respublika.lt

Lietuva laukia N.Venckienės N. Venckienė atvesta į teismąnuotraukos (97)

2019 lapkričio mėn. 07 d. 13:51:46
Paulina Levickytė, Elta, Gailė Jaruševičiūtė, Elta Justina GAFUROVA

Ketvirtadienį buvusi teisėja Neringa Venckienė po įvykusios apklausos prokuratūroje atvesta į Kauno miesto apylinkės teismą.

×
nuotr. 13 nuotr.
Lietuva laukia N.Venckienės. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.

 

Teismas turėtų nuspręsti dėl kardomosios priemonės skyrimo. Vedama į teismą N. Venckienė gausiai susirinkusiems žurnalistams sakė, kad jaučiasi gerai.

N. Venckienė kaltinimų nepripažįsta

Buvusios teisėjos Neringos Venckienės advokatė Sonata Žukauskienė teigia, kad vykusioje apklausoje N. Venckienė kaltinimų nepripažino. Advokatė tiksisi, kad teismas nuspręs N. Venckienei neskirti griežčiausios kardomosios priemonės – suėmimo.

„Ji davė nuoseklius paaiškinimus ir neprisipažįsta nė dėl vieno kaltinimo (...) Aš labai tikiuosi, kad teismas ją paleis, jūs pagalvokite: 21 mėnesį ji buvo sulaikyta. Per visą savo darbo praktiką nesu mačiusi, kad būtų taikoma tokia žmogaus nuteisimo praktika (...) Prašyti suėmimo neadekvatu ir neproporcinga“, – teigė N. Venckienės advokatė S. Žukauskienė.

Anot advokatės, jos prašoma kardomoji priemonė N.Venckienei - rašytinis pasižadėjimas neišvykti.

Kauno apylinkės teismas spręs, ar suimti N. Venckienę

Kauno apylinkės teismo Kauno rūmai ketvirtadienį spręs – skirti ar neskirti suėmimą įtariamajai bėglei Neringai Venckienei.

„Kardomosios priemonės klausimas bus sprendžiamas šiandien, 14.00 val.,“ – pranešė Kauno apylinkės teismo padėjėja Indrė Cvilikaitė.

R. Karbauskis apie N. Venckienę: tai ne mūsų, tai – teisėsaugos reikalas

Seimo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnas Ramūnas  Karbauskis sako, kad buvusios teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės byla nėra politikų reikalas, tai – teisėsaugos reikalas.

„Kuo mažiau politikai kišis į tą procesą, tuo geriau bus pačiam procesui. Tai ne mūsų reikalas,  tai – teisėsaugos reikalas“, – ketvirtadienį žurnalistams Seime sakė R. Karbauskis.

Jis tikisi, kad proceso metu visuomenė gaus visus atsakymus.

„Šiuo atveju šnekame apie teisinį procesą. Ir aš tikiuosi, kad to proceso metu visuomenė gaus atsakymus į visus klausimus, į kuriuos per tą ilgą laiką nėra atsakymo“, – sakė R. Karbauskis.

Jis nesiėmė kalbėti apie N. Venckienės politinę ateitį. „Žmonės patys renkasi savo politinius favoritus, nelabai sieju to grįžimo su kokia nors politine ateitimi  vieno ar kito asmens. Bet kokiu atveju žmonės sprendžia, žmonių teisė rinktis, mes gyvename demokratiškoje  visuomenėje“, – pažymėjo  R. Karbauskis.

Generalinis prokuroras: N. Venckienės byla vilkinama nebus

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis patikino, kad prokuratūra nevilkins buvusios teisėjos ir parlamentarės Neringos Venckienės bylos ir visuomenei bus suteikta reikalinga informacija.

„Mes turime apie porą šimtų tokių ekstradicijų daug rimtesniuose nusikaltimuose, taip, kad tikrai nesureikšminčiau šitos bylos, manyčiau, kad žmonės tikrai turėtų to nedaryti, nepiketuoti nei teismuose, nei prie prokuratūros, nes tai, ką turi žinoti visuomenė, prokuratūra ir teismas tai užtikrins ir tikrai nebus kažkokių vilkinimo atvejų“, – patikino E. Pašilis.

Generalinis prokuroras paaiškino, kad policijos veiksmai turi būti konfidencialūs, siekiant užtikrinti viešąją tvarką ir saugumą.

„Kaip jums žinoma ne prokuratūra vykdė patį pervežimą, ekstradicijos procesas yra daug didesnis nei vien tik pervežimas, tai yra eilė visų procesinių veiksmų, kurie yra atliekami visų pirma perduodančios valstybės teritorijoje. (...) Policijos veiksmai turi būti konfidencialūs, kad apsaugotume ir patį gabenamą asmenį, ir pareigūnus, užtikrintume viešą tvarką, saugumą“, – teigė generalinis prokuroras.

