respublika.lt

Konservatorių prezidiumas apsisprendė: Vyriausybė tęsia darbą

+ I.Šimonytės atsiprašymas

Publikuota: 2023 birželio 09 18:43:00, Augustė Lyberytė, Elta
×
nuotr. 2 nuotr.
Ingrida Šimonytė. Redakcijos nuotr.

Penktadienio popietę į nuotolinį posėdį susirinkę Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) partijos prezidiumo nariai apsisprendė – dabartinė konservatorės Ingridos Šimonytės vadovaujama Vyriausybė turi tęsti pradėtus darbus.

 

Tokį sprendimą TS-LKD vadovybė priėmė po antradienį Seime žlugusio balsavimo dėl pirmalaikių Seimo rinkimų.

Porą valandų posėdžiavę konservatoriai išreiškė paramą I. Šimonytės ministrų kabinetui ir prezidiumo nutarime akcentavo, kad premjerė ir Vyriausybė neturėtų asmeniškai prisiimti atsakomybės už ydingą kai kurių savivaldybių kanceliarinių išlaidų reglamentavimą.

„TS-LKD Prezidiumas nepritaria, kad Ministrė Pirmininkė ir Vyriausybė atsistatydintų ir asmeniškai bei tuo pačiu instituciškai prisiimtų atsakomybę dėl vyravusios ydingos savivaldybių tarybų narių veiklai skiriamų lėšų naudojimo ir apskaitymo tvarkos“, – rašoma prezidiumo nutarime.

Be to, nepaisant pastaruoju metu TS-LKD gretose tvyrojusių įtampų, prezidiumas išreiškė pasitikėjimą ir pirmininku Gabrieliumi Landsbergiu.

TS-LKD vadovybė akcentavo, kad Vyriausybei neatsistatydinant, privalu teikti kandidatą į švietimo, mokslo ir sporto ministrus. Atsistatydinus buvusiai ministrei Jurgitai Šiugždininei, įsivėlusiai į vadinamąjį „čekiukų“ skandalą, ministerijai laikinai vadovauja teisingumo ministrė Ewelina Dobrowolska.

Prezidiumo nutarime teigiama, kad partija pritaria, jog iki kadencijos pabaigos valdančioji dauguma turėtų dirbti laikantis koaliciją suformavusių partijų sutarties.

Taip pat išreiškiamas palaikymas koalicinės tarybos formavimui.

„Siekiant gerinti komunikaciją tarp koalicijos partnerių (prezidiumas – ELTA) pritaria siūlymui formalizuoti koalicinę tarybą, kurią sudarytų: Ministrė Pirmininkė, koaliciją sudarančių partijų pirmininkai, frakcijų seniūnai ir po vieną papildomą frakcijų atstovą“, – rašoma nutarime.

Visgi, pažymima, kad iki kadencijos pabaigos koalicija turėtų skirti didžiausią dėmesį prioritetiniams klausimams – 2024 m. valstybės biudžetui, karinio mobilumo ir infrastruktūros projektų įgyvendinimui, mokesčių pertvarkai, savivaldybių tarybų narių kanceliarinių lėšų reglamento skaidrinimui, vertybinei užsienio politikai bei desinchronizacijai iš BRELL energetikos sistemos žiedo.

ELTA primena, kad premjerė I. Šimonytė ne kartą buvo patikinusi, kad parlamentui pritrūkus politinės valios sušaukti naujus rinkimus, ji pasitrauks iš pareigų – tai reišktų, kad kartu su Vyriausybės vadove atsistatydintų ir visas ministrų kabinetas.

Tačiau Seimui nepalaikius TS-LKD siūlymo, premjerė sušvelnino savo pozicijas. Politikė pripažino, kad pareikšdama apie galimą atsistatydinimą „leido sau šiek tiek per daug“, todėl sprendimą dėl tolimesnio jos darbo Vyriausybėje perdavė į TS-LKD prezidiumo rankas.

Jai antrino ir TS-LKD pirmininkas G. Landsbergis, nurodęs, kad galimybes ministrų kabinetui tęsti darbą pirmiausiai vertins koalicijos partneriai, o vėliau reikės sulaukti ir TS-LKD prezidiumo pozicijos.

Mažieji valdančiosios koalicijos partneriai primygtinai ragino TS-LKD prezidiumą priimti būtinus sprendimus kaip įmanoma greičiau.

Tuo metu prezidentas G. Nausėda įvertino pasikeitusią I. Šimonytės laikyseną ironiška pastaba, leisdamas suprasti, kad atsitraukti nuo anksčiau išsakytų pozicijų lengva nebus.

„Jūs manote, kad įmanoma dantų pastą sustumti atgal į tūbelę? Pabandykite, tikrai vargu bau ar pavyks“, – žurnalistams sakė prezidentas.

