Vienuolika Lietuvos europarlamentarų - Petras Auštrevičius, Vilija Blinkevičiūtė, Rasa Juknevičienė, Stasys Jakeliūnas, Andrius Kubilius, Aušra Maldeikienė, Liudas Mažylis, Juozas Olekas, Bronis Ropė, Valdemaras Tomaševskis ir Viktoras Uspaskichas - nuo liepos 2 d .pradeda darbą Europos Parlamente. Kaip ruošiasi? Ko tikisi? Seimo nariai, išvykstantys naujai karjerai į Briuselį, jau ne visi atsako tarnybiniais Seimo telefonais. Kiti prieš būsimus darbus ilsisi gamtoje ir džiaugiasi vasarišku oru.
Briuselyje - dažnas svečias
Buvusi Seimo narė Aušra Maldeikienė, atsiliepusi savo asmeniniu telefonu, nė kiek nesijaudino, jog nuo šiol daugiau laiko teks praleisti ne Vilniuje:
„Nesijaučiu ypatinga naujoke, nes per pastaruosius 2,5 metų Briuselyje buvau 13 kartų - skaičiau pranešimus Europos Parlamente. Aš Seime, tarp kitko, buvau Europos reikalų komiteto vicepirmininke. Čia, Briuselyje, taip pat ėjau į kursus, kur mums aiškino apie kompiuterines sistemas.“
O kur A.Maldeikienė steigs savo biurus? Vilniuje nedidelės 16 kv.m patalpos išnuomotos prie Registrų centro, o kitas biuras bus Klaipėdoje. Kodėl pasirinktas uostamiestis?
„Nes Klaipėdoje yra daug aplinkosaugos problemų. Uostas per metus uždirba daugiau nei milijardą eurų, bet nesilaiko ekologinių reikalavimų. Klaipėdiškiai skundžiasi, dėl to kas du mėnesius atvažiuosiu į Klaipėdą ir stengsiuosi įtikinti uosto bei miesto vadovus, kad esame civilizuotos ES dalis ir turime atsižvelgti į visuomenės sveikatą”, - paaiškino A.Maldeikienė.
Briuselyje A.Maldeikienė turės du pagalbininkus - anksčiau buvusio europarlamentaro Zigmo Balčyčio komandoje dirbęs Algirdas Žiedas atliks techninius darbus, o kitas pagalbininkas - Danijoje mokslus baigęs intelektualas Giedrius Alasevičius.
„Absoliučiai visi komandos nariai - tiek užsienyje, tiek Lietuvoje - yra jauni, išskyrus mane“, - pasidžiaugė A.Maldeikienė
Europarlamentarė sakė nuėjusi dirbti į Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakciją dėl techninių priežasčių:
„Naujas Europos Parlamento narys priimamas į frakciją tik gavęs sutikimą iš frakcijoje jau esančio savo šalies politiko. Norėjau eiti į Žaliųjų frakciją (Europos laisvės aljansas) arba pas liberalus į Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakciją. Bet sužinojau, kad pastaroji frakcija labai proverslininkiška, be to, joje privalomas vieningas balsavimas. O žalieji, kurių frakcijoje yra Bronis Ropė, atsisakė dirbti su manimi. Nematau problemos. Logiška, kad Žaliųjų frakcija nori, jog jos nariai neturėtų išorinio konflikto savo šalyse. O juk mūsų Seime Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga nėra jokie žalieji. Tik valstiečiai. Todėl pasilieku teisę turėti savo nuomonę.