E. Pašilis taip pat paneigė, kad prokuratūra vykdė klaidinimą dėl Venckienės ekstradicijos datos.

„Aš jums galiu garantuoti – jokio klaidinimo nebuvo“, – užtikrino generalinis prokuroras.

N.Venckienė pargabenta į Lietuvą

Į Lietuvą pargabenta buvusi teisėja Neringa Venckienė laikoma Kauno tardymo izoliatoriuje. Tai žiniasklaidai patvirtino Policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis. „Galiu patvirtinti, kad Venckienė pristatyta į Kauno tardymo izoliatorių“, – teigė jis.

Generalinės prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo departamento vyriausiasis prokuroras Tomas Krušna trečiadienio vėlyvą vakarą patvirtino, kad N. Venckienė iš JAV pargabenta į Lietuvą.  Anot jo, N. Venckienė bus sulaikyta 48 valandoms, o toliau kardomąsias priemones taikys teismas. Dėl kardomųjų priemonių pratęsimo, anot prokuroro, toliau spręs teismas.

„Ikiteisminį tyrimą organizuojantis prokuroras nuspręs, kada tiksliai jis kreiptis į teismą dėl kardomųjų priemonių pratęsimo“, – teigė T. Krušna. Anot jo, byla priklauso Kauno apygardos prokuratūrai.

„Artimiausiu metu Kauno apygardos prokuratūroje bus sprendžiami kardomosios priemonės skyrimo klausimai, bus atlikti kiti numatyti būtini proceso veiksmai, siekiant, kad ikiteisminis tyrimas būtų baigtas kuo greičiau“, – teigė prokuroras.

Tenkindama Lietuvos prašymą perduoti N. Venckienę JAV nurodė, kad vadovaujantis šios šalies įstatymais N. Venckienė Lietuvoje gali būti teisiama dėl keturių nusikalstamų veikų: dėl trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, dėl teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo, dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo, dėl pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui. Dėl kitų nusikalstamų veikų, kurios buvo nurodytos 2015 m. Generalinės prokuratūros prašyme dėl ekstradicijos, baudžiamasis persekiojimas negalės būti vykdomas. Anot T. Krušnos, pirminė apklausa N. Venckienei numatoma ketvirtadienį Kaune.

N. Venckienės ekstradicijos procedūra prasidėjo trečiadienio ankstyvą rytą. Buvusi Seimo narė buvo nuvežta į O'Hare oro uostą Čikagoje bei ten įsodinta į lėktuvą. Apie tai pranešė jos sūnus Karolis Venckus. „Ką tik gavau informacijos iš patikimų šaltinių, kad mama jau nuvežta į O'Hare oro uostą Čikagoje ir buvo įsodinta į lėktuvą“, – feisbuke rašė K. Venckus.

Sūnus K. Venckus teigia, kad mamos sveikatos būklė gera, o grįžusi į Lietuvą ji nusiteikusi tęsti kovą ir įrodyti savo nekaltumą: „Jos sveikata gera, ir jaučiasi ji neblogai. Nusiteikusi tęsti kovą Lietuvoje.“ Pats K. Venckus teigia, kad su mama kalbėjo pirmadienio vakarą, o paskutinę žinutę iš jos gavo antradienio rytą.

Primename, kad, Seimui 2013 metais panaikinus N. Venckienės teisinę neliečiamybę, buvusi teisėja išvyko iš šalies. 2018 metų vasarį ji buvo suimta ir kalinama Čikagos kalėjime. Pati N. Venckienė tvirtina, kad kaltinimai jai yra politiškai motyvuoti.

Lietuva laukia N.Venckienės

Gyventojai spėlioja, kada į Lietuvą bus atgabenta buvusi teisėja ir Seimo narė Neringa Venckienė. Tačiau Lietuvos institucijos atsitvėrusios tylos siena, apie tai, kur bus atvežta N.Venckienė, nežino net jos tėvai. Jie viliasi pasimatyti su dukra ir nemato reikalo ekstradicijos taip slėpti nuo visuomenės. Tam pritaria ir šalies teisininkai.

