respublika.lt

Lenkams karvės, lietuviams - jų uodegosnuotraukos (3)

2019 spalio mėn. 04 d. 11:25:48
Edita SIAVRIS

Pienininkystės ūkius turintys lietuviai nuoširdžiai pavydi kaimynams lenkams. Pasak pieno gamintojų atstovų, Lenkijos valdžia pieno gamintojus gerai remia, o mūsų valdžia ūkininkams atkiša špygą.

×
nuotr. 5 nuotr.
Lenkams karvės, lietuviams - jų uodegos. Redakcijos archyvo nuotr.

 

Pernai Lenkijoje naujų galvijų padaugėjo daugiau nei 95 tūkst., dalis jų - mūsų ūkininkų išparduotų karvių sąskaita. Ūkininkas Martynas Butkevičius iš Prienų rajono lenkams neseniai pardavė 100 elitinių veislinių karvių bandą. Vyras tikino, jog prieš 10 metų investavo į techniką, kuri susidėvėjo, reikia investuoti vėl, o apskaičiavus investicijų atsiperkamumą paaiškėja, kad niekas neatsipirks. Toks verslas, ūkininko teigimu, pražūtingas.

„Šiame versle kiti šaipytis pradeda, klausia, ką tu čia uždirbi mėšle kapanodamasis. Atsakau, kad paprastai nieko. Pieno supirkimo kainų mažėjimas mane paskatino greičiau priimti sprendimą ir parduoti bandą. Nematau jokios perspektyvos pieno sektoriuje. Dėl ko? Ir dėl to, kad ūkininkai išsisklaidę, nevieningi, kooperacija neįmanoma. Mūsų ūkininkai vieni kitus mato priešais. Bendrovės dedasi kaip aukštesnės kategorijos. Matau, kad ši karta nesueis į krūvą.“

Ūkininkas tikino gyvulininkystės srityje dirbantis 40 metų, bet tokios sudėtingos situacijos dar neregėjęs. „Kai buvo panaikintos kvotos, sakiau, Lietuvai galas. Žemės, paslaugų kainos auga, mes apkrauti tikrintojais. Jei dabartinę pieno supirkimo kainą paverstume litais, ji būtų padori. Betgi užaugo viskas kelis kartus - priedai, pašarai, degalų kaina, energetika. O pieno kaina liko tokia pati. Mūsų regione, kiek teko kalbėtis, žiemą kone visi ruošiasi karves parduoti. Kol yra pašarų, laukia“, - tikino ūkininkas.

M.Butkevičius džiaugėsi, kad karvių bandą pavyko parduoti gera kaina, mat kiti ūkininkai negauna nė pusės to. Kiek tiksliai gavo, vyras neatskleidė, sakė, nenori pykdyti kolegų. Tačiau parduotos karvės - dar ne viskas, jam teko atleisti 4 darbuotojus, be to, nutrūko ryšiai su ūkį pašarais, konsultacijomis aptarnavusiomis įmonėmis. Vadinasi, darbo mažėja ir kitiems žmonėms. O tai reiškia didesnę naštą pačiai valstybei, kai darbuotojo statusas - bedarbis.

„Kupiškyje kaip tik lankiausi, ašarą norėjosi išspausti, pamačius, prie ko žmonės privesti, nebėra pinigų niekam susitvarkyti, ūkininkai pardavė gyvulius ir dar skolose liko. Sužlugdyti iki galo, morališkai, materialiai, nes gyvi buvo tik valdžios pažadais“, - sakė jis. M.Butkevičiaus tikinimu, valdžia turi pagaliau nusistatyti prioritetą, ką remti - „stambius dvarus“ ar šeimos ūkius.

Interviu su žemės ūkio ministru Andriumi PALIONIU:

- Pieno gamintojai sako, kad tokios rimtos situacijos dar nebuvo. Kiek jums žinoma situacija?

- Gyvulių skaičius nuolat mažėja. Problema yra bendra, valstybė deklaruoja, kad gyvulininkystė yra prioritetinė šaka, tačiau pasižiūrėjus į priemones, kurios taikomos, taip neatrodo. Aiškinamės tą pačią situaciją Lenkijoje, kodėl jų ūkininkams apsimoka pirkti gyvulius ir pas save vežtis. Pagal susietąją paramą, Lenkijoje situacija yra blogesnė nei pas mus. Už gyvulį išmoka tris kartus mažesnė. Pas mus yra 114 eurų, o Lenkijoje - daugiau nei 40 eurų.

- Pieno gamintojai dėl išmokų sako, kad pas lenkus geriau.

- Kaip tik spalio 16 dieną prasidės mokėjimai, kiekvienam laikančiam bus išmokamas avansas, 80 eurų už vieną gyvulį, o vėliau  likutinė dalis - 34 eurai. Pernai už gyvulį buvo 107 eurai, šįmet, kaip minėjau, 114 eurų. Suma auga, nes kasmet mažėja gyvulių, o paramos suma praktiškai ta pati.

- Lenkijoje smarkiai išaugo karvių bandos. Jiems apsimoka.


- Visoje Europos Sąjungoje pas lenkus daugiausia ir auga. Aš pats esu finansininkas, ir iš tiesų keista situacija. Mūsų prekybos centruose lenkiškas 3,2 proc. riebumo pienas kainuoja 69 euro centus, o mūsų lietuviškas 2,5 proc. - 89 centus. Nors PVM vienodas - 21 proc. Lenkijoje pieno supirkimo kainos vidurkis yra 30,8 cento, o mūsų - 26,2 cento. Nors Jonas Vilionis yra sakęs, kad matė ir po 38 centus. Įtariame, kad gali būti Lenkijos valstybės parama kažkuriame segmente, tikriausiai perdirbime. Kol kas tikslios informacijos neturime. Lenkijos žemės ūkio ministras sakė, kad lenkų ūkininkai per seniūnijas metams gauna 6000 zlotų (1373 eurus) atostogoms. Kad ūkyje galėtų pasisamdyti darbuotojus, o pats ūkininkas - išeiti atostogų.