Kai kas pyksta, kad Maldeikienė atsidūrė Europos liaudies partijos (krikščionių demokratų) frakcijoje kartu su konservatoriais Andriumi Kubiliumi, Rasa Juknevičiene ir Liudu Mažyliu. Nors aš esu vakarietiškai krikdemiška, ne lietuviškai bjauriai klerikališka, bet europietiška. Dirbti su Kubiliumi man ir garbė, ir naudinga. Tai yra labai rimtas politikas, ne iš dangaus nukritęs. O aš nežadu išduoti savo rinkėjų. Dirbsiu taip, kaip buvo numatyta mano rinkiminėje programoje.“
Drabužiai, saldainiai ir Amūras nedomina
O dabar - moteriškas klausimas. Kiek A.Maldeikienė, ruošdamasi dirbti užsienyje, prisipirko naujų kostiumėlių ir batelių? „Ne, - atrėžė politikė kietai, - nieko naujo nepirkau. Mes, lietuvės, o ir Rytų europietės, tiesiog klaikiai vertiname išorinį spindesį. Tačiau Briuselyje tokio spindesio nereikia. Standartinė politikės apranga - kokybiški džinsai, balti marškinėliai ir švarkas, nors mano padėjėja jau matau su tuo nesutinka. Kaip rengiausi Lietuvoje, taip ir čia rengsiuosi.
Gyvensiu viešbutyje, Briuselyje lankysiu savo mylimus muziejus ir koncertų sales.
Europarlamente esame trys moterys iš Lietuvos. Aš, Juknevičienė ir Blinkevičiūtė. Manau, tarpusavyje sutarsime. Abejojate, ar sutarsiu su Juknevičiene? O kodėl ne? Mūsų frakcijoje bus 183 nariai, daugiau nei turime Seimo narių. Bus su kuo bendrauti. Per susitikimą Briuselyje jau susipažinau su ponu Liudu Mažyliu, kalbėjausi su šalia manęs sėdėjusiu olandu.“
O gal ponios Aušros Briuselyje lauks ne tik politinis darbas? Kas žino? Gal Fortūna dovanos ir romantinius ryšius? Juk Vakaruose damos per anksti nenurašomos?
„Oi ne, - net nustebo nuo šio klausimo A.Maldeikienė, - neturiu tokių intencijų ir niekada neturėjau. Maldeikienei pakanka pačios Maldeikienės. Taip pat dviejų sūnų ir anūkų. Ar lauktuvėms jiems atvešiu belgiško šokolado? Nežinau, man labiau patinka lietuviškas juodasis šokoladas, o belgiškas - per minkštas.“
Ilsisi gamtoje ir džiaugiasi
Kur rasti kitus europarlamentarus? VDU profesorius L.Mažylis, ką tik išleidęs universiteto absolventų laidą, feisbuke jau entuziastingai džiaugiasi, kad turi Briuselyje kabinetą, bet jis kol kas laikinas. Daiktai dar dėžėse, bet komanda nuostabi. Profesorius pasigyrė, kad jau labai rimtai mokosi parlamentarizmo. Netgi Ispanijoje. O Briuselyje susipažįsta su ryškiomis Europos asmenybėmis. Sėdėjo prie vieno stalo su galbūt būsimu Europos Komisijos pirmininku Manfredu Vėberiu (Manfred Weber).
Kiti europarlamentarai socialiniuose tinkluose santūresni.
Belgiškos peteliškės
Europarlamentaras Juozas Olekas dar atsiliepė Seimo nario tarnybiniu telefonu:
„Nuo antradienio jau pradedu darbą Europos Parlamente. Mano biuro patalpos Strasbūre ir Briuselyje bus Europos Parlamento pastatų patalpose, o Lietuvoje dar ieškome, kur savo biurą atidaryti.
Gyvensiu Briuselyje ir Strasbūre viešbučiuose. Žinau, kad kai kurie mano kolegos nuomojasi, bet man bus gerai viešbutyje. Gyvensiu vienas. Mano žmona dirba Lietuvoje, o aš irgi dažnai sugrįšiu. Daug dienų per savaitę žadu čia praleisti, nes čia lieka ne tik artimieji, bet ir mano rinkėjai. Aš būsiu iš tų europarlamentarų, kurie ir Lietuvoje matomi.“
O kokia bus J.Oleko komanda?
