Vengrijos pigių skrydžių oro linijų bendrovės „Wizz Air" nė kiek nesudomino prieš ją nukreiptas pajūrio gyventojos ieškinys ir prasidėjęs teisminis procesas. Todėl Temidei sprendimą teko priimti už akių. Ir jis buvo palankus laiku namo iš Ispanijos su sūnumi neparskraidintai keleivei.
Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos rajono rūmai išnagrinėjo civilinę bylą, kurioje ieškinį Vengrijos pigių skrydžių oro linijų bendrovei „Wizz Air" pateikė 40-metė Klaipėdos rajono gyventoja Skaistė J. Ieškinys patenkintas visiškai.
Moteriai iš „Wizz Air" priteista 800 eurų kompensacija, šešių procentų dydžio metinės palūkanos už priteistą sumą nuo bylos iškėlimo teisme dienos (šių metų liepos 13 d.) iki teismo sprendimo visiško įvykdymo. Lietuvos valstybei iš bendrovės priteista 264,20 euro valstybės garantuojamos teisinės pagalbos išlaidų atlyginimui.
Civilinė byla nagrinėta rašytinio proceso tvarka, o sprendimą teismas priėmė už akių. „Wizz Air" atsiliepimo į Skaistės J. ieškinį nepateikė. Todėl bendrovė negalės nepalankaus verdikto skųsti apeliacine tvarka. Tačiau turi teisę per 20 dienų nuo sprendimo priėmimo dienos kreiptis dėl jo peržiūrėjimo.
Klaipėdos rajono gyventoja į teismą kreipėsi šių metų liepos 2 d. ir paprašė iš „Wizz Air" priteisti 800 eurų kompensaciją už atidėtą skrydį ir bylinėjimosi išlaidas. Moteriai Temidės pagalbos prireikė supratus, kad pati bendrovė jokios kompensacijos už sugadintą kelionę mokėti nesiruošia.
Skaistė J. su sūnumi iš Barselonos El Prat oro uosto į Vilnių išskristi turėjo 2018 metų rugpjūčio 18 d. vakarą, apie 19.55 val. (vietos laiku). Tačiau skrydis gerokai vėlavo. Lėktuvas į orą laiku nepakilo dėl aptikto techninio gedimo. Lietuvos sostinėje moteris su sūnumi turėjo nusileisti rugpjūčio 19 d. apie 0.25 val. (Lietuvos laiku). Tačiau į Vilnių atskrido tik po beveik paros, praėjus daugiau nei 20 valandų nuo įlaipinimo į lėktuvą kortelėje nurodyto laiko.
Teismo teigimu, keleivių teisę gauti kompensaciją atidėjus skrydį reguliuoja 2004 m. vasario 11 d. patvirtintas Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas. Pagal jį oro vežėjas neprivalo mokėti kompensacijos tuo atveju, jei gali įrodyti, kad skrydis atšauktas dėl ypatingų aplinkybių, kurių nebūtų buvę galima išvengti net ir imantis visų pagrįstų priemonių. Minėtu atveju „Wizz Air" teismui nenurodė ypatingų aplinkybių, sudarančių pagrindą nemokėti keleiviams kompensacijos.
Pasak Klaipėdos apylinkės teismo atstovės Olgos Sadovskajos, atsižvelgęs į tai, kad atstumas tarp Barselonos ir Vilniaus oro uostų yra didesnis kaip 1500 kilometrų, teismas iš Vengrijos pigių skrydžių oro linijų bendrovės priteisė 800 eurų dydžio kompensaciją.
Europos Parlamento ir Tarybos reglamentas nurodo, jog kompensacijos dydis priklauso nuo skrydžių atstumo. Už 1500 kilometrų ar mažesnio atstumo skrydžių atvejus - 250 eurų, didesnių kaip 1500 kilometrų atstumų Bendrijos vidaus ir visų kitų 1500-3500 kilometrų atstumo skrydžių atvejus - 400 eurų bei 600 eurų už skrydžius, kuriems netaikomi prieš tai įvardyti kriterijai. Šios kompensacijos esmė yra standartinis, visiems keleiviams vienodas žalos, patirtos dėl prarasto laiko, atlyginimas, leidžiantis užtikrinti aukštą oro transporto keleivių apsaugos lygį.