respublika.lt

Konservatoriški pirkimai visas tekstas (28)

2020 birželio 02 11:47:53
Justina GAFUROVA

Karantino metu organizuoti viešieji pirkimai gali tapti rimtu galvos skausmu STT ir FNTT tarnyboms. Neseniai dėmesio sulaukė Šakių rajono savivaldybė, kurioje konkursą gyventojų izoliacijos paslaugoms teikti laimėjo įmonė, kurios savininkė - savivaldybės tarybos narė ir savivaldybės administracijos direktoriaus žmona Rasita Grincevičienė. Pasirodo, tarybos narės įmonė nuolat laimi savivaldybės pirkimus. Kurie, beje, skelbiami žodžiu.

×
nuotr. 6 nuotr.
Šakių meras Edgaras Pilypaitis. Irmanto Sidarevičiaus nuotr.Konservatorių partijos į tarybą iškeltos R.Grincevičienės įmonė „Jundula“ veiklą vykdo nuo 2001 m. Įmonei priklauso kanceliarinių prekių parduotuvė ir svečių namai Šakiuose. Ne vienerius metus įmonė viešųjų pirkimų būdu savivaldybei tiekė kanceliarines prekes, suvenyrus ir dovanas, kitus biuro reikmenis. O šiemet „Jundulos“ svečių namai ėmė teikti apgyvendinimo paslaugas iš užsienio grįžtantiems rajono gyventojams, kuriems privaloma izoliacija. Tokias paslaugas iš savo biudžeto apmoka savivaldybė.

Tai, kad konkursą šioms paslaugoms teikti laimėjo būtent R.Grincevičienės įmonė, sukėlė klausimų „valstiečių“ partijos atstovams. Šie situaciją paviešino. Šakių savivaldybės antikorupcijos komisijos pirmininkas, „valstietis“ Tomas Skaizgirys sako, kad nuo pat pirmų konservatorių valdymo Šakiuose dienų buvo aišku, jog rūpinimasis savais - jiems yra prioritetas. „Vakaro žinioms“ jis sakė, kad dėl situacijos kreipėsi į Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybą ir Specialiųjų tyrimų tarnybą. „Kreipėmės į tarnybas, kad jos išaiškintų, ar šie sandoriai yra tinkamai sudaryti ir legalūs. Taip pat kreipiausi į merą, kad jis pateiktų informaciją, kiek procentų pirkimų laimi „Jundula“, kiek - kitos įmonės. Jeigu šeimą laikome bendru ūkiu, tai žmona gautas pajamas dalijasi su visa šeima.

Kai direktorius sako, kad nežino, ar jo žmona dalyvauja konkursuose, man skamba juokingai. Kaip šeimoje gyvenant gali nežinoti? Net jeigu jis nedalyvauja sprendimuose, dalyvauja jam pavaldūs žmonės. Nenorime, kad būtų manoma, jog tai politinis susidorojimas. Nenorime mėtytis viešais kaltinimais, tegul institucijos išaiškina, kaip buvo iš tikrųjų. Jeigu esi sąžiningas ir teisingas, kodėl bijai kažkokio patikrinimo?“ - sako T.Skaizgirys.

Žinoma, sutapimas, kad konkursą Dainiaus Grincevičiaus žmonos įmonė laimėjo vos vyrui pradėjus eiti savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. Po kelių savaičių buvo pasirašyta 16 tūkst. vertės kanceliarinių prekių pirkimo sutartis trejiems metams. Pirktos tokios prekės, kaip rašikliai, darbo knygos, biuro popierius, skylamušiai, popierius užrašams, spalvoti skirtukai, žymekliai, liniuotės, vokai, elementai ir pan.

Pats Šakių savivaldybės administracijos direktorius D.Grincevičius „Vakaro žinioms“ sakė, kad jo sąžinė rami. „Tai yra gryna politika, kad ir kaip šabloniškai tai skamba. Aš tikrai nežinau, kiek ir ko įmonė perka. Nors niekas tuo netiki. Štai šiandien su žmona kalbėjomės, ji pradėjo tikrinti savo dokumentus. Su savivaldybe nuo 2003 m. ji turi gal 10 ar 15 sutarčių. Kai metami įtarimai, kad sutartys atsirado man tapus direktoriumi, tai yra netiesa. Taip, 2018 m. paskelbus konkursą, laimėjo. Mano nelaimei. Viešųjų pirkimų tarnybai vadovauja direktoriaus pavaduotojai. Jie sprendžia“, - sakė D.Grincevičius. Nors ant paminėtos 16 tūkst. Eur vertės sutarties - paties D.Grincevičaus parašas.