Apie pirmalaikius Seimo rinkimus ir visos politinės sistemos pertvarką konservatorių pirmininkas G. Landsbergis prakalbo kilus skandalui dėl galimo savivaldos politikų piktnaudžiavimo kanceliarinėmis lėšomis. TS-LKD siūlė Seimui surengti naujus rinkimus rugsėjo 10 d.

Premjerė Ingrida Šimonytė, reaguodama į konservatorių prezidiumo išreikštą paramą jos vadovaujamai Vyriausybei, atsiprašo dėl savo žmogiškos reakcijos į kilusią įtampą vadinamojo „čekiukų“ skandalo kontekste. Ministrė pirmininkė pripažįsta netiksliai iškomunikavusi intenciją atsistatydinti be konsultacijos su partijos institutais ir teigia, kad Vyriausybė tęs darbą ta pačia sudėtimi.

Atsiprašo dėl pareiškimų apie atsistatydinimą

„Atsiprašau, kad dėl žmogiškos reakcijos į kilusią įtampą netiksliai komunikavau intenciją teikti savo atsistatydinimą be konsultacijos su partijos institutais. Suvokdama savo atsakomybę prieš politinę bendruomenę, turėjau remtis Prezidiumo nutarimo formuluotėmis“, – Vyriausybės išplatintame pranešime teigia I. Šimonytė.

„Įvertinus įvykusią diskusiją Prezidiume ir atsižvelgiant į tai, kad koalicija funkcionuoja ir iš esmės nemato kliūčių toliau vykdyti koalicinę sutartį, Vyriausybė tęs darbą ta pačia sudėtimi, kaip įmanoma artimu metu papildžius ją švietimo, mokslo ir sporto ministru, ir toliau vykdys savo programą“, – teigė konservatorė.

Nors skandalas dėl kanceliarinių išmokų, pažymėjo premjerė, nebuvo susijęs su tiesioginiu Vyriausybės darbu, viešojoje erdvėje formuotas lūkestis atstatydinti abejones dėl išlaidų kėlusius ministrus neatitiko jos asmeninio problemos vertinimo bei kėlė papildomus iššūkius sklandžiai veiklai.

„Tai, kad keli Vyriausybės nariai, praeityje buvę Kauno miesto savivaldybės tarybos, kurios reglamentas nenumatė išlaidų kompensavimo procedūrų kontrolės, nariais, buvo bandomi paversti šios situacijos „veidu“ keliant jiems reikalavimus post factum už pakankamai tolimą praeitį, neatitiko mano supratimo apie problemą ir jos sprendimo būdus“, – akcentavo politikė.

„(...) kilusios diskusijos kėlė riziką Vyriausybės sklandžiam darbui ir gebėjimui toliau vykdyti savo programą, todėl buvau pasirengusi už tai prisiimti asmeninę politinę atsakomybę ir prašiau Prezidiumo svarstyti galimą Vyriausybės atsistatydinimą, jeigu Seimas pirmalaikiams rinkimams nepritartų“, – akcentavo ji.

Visgi, patikinusi, kad jos lyderiaujama Vyriausybė tęs darbus konservatorė pakartojo, kad pasitiki visais Ministrų kabineto nariais.

„Pasitikiu visais savo kolegomis Vyriausybėje“, – pabrėžė ji.

Įvertino apsisprendimą nešaukti pirmalaikių rinkimų

I. Šimonytė taip pat dar kartą įvertino Seimo sprendimą nerengti pirmalaikių rinkimų. Pasak jos, politikams vis tiek išlieka pareiga atsakyti už savo padarytus nusižengimus.

„Seimo sprendimą dėl pirmalaikių rinkimų neorganizavimo ir pasirengimą artimiausiu metu sureglamentuoti išmokas tarybų nariams laikau tam tikru brūkšniu, už kurio išlieka pareiga politikams atsakyti už konkrečius savo padarytus nusižengimus“, – sakė ministrė pirmininkė.

Premjerė atkreipė dėmesį, kad pataisas dėl savivaldos lėšų reglamentavimo Seimas turėtų priimti artimiausiu metu.

„(...) darbas vyksta ir vieningą reglamentavimą numatančios įstatymo pataisos turėtų būti priimtos netrukus“, – akcentavo ji.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
3
F

Dienos klausimas

Ar vairuojant visada laikotės kelių eismo taisyklių?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Š.m. antrame ketvirtyje vidutinės darbo pajamos šalyje siekė 1230 eurų „į rankas“. Jūsų pajamos:

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+14 +18 C

+12 +16 C

 

+8 +16 C

+14 +18 C

+12 +16 C

 

+15 +18 C

0-8 m/s

0-7 m/s

 

0-6 m/s