respublika.lt

Koalicijos derybininkai jau trina rankomis: skelbia pergalę dėl susitarimo skelbiamas koalicijos sutarties projektasnuotraukos (21)

2020 lapkričio mėn. 05 d. 22:04:25
Benas Brunalas, Jadvyga Bieliavska, Elta, Eltos inf.

Skelbiamas susitarimo dėl koalicijos formavimo ir prioritetinių darbų dokumentas. Ketvirtadienio vakarą Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD), Lietuvos Respublikos Liberalų sąjūdžio ir Laisvės partijos derybinės grupės susitarė dėl koalicijos formavimo ir prioritetinių darbų dokumento projekto.

×
nuotr. 5 nuotr.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų, Laisvės partijos ir Liberalų sąjūdžio derybinių grupių posėdis dėl koalicijos formavimo ir prioritetinių darbų. Eltos nuotr.

 

Pasak dešiniųjų partijų buriamos koalicijos lyderės Ingridos Šimonytės, parašai po sutartimi galėtų būti padėti jau ateinančios savaitės pirmadienį.

Kaip rašoma centro dešinės koaliciją buriančių partijų sutarties projekte, naujoji valdžia sieks naujos politinės kultūros ir kokybės, kuri, pasak koaliciją formuojančių politikų, nukrito dėl dabartinių valdančiųjų vykdytos politikos.

„Mūsų piliečių balsavimas 2020 m. Seimo rinkimuose parodė naujos politinės kultūros ir kokybės, naujo požiūrio į valstybės piliečius lūkestį. Visuomenė išreiškė pasitikėjimą demokratinėmis, teisės viršenybės principą, žmogaus teises gerbiančiomis politinėmis partijomis, o šalį valdžiusių atžvilgiu sumenkęs pasitikėjimas liudija politinių permainų būtinybę. Esame pasiryžę telktis siekdami atkurti pasitikėjimo ryšius Valstybėje bei tarp jos žmonių ir sudarome šį koalicinio bendradarbiavimo ir Vyriausybės formavimo susitarimą“, – rašoma partijų derybinių grupių suderintame koalicinės sutarties projekte.

Artimiausio laikotarpio darbai

Projekte rašoma, kad artimiausiu laikotarpiu naujoji dauguma sieks suvaldyti koronaviruso krizę, peržiūrėti suplanuotas 2021 m. investicijas.  

„Pirmiausia stengsimės saugoti žmonių sveikatą, išlaikyti situaciją atitinkantį gyvenimo ritmą, daugiau dėmesio skiriant ekspertų ir visų valdžios lygių įtraukimui į sprendimų priėmimą ir skaidriam visuomenės informavimui“,– rašoma projekte.

„Sieksime, kad Lietuvai skiriamos investicijos duotų didžiausią grąžą ir kurtų aukštą pridėtinę vertę Lietuvos ateičiai“, – teigiama projekte.

Tarp darbų, kuriuos reikėtų padaryti artimiausiu laikotarpiu, taip pat absoliuti nesaugios Astravo atominės elektrinės blokada ir sklandžios sinchronizacijos su kontinentine Europa užtikrinimas bei pasirengimas

referendumui dėl Konstitucijos pakeitimo daugybinei pilietybei įteisinti, kuris galėtų įvykti kartu su 2024 m. LR Prezidento rinkimais.

I. Šimonytė: koalicinė sutartis gali būti pasirašyta pirmadienį

Valdančiąją daugumą formuojanti Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD), Liberalų sąjūdis ir Laisvės partija teigia sutarusios dėl koalicijos sutarties turinio. Pasak dešiniųjų partijų buriamos koalicijos lyderės Ingridos Šimonytės, parašai po sutartimi galėtų būti padėti jau ateinančios savaitės pirmadienį. 

„Derybininkai, kurie buvo deleguoti deryboms, atrodo, kad beveik pasiekė sutarimą dėl teksto. Šiandien vykusio susitikimo metu šį bei tą redagavome. Dabar tekstu pasikeitėme (...) Diskusijų būdu per visus punktus praėjome ir turbūt radome tas formuluotes, kurios tenkintų visas derybines puses“, – po ketvirtadienį vykusio derybinių grupių posėdžio žurnalistams Seime sakė kandidatė į premjeres I. Šimonytė.

Pasak jos, pasiekus derybinių grupių sutarimą, valdančiąją daugumą formuojančios partijos turės gauti pritarimą savo valdymo organuose.

„Jei neiškils nenumatytų aplinkybių – o norėtume tikėtis, kad jų neiškils – tai turbūt pirmadienį sutartis galėtų būti pasirašyta ir užfiksuota kaip tinkama visoms besiderančioms šalims“, - teigė I. Šimonytė.

 Anot politikės, labai svarbu, kad koaliciją formuojantiems partneriams pavyko sutarti dėl esminių dalykų.

„Sugebėjome susitarti kas yra svarbiausia artimiausiu metu, kas yra svarbiausia vidutiniu laikotarpiu“, – teigė ji.

