respublika.lt

Konservatoriai tikrai pavojingi valstybei

(262)
Publikuota: 2024 kovo 19 16:57:53, Olava Strikulienė
×
nuotr. 1 nuotr.
Arvydas Anušauskas ir Laurynas Kasčiūnas. Stasio Žumbio nuotr.

Nuo praėjusio penktadienio vakaro iki pirmadienio ryto visuomenė turėjo pasitenkinti ne oficialiai patvirtintais faktais, bet gandais apie krašto apsaugos ministro Arvydo Anušausko atsistatydinimą. Premjerei esą išreiškus pageidavimą, kad ministras susikeistų vietomis su Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininku, irgi konservatoriumi Laurynu Kasčiūnu. Kas atsitiko iš tikrųjų?

 

Kodėl visi sukeltos neeilinės krizės herojai staiga savaitgaliui dingo, nieko visuomenei ir netgi valdančiosios koalicijos partneriams nepaaiškinę?

Net ir didžiausi valdančiųjų gerbėjai išvadino juos „glušais", visiškai neišmanančiais komunikacijos taisyklių. Tačiau ką parodo, tokią nesusitupėjusi valdančiųjų laikysena? Ar jie irgi trims paroms dingtų, ar net visai išsibėgiotų, jei Lietuvos valstybei kiltų daug didesnis pavojus?

NSGK pirmininko pavaduotojas Dainius Gaižauskas negailėjo kritikos valdančiųjų elgesiui:

„Tikrai visa Lietuva įsitempusi stebėjo trijų parų dramą ir laukė paaiškinimo iš premjerės. Bet pirmadienio rytą Ingrida Šimonytė nepaaiškino normaliai nei priežasčių, nei apie A.Anušausko minėtą korupciją neužsiminė, nei normaliai nesudėliojo, kas toliau bus, nei kas bus krašto apsaugos ministru, ar tikrai bus L.Kasčiūnas. Žodžiu, nieko nepaaiškino ir po trijų parų.

Aš akcentuoju, kad Lietuvoje sukelta mega politinė krizė, kuri turės milžiniškų pasekmių mūsų saugumo sistemai. Tai faktas. O kodėl? O todėl, kad kai gavome neoficialių duomenų, jog A.Anušauskas tėškė ant stalo atsistatydinimo pareiškimą, niekas negalėjome sulaukti paaiškinimo iš valdžios. Visa valdžia, kuri šiuo metu yra atsakinga už Lietuvą, jos saugumą, buvo dingusi. Dingusi „po kryžiumi". Premjerė pasakė, kad viską paaiškins tik pirmadienį. Gabrieliaus Landsbergio paaiškinimo iš viso nėra, dingęs. Su A.Anušausku susisiekti buvo negalima. Su L.Kasčiūnu susisiekti negalima. Aš bandžiau su juo susisiekti per biurą, bet nepavyko. Visa valdžia dingo praktiškai realios krizės laikotarpiu!

Kai pati grasina, visus gąsdina karu, kai Putino rinkimai prasidėję, kai policija dirbo padidinto pavojaus režimu. Ir staiga - tokia krizė, o niekas paaiškinti negali! Ir valdžios viduje neatsirado nė vieno politinio lyderio, kuris atsistotų ir kažką pasakytų. Mes visi įsitempę laukėme, nieko tikslaus nežinojome. Prezidentas irgi nieko negirdėjo, viešai neišstojo. Tik pasakė, kad tai nesusiję su kažkokiomis geopolitinėmis krizėmis ar kažikokiomis padidėjusiomis karinėmis grėsmėmis."

Tad tiesiog spėliojome ir laukėme pirmadienio?

„Taip, - sutiko D.Gaižauskas, - o atėjus rytojui A.Anušauskas ne tai, kad pasakė, bet perskaitė iš lapuko akcentus, kad jo keitimas susijęs galimai su korupcijos apraiškomis krašto apsaugos sistemoje ir galimai dėl korupcinio poveikio viešiesiems pirkimams, kurie skirti gynybai. Plius dar paaiškino, jog panašu, kad dėl tos priežasties Šimonytė sugalvojo jį sukeisti vietomis su NSGK pirmininku L.Kasčiūnu."

Bet juk tai klasika! Visi, kol dirba, tyli. O kai juos sugalvoja atleisti, ima šaukti apie sistemoje vykstančius grobstymus, korupciją, tampa principingi. Nors nebūtinai sako tikrą atleidimo priežastį.

