Iš Europos Sąjungos pinigų gyvenančių nevyriausybininkų - įvairių fondų, asociacijų, institutų ir viešųjų įstaigų - prisisteigę tūkstančiai. Visuomenei jie iki šiol nelinkę viešinti, kaip panaudoja skiriamas lėšas. Tačiau valdžia, užuot siuntusi revizijas, siūlo dar geresnes sąlygas - patiems susibūrus spręsti, kaip pasidalyti pinigus.
Vakar posėdyje Vyriausybė pritarė, kad būtų sudaryta Nevyriausybinių organizacijų (NVO) taryba, kuri galės teikti valstybės institucijoms pasiūlymus, kaip paskirstyti nevyriausybininkams finansavimą.
Taryba bus sudaroma iš nevyriausybinių organizacijų, valstybės ir savivaldos atstovų. NVO į šį darinį turėtų deleguoti 10 asmenų.
Tokios tarybos idėją dar 2009 metais pradėjo stumti Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras, taip pat išsilaikantis iš ES finansuojamų projektų. Tam buvo užsakyta net speciali galimybių studija.
Oficialiai teigiama, kad tarybos sukūrimas stiprins pilietinę visuomenę, tačiau dalis politikų įsitikinę, jog tokia taryba gresia visuomenininkų susitapatinimu su valdžia.
„Pati idėja, kad būtų tokia taryba, gera, bet jei į ją paklius tik politinei valdžiai lojalios organizacijos ir už savo lojalumą bus apdovanotos parama, - nėra teisinga. Tai iškreiptų pačią visuomeninių organizacijų esmę, - sako Seimo narys Povilas Urbšys. - Juk NVO prigimtis yra nurodyti politinei valdžiai tas sritis, kuriomis privalu rūpintis.
Tai reiškia, kad jie turi pinigus skirstančiai valdžiai oponuoti. Tačiau kai kuriais atvejais dėl savo apsirūpinimo jos ima aptarnauti politines jėgas. Dalies organizacijų pagrindinis tikslas yra gauti lėšų ir tas lėšas įsisavinti, tokiu būdu užsitikrinant darbo vietas. Deja, pas mus paveldėtas tarybinis mentalitetas, kad dalis NVO tapo politinių galių sudėtine dalimi. Jos parsiduoda dėl gardesnio kąsnio iš valdžios pyrago.“
Tokio darinio kūrimui nepritaria net ir pačios NVO. Lietuvos žmogaus teisių asociacijos pirmininkas Vytautas Budnikas sako, kad Vyriausybė kuria kišeninę tarybą.
„Klausimas, kas dabar Lietuvoje atstovaus nevyriausybinėms organizacijoms, kurių suskaičiuojama apie 20 tūkst., o realiai veikiančių yra keli šimtai. Tarybos formavimas patikėtas NVO informacijos ir paramos centrui. Mes keliame klausimą, kodėl būtent tai organizacijai patikėta? Mums sako, kad 2009 metais neva buvo jų susirinkimas, jie įsteigė koaliciją, ji ir delegavo tam centrui parinkti kandidatus. Tai ir parinko: save, vieną prieš metus įkurtą organizaciją, dar keletą. Žodžiu, pasidarė tokia kišeninė taryba, kuri galės veikti kaip švogerių krašte pagal principą: „pažįstu - duodu“, - sako V.Budnikas.
Jam neramu dar ir dėl to, kad per tokią tarybą pilietinės visuomenės vardu įstatymų leidėjams bus pradėti brukti įvairūs žalingi siūlymai: „Jiems bus lengva sakyti, kad štai NVO taryba - t.y. pilietinė visuomenė - pritaria, nors toje taryboje galbūt susėdę savo žmonės bandys kalbėti Tautos vardu.“
Parengta pagal dienraštį „Vakaro žinios“