Papildomai 2018 m. savivaldybė su įmone „Jundula“ sudarė dar 61 sutartį, kurių vertė siekia 10 tūkst. Eur be PVM įvairiai biuro įrangai ir reikmėms įsigyti. Kaip „Vakaro žinias“ informavo Šakių rajono savivaldybės viešųjų pirkimų komisijos pirmininkas Redas Juškaitis, 2019 m. taip pat sudaryta naujų sutarčių. Šių pirkimų vertė 10 008,36 Eur su PVM. Iš viso 2019-aisiais metais - 36 sutartys. Visos jos sudarytos žodžiu. Šiemet, su įmone UAB „Jundula“ buvo sudarytos 5 žodinės sutartys, atlikus mažos vertės neskelbiamos apklausos pirkimus žodžiu, šių pirkimų vertė 2108,23 Eur su PVM.

Apgyvendinimo paslaugas asmenims, kuriems privaloma izoliuotis karantino metu, UAB „Jundula“ taip pat teikė pagal žodinę sutartį. Preliminari sutarties vertė 3400 Eur su PVM. „Asmenims maitinimas nebuvo teikiamas. Iki šios dienos mums pateikta 4 sąskaitos už saviizoliacijai apgyvendintus 7 asmenis, 2231 Eur su PVM sumai“, - paaiškino savivaldybės atstovas.

Pasirodo, žodžiu sudarytų sutarčių viešinti nė nereikia. Kaip „Vakaro žinioms“ paaiškino Viešųjų pirkimų tarnyba, žodžiu sutartis gali būti sudaroma tik tada, kai pirkimo sutarties vertė yra mažesnė kaip 3000 Eur be PVM. Jei sutartis sudaroma žodžiu ir pasiūlymas pateiktas žodžiu, viešinti jos nereikia. Pakanka, kad informacija pateikiama metinėje pirkimų ataskaitoje.

Situacijoje nieko blogo nemato ir savivaldybės meras, taip pat konservatorius Edgaras Pilypaitis. „Žinau, kad viešieji pirkimai nėra didesni nei anksčiau. „Jundula“ ir iki tol dirbo Šakiuose, dalyvavo konkursuose ir teikė prekes ir paslaugas Šakių rajono savivaldybės administracijai. Tai nėra vienkartinis atvejis. Tai yra sena įmonė ir seni santykiai.“

E.Pilypaitis patikino, kad karantinavimui iš savivaldybės lėšų yra numatyta ir daugiau patalpų, ne tik „Jundulos“ svečių namai. Tiesa, ne visos atitinka reikalavimus. „Junduloje“ iš viso buvo apgyvendinti 7 žmonės. Pagal operacijų vadovo nurodymą, vienam žmogui už parą buvo galima skirti 35 Eur, iki PVM. Apklausos metu įmonė pateikė pasiūlymą - 23 Eur su PVM. Tai yra beveik dvigubai mažesnė kaina, nei leidžiama. Jeigu būtume norėję pamaloninti administracijos direktoriaus žmoną, žinodami kainas, galėjome pasakyti, kad ji keltų kainą. Bet niekas nenorėjo pelnytis. Tai tiesiog patogi proga apjuodinti žmones, kurie sąžiningai dirba“, - „Vakaro žinioms“ sakė savivaldybės meras. Tiesa, iš pokalbio su R.Grincevičiene paaiškėjo, kad panašus pasiūlymas visgi buvo. Meras taip pat sakė, kol kas dėmesio nei iš STT, nei ši FNTT nesulaukė. Nors abi tarnybos „Vakaro žinioms“ patvirtino, kad skundai dėl šios situacijos yra gauti ir informacija bus vertinama.

Interviu su Šakių rajono savivaldybės tarybos nare, administracijos direktoriaus žmona, įmonės „Jundula“ savininke Rasita GRINCEVIČIENE

- Ar sutapimas tai, kad 2018 m., kai jūsų vyras, D.Grincevičius, pradėjo eiti savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas, su jūsų įmone pasirašyta trejų metų sutartis, kurios vertė - 16 tūkst. eurų?