„Dėl komandos dar reikėtų luktelėti, kol paaiškės, kokiame EP komitete dirbsiu. Komandoje bus tų, kurie iki šiol su manimi dirbo, bet reikės ir papildomų komandos narių, kurie moka anglų, prancūzų kalbas ir gali profesionaliai patarti gynybos, žemės ūkio srityse.
Darbas negąsdina, nes jau esu dirbęs tarptautinėse organizacijose. Būdamas krašto apsaugos ministru jau lankydavausi Europos Sąjungos būstinėje, Europos Parlamente atsakinėjau į europarlamentarų klausimus. Čia bus toks pat darbas kaip ir Seime. Tik masteliai kiti“, - atsakė J.Olekas.
O kiek naujų peteliškių įsidėjo į savo lagaminą šio stiliaus elementu žinomas politikas? Ir kokių dovanų tikėtis jo artimiesiems? J.Olekas nusijuokė:
„Briuselyje peteliškių parduotuvės geros, gal ir nusipirksiu vieną, kitą. Bet ir Lietuvoje gražių peteliškių jau galima nusipirkti. Nemanau, kad mano aprangoje reikia ką nors keisti ar papildomų kostiumų pirkti. Bus darbinė atmosfera ir atitinkamas darbinis apsirengimas. Čia politikų apranga taip neakcentuojama kaip Lietuvoje
O dovanų? Belgiškas šokoladas - garsus, bet aš saldumynus jau šiek tiek riboju. Tačiau namiškiams lauktuvių būtinai parvešiu. Su kuo Briuselyje artimiau bendrausiu? Su Vilija Blinkevičiūte jau tariausi ir dirbsime ranka rankon, kaip bičiuliai. Ir su kitais mūsų europarlamentarais žadu dirbti vardan Lietuvos. Europos Parlamente nėra pastovios pozicijos ir opozicijos. Kiekvienu atskiru klausimu diskutuojama. Nėra kaip Lietuvoje šios kadencijos Seime, kai valdantieji ignoruoja kritiką ir priima sprendimus iš jėgos pozicijos.“
Pasivaikščiojimai ir virtuvė
Europos Parlamento senbuvis, Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas, jokiems ypatingiems asmeninio gyvenimo pokyčiams nesirengia. Pasidžiaugė, kad Europos Parlamento Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijoje, kuriai jis priklauso, ir po rinkimų išliko 25-26 proc. senbuvių. Su jau pažįstamais politikais smagiau bendrauti. Daugiau pokyčių europarlamentaras nelaukia. Nebent kaip Darbo partijos pirmininkas dažniau lankysis Vilniuje.
Savo buities Briuselyje ir Strasbūre politikas nežada keisti. Strasbūre, kuriame tenka nakvoti tris kartus per savaitę, V.Uspaskichas apsistos viešbutyje. O Briuselyje yra nusipirkęs butą.
„Buitis manęs nevargina, - pasakojo V.Uspaskichas, - mėgstu pats virti, niekas už mane skaniau valgio negamina. Ir pirtis yra bute. Kai nusipirkau būstą, įsirengiau. Nors daug vietos nėra, tačiau turiu ir sporto salytę, ir miegamąjį, ir svetainę. Turiu ir garažą. Bet iki Europos Parlamento tik 20 minučių, todėl vaikštau pėsčias. Ir po Strasbūro senamiestį mėgstu vaikščioti, kai oras geras. Į koncertus ir teatrus nelabai einu. Mieliau vaikštau, namie sportuoju, medituoju.“
Bet iš kur tiek laiko? Negi nereikia Europarlamente nuolat posėdžiauti?
„Briuselyje tvarka kitokia. Racionaliau išnaudoja politikų laiką. Jei nėra svarstomas tavo klausimas, nereikia sėdėti posėdžių salėje, gali dirbti komitete ar komisijoje. Balsavimui skirtas laikas - kelios valandos kasdien. Tada privalai būti. Tačiau nėra taip, kaip mūsų Seime, kai visi sėdi, o tik du diskutuoja“, - paaiškina V.Uspaskichas.