Pasirodo, Lietuvoje kyšiai yra įteisinti oficialiai. Nei Pelno mokesčio, nei Gyventojų pajamų mokesčio įstatymuose nėra nuostatos, kad išlaidos, patirtos duodant kyšius pareigūnams, nėra pripažįstamos leidžiamais atskaitymais. Tačiau Finansų ministerija siūlo užlopyti šią absurdišką spragą.
Finansų ministerija akcentuoja, kad šiuo metu leidžiami atskaitymai, nuo kurių nereikia mokėti jokių mokesčių, yra faktiškai visos patirtos įmonės ar individualiai dirbančio asmens sąnaudos, būtinos pajamoms uždirbti ar ekonominei veiklai gauti.
„Taigi galiojančiuose įstatymuose nėra įtvirtintos aiškios nuostatos, kad patirtos sąnaudos ar išlaidos, darant Baudžiamojo kodekso uždraustą veiką, įskaitant kyšių davimą Lietuvos ar užsienio pareigūnams, nėra pripažįstamos leidžiamais atskaitymais mokesčių tikslais“, - dėstoma Finansų ministerijos projekte.
Tiesa, ministerijos atstovai „Vakaro žinioms“ paaiškino, esą nors tokios nuostatos įstatymuose ir nėra, ji vis tiek veikia. Tačiau ją įrašyti yra būtina todėl, kad Lietuva siekia tapti Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos (EBPO) nare. O norint į ją įstoti, būtina prisijungti prie 1997 m. Konvencijos dėl kovos su užsienio šalių papirkinėjimu tarptautiniuose verslo sandoriuose. Be to, EBPO reikalauja, kad visų valstybių, norinčių tapti jos nare, įstatymuose būtų įtvirtinta aiški nuostata, jog sumokėti kyšiai užsienio pareigūnams apskaičiuojant mokesčius nėra pripažįstami leidžiamais atskaitymais.
Parlamentaras, buvęs STT Panevėžio valdybos viršininkas Povilas Urbšys dviprasmiškai vertina Finansų ministerijos projektą. Viena vertus, anot jo, negalima įstatymuose numatyti visų atvejų ir juos išvardyti. Pavyzdžiui, jokiame teisės akte nėra parašyta, kad draudžiama iš balkonų mėtyti šunis ar į troleibusą įlipti su liūtu, bet tai ir taip visiems aišku. Taip turi būti ir kyšių atveju. Tačiau yra ir kita pusė, kuri tokį absurdą lyg ir pateisina.
„Matote, kai kuriose valstybėse kyšiai reikalingi tam, kad būtų galima plėtoti verslą korumpuotose šalyse, yra laikomi teisėtomis išlaidomis. Kiek aš žinau, Skandinavijoje laikoma, kad kai kuriais atvejais kyšiai yra neišvengiamos išlaidos norint įsitvirtinti kokioje nors Afrikos, Rytų Europos ar kitoje valstybėje, kurioje klesti korupcija. O, tarkime, JAV nuostata yra itin griežta, ten jokie korupciniai santykiai nėra toleruotini. Todėl EBPO turbūt ir siekia, kad visos valstybės tokią nuostatą įrašytų į savo teisę, nors, pavyzdžiui, Lietuvoje ir taip kyšiai nėra pripažįstami normaliomis išlaidomis.
Tikriausiai EBPO įsitikinusi, kad Lietuvoje korupcija yra tokia didelė, jog verslas negali normaliai vykdyti savo veiklos“, - aiškino P.Urbšys.
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“