Kandidatūrų į postus neatskleidžia

I. Šimonytė užsiminė, kad pirmadienį dar nebus paskelbtos pavardės asmenų, pretenduojančių užimti postus Vyriausybėje ir Seime.

„Tai nėra sutarties dalykas. Kandidatūros yra viena, bet žmonės, kurie galėtų būti tvirtinami... Čia yra truputėlį daugiau etapų. Sutarties projekte yra užfiksuota, kad bus papildomas susitarimas, kuris bus pasirašytas iš karto tada, kai galėsime pasirašyti“, – teigė I. Šimonytė.

V. Čmilytė-Nielsen apie derybas: tai visų koalicijos partnerių pergalė

Liberalų sąjūdžio lyderė parlamentarė Viktorija Čmilytė-Nielsen yra patenkinta koalicinės sutarties derinimu, o  per šios dienos derybas pasiektus rezultatus laiko visų koalicijos partnerių pergale.

„Esame patenkintos pirmiausia dėl to, kad šį vakarą pavyko susitarti dėl likusių 20 proc. nuostatų, kurių trūko susitarimui. Po tokių jau nelabai sudėtingų, manau, labai racionalių diskusijų šiandieną matau kaip visų koalicijos partnerių pergalę. Mūsų tikslas yra, kad už ketverių metų žmonės būtų labiau gerbiami, būtų labiau savarankiški, kad turėtų daugiau  galimybių, daugiau teisių“, - ketvirtadienį po derybinių grupių posėdžio žurnalistams Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Jos vertinimu, pasiektas susitarimas yra visiškai neblogas kompromisas tarp skirtingų  koalicijos partnerių nuostatų. „Jis yra geras ir labai geras pagrindas judėti toliau“, - sakė ji.

Anot politikės, koalicinėje sutartyje bus daug konkrečių dalykų, konkrečių nuostatų, nes siekiama, kad joje atsispindėtų tiek bendri, tiek vertybiniai  principai, kurie koalicijos partneriams yra labai panašūs ir artimi. Tai bus, anot Liberalų sąjūdžio lyderės, tos programinės nuostatos, su kuriomis buvo eita į rinkimus.

Ji patvirtino, kad partnerystės klausimai  irgi bus paminėti koalicinėje sutartyje.

A.Armonaitė apie derybų rezultatą: tai yra pergalė visai Lietuvai

Pergale visai Lietuvai Laisvės partijos pirmininkė Seimo narė Aušrinė Armonaitė  vertina suderėtas būsimos koalicinės  sutarties nuostatas.

„Man atrodo, kad mums pavyko susitarti, kad tas tekstas būtų apie Lietuvos  ateitį, tiek apie pačią artimiausią - tai yra iššūkius, kuriuos matome šiandien ir rytoj, tai yra sveikatos krizė, galima ekonomė krizė, biudžeto prioritetai,  tiek apie ateitį švietime,  žmogaus teisių srityje, ekonomikoje. Iš Laisvės partijos pozicijų galiu pasakyti, kad penki prioritetai, kuriuos mes visą laiką viešinome,  jie yra šioje sutartyje. Mes dėlto be galo džiaugiamės.  Tikimės  ir  išgirdome,  kad koalicijos partneriai dės visas pastangas,  kad juos  palaikytų. Tai, man atrodo, yra pergalė visai Lietuvai ir labai džiaugiuosi, kad mums pavyko suderinti tekstą“,- ketvirtadienį po  derybinių grupių posėdžio žurnalistams Seime sakė A. Armonaitė.

Ji nesiėmė atskleisti sutarties  turinio, nes netrukūs tai bus vieša. „Tai yra ir apie švietimo pokyčius, konkrečiai apie mokytojų atlyginimus ir švietimo turinį bei  tuos konkrečius klausimus  žmogaus teisių srityje ir pokyčius ekonomikoje“,- sakė politikė.

Ji patvirtino, kad sutartyje bus kalbama ir apie asmenvardžių rašybą  lotyniškomis rašmenimis.

Parašykite savo komentarą:
  Skaityti komentarus (21)
Respublika.lt pasilieka teisę pašalinti nekultūringus, keiksmažodžiais pagardintus, su tema nesusijusius, kito asmens vardu pasirašytus, įstatymus pažeidžiančius, šlamštą reklamuojančius ar nusikalsti kurstančius komentarus. Jei kurstysite smurtą, rasinę, tautinę, religinę ar kitokio pobūdžio neapykantą, žvirbliu išskridę jūsų žodžiai grįždami gali virsti toną sveriančiu jaučiu - specialiosioms Lietuvos tarnyboms pareikalavus suteiksime jūsų duomenis.
 • BE PANIKOS - NEVERYGINĖ STATISTIKA: iš viso Lietuvoje priskaičiuotos 2376 mirčių nuo koronaviruso (1139 moterys, 1238 vyrai); skelbiame mirčių statistiką pagal amžių: 20-29 metai - 3, 30-39 metai - 12, 40-49 metai - 34, 50-59 metai - 200, 60-69 metai - 407, 70-79 metai - 643, 80-89 - 849, 90-99 - 224, 100-109 - 5 žmonės.
 • ŽEMĖS DREBĖJIMAS: penktadienį prie Gvatemalos krantų įvyko 5,9 balo žemės drebėjimas; pranešimų apie nukentėjusiuosius ir sugriovimus kol kas negauta.
 • AUKOS: Didžiojoje Britanijoje jau ketvirtą dieną paeiliui per parą fiksuojama daugiau kaip po tūkstantį koronavirusu užsikrėtusių žmonių mirčių.
 • VIRŠ MILIJONO: Italija pirmąja vakcinos doze nuo koronaviruso paskiepijo jau daugiau nei 1 mln. žmonių, netrukus po paskelbtos informacijos apie griežtesnius karantino apribojimus.
 • PIRMOJI MIRTIS: Belgijoje užfiksuotas pirmasis šalyje „Pfizer" vakcina paskiepyto žmogaus mirties atvejis.