Norime išsiaiškinti pačią mokestinę sistemą.

- Yra ūkininkų, kurie gyvulius žada parduoti žiemą, ką jiems norite pasakyti?

- Tikrai galiu nuraminti, ypač pieninius ūkius. Buvome susitikę su atsakingais žmonėmis dėl naujos finansinės perspektyvos, turėtume stengtis palaikyti šeimos, vidutinius ūkius. Šie ūkiai nesimodernizavo ir nesikreipė paramos. Kodėl taip nedarė? Pirma - kad pateiktų paraišką, jie turi kreiptis į konsultantus, kurie parašytų paraišką, toliau - jeigu po įvertinimo gausi paramą, tai dar kofinansavimo klausimas. Šeimos, vidutiniai ūkiai, būkime biedni, bet teisingi, nėra sukaupę kapitalo, jiems tektų eiti į bankus. O pieno supirkimo kainos, palyginti su ūkininkų kaštais, mažesnės, taigi jie finansavimo negautų. Dabar ministerija imsis lyderės vaidmens ir pasiūlys ūkininkui standartinę formą, kurioje ūkininkas nurodys, kokias technologijas turi, ko jam reikia, kokia jam priemonė tinka, koks finansavimo intensyvumas ir ar galima pasinaudoti finansų inžinerija. Norisi, kad ministerija sukauptų didesnį finansų inžinerijos iždą, ir galėtume nuolat finansuoti ūkininkus.

- Ūkininkui už žaliavinio pieno litrą - 25 centai, parduotuvėje mineralinio buteliukas - 45 centai. Tai normalu?

- Pieno supirkimo sistemoje yra trys dalykai. Perdirbėjai patys susirenka pieną, paprastai jie ima iš stambių pieno gamintojų. Maždaug 65 proc. pieno taip surenkama. Vidutinė bazinė pieno kaina pagal pirmą šių metų pusmetį yra 266 eurai už toną. Po perskaičiavimo (riebalai, baltymai) išeidavo 33,2 cento už litrą. Maždaug 25 proc. pieno superka tarpininkai, jie po perskaičiavimo gauna iš pieno perdirbėjų apie 31,9 cento, nuo to maždaug 8 centai lieka tarpininkui. Vadinasi, jau ūkininkas gauna mažiau. Yra smulkūs pieno gamintojai, kurie pristato apie 10 proc. pieno, po perskaičiavimo kaina yra apie 29 centus, iš jų 6,5 cento pasiima paslaugos teikėjai.

Situaciją komentuoja Pieno gamintojų asociacijos tarybos pirmininkas Jonas VILIONIS:

Lenkijos ūkininkai yra remiami, išmokos visai kitos. Jeigu lenkas parsiveža karvę iš Lietuvos, valstybė jam dengia karvės įsigijimą 30 proc. Čia subsidijuoja pati valstybė. Buvo sausra, tai Lenkijos vyriausybė pieno gamintojams skyrė 400 mln. eurų, o mums visiems, kartu ir grūdininkams, valdžia davė mažai - už karvę gavome po 7 eurus. Neapsimoka. Keleri metai vykdoma prūdo politika - ūkininką įmerkia, ištraukia, kažkiek jam numeta ir vėl tas pats.

Lenkai metinę pieno gamybą padidino 1,5 mln. tonų, o mes Lietuvoje per metus pagaminame 1 mln. 350 tūkst. tonų. Pieno gamintojų Lietuvoje kadaise buvo 157 tūkst., o liko 19 tūkst. Tiek sumažėjo per laiką po Nepriklausomybės atgavimo. Kadais gaminome 3,5 mln. tonų pieno! Linų nebeliko, kiaulių liko tik 300 tūkst. Ir su karvėmis nežinia kas bus...

Tai mes įstojome į Europos Sąjungą ar į aborigenų sąjungą? Dėl tiesioginių išmokų: tai vienas pereinamasis laikotarpis, tai kitas pereinamasis. Gi pernai važiavome protestuoti autobusais, D.Grybauskaitę buvome nusivežę. Tai klausia ji manęs, ką man pasirinkti, sanglaudos fondus, Ignalinos atominę ar žemės ūkį? Tai paėmė ir milijardą 300 mln. eurų mums nupjovė. Atidavė Ignalinai.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (3)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • KELIUOSE: praėjusią parą, ketvirtadienį, Lietuvos kelių policijos tarnybos pirminiais duomenimis, 12-oje eismo įvykių buvo sužeista 13 žmonių, daugiausia – vairuotojų.
  • KREIPĖSI: dėl paramos išsimokėtinai įsirengti mažos galios saulės jėgaines kreipėsi 941 gyventojas, prašymų pateikta už beveik 3 mln. eurų.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)

Dienos klausimas

Ar Valstybės dieną kartu su visais giedate himną?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar jau lankėtės Lietuvos pajūryje?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+13 +14 C

+15 +17 C

 

+16 +17 C

 +22 +24 C

+23 +25 C

 

+24 +26 C

0-2 m/s

0-4 m/s

 

0-5 m/s

Valiutų kursai

USD - 1.1286 PLN - 4.4740
RUB - 79.4434 CHF - 1.0648
GBP - 0.9023 NOK - 10.6873

Nuorodos