį vadinamieji socialdemokratų maištininkai įsteigė Lietuvos socialdemokratų darbo frakciją Seime. Frakcijai priklauso 12 narių, o jai vadovauja A. Palionis.

Lietuvos Socialdemokratų partijos pirmininkas G. Paluckas ilgą laiką teigė, kad netiki alternatyvios kairiosios partijos sukūrimu. Politikas aiškino, kad atskilę politikos veteranai savo kalbomis kurti naują partiją tiesiog siekia pakenkti socialdemokratams. Pasak jo, tokios jėgos įkūrimo atveju, jis neabejojantis, kad politinis darinys nebus konkurencingas.

 

E. Jankevičius: įvyko nesusipratimas: nesu partijos pirmininko pavaduotojas

Premjero patarėjas Elvinas Jankevičius neigia žiniasklaidos paskleistą žinią, kad šeštadienį jis išrinktas naujosios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) pirmininko pavaduotoju. Tai jis vadina visišku nesusipratimu.

Nepaisant to, E. Jankevičius pabrėžia vertinąs parodytą pasitikėjimą. Jis patikino nesąs LSDDP narys.

“Tikriausiai įvyko klaida, bet jiems linkiu sėkmės”, - Eltai sakė E. Jankevičius.


Premjeras lažintųsi, kad G. Palucko socialdemokratai išnyks

Vaizdingą ir kupiną kritikos Gintautui Paluckui, kurį vadino komunistu, bei konservatoriams, kalbą besikuriančios Lietuvos socialdemokratų darbo partijos (LSDDP) suvažiavime pasakė Premjeras Saulius Skvernelis. Premjeras skeptiškai įvertino „bebrais“ vadinamus atskilusius socialdemokratų partijos senbuvius, sakėsi tokių „bebrų“ matantis ir opozicijoje. Taip pat S. Skvernelis sakė, kad lažintųsi, jog išnykti turėtų ne naujoji kairioji jėga, bet G. Palucko vedami socialdemokratai.

Premjeras savo kalbos pradžioje retoriškai klausė - ar galėjo šiandien šito suvažiavimo nebūti?

„Galėjo, - atsakė S. Skvernelis. - Ir matyt galėjo dėl to nebūti, kad po parlamento rinkimų žmonės pasitikėjo Centro kairės politinėmis jėgomis, buvo patvirtinta Seime žmonėms ir valstybei reikalinga Vyriausybės programa, buvo dauguma, kuri rėmė šią programą ir jos įgyvendinimą“, - aiškino S. Skvernelis.

Ministras Pirmininkas tikino, kad iki socialdemokratų partijos skilimo valstybėje viskas klostėsi gerai, kol neatsirado nesuprantamas noras kairiajai partijai, kurios iš esmės visos nuostatos atspindėtos yra Vyriausybės programoje, pasukti į kraštutinę kairę ir sugriauti Vyriausybę.

Premjeras dėkojo socialdemokratų politikams, kurie liko su valdančiaisiais.

„Aš esu dėkingas visiems Seimo nariams šiandien dirbantiems Socialdemokratų darbo frakcijoje, kurie jautė atsakomybę už valstybę, jautė atsakomybę už Lietuvos žmones ir liko remiantys Vyriausybę“, - kalbėjo S. Skvernelis, pabrėždamas, kad tai buvo teisingas sprendimas, nukreiptas į žmonių gyvenimo kokybės pokyčius.

Premjeras, kalbėdamas apie atskilusiems socialdemokratų partijos veteranams reiškiamą kritiką, akcentavo, kad dažnai Lietuvoje paskęstama mituose apie partijų atsinaujinimą.

„Nėra lygybės ženklas, kad jaunas politikas lygu atsinaujinančiai politikai. Geriausiai parodo apie asmenybę, apie žmogų, jo buvusi veikla arba esama veikla, o ne pažadai“, - kalbėjo Premjeras, pridurdamas, kad tarp naują partiją kuriančių žmonių yra daug tų, kurių darbai kalba patys už save.

„Ar tikrai prie atsinaujinimo idėjos prisidėjo jaunųjų konservatorių Langaičio arba Majausko veiksmai, ar tai nediskreditavo pačios idėjos? Ar tikrai turime vadinti politikus, žmones „bebrais“. Nežinia pagal kokius kriterijus. Kas tai sprendžia? Kas turi teisę vadinti kairę, arba vieną, arba kitą pusę bebrais, - samprotavo S. Skvernelis, pridėdamas - „bebrų“ galima surasti ir tarp opozicinių partijų“.

Premjeras taip pat citavo Antaną Valionį, kuris savo knygoje rašė, kad konservatoriai valstybei gerovės linki tik tada, kada yra valdžioje.

„Gal tai ir tiesa yra, nors taip ir neturėtų būti. Ir dėl tų svarbiausių darbų tikrai galima susitelkti ir reikia susitelkti. Tačiau mes matome bandymą įvesti destrukciją Seime. Gerai, kad iki Vyriausybės tie bandymai negali prieiti, nes Vyriausybė yra vieninga, dirbanti ir atsakinga, nesivelianti į destrukcinius veiksmus“, - savo vadovaujamą instituciją vertino S. Skvernelis.

Galiausiai Vyriausybės vadovas samprotavo, kad naujos partijos gimimas leis neutralizuoti, kaip jis teigė, destrukcinius opozicinių partijų veiksmus. Taip pat akcentavo, kad atsiradus naujai kairios ideologijos jėgai Lietuvoje, padidėjus konkurencijai išnykti turėtų G. Palucko vadovaujami socialdemokratai. Premjeras sakė lažintųsi, kad būtent naujoji jėga turi geresnę perspektyvą.

„Aš tikiuosi, net neabejoju, kad naujos politinės jėgos gimimas leis užsitikrinti didesnį stabilumą šalyje, kryptingai įgyvendinti Vyriausybės programą, linkiu tikrai jums susiburti kaip vienai stipriai komandai. (...) Linkiu, kad šitas gimtadienis būtų prasmingas, vaisingas, kaip ten bus, galime lažintis, kokia partija išnyks, kokia turi perspektyvą. Ir aš šiandien lažinčiausi už jūsų partijos perspektyvą“, - apibendrino S. Skvernelis, pridurdamas, kad neabejoja sėkmingu bendru darbu.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (13)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar pritariate karantino pratęsimui?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar šiuo metu gyvenate fiziškai aktyvų gyvenimą?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-9  -7 C

 -8  -4 C

 

 -8  -9 C

-3  -1 C

 -4  -2 C

 

   -5  -2 C  

0-5 m/s

  0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2114 PLN - 4.5520
RUB - 91.7258 CHF - 1.0759
GBP - 0.8840 NOK - 10.4555

Nuorodos