Be komentarų

Apie tai, kad mama iškeliauja iš JAV, pirmiausia pranešė N.Venckienės sūnus Karolis Venckus. Jis savo socialinio tinklo anketoje pasidalino mamos laišku, kuriame rašoma: „Karoliuk, jie mane paima šiandien, dabar. Pasakė, kad pasiimčiau viską, ką turiu. Labai labai tave myliu.“

Nors neseniai publikuotame interviu su N.Venckiene, ji kalbėjo, kad grįžusi į Lietuvą tikisi visuomenės palaikymo ir žurnalistų dėmesio, kol kas N.Venckienė nuo visuomenės bus saugoma po devyniais užraktais.

Generalinis prokuroras Evaldas Pašilis žiniasklaidai negalėjo pasakyti, kada N.Venckienė bus parvežta - šią ar kitą savaitę, ar dar kažkada. Pasak prokuroro, konfidencialumas yra dalis taktikos. Daugiau pakomentuoti generalinė prokuratūra negalėjo. „Visa aktuali ir žinotina visuomenei informacija bus pateikta nedelsiant, kai tik turėsime faktus, o ne gandus ir prielaidas“, - rašoma generalinės prokuratūros atsakyme „Vakaro žinioms“.

Ekstradiciją vykdo Lietuvos kriminalinės policijos biuro pareigūnai. Policijos departamento Komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis pranešė, kad visuomenė bus informuota tuomet, kai N.Venckienė bus pargabenta į Lietuvą. Su įtampa naujienų laukia ne tik Lietuva, bet ir užsienis. JAV žiniasklaida informuoja apie tai, kad teisėja išgabenta į tėvynę.

Tėvai nori susitikti


Apie tai, kada dukra grįš, kur bus pristatyta ir kada galės pasimatyti su giminaičiais, svarsto ir N.Venckienės mama Laimutė Kedienė. Kalbėdama su „Vakaro žiniomis“ ji neslėpė, kad informacijos turi labai mažai. Artimieji žinojo tik tiek, kad N.Venckienė Lietuvą turi pasiekti iki lapkričio 28 d. „Tikiuosi pasimatyti, tik nežinau, kada. Nežinau, nei kur ji bus parvežta, nei ar bus leista susitikti. Ir patys spėliojame, galbūt lėktuvas leisis Varšuvoje. Keista, kodėl viskas taip slepiama, nors, manau, kad turėtume teisę žinoti“, - sako L.Kedienė.

Moteris atvirauja, kad visus šiuos metus nuo tos dienos, kai prasidėjo Garliavos istorija, jos šeima nė dienos nesijautė saugūs. Tačiau valstybės apsaugos pasiūlymo nesulaukė. Neseniai Kedžiai pardavė namą, kuriame iki šiol gyveno, kad galėtų padėti anūkui K.Venckui JAV, kol mama buvo įkalinta. Kalbėdama su „Vakaro žiniomis“ L.Kedienė graudinosi ir neslėpė, jog tiek patyrus šiandien jau sunku prognozuoti, kas dar laukia. Didžiules viltis teisėjos tėvai puoselėjo rašydami laišką prezidentui Gitanui Nausėdai, prašydami susitikti. Deja, atsakymas nebuvo daug žadantis. „Nesakau, kad prezidentas turi kištis į teismų darbą, bet tikėjausi bent susitikimo, kad būsime išklausyti“, - sako L.Kedienė.

Svarbiausia - kokie liko kaltinimai


Buvęs generalinis prokuroras, advokatas Artūras Paulauskas, kalbėdamas su „Vakaro žiniomis“ taip pat stebėjosi N.Venckienės pargabenimo slaptumu. „Kažkokių paslapčių daryti, manau, nereikia. Visa Lietuva ilgą laiką prikausčiusi dėmesį stebėjo vykstančius procesus. Ekstradicija yra įprastas būdas, kai reikia įtariamą asmenį parsigabenti iš kitos valstybės. Matau, kad N.Venckienė naudojosi savo teisėmis, gynė savo teisę nebūti išduotai, bet jos prašymai nebuvo patenkinti. Galų gale procesas prasidėjo. Tai tėra tik transportinis klausimas: kaip ir su kuo atveža, kas lydi. Manau, tai mažiausiai turėtų sulaukti dėmesio. Juk svarbiausia yra tai, kokie įtarimai gali būti jai pareikšti.

Pirmiausia, lyginant, kas buvo sakoma pradžioje ir kas galiausiai yra įrašyta ekstradicijos dokumente iš JAV pusės. Pagal susitarimus ir praktiką, asmenį galima teisti už tuos nusikaltimus, kurie ir yra paminėti ekstradicijos dokumente. Jeigu jie įrodomi. Įtarimų ar kaltinimų kiekio plėsti negalima. Kiek suprantu, N.Venckienė nebuvo dar apklausta, nes iš pradžių turėjo Seimo narės neliečiamybę, vėliau išvyko. Prokurorai turėtų prognozuoti, kada byla gali pasiekti teismą. Nėra paslapties ir kur ji bus laikoma. Sulaikytieji iki teismo laikomi Lukiškėse, kai jos uždarytos - perkelti į kitas vietas. Manau, bus paskelbta tada, kai ji bus parvežta. Neturėtų dėl to būti jokių paslapčių“, - sakė A.Paulauskas.