„Bet žiūrėkite, kas tada vyksta, - patikslino D.Gaižauskas. - Praktiškai „automatu" metamas šešėlis ant NSGK pirmininko, nes jeigu I.Šimonytei netinka A.Anušauskas, kalbantis apie galimai korupcijos apraiškas, tai kodėl tada I.Šimonytei tinka L.Kasčiūnas? Ypač prisiminus jo ryšius su „MG Baltic" veikėjais politinės korupcijos byloje. Tai meta šešėlį. Plius tada visiems kyla klausimas, kaip NSGK pirmininkas vedžiojo politikus po dronų gamybos įmonę, plius teikė įstatymo projektą, kuris leistų dronus gaminti su kiniškomis detalėmis. Tai buvo galima suprasti kaip normalų NSGK pirmininko veikimą. Bet dabar, prabilus A.Anušauskui, automatiškai po korupciniu šešėliu gali papulti ir L.Kasčiūnas.

Negana to, A.Anušauskas dar įvardina, kad ministerijoje dėl kažkokių neaiškių korupcinių apraiškų kažkam duris trankė prieš nosį. Taip jis meta šešėlį ant Seimo, ant tų pačių Seimo valdančiųjų, konservatorių partijos lyderės, nes I.Šimonytė yra pasiruošusi keisti dabartinį lyderį. Plius dar metamas šešėlis ant viso NSGK. Kadangi mes nieko nežinome, o staiga išlenda vienas NSGK narys Raimundas Lopata ir pradeda aiškinti apie tankų įsigijimo peripetijas, kai tokia įsigijimo vertė - daugiau nei du milijardai eurų. Tai irgi įdomu. Žinome, kad kažkas su kažkuo susirašinėjo. R.Lopata dar meta šešėlį ant buvusio premjero Sauliaus Skvernelio, kuris turi aiškintis, todėl kreipėsi skubiai į Generalinę prokuratūrą, nes jam kažkokių faktų gynybai reikia."

O visas šitas blaškymasis, kaltinimai, tikrai neprisidės prie valstybės stabilumo?

„Ką visa tai reiškia? Tai reiškia, kad viduje NSGK jau supriešintas, - neabejojo D.Gaižauskas. - Kad jau politinė suirutė, jei kalbame apie šalies nacionalinį saugumą. O kokios pasekmės? Tai, ką jau dabar galime matyti, yra automatiškai užprogramuota.

Pirma, žlugdomi kariuomenės viešieji pirkimai. Antra, valstybės biudžeto didinimas gynybai stos, nes klausimų kils dėl kiekvieno pirkimo, kam tų pinigų reikia ir t.t. Trečia - visuomenės pasitikėjimas tikros krizės akivaizdoje bus nulinis, nes praėjusį savaitgalį dingo Lietuvos vadovai, su niekuo nebuvo galima susisiekti. Prasidėjo suirutė nacionalinio saugumo srityje, nes tikrai tyrimas aiškinsis, vieni į kitus pirštu rodys, konfliktų bus daug ir būsimų rinkimų įkarštyje šito proceso jau nesustabdysi. Tas procesas truks tol, kol valdžioje bus konservatoriai, iki pat Seimo rinkimų. Tai yra akivaizdu. Ir akivaizdu, kad konservatorių valdymas yra reali grėsmė mūsų nacionaliniam saugumui.

Ir dar viena potekstė - įvyko tipo rinkimai Rusijoje ir Putinas ploja atsistojęs. Nes tiesiogiai gavo dovanėlę iš Lietuvą žlugdančios konservatorių partijos lyderių."

A.Anušauskas, kalbėdamas apie jo atsistatydinimo aplinkybes, minėjo jo atžvilgiu nukreiptą kritiką dėl kariuomenės stiprinimo. Jis pažymėjo su šiais priekaištais nesutinkantis.

„Dėl vieno nesutinku, kad kariuomenė tik dangstosi VGT nutarimais ir nesistengia keistis. Suprantu, kad yra ir daro įtaką feisbukinių generolų ir generolių nuolatinis zyzimas apie blogą kariuomenės vadą, kad papildomi pinigai ir karas Ukrainoje viską keitė, o krašto apsaugos ministrui, lyg kokiai iškabai, teliko tik stebėti procesą, bet taip tikrai nebuvo ir nėra", - dėstė A.Anušauskas.

Savo ruožtu jis pabrėžė į krašto apsaugą atėjęs su „papildoma antikorupcine darbotvarke". A.Anušauskas patikino užkirtęs kelią bandymams papirkti krašto apsaugos darbuotojus.