- Mūsų įmonė - maža, keturi samdomi žmonės. Šakiuose dirbame 20 metų. Sutartis su Šakių savivaldybe turime nuo 2003 m. 2005 m. buvo neterminuota sutartis, tačiau galbūt kažkam pasikeitus, 2011 m. jau pasirašyta trejų metų tiekimo sutartis. 2015 m. pasirašyta kita sutartis. Anksčiau sutartys buvo net didesnės vertės.

- Jūsų vyras žinojo, kad dalyvaujate konkurse dėl karantinavimo paslaugų svečių namuose?

- Ne, buvome karantinavęsi namie, nes grįžome iš kelionės.

- Kokią kainą pasiūlėte už žmogaus apgyvendinimą parai?

- 23 Eur su PVM. Man dar paskambino specialistas ir pasakė, kad visos įmonės prašo (savivaldybės) pasirūpinti patalpų dezinfekcija. Ir paklausė, ar aš nenoriu pasididinti kainos dėl dezinfekcijos. Atsisakiau, nes mūsų svetainėje skelbiama kaina yra 23 Eur. Negražu.

Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (28)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
  • REKONSTRAVIMAS: Kauno rajono kurortinei teritorijai priklausančiame Kulautuvos miestelyje pradėti Akacijų alėjos ir V. Augustausko gatvės rekonstravimo darbai, kurių vertė – 2,29 mln. eurų.
  • STOVYKLOS: švietimo įstatymo pataisose -  siūlymas 7-16 metų vaikams iš valstybės biudžeto apmokėti kasmetines edukacines 5-7 dienų trukmės stacionarias vasaros stovyklas.
  • PRIPAŽINIMAS: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) laboratorija pelnė tarptautinį pripažinimą - ISO akreditaciją vaistų ir vaistinių medžiagų tyrimams.
  • NUTRAUKĖ: JAV teisingumo departamentas trečiadienį pranešė nutraukęs 33 Irano valstybinių žiniasklaidos portalų bei trijų Irako grupuotės „Kataeb Hezbollah“ portalų techninį palaikymą (jie buvo JAV priklausančiuose domenuose, taip pažeidžiant sankcijas).
  • SLALOMAS: nemažai dalyvių bei stebėtojų sutraukė Kauno rajone automobilių slalomo varžybos, kurias karantinas iš 2020 metų tradicinių velykinio ir kalėdinio turnyrų nustūmė net į šių metų vasarą.
  • MIGRANTAI: Ignalinos rajone pasieniečiai sulaikė dar dvi neteisėtų migrantų grupes, o Švenčionių rajone – vieną (iš viso sulaikyti 58 užsieniečiai, iš kurių, pirminiais duomenimis, 54 gali būti Irako piliečiai, 4 – Šri Lankos).
  • KOPLYČIOS: Vilniaus arkikatedroje atvertos 70 metų buvusios uždarytos koplyčios, kuriose Katedros lankytojai galės melstis, apžiūrėti restauruotą Šv. Vladislovo koplyčios kupolą bei sugrąžintą XVIII a. zakristijos spintą, kuri pastaruosius 30 metų buvo eksponuota Lietuvos Taikomosios dailės muziejuje.
  • SPORTAS: Lenkijos Elbingo mieste vykusiose Pasaulio sportinių šokių federacijos (WDSF) Europos standartinių šokių taurės varžybose naujaisiais Europos taurės šeimininkais tapo pasaulio, Europos ir daugkartiniai Lietuvos standartinių šokių čempionai Evaldas ir Ieva Sodeikos.

  • NELAIMĖ: šeštadienio vėlų vakarą Plungės rajone iš sodybos tvenkinio narai ištraukė 17-mečio kūną.
  • KULTŪRA: penktadienio vakarą Giacomo Puccini operos „Vilisės“ koncertiniu atlikimu (Lietuvoje – pirmą kartą) prasidės 26-asis tarptautinis Pažaislio muzikos festivalis - vieną iš solinių vaidmenų operoje atliks šio festivalio naujasis meno vadovas, daugelyje pasaulio scenų publikos simpatijas pelnęs tenoras Edgaras Montvidas.
Daugiau

Dienos klausimas

Ar Jums patinka dirbti nuotoliniu būdu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Kur slepiatės nuo tropinių karščių, užklupusių Lietuvą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

+16 +28 C

+18 +25 C

 

+16 +22 C

+22 +36 C

+22 +33 C

 

+22 +26 C

0-6 m/s

0-5 m/s

 

0-5 m/s

       

Nuorodos