Konstitucinis Teismas (KT) nusprendė, kad laikinosios Seimo komisijos tyrimas dėl galimo neteisėto poveikio politikams ir valstybės tarnautojams bei politiniams procesams prieštarauja šalies Konstitucijai. Be to, Seimas neturi prievolės kreiptis į Valstybinę mokesčių inspekciją (VMI) dėl Gabrieliaus ir Austėjos Landsbergių tik už 1 eurą parduoto sklypo. Ką tai reiškia? Negi visas laikinosios komisijos darbas nuėjo per nieką. Ką apie tai galvoja komisijai vadovavusi Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkė Agnė Širinskienė, kurią konservatoriai jau suskubo raginti atsistatydinti.
„Diskutuosime apie tai su koalicijos partneriais. Iš esmės net kreiptis į VMI dėl Landsbergių sandorio už 1 eurą yra negalima, nors Seimas tai nusprendė in corpore. Panašu, kad per 30 metų Landsbergiai tapo neliečiamaisiais. Įjungtas savigynos mechanizmas. Jei koks nors kitas žmogus parduotų sklypą už 1 eurą, iškart imtų domėtis ir Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnyba (FNTT), ir VMI. Tai kiekvienam piliečiui yra akivaizdu“, - „Vakaro žinioms“ dėstė A.Širinskienė.- Atrodo, jog net KT laiko Landsbergius neliečiamaisiais?
- Matote, visokių KT dvasių yra. Kas dabar bus su Seimo komisija, atliekančia parlamentinį tyrimą dėl koncerno „MG Baltic“ veiklos? Mūsų preambulėje įrašyta, kad komisija ištyrė politikų ir verslo subjektų ryšius. Ir tie preambulės sakiniai prieštarauja KT. Taip, kaip formuluojama preambulėje, tie klausimai yra per platūs, todėl yra antikonstituciniai. Labai svarbių klausimų nebus galima suformuluoti.
- O kaip laikinosios komisijos, skirtos tirti 2008-2016 m. politinius procesus, akiratyje atsidūrė ne koks nors procesas, bet sklypas?
- Sklypas - šalutinis „produktas“, kai komisija tyrė pensijų reformos teisėtumą. Kaip buvo nukopijuotas privačių pensijų fondų advokatų parengtas raštas ir nusiųstas į KT. Vienas liudininkų komisijai prasitarė apie sklypą, kuriame statoma Karalienės Mortos mokykla ir darželis. Prasitarė, jog investicija daugiau nei 11 mln. eurų, sklypo vertė - 1,3 mln. eurų, bet jo pirkimo sandoris sudarytas už 1 eurą. Negi Vilniuje būna tokių pigių sklypų?
- O kas būtų, jei tokį sklypą būtų pardavę ne Landsbergiai, o „valstietis”?
- Būtų ir apkaltintas, ir pradėtas tyrimas, ir daug klyksmo kiltų žiniasklaidoje. Bet kuo G.Landsbergis skiriasi nuo kitų Seimo narių? Tegul pateikia dokumentus ir visi įtarinėjimai išsisklaidytų.
Kreipėmės į A.Landsbergienę, į jos įmonę, kad paaiškintų, kodėl tokia maža sklypo vertė. Gal įmonė turėjo milžinišką skolą? Bet jie kategoriškai atsisakė su komisija bendradarbiauti. Manau, jei nėra dokumentų, tai ir paaiškinimo nėra. Jei turi tvarkingus dokumentus, kiekvienas stengtųsi kuo greičiau išsklaidyti abejones. O dabar tikroji tiesa kažkur voliojasi, todėl komisija turėjo visa tai įtraukti į savo išvadas.
- Birželio 12 d. radau feisbuke vienos kolegės įdėtą konservatorių pasitarimo protokolą. Seimo narys, konservatorius Žygimantas Pavilionis susirinkusiems praneša, kad gegužės 6 d. planuoja pokalbį su KT pirmininku Dainiumi Žalimu. Kalbės apie konstitucinių įstatymų sąrašo įstatymo koregavimą. Esą D.Žalimas mano, kad tai gera idėja, kitą savaitę sutinka internetu susijungti ir pasikalbėti. Ar KT pirmininkui tinka taip tiesiogiai derinti klausimus su atskirais politikais?
- Labai abejoju, ar valdantieji taip galėtų elgtis. Seimo Teisės ir teisėtvarkos komitetas taip pat bendrauja su KT ne tiesiogiai, bet per patarėjus, kad nesusidarytų regimybė, kad politikai kišasi į KT darbą. Šitaip bendrauti nėra gerai nei politikui, nei KT teisėjui.
- Kai prasideda tokie pernelyg šilti bendravimai, lauk žinių, kad teisėjas ruošiasi balotiruotis į Seimą?
- D.Žalimas, aišku, galbūt tikėjosi kažko kito? Bet dabar dėl susiklosčiusių aplinkybių jam ir toliau tenka būti KT pirmininku.
- Kaip elgsitės toliau? Negi visą savo triūsą nubrauksite?
- KT ir nevertino laikinosios Seimo komisijos tirtų aplinkybių, komisijoje apklaustų liudininkų parodymų. Tie liudijimai likę, iš dainos žodžių išimti negalima, ta informacija likusi. Tik klausimas - ką su ja dabar daryti. Natūralu, kad visi norėtų sužinoti ir sklypo, parduoto už eurą, pardavimo bei įsigijimo aplinkybes. Sandorio maža vertė - gal siekiant mokesčių išvengti? Jei Landsbergiai neturi ko slėpti, kodėl į šiuos klausimus neatsako?
Landsbergių neliečiamumo imunitetas yra per ilgą laiką suformuotas. Tokia realybė, tačiau žmonės mato tuos dalykus. Tiesa, žala, kuri patirta dėl sandorio už eurą, yra daug mažesnė nei konservatorių naktinės pensijų reformos žala, kai buvo nurėžtos pensijos. Ta žala nesulyginamai didesnė.