 • ATSISTATYDINA: Nyderlandų vyriausybė atsistatydina dėl socialinių išmokų skandalo.

 • KEISTENYBĖS: per 2020 m. sostinėje gyvenamą vietą deklaravo dar 10 tūkst. naujų vilniečių, naujagimių – daugiau kaip 6 tūkst., dvynukų susilaukė 109 šeimos, gimė ir dvi poros trynukų, viena pora tuokėsi šeštą kartą.
 • VAKCINACIJA: Klaipėdos universitetinėje ligoninėje sėkmingai baigtas pirmasis vakcinacijos etapas.
 • DINGO DUOMENYS: Dėl techninės klaidos iš centrinės britų policijos duomenų bazės buvo ištrinta daug informacijos.

 • VERTĖ: Registrų centro duomenimis, šalies NT vertė paaugo beveik dešimtadaliu – iki 119 mlrd. eurų
 • DUOMENYS: eksportuotų prekių kainos pernai lapkritį, palyginti su spaliu, padidėjo 0,8 proc., importuotų prekių – 1,7 proc., praneša Statistikos departamentas.
Daugiau

Respublika
rekomenduoja

Labiausiai
skaitomi
(per 72 val.)

Daugiausiai komentuoti
(per 72 val.)
1. GODOS PRIE SUSKILUSIOS „GELDOS”
2. DEVYNERI METAI NELAISVĖJE (Milijonieriaus Vito Tomkaus interviu su milijardieriumi Raimondu Baranausku)
3. Sorošo tinklas Lietuvoje: Ką rašė „Respublika" apie Džordžą Sorošą prieš 15 metų (Sorošo sąrašas su naujomis „elitinėmis" pavardėmis)
4. Vitas TOMKUS: NUO ATGIMIMO IKI IŠSIGIMIMO
5. Trečias bandymas padaryti V.Landsbergį... prezidentu
6. O.Strikulienė: KAPITOLIJAUS ŠTURMĄ INICIJAVO NE TRAMPAS
7. O jeigu karas?
8. Policijos veteranai užsigeidė privilegijų
9. Vakarams bus labai blogai, Lietuvai - tik blogai
10. Zigmas Vaišvila: Siaubiamiškio pasaka Nr.2 („Siaubiamiškio pasakų kūrėjas ir jo alaviniai kareivėliai")
11. Užkalti karstai kelia dar daugiau įtarimų (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
12. Lengviau sukurti vakciną nuo Covid-19, nei ištirti bylą (su Vito TOMKAUS trigrašiu)
13. Vitas TOMKUS: RINKTI AR NERINKTI?
14. Ką atnešė Žiurkės metai
15. 2020-ieji - ne tik pandemijos metai
16. Algimantas RUSTEIKA: atėjo numirėlių metas
17. Koronaafera 3. Globali psichozė mistikos fone
18. „Swedbank“ siekia sužlugdyti sanatoriją?
19. Ko verta patvirtinta naujosios Vyriausybės programa
20. Rašytojas Rimantas Povilas Vanagas: Ir žirnis šaukė: aš globalus, aš globalus!
21. Nevisavertiškumo kompleksas
22. Valdžia be diplomo, vadinasi, - nekvalifikuota
23. Valdžia nurašė vienišus žmones
24. Nenorintiems skiepų ruošiamas botagas?
25. Absurdiškas biurokratizmas: nuomotis „Litexpo“ - per brangu, atsiimti Žvėryno infekcinę - neapsimoka

Dienos klausimas

Ar jūsų savivaldybė pakankamai rūpinasi judėjimo zonų priežiūra - sniego valymu?

balsuoti rezultatai

Apklausa

Ar savaitgalį pasidžiaugėte gausiu iškritusiu sniegu?

balsuoti rezultatai
Šiandien Rytoj   Poryt

 

   

-14 -12 C

-16 -12 C

 

-28 -23 C

-11 C

-12 -10 C

 

-20 -19C

2-7 m/s

0-3 m/s

 

0-4 m/s

       

Valiutų kursai

USD - 1.2124 PLN - 4.5379
RUB - 89.0900 CHF - 1.0805
GBP - 0.8894 NOK - 10.3108

Nuorodos