Priminsime, kad Lietuva, kreipdamasi į JAV dėl N.Venckienės išdavimo, nurodė, kad ji įtariama 13 nusikalstamų veikų padarymu. JAV teismo sprendime sutinkama išduoti N.Venckienę dėl 4 nusikaltimų. Taigi tik dėl jų bus galima ją teisti.


Situaciją komentuoja Seimo narys, advokatas  Rimas ANDRIKIS:

Kai išgirdau, kad ekstradicijos procesas yra kone slaptas ir niekas nieko nekomentuoja, net Generalinė prokuratūra pasislėpusi krūmuose, netenku žado. Juk tai ne šiaip kokio veršelio mirtis kaime, o įvykis, sudrebinęs visą Lietuvos visuomenę. Klausimas liko nebaigtas spręsti. Todėl manau, kad tai yra informacija, kurią žmonės turi teisę žinoti. Nieko slapto čia nėra, juk tai ne šnipų perdavimas. Žmonės turi teisę žinoti.

Kokios procedūros vykdomos, gali komentuoti tik tie, kas labai gerai tai žino. O tai yra žmonės juodame pastate kreivais langais. Nenoriu įtarti kažką darant piktybiškai. Tačiau nori nenori turės būti sprendžiamas kardomosios priemonės klausimas. Tai yra plati diskusijų erdvė, nes kardomoji priemonė yra būsimojo teismo proceso garantija.

Tik priminsiu, kad ne vieną kartą sakiau ir kol kas sakysiu, kad pavydžiu tiems, kurie gyvena teisinėje valstybėje. Man, deja, neteko tokioje gyventi. Manau, tai aiškiai pasako mano poziciją. Taip, galbūt keliaujame tos teisinės valstybės link - žingsnį priekin du atgal. Bet laikykime, kad kiekvienas save gerbiantis pilietis tiki tuo šviesuliu, iki kurio niekada per savo gyvenimą neprieis. O tas, kuris tą šviesulį surado, ko gero, jau miręs.

Informacija

2015 m. rudenį Lietuvos Respublikos prokuratūra kreipėsi į JAV su prašymu perduoti Lietuvai N.Venckienę ir pateikė reikalaujamų dokumentų paketą.

2015 m. gruodį JAV Teisingumo departamentas informuoja, kad Lietuvos prašymas dėl N.Venckienės ekstradicijos priimtas ir pripažintas vykdytinu.

2018 m. vasarį Čikagos teisme pradedamas teisminis prašymo išduoti N.Venckienę Lietuvai nagrinėjimas. N.Venckienei skiriama kardomoji priemonė - suėmimas.

2018 m. balandžio 23 d. JAV valstybės sekretorius pasirašo sutikimą dėl N.Venckienės ekstradicijos.

2018 m. gegužės 1 d. N.Venckienės advokatai paprašo sustabdyti ekstradicijos vykdy- mą iki Čikagos teisme bus iš esmės išnagrinėtas pateiktas skundas dėl N.Venckienės ekstradicijos.

2018 m. liepos 12 d. Čikagos teismas atmetė Lietuvos pilietės N.Venckienės  skundą dėl jos perdavimo Lietuvos Respublikai ir paskelbė, kad ekstradicija nebus stabdoma.

Naujausios žinios

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (97)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • ATLEIS: oro linijos „Emirates“ koronaviruso pandemijos metu jau atleido apie dešimtadalį savo darbo jėgos, tačiau šeštadienį paskelbta, kad atleidimų mastas gali išaugti iki 15 proc., arba 9 tūkst. darbo vietų.
  • KELIUOSE: praėjusią parą, ketvirtadienį, pirminiais duomenimis, 16-oje eismo įvykių sužeista 17 žmonių, tarp jų – du nepilnamečiai.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ką galvojate apie Vitalijos Katunskytės dainą „Robinzonas“?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar vis dar mintyse eurus verčiate į litus?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+12 +14 C

+14 +16 C

 

+10 +12 C

 +19 +22 C

+18 +20 C

 

+16 +18 C

4 m/s

4-5 m/s

 

2-3 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1276 PLN - 4.4743
RUB - 80.2104 CHF - 1.0625
GBP - 0.8957 NOK - 10.7163

Nuorodos