„Taip, man teko užtrenkti duris kompanijoms, kurios mėgino neteisėtų atlygių siūlymu papirkinėti krašto apsaugos darbuotojus. Bet jos rado atviras duris pas kitus politikus, o KAM iškart gavo politikų pasiūlymus ir laiškus „daugiau kalbėtis". Su kai kuriais, ypač grubaus kišimosi į viešuosius pirkimus atvejais, teko supažindinti ir STT, o kai kuriuos konkursus dėl užkeltų kainų tiesiog nutraukti. Visą šią antikorupcinę veiklą premjerė palaikė", - teigė ministras.

Tokias A.Anušausko užuominas prezidentas įvertino kaip labai rimtas. Į minėtus pareiškimus suskubo reaguoti ir parlamento opozicija. Partija „Vardan Lietuvos" kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, prašant pradėti ikiteisminį tyrimą.

STT savo ruožtu pranešė, kad šiuo metu ikiteisminių tyrimų, susijusių su KAM, nėra pradėjusi. Visgi, tarnyba patvirtino iš ministerijos sulaukusi informacijos apie Seimo narį, NSGK narį Raimundą Lopatą. Pastarasis tvirtino, kad nėra aišku, ar STT analizuojami duomenys susiję su juo pačiu, ar su galima korupcija pačioje KAM.

NSGK pirmininkas Laurynas Kasčiūnas teigia, kad A.Anušauskas savo užuominomis apie galimus neskaidrumo atvejus krašto apsaugos viešųjų pirkimų sistemoje - klaidina visuomenę.

„Klaidas galiu įvardinti, kad kažkas užmetė dūmų paketą (...), kuris mus visus ir klaidina. Aš nevertinu desperacijų, aš vertinu tarnybų faktus - tarnybos pasakė aiškiai, kad jokių skundų, jokių kyšininkavimo atvejų jie nėra fiksavę", - pirmadienį žurnalistams teigė L.Kasčiūnas.

NSGK pirmininkas pakartojo, kad jei premjerė nuspręstų jį deleguoti į krašto apsaugos ministrus, tokiam žingsniui jis būtų pasiruošęs. Visgi apie ministrės pirmininkės planuojamas rokiruotes jis nebuvęs informuotas.

„Aš manau, kad naujas ministras tikrai turės neišvengiamai pasikelti popierius sistemoje ir pasižiūrėti, kas ten yra, kur čia yra išgalvota, kur čia yra rimta ir tikra", - akcentavo jis.

Komentuoja politologas Algis KRUPAVIČIUS:


Matyt, šita situacija, kai keičiamas krašto apsaugos ministras, yra vidiniai vienos partijos santykių aiškinimaisi. Ir to aiškinimosi pateisinimui yra kuriamos įvairios priežastys. Savo versijas pateikia tiek ministras, tiek ir premjerė, tiek ir kiti konservatoriai. Bet iš tikrųjų tai yra šou, kuris vyksta neaišku, dėl ko.

Nes iki kadencijos pabaigos lieka maždaug devyni mėnesiai. Jeigu jau tiek laiko ministras A.Anušauskas užėmė šias pareigas ir didelių nusiskundimų jo atžvilgiu nebuvo, tai tie likę devyni mėnesiai nelabai ką pakeistų. Bet sprendimas, matyt, brendo ir tos rokiruotės, apie kurias veikiausiai buvo kalbama, atliktos. Tai stumdymasis alkūnėmis partijos viduje.

O kaip vertinu I.Šimonytę, kuri kadaise ruošėsi atsistatydinti po NATO viršūnių susitikimo Vilniuje? Ar ji adekvačiai elgiasi? Manau, kad ministrė pirmininkė tampa neprognozuojama. O politikui būti neprognozuojamam yra pati didžiausia yda.

Patiko straipsnis? Leisk mums apie tai sužinoti. Nepamiršk pasidalinti Facebook!
L
442
F
Parašykite savo komentarą:
 
Komentuoti
Skaityti komentarus (262)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.

Dienos klausimas

Ką darytumėte, jei Lietuvą pultų agresoriai?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar mokate rusų kalbą?

balsuoti rezultatai

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi

Daugiausiai komentuoti

Orų prognozė

Šiandien Rytoj Poryt

+14 +24 C

+14 +21 C

+14 +21 C

+20 +29 C

+18 +25 C

+20 +25 C

0-9 m/s

0-5 m/s

0-4 m/s